Draci, Zubři, Vlci a Vajgar - kvartet semifinalistů

Jaroslav Svoboda, pátek 18.2.2011
Š u m p e r k - Ze dvanácti čtvrtfinálových sérií druhé ligy jich jedna čtvrtina je u konce. O svém postupu do semifinále rozhodli šumperští Draci v sérii s Opavou, přerovští Zubři v derby s Prostějovem, Vajgar Jindřichův Hradec v klání se Žďárem nad Sázavou a také jablonečtí Vlci, kteří ukončili sezónu hokejistům Řisut. Nejvydřenější postup slaví Přerov, který dvakrát porazil Prostějov pouze o gól, ve čtvrteční odvetě pak dokonce až po nájezdech, když v normální hrací době srovnával stav půl minuty před třetí sirénou.

Skupina Východ: Mečboly proměněny z poloviny, Havířov s Orlovou musí v sobotu na led

Ze čtyř celků, které po úterních prvních zápasech držely v rukou triumfy a chtěly v druhých zápasech rozhodnout o svém postupu, uspěly pouze výběry Šumperka a Přerova. Draci v Opavě stupňovali tempo hry, po vyrovnané první třetině začali soupeře přehrávat a čekání na gól, který 45 minut poletoval brankovištěm neskutečně chytajícího Šindeláře, ukončil nepolapitelnou ránou Tesařík. Po dalších třech trefách (Hulva, Ambruz a Červenka) Draci v poklidu dokráčeli k výhře 4:0 a k postupu. To vše i před zraky ještě vloni šumperského kouče Jiřího Režnara. Druhým semifinalistou je Přerov, který také dokázal vyhrát na ledě soupeře, i když se o poznání víc nadřel. Zubři prohrávali v Prostějově již v osmé minutě 2:0 (po gólech Meidla a Davida Šebka), jenže zbraně nesložili a naopak pečlivě pracovali na obratu. V úniku nejprve snížil Kotásek, vyrovnání přišlo v samotném závěru třetí třetiny, kdy Faltýnkovu střelu dorazil do sítě Ševčík. Po desetiminutovém prodloužení rozhodovaly až nájezdy a v nich až ten poslední určil vítěze. Ditrich poslal kotouč pod břevno a Zubry do semifinále.

K postupu měla blízko i Orlová. Ta první zápas s Hodonínem vyhrála 5:1, v odvetě na ledě Drtičů vedla v 17. minutě po brankách Valchaře s Mikšanem 2:0. Jenže pak se Olejáři utopili v hodonínské naftě. Drtiči smetli favorita soutěže osmi góly, na kterých se dvěma asistencemi podílel i Marek Peksa, v tuto chvíli tedy nejproduktivnější brankář vyřazovacích bojů. Zdecimovaní hosté již hlavu nezvedli, téměř 2000 fanoušků slavilo v TEZA aréně drtivou výhru a nic na tom nezměnil ani Škatula, který v posledních vteřinách z nařízeného trestného střílení snížil na konečných 3:8 z pohledu Orlové. Naději na semifinále živí i Nový Jičín, který potrápil Havířov už na jeho ledě a doma dokázal srovnat sérii. Již ve druhé minutě poslal domácí do vedení Pelikán, na konci první třetiny zvýšil Andrýsek a chvíli po polovině utkání zajistil třígólový náskok Novému Jičínu Hruška. Hosté snížili až ve 48. minutě z hole Najdka, to však bylo vše. Základním stavebním kamenem novojičínského vítězství byl brankář Šrámek, který střelecky aktivnější hosty dováděl k šílenství.

Jak v semifinále?
O složení jednotlivých dvojic v semifinále rozhodne až sobota a výsledky z Havířova a Orlové. Jak tedy mohou vypadat dvojice soupeřů pro semifinálové boje?
Vyhraje Orlová a Havířov - semifinále: Šumperk - Přerov, Orlová - Havířov
Vyhraje Orlová a Nový Jičín - semifinále: Šumperk - Nový Jičín, Orlová - Přerov
Vyhraje Hodonín a Havířov - semifinále: Šumperk - Hodonín, Havířov - Přerov
Vyhraje Hodonín a Nový Jičín - semifinále: Šumperk - Hodonín, Přerov - Nový Jičín

Skupina Západ: Vlci postupují, zbytek se rozhodne v sobotu

Na Západě není jasno ani z poloviny. Jablonečtí Vlci si dovezli z prvních zápasů vítězství nad hokejisty z Řisut, svůj mečbol pak na svém ledě díky výhře 5:3 potvrdili. Jablonec vedl již po první třetině 2:0, na snížení Babického z úvodu druhé třetiny dokázali Vlci odpovědět zásluhou Kapičky a Peřiny. Hosté se pak přes veškerou snahu již do zápasu nevrátili a nakonec prohráli 3:5. Jablonec tak bude o víkendu odpočívat a čekat na možného soupeře. Ostře sledovaná série mezi Děčínem a Mostem přinesla divokou přestřelku, kterou vyhráli děčínští hokejisté v poměru 8:5 a favorita tak poslali domů chystat se na sobotní klíčový zápas. Most přitom v první třetině dvakrát vedl, ale domácí srdnatým výkon pokaždé dokázali srovnat. Ve druhé třetině se karta obrátila, když musel Most permanentně stahovat náskok Děčína. To se mu však nepovedlo a do poslední části hry šli domácí s vedením 6:5, které v závěrečné dvacetiminutovce podtrhli dalšími dvěma góly. Série se tak vrací na led Baníku Most.

Zápas Sokolova s Klatovy měl obdobný průběh jako duel v Opavě. Oba týmy se naháněly dlouhých 42 minut, než domácí otevřeli zásluhou Jana Soukupa skóre. Tentýž hráč přidal pojistku v 51. minutě a Sokolov již dovedl utkání do vítězného konce. Série se tak i v tomto případě vrací na led celku, který se v základní části umístil lépe - do Klatov. Konec série se očekával i v Roudnici nad Labem, kam dorazil suverén základní části, tým Klášterce nad Ohří. Ten se ale se svým soupeřem trápil již na svém ledě a tentokrát dokonce prohrál. Domácí prožili výtečný vstup do zápasu, když šli do vedení již po 38 vteřinách, do konce třetiny ještě přidal další gól Hlusička. Snížit na 1:2 se hostům podařilo ve 27. minutě díky trefě Mikloviče, což rozpoutalo gólovou divočinu v polovině utkání. Během 37 vteřin padly tři branky, domácí se zásluhou Bílka prosadili dvakrát a rázem vedli 4:2. Dramatizaci přinesl úvod třetí třetiny, kdy hosté po 48 vteřinách snížili opět na rozdíl jediné branky, jenže na další korekci se již nezmohl. V samotném závěru rozhodl do prázdné branky třetím gólem v utkání Bílek, šestý gól ještě patnáct vteřin před koncem zařídil Antončík. Tvrdé utkání skončilo výhrou Roudnice nad Labem 6:3, zápas sledovalo 370 diváků.

Skupina Střed: Vajgar v semifinále, Kolín vrátil Nymburku porážku ze svého ledu

Stejně jako na Západě je i ve skupině Střed jasno o jednom semifinalistovi. Vajgar z Jindřichova Hradce se v posledních týdnech rozehrál ke skvělým výkonům, což potvrdil v prvním čtvrtfinále se Žďárem, který doma přejel 6:0. V odvetě už to tak jednoznačné nebylo. Žďárské Plameny v utkání dokonce dvakrát vedly, popré zásluhou Plachého již po 37 vteřinách hry. Vajgar se dočkal vyrovnání až po 37 minutách hry, kdy pohlednou kombinaci zakončil Milotinský. Naději na vítězství oživili domácí v 53. minutě, kdy využil přesilovku Ježek. Jenže plynulost utkání narušilo vysypané tvrzené sklo a povinná úprava ledu. Po přestávce zahrozil Vajgar a nakonec po trestuhodné nečinnosti domácí defenzívy srovnal. Prodloužení trvalo pouhých 59 vteřin. Matušík překonal Slámu a poslal Vajgar do semifinále.

Na tragický konec utkání v Benešově zapomněli hokejisté Trutnova. Ti na ledě favorita vedli v prvním čtvrtfinále ještě sedm minut před koncem 6:2, nakonec ale prohráli 6:8. V odvetě si už nenechal Trutnov výhru ujít, ačkoliv tentokrát prohrával po první třetině 0:2. Jenže do dalších minut jakoby Trutnov dle sparťanského vzoru oblékl do dresů svých hráčů jakýsi hvězdný tým a Benešov se ztrácel z ledu. Hned v úvodních minutách druhé třetiny Trutnov přitvrdil a také bleskově srovnal, když se během 38 vteřin trefili Döme s Bergerem. Ve 34. minutě pak šli domácí poprvé do vedení, když se trefil Šimoníček. Chvíli poté se na pěsti utkali Jágr s Klementem a aby toho nebylo málo, v čase 35:00 zakončil Stanislav Procházka sólo akci trefou do šibenice. Trutnov v druhé dvacetiminutovce přestřílel Benešov 21:6 a hlavně zvrátil utkání na svou stranu. Ještě divočejší byla třetí třetina, ve které domácí zásluhou Havlíčka, Šimoníčka a Mečiara pečetili na konečných 7:2. Vzrušení přinesl i závěr, kdy vzplály na ledě emoce a do následné šarvátky se zapojil i hostující brankář Matoušek. Za svou bojůvku dostal Matoušek trest do konce utkání a pětiminutový trest k tomu. Trutnov tak v divoké sérii srovnal a třetí zápas v Benešově bude ještě hodně zajímavý a nejspíš i vyhrocený.

Nymburk si na svůj stadión, který je prakticky věrnou kopií toho šumperského, přivezl mečbol z Kolína, ale proměnit jej ve svůj prospěch nedokázal. Přitom Nymburk v zápase vedl 2:1 i 3:2, jenže posledních 19 minut patřilo hostům, kteří třemi góly rozhodli zápas, výsledek pak pečetil do prázdné branky Malý. Smolařem zápasu se stal nymburský Tomáš Hobza, který nejprve vyfasoval desetiminutový trest a v závěru také trest na pět minut a do konce utkání. Dramatické utkání se odehrálo v Pelhřimově, kam zajíždělo Milevsko s vedením 1:0 v sérii. Milevský celek byl také nebezpečnějším v celém utkání, ale během šedesáti minut nedokázal krom několika tyček výrazněji překonat brankáře Dolejše. Ani domácím to sice v zápase nelepilo, přesto jeden kotouč do branky dostali. Ve 45. minutě se trefil Mikšovský a rozhodl zápas. Série se tak vrací do Milevska.