Historie

1945-1967

Bezprostředně po osvobození Československa založili příznivci ledního hokeje při TJ Železničář Šumperk hokejový oddíl. První kroky oddílu řídili činovníci Lachman, Sedlák, Zdeněk Šubrt za pomoci mnoha dalších obětavců. Základ družstva tvořili studenti průmyslové školy železniční a několik nadšenců, kteří kouzlu tohoto sportu podlehli již ve svých bývalých domovech. Na ledě se objevili první hráči: Nepožitek, Pokorný, Grüber, Slavík, Hruban, dr. Mangl, z mladších Novák, Zd. Holouš, Molínek, Dezort, Pospíšil, Sochůrek, Janeček, Rychlík, Láznička, Skoták, Kopta, Cimfl. Družstvo později doplnili vlastní odchovanci oddílu.

Již v roce 1948 dosahuje šumperský hokej jednoho z prvních vrcholů v historii. Do města si klub sezval mnohem silnější soupeře a s nimi uhrál i spoustu dobrých výsledků, například s pražskou Spartou prohrál 4:8 a s Prostějovem 2:4. Hokejová utkání se hrála na přírodním kluzišti, které neslo název "Střelnice" a kam si našlo cestu i 2000 diváků. O led se v té době staral odborník pan Balcar, jenž ve svém oboru patřil mezi nejuznávanější ledmistry v zemi.

Šumperk se ale radoval z úspěchů jen pět let. V roce 1953 dochází k reorganizaci a Šumperk se tak může "pochlubit" hned dvojicí hokejových klubů - TJ Baník Šumperk a TJ Lokomotiva Šumperk. Rivalita ve městě v následujícím období rostla neúměrně se snahou konstruktivně vést klub a tak se stalo, že v roce 1957 přišlo město o hokej. Po několik let nebylo v Šumperku slyšet zvuk puku padajícího na led při úvodním bully a toto období zůstane navždy zapsáno černým písmem v kronice tohoto sportu ve městě. Byl to ovšem opět zájem veřejnosti o nejpopulárnější sport v širokém okolí, jenž donutil společně s růstem okresního města tělovýchovné jednotě zamyslet se, jak vrátit lední hokej do obce. Začíná se i proslýchat, že se chystá stavba zimního stadiónu, a tak se po dlouhém jednání v roce 1967 obnovuje činnost TJ Lokomotivy Šumperk. Vzhledem k faktu, že se muselo s budováním týmu začít zcela od začátku, se většina zájmu upírá na mládežnickou základnu.

1967-1975

Hokej se začíná hrát opět až od sezóny 1967/68 a výsledkem snahy hráčů i funkcionářů se stalo první místo v okresním přeboru a hned vzápětí se podařilo uspět i v kvalifikaci o postup do oblastního přeboru. V následující sezóně si šumperští hokejisté vedli opět výtečně a dokázali zvítězit v jedné ze skupin soutěže, což znamenalo postup do bojů o divizní soutěž. V tomto klání porazili šumperští již v nové kryté hale celek Kroměříže. Nutno vzpomenout na rok 1970, kdy byl získán pro oddíl jako trenér pan Ota Mrlík, jenž koučoval i prvoligový celek tehdejšího Gottwaldova. V této sezóně se taktéž začala v Šumperku hrát i divizní soutěž. Lokomotiva skončila na čtvrtém místě za celky MŽ Olomouc (vítěz divize) a duem Karviná "B" a VŽKG "B". Na našich hráčích již byla poznat nepoměrně lepší fyzická zdatnost a také lepší bruslařské schopnosti a rychlost. O rok později již Šumperk triumfoval a stanul tak tváří v tvář bojům ve II. lize. I zde se projevila kvalita klubu podpořená soustavnou přípravou v kryté hale - Šumperk postoupil během pouhých čtyř let z okresního přeboru do ligy. Až do této soutěže pomohli klubu hráči, kteří pobírali hokejové zkušenosti od svých mladých let právě v Šumperku, přičemž první krůčky na ledové ploše absolvovali na okolních rybnících v Postřelmově, Rudě či Bohdíkově.

V ročníku 1972/73 se Šumperk utkával v mistrovských utkáních s takovými týmy jako TJ Vítkovice, TJ Gottwaldov, Ingstav Brno, Dynamo Jihlava či Slezan Opava nebo Dukla Hodonín. I přes tragický úvod sezóny se nakonec podařilo hokejistům soutěž udržet, čemuž pomohli i diváci, kterých se na utkání scházelo přes 3000. Následně byla soutěž reorganizována a mužstvo bylo zařazeno do nově vzniklé II. NHL. Kádr tvořený většinou z domácích odchovanců, který byl doplněn několika posilami z brněnských klubů Ingstav a Zetor (největší hvězdou byl bývalý československý reprezentant Ivo Winkler), ve dvou následujících letech uhrál výsledky postačující na střed tabulky II. NHL skupiny C - v klubu se objevili další hvězdy - např. brankář Fous nebo další reprezentant, útočník Stanislav Prýl.

1975-1995

Jenže v následující sezóně klub neudržel nastolený rytmus a přišel sestup do nižší soutěže - moravské divize. Avšak stačil rok a klub byl zpět v lize. Do roku 1979 jsme se účastnili soutěže se střídavými úspěchy. Ve zmiňované sezóně dochází k další reorganizaci, kdy se klub ocitl v krajském přeboru. Ihned při premiéře jsme soutěž po dramatickém boji s AZ Havířov vyhráli a celý Šumperk se těšil na kvalifikaci o NHL. Po soubojích s Havlíčkovým Brodem, Prostějovem a Pískem se nakonec o postupujících rozhodovalo až u "zeleného stolu", a tak jsme zůstali odkázáni opět na boje v krajském přeboru. Zde nás přehrál v dalším roce TŽ Třinec a poté jsme jen přihlíželi úspěšným bojům o postup současného extraligového účastníka. V letech následujících sice vždy tým skončil nejhůře třetí, jenže ani jednou jsme se nedočkali bojů v kvalifikaci o ligu. Až v sezóně 1984-85 konečně klub přebor vyhrál, ale stejně jako před pár lety Třinec nám tentokrát vystavil stopku celek Baníku Hodonín. I v příštím roce jsme v kvalifikaci neuspěli. Ke dvěma předchozím přemožitelům se přidal celek Žďáru a nás čekala minimálně další rok v krajském přeboru. Marná snaha klubu o postup přinesla další neúspěch - tentokrát pro změnu přehrál náš celek tým Zbrojovky Vsetín, což byl paradoxně jejich první krok k obrovským úspěchům v poslední pětiletce dvacátého století. Šumperk se konečně dočkal v sezóně 1987/88, kdy "žlutomodří" konečně prolomili bránu kvalifikace a odnesla to Třebíč. Jenže několikaleté úsilí vyústilo jen v jedinou sezónu v druhé lize a nadešel tvrdý pád zpět do přeboru. Rok co rok nás poté předháněli v postupu týmy Frýdku-Místku, Krnova, Šternberka, Nového Jičína a Orlové.

sezóna 1995/1996

Zlom v dění v klubu nastal v roce 1995 - jarní valná hromada a volba nového představenstva klubu dala Šumperku nový impuls. Nabídka HC Jaroměře na převod druholigové licence byla akceptována a tak město začalo žít hokejem. Při premiéře byl stanoven jako výkonnostní cíl nesestoupit, jenže HC Šumperk šokoval nejen domácí hokejovou veřejnost, ale i soupeře a dali o sobě poprvé vědět. Klub v soutěži plné kvalitních mužstev završil soutěž pátým místem odklopený ambiciózními celky, z nichž většinu nechal i za sebou.

Již příprava přinesla vlnu optimismu, Šumperk například naděloval doma s Uničovem (11-0), dokázala zvítězit v Uherském Hradišti (7-4) a získat i prvenství na přípravném turnaji ve Šternberku, kde sice prohrál s týmem z Rosic, ale ostatní soupeře přehrál. Závěr přípravy ale klub nezvládl, neuspěl v Kroměříži (1-5) a dokonce ani doma s Krnovem (0-3).

Sezóna ale vyšla na výbornou. V 16-ti členné soutěži tým obsadil zmiňované páté místo s poměrem skóre 120-86 a se 37 body na svém kontě. Daleko tak unikl bojům o záchranu a mohl se chystat na následující sezónu. Osu klubu tehdy vytvořili hráči, z nichž někteří se v Šumperku na několik let usadili - Jaroslav Miklenda v brance, skvělá obrana - Pavel Urban a nestor šumperského hokeje Miroslav Cáb, a hlavně excelentní útok, ve kterém se poprvé začal projevovat pozdější reprezentant Martin Jenáček. Šumperk tak měl sestaven výborný hráčský základ do příštích sezón.

sezóna 1996/1997

Se snahou navázat tak na loňský úspěch vstoupili hokejisté, již pod novým názvem HC Papíroví Draci Šumperk, do nového ročníku. Tým zůstal v základu nezměněn - žlutomodrý dres i nadále oblékali Jenáček, Bařica či Kučera, změna se ale konala na postu brankáře. Klub opustili Nečas i Miklenda a nahradili je Michal Sedláček, Robert Plánička a Roman Vrňata. Kapitánem byl zvolen Aleš Koutný, který svůj tým dovedl k dalšímu velkému úspěchu.

I tentokrát klub odehrál přípravu bohatou na utkání, včetně turnaje ve Šternberku. Narozdíl od loňské sezóny si již dokázal poradit s Kroměříží - dokonce vysokou výhrou 10-2. Na zmiňovaném turnaji poté klub narazil i na ruský kvalitní tým Čeljabinsku a po boji prohrál 3-1. Zápas od zápasu ale šla forma vzhůru, následně klub remizoval s Rosicemi a v závěru mezinárodní akce přehrál Šternberk 3-2 a Kroměříž opět vysoko 8-2.

Na diváky poté čekala pravděpodobně nejkvalitnější druholigová sezóna v historii. A Šumperk v ní nehrál druhořadou roli. Po skvělých bojích v základní části, například nezapomenutelných duelech se Znojmem, kdy jsme venku dokonce dokázali zvítězit před vyprodaným stadiónem za fantastické atmosféry 2-1 (doma jsme poté prohráli 1-5 opět v neuvěřitelném nádherném zájmu tribun podpořeném téměř 500 diváky ze Znojma), skončil Šumperk třetí a postoupil do play-off! Hned v prvním kole jeho pouť ukončil tým z Chomutova. Po domácí výhře 3-1 jsme prohráli na zimním stadiónu soupeře 5-1 a byli vyřazeni. Přesto tento ročník byl jedním z nejúspěšnějším v historii našeho hokeje. V dalších bojích play-off prošlo Znojmo i Třebíč prvním kolem bez inkasované branky, drama se konalo v souboji Mladá Boleslav - Poruba, kde se v rozhodujícím duelu rozhodovalo až v nájezdech - slavila nakonec Mladá Boleslav. Jenže ve finále druhé ligy uspěl opět dvojblok Znojmo - Třebíč. V následné baráži o první ligu taktéž toto duo nezaváhalo. Znojmo porazilo Sokolov jasně 4-0 na zápasy a stejným poměrem nám nového soupeře do druhé ligy poslala Třebíč - přehrála Karvinou. Oba moravské celky v celém play-off neztratili jediný zápas!

sezóna 1997/1998

Sezónu od sezóny Draci zlepšovali své výsledky a i ročník 1997/98 nevybočil z řady. Zemětřesení se konalo opět na postu brankáře, do Šumperku se vrátil Jarda Miklenda, s ním vytvořil brankářskou dvojici Pavel Kněžický. Obranu vyztužil Marek Lorenc, přišel i zkušený Václav Baďouček a k již obávaným útočníkům se připojili Pavel Kormunda a Jakub Šesták. K týmu přišel jako trenér Jindřich Setikovský a mohlo dojít opět k útoku na přední místa v soutěži. A stalo se!

Samotná základní část Drakům vyšla fantasticky. Celek doma ani jednou neprohrál, což bylo podpořeno skvělou hrou zvláště v závěrečných třetinách, kdy klub za celou sezónu před vlastním publikem neinkasoval. Pojem "vlastní publikum" ovšem také ztratilo na významu - za zápasy na soupeřových stadionech jezdilo pravidelně desítky fanoušků, kteří vytvářeli domácí atmosféru. Během základní části byl klub ještě doplněn posilami a zvláště Radek Klauda měl ke konci sezóny sehrát velmi důležitou roli. Po skvělých výkonech Šumperk suverénně vyhrál základní část a město se těšilo na play-off.

Na základě pavouka jsme v prvním kole narazili na třetí celek skupiny A soutěže - HC Děčín. Po vítězství 4-1 venku jsme doma remizovali 2-2. Ve finále nás čekala Mladá Boleslav, tým s ambicemi na postup, který přehrál v semifinále Frýdek-Místek 2-0 a 5-4. V prvním utkání venku jsme podlehli soupeři 1-2 a tak odveta slibovala dramatickou podívanou. A to zvláště když Draci stejným poměrem vyhráli utkání v normální hrací době. Následovalo prodloužení, které celý stadion "protrpěl" až do šesté minuty hry. To si dojel pro přihrávku Radek Klauda a trefil přesně. Šumperská euforie rostla a celé město se těšilo na baráž. Los ale určil Drakům těžšího z dvojice celků z první ligy. HC Prostějov bojoval o záchranu v první lize do posledních kol, přesto nakonec musel do baráže. Již v prvním utkání dal o sobě vědět Petr Šakarov, doslovně osudový muž šumperského hokeje.V odvetě ale Draci uspěli, v prodloužení rozhodli o svém vítězství a série se přesunula do Šumperku za stavu 1-1 na zápasy. Fantastické publikum zaplnilo halu již čtyři hodiny před utkáním, ale přesto nepomohlo k vítězství. Chléb se lámal ve čtvrtém utkání série. Draci si to o vítězství rozdali s Prostějovem až na nájezdy, ale štěstí se přiklonilo na stranu Prostějova a o osudu série bylo téměř rozhodnuto. Poslední krok za záchranou Hanáci uskutečnili před domácím publikem - přehráli Šumperk 6-3 a v sérii celkem 4-1.

sezóna 1998/1999

Po letní přestávce se začalo proslýchat, že letos mají Draci poslední šanci na postup, jinak sponzoři dají ruce pryč od hokeje. Tomu odpovídalo i sestavení kádru. Konala se opět změna na postu brankáře - k týmu došel Marek Mastič, gólman, jenž se stal jedničkou týmu a hvězdou ligy. Do obrany přišel Karel Tureček a Michal Vašíček, do útoku Petr Šakarov, Marek Harazim a Milan Ministr, k týmu se v průběhu sezóny připojili i další dva skvělí útočníci - Pavel Handl a zvláště Pavel Zdráhal.

Přesto úvod sezóny neodehrál Šumperk dle předpokladů. Tým utrpěl několik zbytečných proher a šumperští fanoušci začínali být poněkud nespokojení s výsledky klubu. Ale zlom nakonec přišel. Následovala série výher, podpořená výhrami 6-2 v Porubě či 5-1 v Novém Jičíne. To již Šumperk předběhl v tabulce i brněnské duo Ytong - Rondo a další kvalitní celek z Nového Jičína. Úvodním soupeřem v cestě za postupem do první ligy byl celek HC ZVVZ Milevsko. První duel souboje se hrál na ledě našeho soupeře a po výhře 4-2 jsme si připravili dobrou pozici před odvetou. V ní Mastič inkasoval jen jednou (2-1) a vychytal postup. Posledním soupeřem před postupem do baráže byl Tábor. 4500 diváků v Táboře dohnalo domácí k vítězství 3-2 a doma jsme tak museli dvakrát zvítězit. Obavy z druhého utkání série bylo zahnáno vítězstvím 6-3 a v rozhodujícím duelu jsme již hladce ovládli ledovou plochu a po výhře 5-1 postoupili.

V prolínací soutěži nás čekalo trio Kometa Brno, Havlíčkův Brod a Ústí nad Labem. Premiéra v Kotlině proti Rebelům vyšla skvěle. 2000 šumperských fanoušků ovládlo stadión soupeře a mohlo sledovat utkání, v němž jsme přišli o vítězství až v závěrečné třetině. Přesto remíza 4-4 byla původně brána jako úspěch, v konečném hledisku se ale jednalo o ztrátu. Zlomové utkání se hrálo v Ústí. 6000 fanoušků zchladil v tamní aréně chvíli před koncem gólem Tureček a na konečných 3-1 poté do prázdné branky pečetil Zdráhal. Draci poté konečně zamířili i domů - a hned to odnesla Kometa. Ministr hattrickem vystřílel výhru 4-1 a v dalším kole před přeplněným šumperských zimním stadiónu jsme "rozstříleli" Rebel Havlíčkův Brod 6-1. Poslední krok jsme museli uskutečnit v duelu s Ústím. A oslavy mohly vypuknout - Draci zvítězili 5-3 a postoupili do první ligy. V posledním utkáním hraném z povinnosti jsme již prohráli na Kometě divoko 10-6.

sezóna 1999/2000

Město žilo hokejem. Premiéra v první lize se blížila. Zájezd fanoušků do Liberce byl již vyprodán, když se objevují špatné zprávy. Nejsou peníze. Šok, zděšení. Do boje opět vystupují fanoušci, bojují o hokej a záchrana se nakonec uskutečnila. Ale zpět k hokeji.

Úvodní utkání hrají Draci v Liberci a hned premiéra je vítězná. Kučera brankou v poslední třetině stanovil výsledek na konečných 4-3. Sestava oproti druhé lize se změnila jak jinak než na postu brankáře. Miklenda odešel již v průběhu minulé sezóny a Mastič po úspěšné sezóně opustil klub taky. Nahradit je měli Robert Hamrla a Radek Lukeš. I v obraně zůstalo málo stejného. Oporami měli být Petr Luštinec, Aleš Pazdera, Marek Lorenc a Pavel Urban, branky měli střílet Šakarov, Kučera, Jenáček, Bařica, Kormunda a jiní. Ale klub po letech vítězství zažil poprvé rok proher.

Po prvním vítězství v Liberci přišla další výhra v 7. kole s Vajgarem Jindřichův Hradec (8-3), následně remíza v Opavě (3-3) a domácí výprask, který jsme uštědřili Prostějovu v poměru 7-1. Další výhra se konala opět s HC Liberec, doma 3-2. Následující prohra 9-1 v Chomutově ale odstartovala sérii 16 utkání bez výhry (bilance 0-1-15). Pak přišlo nejvydařenější utkání roku - doma s Kadaní. Po dvou třetinách vedl soupeř 3-0, Draci ale fantasticky otočili na 5-3 a ukončili černou sérii. Nic již ale nezabránilo bojům v baráži, kam jsme spadli s Jindřichovým Hradcem a z druhé ligy postoupili do prolínací soutěže Ytong Brno a po roce opět Ústí nad Labem. Po vydařených utkáních zvláště v Brně s Ytongem a se stejným soupeřem a s Vajgarem Jindřichovým Hradcem doma se ligu podařilo zachránit. Sestoupil Vajgar a ligu vybojovalo Ústí nad Labem.

sezóna 2000/2001

HC Draci Šumperk vstupují po loňské záchraně do další sezóny. Hned na úvod se diváci těší na atraktivní duel v rámci Zepter Cupu proti Vítkovicím a hokejisté je nezklamali. Silný soupeř vyhrál na šumperském ledu až v prodloužení, kdy rozhodl zápas Martin Procházka. Hvězdou utkání se stal brankář Róbert Kompas, jenž vychytal skvělé vítkovické hráče. Jedinou branku Draků vstřelil Roman Kelner.

I přes tento výsledek Draci nevstupují do soutěže úspěšně. Následuje série nešťastných výsledků, přičemž první vítězství si Draci připisují až v osmém kole doma proti Ústí nad Labem. V úvodu sezóny oblékli šumperský dres z posil již zmiňovaný slovenský brankář Kompas, obránci Rejthar a další Slovák Chromčo, v útoku Živný, Metlička nebo Kelner.

Do přelomu obou kalendářních let ovšem nic nového pod sluncem - Šumperk opět obsadil v lize poslední místo a fanoušci se chystali na čtvrtou baráž v řadě. Ale nedočkali se - k radosti všech totiž po Novém roce následoval obrat - k týmu přišel Stanislav Barda, objevili se také nové posily a Draci šňůrou 14 utkání bez prohry v řadě utekli ze sestupových pozic - konečné 11. místo je nejlepším umístěním v historii našeho hokeje. V brance čaroval Pavel Nešťák, obranu posílil Lukáš Krajíček, Pavel Zubíček nebo Jaromír Bednárek, do útočných řad skvěle "zapadli" Josef Lang, Petr Žajgla, Marek Harazim, Martin Malkus, Tomáš Sýkora, David Nedorost a Radim Kucharczyk. Téměř kompletní obměna kádru tedy přinesla své ovoce a například skvělý zápas proti Chomutovu, suverénovi ročníku 2000/2001 první ligy, prokázal, že tento kádr má dostatečnou kvalitu - Šumperk vyhrál rozdílem třídy 8-3.

Fanoušci se těšili na následující sezónu a věřili, že Draci dokážou navázat na závěr tohoto ročníku.

sezóna 2001/2002

Smutek ovládl město. Na přelomu kalendářních roků, tedy v době kdy v předchozí sezóně začal Šumperk zářit v první lize, došlo k opačnému konci. Město přišlo o hokej. Po nepochopitelném jednání vedení, které nedokázalo včas dojednat patřičné náležitosti nutné k provozu hokeje, se licence stěhuje do Hradce Králové a ve městě zůstává pouze mládež.

Poslední utkání odehráli Draci doma proti jihlavské Dukle dne 19. prosince 2001. Téměř 2000 diváků se přišlo rozloučit s nejpopulárnějším sportem v okrese. Na chvíli si tak fanoušci museli nuceně odpočinout od hokeje.

sezóna 2002/2003

I nadále je město bez hokeje seniorů. Klub podporuje pouze mládežnické kluby, které ale tradičně dosahují obrovských úspěchů. Fanoušci ještě stále na hokej nezapomněli a doufají, že se něco změní. A v následujícím roce i změnilo.

Čest hokeje v Šumperku tak zachraňovali pouze odchovanci tohoto klubu, útočník Jiří Dopita, německý reprezentant Daniel Kunce a český mládežnický reprezentant - obrovský talent Jakub Kindl.

sezóna 2003/2004

Do města se vrací hokej. Vzniká nové občanské sdružení a to se hlásí do krajského přeboru Zlínského a Olomouckého kraje. Klub je tvořen odchovanci, zbytek je doplněn hráči, na které klub našel peníze a kteří měli zájem na severu Moravy hrát.

Soutěž, ve které byly mezi jednotlivými celky obrovské rozdíly v kvalitě, ovládlo duo Šumperk a Valašské Meziříčí. Vzájemné duely splňovaly vše co k hokeji patří - hrály se s vysokým nasazením za zájmu početné skupiny diváků a i samotná hra měla kvalitu dosahující druhé ligy. Nakonec to byl právě Šumperk, kdo celou soutěž vyhrál. V semifinále přeboru nás čekal tedy čtvrtý celek po základní části, Uherský Brod. Soupeře jsme hladce přehráli v prvním duelu doma (7-0), ale v odvetě následovala nepochopitelná prohra 2-5 a duel se tedy opět přesouval na led Draků. Jenže ti opět hladce soupeře "přejeli" a výhrou 8-0 si zajistili postup do finále proti Valašskému Meziříčí. Tentokrát Draci nezaváhali ani v jediném z duelů a po výhrách 5-1 a 4-1 doma a 4-2 venku si zajistili vítězství v celé soutěži.

Do play-off kvalifikace o druhou ligu nám los přidělil silného soupeře - HC Velké Meziříčí. První utkání jsme hráli na ledě soupeře, pravděpodobně nejužším kluzišti v republice. A tento fakt Drakům nesvědčil. Domácí uhráli vítězství 3-0 a vydláždili si tak cestičku do dalších bojů kvalifikace. V domácí odvetě nejprve Draci inkasovali a postup se tak vzdálil. Jenže Šumperk třemi góly otočil vývoj utkání a v závěru se drtivým tlakem snažil skórovat i počtvrté. Jenže Šumperk neuspěl, inkasoval při hře v power-play a sezóna pro něj skončila.

sezóna 2004/2005

Obnovená premiéra Draků ve druhé lize přinesla fanouškům daleko méně radosti, než původně očekávali. Pozitivní bylo každopádně udržení v soutěži, přesto mohl Šumperský celek pomýšlet na vyšší mety, kterými určitě nebyla pozdější účast ve skupině o udržení.

Kostru týmu pro třetí nejvyšší soutěž vytvořili především hráči z úspěšného týmu, jenž hrál krajský přebor. Vedení Draků se navíc podařilo kádr posílit o zkušené obránce Dřímala s Güttlerem, útočné řady rozšířili hokejisté z Prostějova Antonovič a Jelínek, z Kroměříže přišel Sakrajda. Z hráčů, kteří již v Šumperku působili, vyjel znovu na zdejší led brankář Piterka, obránce Bednárek a útočník Kopa.

V průběhu soutěže se výběr Draků pohyboval spíše ve spodní části tabulky, přesto stále na hranici postupu do play-off. Během října získal Šumperk výraznou osobnost, když se z prvoligové Olomouce vrátil Radek Kučera. Zkušený harcovník sice i přes manko několika zápasů dokázal vyhrát kanadské bodování mužstva, bohužel jako kapitán celek do vyřazovacích bojů nedotáhl. Draci sehráli řadu solidních utkání, když si připsali pozitivní bilanci například s pozdějším finalistou Blanskem. I přes prohry předvedli vynikající hokej proti suverénnuímu Prostějovu. Na druhé straně totální propadákem bylo první střetnutí na ledě Uničova, kde bídný výkon znamenal porážku 2:6.

Velice smutné období potkalo šumperské hokejisty na počátku nového roku. V rozhodujícím klání doma proti Novému Jičínu prohráli Draci těsně 1:2, čímž si definitivně uzavřeli cestu mezi elitní osmičku. Rámec sportovních výsledků ale zastínila daleko krutější rána, když 23. ledna 2005 náhle zemřel šumperský hokejový trenér Jaroslav Peška, jenž vedl několik mládežnických celků a část sezony také jako hlavní kouč právě mužský celek, než byl ve funkci vystřídán Petrem Rutarem.

Při neúčasti v play-off dohrával Šumperk druholigový ročník pouze ve skupině o udržení bez motivace, neboť se získanými body již nemohl sestoupit. O nic neřešící zápasy navíc ztratili zájem i jinak věrní fanoušci.

sezóna 2005/2006

Draci vstoupili do sezony 2005/2006 s plány bojovat výše než v minulé sezoně a hlavně se probojovat do play-off. K tomu mělo šumperskému týmu pomoci i vydatné posílení. Mezi tři tyče se postavil zkušený Martin Chlad, na modré zase naháněl soupeři hrůzu svou dělovou ránou Aleš Holík. Během sezony se poté v dresu šumperských hokejistů objevovaly i posily z Prostějova. Velmi klubu prospěl například Michal Vymazal, jenž společně se jmenovcem Michalem Petrákem bavili šumperské diváky hlavně ze začátku sezony.

Draci si opět v ligových výsledcích vedli jako na houpačce. Po úvodní prohře v Orlové 2:1 po prodloužení sice dokázali šumperští hokejisté vyhrát následné duely s Velkou Bíteší a Uničovem celkovým poměrem 14:5, ale poté následovalo dlouhé trápení a dvě vítězství po sobě přišly opět až v druhé polovině měsíce listopadu. Do té doby se Draci museli sklonit doma před Uničovem a nebo odehrát tragické utkání ve Valašském Meziříčí. To v sestavě i s bývalými extraligovými matadory Rostislavem Vlachem či Alexejem Jaškinem nedali žlutomodrým sebemenší šanci a přehráli je jasně 6:0. Až zmiňované dvě výhry koncem listopadu mohly navodit více optimismu, zvláště pak triumf nad brněnskou Technikou 7:3 byl velmi cenným vítězstvím. Jenže přišla prohra na ledě poslední Kroměříže a další neúspěch proti Bobrům z Valašského Meziříčí.

Na přelomu základní části a nadstavby, ve které narazily týmy ze sudých míst na soupeře z míst lichých, dokázali Draci vybojovat důležité tři výhry v řadě. A dvakrát to odneslo Blansko. Nejprve Kučera s Budinou v utkání hraném na blanenském ledě dokázali během posledních patnácti vteřin strhnout vítězství na stranu Draků, další čisté konto si šumperský tým připsal o v domácím utkání s Přerovem, kdy proti nemocemi a zraněními stíhanému soupeři vyhrál náš tým 4:0. O týden později sice Blansko vedlo v Šumperku od 20. minuty 1:0, ale opět v poslední třetině dvěma góly dokázali Draci výsledek zvrátit ve svůj prospěch.

I přes tento přísun bodů museli hokejisté Šumperka bojovat až do posledních kol o účast v play-off. Nevyrovnané výsledky vyústily v drama v Uničově. Draci v předposledním kole museli vyhrát, pokud chtěli mezi osm nejlepších. Nervy drásající zápas dokázali naši hokejisté s výraznou podporou fanoušků v zádech zvládnout. Ani gól Vavrečky, který ještě přiblížil Uničov v posledních minutách na rozdíl jedné branky, už později sestoupivší Hanáky nezachránil. Draci zvítězili a oslavy mohly téměř začít. Jen nepříjemná konstelace výsledků v zápasech posledního kola mohla Šumperk o účast mezi nejlepšími připravit. Ale - ve skutečnosti moc nechybělo. Draci skončili nakonec sedmí a čekalo je ve čtvrtfinále atraktivní regionální derby proti Šternberku.

Do něj vstoupili lépe naši soupeři. Na domácím ledě vyhráli 4:1 a i druhé utkání dlouho naznačovalo, že nebudeme favoritovi příliš vzdorným soupeřem. Zvláště když Kohút hned na úvod druhé části hry zvýšil na 2:0 pro hosty. Jenže pro skvělé domácí publikum připravili Draci fantastickou podívanou a ve zbytku utkání doslova smetli Šternberk čtyřmi góly z ledu. Hosté pak zbytek utkání nezvládli psychicky a dohrávali na hraně tvrdosti a zákeřnosti. Hodně napovědět o šancích na postup mohlo třetí utkání ve Šternberku. A to začali Draci ve stejném rytmu jako to předchozí skončili. Již ve čtvrté minutě vedli brankami Antonoviče a Martinky a i když Šternberk dokázal ve 24. minutě srovnat, ani jednou se během utkání do vedení nedostal. Na konečných 6:4 pečetil v poslední minutě při power-play Lhotský a Draci se nečekaně ocitli krůček od postupu.

V domácím čtvrtém utkání série vlétli na Šternberk a se snahou ukončit sérii pálili na brankáře Pekaře ze všech stran. Jenže nedobytná šternberská tvrz bránila úspěchu domácích až do 53. minuty. Žibřita našel Dostála a ten srovnal stav utkání na 1:1. Vyrovnaný stav utkání ovšem trval jen minutu. Draci ihned inkasovali, vysokou holí skóroval Poledna a rozhodčí Chlaň k překvapení a údivu všech neregulérní gól uznal. Domácí se v utkání, ve kterém byli jasně lepší, už neprosadili a série se stěhovala do Šternberka. O osudu pátého utkání a tudíž i celé série rozhodla již první třetina utkání. Tři góly během pěti minut dostaly Šternberk do trháku a Draci se po zbytek utkání již k pádné odpovědi nedostali. Přísný "šumperský" metr rozhodčího Vengláře (vyloučení 5-12) a také neuznané dvě regulérní branky hostů podtrhly konečný účet duelu - Šternberk vyhrál 7:3 a pro Draky skončila sezóna po pěti zápasech v play-off.

Zatímco však po celém světě diváci upírali zraky k mistrovství světa v ledním hokeji a na finálové boje NHL, v Šumperku přichází zpráva o změně vlastníka hokejového klubu. Do čela mužského hokeje vstupuje Vladimír Velčovský, muž spjatý se zdejším regionem a přes Radka Kučeru, svého švagra, i se zdejším klubem. Hlavním cílem se stává ekonomická stabilizace klubu, která by měla přinést ovoce v podobě bojů o postup do vyšší soutěže v horizontu 3-5 let. Zájem o hokej projevuje i město Šumperk, ještě před začátkem sezony dochází k výrazným úpravám zimního stadionu. Do klubu přichází nový hráčský základ a společnost HOKEJ ŠUMPERK 2003 s. r. o., která řídí seniorský hokej, navazuje kontakty s významnými obchodními subjekty nejen ze šumperského regionu.

Sezóna 2006/07

Začátek loňské sezóny byl v Šumperku datován ještě dříve, než-li se začalo cokoliv dít v ostatních klubech. Jako blesk z čistého nebe rozvířila zdejší hokejové vody zpráva, že šumperský hokej doznává změn ve vedení. Ke kormidlu ostře sledované lodi se dostal Vladimír Velčovský a jak sám od počátku působení v klubu tento ambiciózní muž hlásal, začal postupně měnit průměrné druholigové mužstvo v jednoho z aspirantů na postup. Na pozici sportovního manažera usedl Radek Kučera a post trenéra zaujal Jozef Zavadil. Rychlým tempem začal klub i posilovat. Do mužstva zapadl Jiří Osina, společně s ním z Kroměříže přišlo i duo Stejskal - Ohnutek. A aby se podpořila slova o tom, že v Šumperku se blýská na lepší časy, na soustředění na sever Moravy zavítaly i extraligové Pardubice. Natěšení fanoušci nemohli dočkat úvodu sezóny. Mediálně ostře sledovaný výběr Draků hned v prvním kole rozstřílel Velkou Bíteš 11:0 a euforie fanoušků neznala konce. Jenže další výsledky v Novém Jičíně a doma s Orlovou vrátily tým zpět na zem. V Jičíně Draci sice vedli 3:0, ale nakonec domů odjížděli pouze s bodem za remízu 3:3. S Orlovou se pak ve třetím kole na svém ledě museli rozloučit s bodovým ziskem zcela.

Největším šumperským soupeřem v celé sezóně se stal Hodonín a byl to právě celek z česko-slovenského pomezí, kdo od prvních kol začal diktovat tempo celé lize. Hodonín si odvážel bodový zisk i ze Šumperka za remízu 1:1, ačkoliv byl v zápase mírně horším týmem, ale přesně tento výsledek jako by se stal zlomovým pro další vývoj ligy. Šumperští hokejisté nabírali na obrátkách, pravidelně bodovali a stoupali ligou výš. V říjnu dokonce Draci získali nejvíce bodů ze všech druholigových mužstev a skvělé výkony v tomto měsíci podtrhuje jeden příklad za všechny - domácí vysoká výhra nad jedním z velkých soupeřů, brněnskou Technikou. Šumperk smetl soupeře vysoko 6:1. Vítěznou sérii šumperských borců zastavilo až opět dvojutkání s Novým Jičínem a Orlovou. Nepříjemní soupeři obrali znovu Draky o body. A právě po prohře v Orlové přišla přestupová bomba. Klub posílil mistr světa Roman Meluzín a dvě prohry byly rázem zapomenuty. Svoji velkou premiéru si brněnský odchovanec zažil v zápase s Přerovem. Vstřelil branku a domácí stadión nadšeně uplaudoval skvěle hrajícím Drakům.

I přes pár klopýtnutí se Draci dostávali před play-off postupně do tempa, kaňkou na jejich výkonech však zůstane například prohra ve Valašském Meziříčí. To už ale Draky vedl Jindřich Setikovský, který nahradil u mužstva Jozefa Zavadila. "Rozhodli jsme se chvíli před koncem základní části vyměnit trenéra. Vím, že je to jev nezvyklý, ale my jsme po dlouhém přemýšlení nakonec neviděli jinou variantu," okomentoval změnu Vladimír Velčovský, podle něhož slovenský trenér pozbýval profesionality. "Já si přeji, aby každý hráč z musžva bojoval a dřel a s týmem dýchal. To samé ale chci i od trenéra," dodal. Setikovský se vrátil po letech do Šumperka a měl před sebou stejnou povinnost jako v sezóně 1998/99: postoupit s klubem do první ligy.

Klíčem k úspěchu bylo nejen play-off, ale i poslední kolo základní části. Draci v Brně na ledě Techniky bojovali o vítězství po základní části a tudíž nejlepší nasazení do vyřazovacích bojů. A svůj boj zvládli na jedničku. Techniku potřetí v sezóně Draci přehráli a po výhře 5:2 se Šumperk mohl těšit na čtvrtfinálovou odvetu se Šternberkem. Ten Draky vyřadil v předcházející sezóně, teď však měl triumfy v rukou někdo zcela jiný. A to se potvrdilo hned v prvním utkání celé série. Šumperk sice rychle prohrával, ale Draci nakonec na úvod play-off nasázeli odvěkému rivalovi 10 branek a poslali jednoznačný vzkaz soupeřům, že chtějí do první ligy. Čtvrtfinálová série doznala nejrychlejší možný průběh - po třech utkáních bylo jasno. O postupu do semifinále rozhodl na Hané - před zaplněným publikem, kde prim hlavně hráli šumperští fanouci, dovršil pomstu za vyřazení z předešlé sezóny krásnou brankou David Ohnutek.

Po slibném úvodu play-off následoval semifinálový souboj s Přerovem. Nepříjemný výběr vedený Jaroslavem Beckem potrápil Draky ve všech utkáních, nakonec však Zubři podlehli v samostatných nájezdech. Katem se Přerovu stal Roman Meluzín. Ten před zaplněnou halou v Přerově proměnil své trestné střílení a poslal Šumperk do finále. Hrdinou série se stal i Peter Betinec, který na čtvrté utkání nahradil nemocného Radka Tihláře. Podal skvělý výkon a v brance již zůstal i pro zbytek sezóny. Celá série s Přerovem se hrála za bouřlivé i vypjaté atmosféry, nakonec to však byl Šumperk, kdo mohl zvednout ruce nad hlavu a připravovat se na poslední krok vstříc k první lize.

Tím měla být série s Technikou, jenže ta trestuhodně zahodila šance na postup a s nadšením a entuziasmem bojující Hodonín nakonec našel cestu do finále. V prvním utkání série se Hodonín střelecky prosadil až za stavu 3:0 pro domácí, když jedinou branku Drtičů vstřelil Kočara. Ve druhém utkání pak již Šumperk nepovolil soupeři zhola nic. Natěšení Draci před fantastickým publikem smetli hosty z ledu vysoko 5:0 a na jih Moravy tak odjížděli s dvěma "mečboly". Hned v prvním hodonínském utkání dlouho tlačil Šumperk na postupovou bránu, ale štěstí mužstvu nepřálo. Draci doplatili na neproměňování šancí, v závěru normální hrací doby se Drtičům podařilo srovnat a v prodloužení pak Šebek poslal Draky na hotel. Vše si ale Šumperk vynahradil následující den. Podobný průběh utkání zlomil na začátku poslední třetiny Antonovič, který svou brankou na 2:1 rozhodl celou druhou ligu. Šumperk rázem létal po ledě, byl u všech kotoučů první a smršť se zastavila až na vedení 4:1 pro hosty. To se již v narvaném sektoru hostů slavilo, Draci po osmi letech znovu zažívali postupovou radost.

Zlomová byla sezóna hlavně nejen z důvodu postupu do první ligy, ale klub se vydal cestou růstu a stability. Prostory zimního stadiónu zaplnily reklamní bannery, vedení mužstva dokázalo nasmlouvat několik desítek sponzorů. Vydatnou podporu vyjádřily i město Šumperk a Olomoucký kraj. V únoru 2007 se navíc po letech opět konal i hokejový ples a nutno dodat, že svou kvalitou směle konkuroval výtečným výkonům Draků na ledě. Šumperk zažil euforistickou sezónu plnou výher, radosti a hokejové krásy. Teď čelí klub další výzvě - první hokejové lize.

Sezóna 2007/2008

V roce 2007 se Šumperku naskytla možnost dostat se do 1. ligy snadněji, než kdykoli předtím jiným týmům. A prezident klubu Vladimír Velčovský začal dělat vše pro postup. Cíl se podařilo splnit a Draci se tak po dlouhých letech opět probojovali mezi prvoligovou elitu.

Začalo období příprav a shánění hráčů prvoligové kvality. Celý Šumperk se již nemohl dočkat, až začne nová sezóna, v níž budou Draci bojovat o body s celky jako Dukla Jihlava, Chomutov, Mladá Boleslav či Kometa Brno. Blížila se příprava a hráči byli sledováni na každém kroku. I přesto, že Vladimír Velčovský slíbil, že Draci, kteří 1. ligu vybojovali si ji i zahrají, se klub musel vypořádat s několika odchody. Šumperk bohužel opustilo několik opor. Do Polska za lepším se vydal nejproduktivnější obránce Draků Aleš Holík. Svoji hokejovou kariéru ukončil postupem v Šumperku vynikající obránce a kapitán mužstva Oldřich Kališ. Naposledy v přípravě se na ledě představil také Radek Kučera. Ten usoudil, že na 1. ligu již výkonnostně nestačí a rozhodl se pro ukončení kariéry. V klubu ale zůstal v roli sportovního manažera. Jak se později ukázalo, klub se z těchto odchodů nevzpamatoval. Mužstvo opustili také dlouhán Martin Loužek nebo slovenský obránce Miloš Stráňovský. V týmu naopak zůstaly hvězdy jako Roman Meluzín, Dušan Bařica i Radim Antonovič, rychlík Martin Stejskal a kmenovým hráčem Šumperka se stal rodák ze Zlína, poctivec a dříč David Ohnutek. O své místo v sestavě usilovali bijec Ondráček, útočníci Ivo Kratěna, Radomír Čížek a Ladislav Martinka. V obraně vedení počítalo se Stano Hajasem. Chytat tvrdé střely od prvoligových ostrostřelců měli mít na starost Radek Tihlář a flegmatik Peter Betinec. Třetím gólmanem Draků se stal mladý Marek Peksa. Ten jako jediný zůstal v klubu až do konce sezóny. Koučováním prvoligového Šumperka byl již podruhé ve svém životě pověřen trenér Jindřich Setikovský.

Vedení se snažilo usilovně hledat náhrady do obrany. Do Šumperka se z jihu Moravy – Hodonína – přesunul rodák z Mělníka Lukáš Špelda. Ze Slovenska Radovan Sloboda a z dalekého Mostu Jan Kaltenböck. Z Pardubic se podařilo získat juniora Martina Šindlera. Čas ubíhal velmi rychle a nahradit výborně pracující druholigovou obranu bylo velmi obtížné a tento úkol se splnit nepodařilo. Přesto Draci dále zbrojili a hledali posily do útoku i obrany. Šumperk posílili střelci Petr Obdržálek či Jan Kočan. Na krátkou chvíli se na šumperském ledě objevil i Jaromír Bednárek.

Celý Šumperk i jeho okolí čekalo, až Draci poprvé vyjedou na ledovou plochu. Začaly přípravné zápasy s prvoligovými i druholigovými celky. Po dvou prohrách na venkovních kluzištích se Draci poprvé představili před domácím publikem. Přijel ještě nedávno extraligový soupeř z Havířova. A premiéra vyšla dokonale. Draci Pantery přehráli, zvítězili 5:3 a sklidili tak od více než 600 přítomných diváků zasloužený potlesk. O dva dny později Šumperk dobyl Hanáckou metropoli. Jenže to bylo v přípravě vše. Kromě tří remíz s Olomoucí, Hradcem Králové a Technikou Brno Draci vše prohráli a fanoušci začínali mít první obavy.

Podzim a 12. září, tedy začátek soutěže, se blížilo. Draci odcestovali opět na Hanou do Olomouce k prvnímu zápasu 1. ligy po letech. Šumperk ale nehrál se stejnou Olomoucí jako v přípravě, obdržel debakl 7:1 a měl tři dny na to, aby na tuto kanonádu zapomněl. Do Šumperka se totiž chystala slavná Dukla Jihlava. Na tento zápas vedení připravilo charitativní akci nazvanou „Plyšákový den“. Po první vstřelené brance Draků v utkání měli diváci naházet na led co největší počet plyšových hraček, které si poté pro děti převzali zástupci z dětského domova. Fanoušky navíc přišli na stadion přivítat dva prezidenti. Prvním byl prezident klubu pan Vladimír Velčovský. Druhým pak prezident České republiky pan Václav Klaus. Ten vhodil úvodní buly tohoto slavnostního utkání. Drakům přinesl proti Jihlavě štěstí a ti vyhráli v poměru 3:1. Debakl v Olomouci byl zapomenut a fanoušci se těšili na další zápas. Jenže na řadě byla ostravská Sareza a ta se s Draky nemazlila. V síti za Tihlářem a Betincem skončilo celkem devět puků. Drakům se překonat ostravskou jedničku v bráně nepodařilo ani jednou. Dalšímu soupeři se Slezska Havířovu podlehli Draci těsnějším rozdílem. Série proher teprve začínala. Draci desetkrát za sebou nepoznali, co je to zvítězit a zajistili si tak „místenku“ na úplné dno tabulky. V kabině Šumperka postupně začal průvan, který klub snad ještě nezažil. Začíná neuvěřitelný kolotoč hráčů, kteří se v klubu v podhůří Jeseníků vystřídali. Snad ani nelze všechny vyjmenovat. Klubem během sezóny prošlo přes padesát hráčů. Objevili se zde například bouřlivák Marek Ivan, z Komety Martin Ambruz, duo gólmanů s extraligovými zkušenostmi – kladenský Jakub Lev a pardubický Alexandr „Saša“ Hylák. Ti drželi Šumperk nad vodou, když bylo nejhůře. Často lapili nepolapitelné a dováděli protihráče k šílenství. Nepomohla ani výměna hlavního trenéra, když Jindřicha Setikovského nahradil Jiří Otoupalík. Šumperk museli opustit Ivo Kratěna, který skončil ve Valašském Meziříčí, Ladislav Martinka, který pomohl Uničovu udržet se ve druhé lize, dále Radomír Čížek, kterému lékaři zjistili problémy se srdcem. Odešli také Jan Kaltenböck (zpět domů do Mostu), Petr Obdržálek do Třebíče a v neposlední řadě i oba brankáři. Tým Draků pokračoval v nastoleném trendu a na soupeře nestačil. Draci překvapili až 17. října Prostějov, kdy vyhráli 4:1. Následovala další černá série osmi proher v řadě. Přesně po měsíci, tedy 17. listopadu Draci opět bodovali na plno. Odneslo to tentokrát Vrchlabí. Za Draky tehdy nastoupil nově příchozí Marek Ivan a vystřílel výhru 4:3.

Ke konci základní části se Draci začali probouzet a občas fanoušci i slavili. Nevyrovnané výkony však přibližovali Šumperk do vyřazovací části zvané play-out. Mužstvo Draků obsadilo po základní části poslední místo a do play-out nevstupovali s příliš optimistickými myšlenkami. Čekali je soupeři z Prostějova, Mostu a silného Berouna. Ani zlepšená hra na konci základní části nepomohla k lepším výsledkům v play-out. Draci ztráceli zápasy, které museli vyhrát. Ztráta již byla příliš veliká a Šumperk se nepřiblížil na dohled ani předposlednímu Prostějovu a v polovině play-out již neměl co ztratit ani získat. Záchrana 1. ligy byla ztracena. Klub uvolnil většinu hráčů a místo nich nasazoval šumperské juniory. Ti navíc ve stejné sezóně vybojovali pro toto hokejové město juniorskou extraligu. Beroun i Most si nakonec druhou nejvyšší ligu udrželi a mohli si pořádně oddychnout. Naopak smutek a rozčarování z nepovedené sezóny zavládl na Hané v Prostějově a také v Šumperku. Utrápená sezóna se smutným začátkem i koncem konečně skončila.

Soutěž vyhrála bohatá Mladá Boleslav, která následně v baráži porazila i Ústí na Labem a vybojovala tak extraligu.

Sezóna 2008/2009

Pokud se předchozí sezóna 2007/2008 dala hodnotit jako absolutně nezdařilá, nastávající ročník byl jejím pravým opakem. Šumperští Draci po pádu z druhé nejvyšší české soutěže dostali druhou šanci na vydobytí si první ligy zpět. Ovšem po prvních šesti kolech Šumperk vybojoval pouze čtyři body, což způsobilo spíše znepokojení než zdařilý vstup do sezóny. Výkon šumperských hokejistů však postupně rostl a postavení v tabulce tomu odpovídalo. Na rozdíl od úvodních duelů sezóny se dračí sestava pomalu, ale jistě začala sehrávat a dostávat do správného tempa.

Do branky Šumperka počátkem sezóny nastoupila bývalá brněnská jednička Pavel Maláč, která měla mužstvo psychicky podržet. Také se tomu tak stalo a od jedenáctého kola základní části mohli být příznivci modrožlutých barev zase o něco spokojenější. Šumperk vyhrál následujících sedm utkání v řadě a jasně ukázal, že se bude opět řadit mezi favority ligy. Po několika slepeně vítězných zápasech v řadě byl výkon Draků skvěle vyvážený. Tým dokázal držet postavení v horních příčkách tabulky i nadále. Většina vítězných duelů jasně kompenzovala pár proher a Šumperk se pomalu a jistě prokousával do play-off.

Ve vyřazovacích bojích sehrál důležitou roli gólman, který v základní části nedostal ani zdaleka tolik prostoru jako Pavel Maláč. Tím brankářem byl Lukáš Daneček. Mladý odchovanec třineckého hokeje, který přišel nabírat nové zkušenosti do druholigového Šumperku. Ale popořadě. V úvodní sérii play-off na Draky narazil nedaleký rival ze Šternberka.

Čtvrtfinálová série se hrála pouze na dvě utkání, a tak každý gól mohl rozhodnout o postupu dále. Šumperský tým však ani na vteřinu nezaváhal a po vítězstvích 7:1 a 3:2 po prodloužení zaslouženě postoupil do semifinále 2. ligy, skupiny východ. V něm se měli Draci střetnout se soupeřem slavného jména a s bouřlivou diváckou podporou v zádech. A hned v prvním utkání semifinále šumperské bojovníky zaskočil, když je na domácím ledě porazil poměrem 2:1. Tento zápas se většině šumperských příznivců vryl hodně do paměti poté, co za stavu 1:1 Vsetín v čase 59:59 vstřelil rozhodující branku. Rána vsetínského střelce Josefa Štrauba přes půl hřiště zapadla přesně mezi betony Pavla Maláče. A to vše jen vteřinu před koncem základní hrací doby. Utichlý Tyršův stadion mohl jen s velikým smutkem a vztekem sledovat radující se a poskakující skupinku fanoušků ze Vsetína.

Série však ještě ani zdaleka nekončila. Šumperk v pokračování semifinále zajížděl na led Valachů a snažil se o dobití Lapače. Jenže ani tentokrát se snaha ve vítězný konec neproměnila. Draci ze Vsetína odjeli s prohrou 2:4 a se zklamaným výrazem ve tváři. Celá tolik úspěšná sezóna mohla skončit nevesele, od vyřazení dělilo Draky jediné prohrané utkání. Všichni teď moc dobře věděli, že pokud chce Salith Šumperk postoupit do finále, musí otočit sérii a Vsetín třikrát po sobě porazit. Impulsem k obratu se však stala právě výměna gólmanů. Dne 27. března 2009 se semifinále vrátilo zpět na sever Moravy do Šumperka. Na led však vyjeli úplně jiní Draci. Tentokrát již s Lukášem Danečkem v brance. A trenéři vsadili vše na jednu kartu. Už nešlo ztratit, ale jen získat, tým se do bojů vrátil s naprosto ofenzivní taktikou, kterou vsetínského soupeře naprosto zaskočil. Trvalo to jen šedesát minut čistého hracího času a plamínek naděje se vrátil do šumperské kabiny. Salith porazil doma Vsetín výsledkem 6:0 a nešlo ani tak o výsledek, jako o předvedenou hru. Šumperk nedal soupeři nejmenší šanci, přehrál ho ve všech směrech a dokázal si, že Vsetín je k poražení.

Série se tak vrátila na Lapač a Draci opět dokázali své bojovné srdce. Šumperk vyhrál na ledě Vsetína 3:0 a srovnal tak stav série na 2:2. Z ničeho nic úplně jiní Draci než na začátku semifinále. Za vyrovnáním série je na Valašsku hnalo několik stovek šumperských fanoušků a další davy se chystaly na klíčový duel. Série se vrátila na sever Moravy, ale jen málokdo mohl tušit, jak jednoznačné bude mít zakončení.

Salith za poslední dvě utkání nedovolil Vsetínu vstřelit ani jedinou branku. A zvládl to i napotřetí. Draci porázili Vsetín poměrem 7:0 a zamířili vstříc k finále. V poslední části play-off na Šumperk čekal další velice kousavý soupeř. Tím byla Orlová, která se prokousala až do finálové části. Draci Orlovou porazili během finále třikrát - 2:0, 7:3 a 4:3 po samostatných nájezdech. Vítězství ve 2. lize skupině Východ se sice mohlo začít slavit, ale cíl ještě nebyl zcela splněn. Šumperk teprve postoupil do kvalifikace o 1. ligu. Žádného ze soupeřů ve kvalifikační skupině neznal, a tak se museli Draci kvalitně připravit. Následující dny jasně ukázaly, že kádr přípravu zvládl, protože po dvojnásobné výhře nad Milevskem a jedné výhře nad Táborem se Salith Šumperk stal po roce opět účastníkem druhé nejvyšší soutěže v zemi. Společně s Draky postoupil do 1. ligy Tábor, který skončil ve kvalifikační skupině před Milevskem druhý.

Sezóna 2009/2010

Draci se opět dostali po dvou letech mezi druhou nejvyšší elitu v České republice a nechtěli zahálet. V této sezoně podepsali partnerskou smlouvu s extraligovým klubem HC Oceláři Třinec a tímto podpisem, také získali hráče kteří tomuto klubu náleželi. A byla to opravdu zvučná jména.

Na začátku této sezony bylo jasno o brankářích. Jedničkou měla být posila z Třince Martin Vojtek. Dvojkou v této sezoně měl být Lukáš Daneček, který výrazně pomohl Šumperku se vrátit opět do první ligy, a na místo třetího golmana měl přijít Lukáš Šrámek. Nejzvučnějšími hráči, kteří posílili obranu, byli mladý obránce Alexandr Hegegy, zkušený zadák Lubomír Vosátko, slovenský obránce Igor Bobček a Patrik Rimmel. Zajímavá jména dorazila i do útoku, zkušený matador Miroslav Barus, také Zdeněk Pavelek, který v nejvyšší souteži odehrál více jak 500 zápasů, kanonýr Jiří Hašek a talentovaný Jiří Noga.

Jenže většina z těchto hokejistů v Šumperku dlouho nezůstala. Šrámek i s Vojtkem klub záhy opustili, Pavelek ani Barus nenaplnili zdaleka svá očekávání. V šumperském dresu nakonec neodehrál žádný zápas ani Igor Bobček, své pověsti zůstal dlužen Patrik Rimmel. A Draci tak zažili opět tvrdé vystřízlivění.

První dva zápasy v nové sezoně Drakům nevyšli. Nejprve inkasovali od Znojmo debakl 1:5, a poté prohráli těsně doma s Chomutovem 1:2. První výhru zaznamenali Draci v Jihlavě, kde senzačně otočili zápas, když prohrávali 2:4, na konečných 6:5. V dalším zápase dokázali šumperští hokejisté ještě urvat bod, kdy podlehli po samostatných nájezdech Havličkovu Brodu. Poté ovšem Draci prohráli čtyři následné utkání, v tom posledním dostali dokonce od Lvů z Ústí nad Labem osm branek, kdy jediným skórující šumperským hráčem byl Jiří Noga.

Po těchto čtyř porážkách přišli do týmu opět nové posily, z nichž nejzásadnější byl Alexandr Hylák, kterého šumperští fanoušci dobře znali ze sezony 2007/2008. Hned jak se tento odchovanec Pardubic postavil do brány, vyhrál Šumperk po dramatickém utkání nad Benátkama nad Jizerou 5:3. Šumperk ale potom opět zažil další dvě prohry a vedení udělalo změnu na trenérském postu. Jiřího Režnara vystřídal Svatopluk Číhal, kterého čekal těžký úkol odrazit Draky ode dna ligové tabulky.

Po několika vyhraných zápasech začal výkon Draků opět velmi prudce klesat. Nakonec sérii, sedmi prohraných zápasů přerušila výhra Draků v Olomouci. Šumperk sice po této výhře prohrál ještě tři zápasy, ale pak zase začal vyhrávat. Ovšem ani tato vítěství nepomohla šumperským hokejistům. Draky čekala soutěž play-out, která se hrála pouze ve třech týmech, jelikož Havířov soutěž kvůli špatné finanční situaci soutěž nedohrál. Draci vyhráli v play-out jednou a to nad Berounem na nájezdy. A to na záchranu nestačilo. Šumperk tedy v sezoně 2009/2010 skončil na předposledním místě, hned před již zmiňovaným Havířovem.

Sezóna 2010/2011

Sestupovým minelám a nestabilitě v první hokejové lize měl být konec. Fanoušci na severní Moravě toužili vidět druhou nejvyšší hokejovou soutěž ve svém městě alespoň dva roky po sobě. V předchozím ročníku Draci prvoligovou příslušnost zachránit nedokázali, a tak stála před vedením klubu znovu stejná, možná o to těžší výzva. Sezóna 2010/2011 mohla být na dlouhou dobu poslední druholigovou, ačkoli cesta za postupem rozhodně vydlážděna nebyla.

Družina zůstala také v další hrané sezóně pod vedením trenéra Radka Kučery, který důvěru klubu v konečném součtu odměnil dokonale. Ještě v prvním kole sice modrožlutí nestačili na Nový Jičín, ovšem poté začal šumperský parník dokonale šlapat. Následovalo deset vítězství v řadě a Draky dokázali zastavit na vítězné vlně až Bobři z Valašského Meziříčí. Ke všemu dračí příznivci kvitovali skvěle vyladěnou formu mladého střelce Michala Veleckého, jenž se stal důležitým článkem bleskurychlé šumperské ofenzivy. A co víc, Velecký nebyl jedinou silnou tváří utmeleného celku. Do klubu přišel v průběhu hrané sezóny na dlouhou dobu klíčový brankář Tomáš Štůrala, ten následně spojil své jméno s kádrem Salith Šumperk až do konce sezóny 2013/2014.

Když navíc ruku k dílu přiložili zkušený matador Roman Meluzín a rychlík Jakub Hulva, diváci nemohli být nespokojeni. V závěru sezóny mezi sebe dračí základna dokázala přitáhnout v té době nikterak zvučné jméno – Daniel Vrdlovec. Útočník příchozí z Nového Jičína ukázal dostatek svých kvalit a mimo jiné získal smlouvu také pro další ročník. Avšak ještě před tím mohl být radostně vyladěn. Šumperk totiž v celé základní části druhé hokejové ligy neztratil jediné domácí utkání a ve skvělé formě se mohl těšit na baráž o zpětný postup do druhé nejvyšší soutěže. Kdo ještě v létě nevěřil, mohl nyní sledovat troufalou jízdu Salithu.

Klíčové dny a týdny nastaly. Nikdo už nechtěl zažít další sezónu se smutným koncem. Barážová utkání začala posádka Radka Kučery prohrou na ledě vyztužené Chrudimi. Jenže stejně jako vypukla úspěšná základní část prohrou v Novém Jičíně, také boje o postup nakopl právě neúspěch. Dále už Šumperští sbírali pouze vítězství a ještě před posledním domácím duelem s Mostem mohli slavit postup zpět do prvoligových vod! Podobný průběh nastal také na severu Čech v Mostě, a tak si mohli ve vzájemném duelu Šumperk – Most (a také posledním zápase sezóny) hráči užít radosti. Exhibiční výsledek 9:8 a veselá nálada na obou stranách nepotřebovala komentář. Salith Šumperk neprohrál za celý ročník jediné domácí utkání a po roce se navrátil do 1. hokejové ligy. Ročník 2010/2011 udělal významnou rýhu do historie šumperského hokeje.

Sezóna 2011/2012

Šumperský klub si v předchozích letech dostatečně vyzkoušel prvoligové neúspěchy, nezbývalo než se z nich v dalších měsících poučit a zotavit. Natěšenost na novou sezónu byla zřejmá nejen ze strany fanoušků, ale také vedení klubu a hráčského kádru. Úkol pro následující měsíce zněl tedy jasně – udržet příslušnost druhé nejkvalitnější tuzemské soutěže a případně se zařadit na průměrné ligové pozice. 1. liga mírně pozměnila svůj systém, odehrála se v počtu čtrnácti celků, z nichž dva nejhorší v závěru sezóny sestupovali do baráže s týmy druholigovými. O vrcholek soutěže potom zápolili tradiční ikony jako Ústí nad Labem či Chomutov. Po odehrání letní přípravy okamžitě mužstvo naskočilo k nelehkým bojům, Draci zahájili ročník 2011/2012 na ledě Havlíčkova Brodu, ani tentokrát tedy Salith nedostal možnost počátku nové sezóny na domácím kluzišti.

Tým pochopitelně doznal během letní pauzy hráčských změn, ale také ponechal své pevné jádro pospolu. Do obrany na nějaký čas přibyl důrazný obránce Jiří Suchý, jenž měl za úkol nelítostně odhánět soupeře od vlastního gólmana, k tomu přitvrdit v osobních soubojích. I nadále zůstalo jistě zachováno útočné trio Marek Haas – Michal Velecký – Adam Červenka. Na delší dobu se stal tento ročník posledním, kdy spolu tito muži působili v rámci jednoho trikotu, posezónním odchodem Michala Veleckého do Jihlavy se oblíbenci na severu Moravy rozpadli. Nelze opomenout ani výraznou oporu v brankáři Tomáši Štůralovi, jehož jméno v nové sezóně poprvé zazářilo už během třetí kola na ledě Pirátů z Chomutova, kde Draci senzačně zvítězili v samostatných nájezdech.

Ačkoli mohl dračí výběr nějakou chvíli pomýšlet i na případný postup do play-off, sen o vyřazovacích bojích hned první rok po návratu, se začal pomalu rozplývat. Jeho úplný konec nastal až v závěrečném kole dlouhodobého dějství, když k účasti mezi nejlepší osmičkou scházely pouhé dva body. Vzhledem k postavení v druhé polovině ligy musel Salith po konci základní části absolvovat nadstavbovou skupinu O baráž, kde společně zápolil s Mostem, Berounem, Pískem, Litoměřicemi a Kadaní. Stejně jako Most, také Beroun měl už po padesáti dvou kolech výraznou ztrátu, a tak mužstva od dvanáctého místa výše ohrožena nebyla. Právě Most a Beroun nakonec musely absolvovat baráž s druholigovými celky, tam se povedlo oběma prvoligovou příslušnost uhájit.

Tým Radka Kučery zakončil sezónu na dvanáctém místě tabulky a nemusel tak poprvé v novodobé historii řešit sestupové starosti z první hokejové ligy. V play-off potom nejdále dokráčely celky Ústí nad Labem a Chomutova, finálovou sérii nakonec v sedmém rozhodujícím duelu ovládli Piráti. Jejich vítězné tažení navíc nezastavila v bojích o extraligu ani Mladá Boleslav, která musela Severočechům přenechat poslední volné místo v nejkvalitnější lize na našem území. Bruslařský klub se naopak po několika letech extraligového trápení přesunul do vod prvoligových. Po sezóně oznámil svůj definitivní konec hokejové kariéry Roman Meluzín, dlouhodobá opora šumperského hokeje. Dále pak pokračoval jako trenér mládežnického výběru v jihomoravském celku HC Kometa Brno.

Sezóna 2012/2013

Jestliže předchozí ročník měla být prioritou hlavně záchrana druhé nejvyšší soutěže v podhůří Jeseníků, pak další směr ubírání mohl být smělým pokusem Draků o postup do play-off. Vždyť na jaře roku 2012 uniklo modrožlutým proklouznutí mezi nejlepší osmičku pouze o malý kousek, chyběly dva body k historicky první účasti Šumperka na poli prvoligového play-off. Kostra týmu byla pochopitelně zachována z předchozí sezóny, jedním z hlavních stavebních kamenů se stal také tentokrát talentovaný brankář Tomáš Štůrala, jehož jméno na nějakou dobu vyřešilo starosti týkající se šumperského brankoviště. Klub ale už nemohl čerpat ze střelecké mušky Michala Veleckého, jenž využil nabídky jihlavské Dukly. Právě na Vysočinu odešel v rámci dvouletého hostování působit a zkusit zase o kousek víc pokročit ve své slibně rozjeté kariéře. Kromě jiného dostal Tomáš Štůrala do brankoviště nového kolegu, po odchodu Romana Bošky zavítal do modrožlutého hávu Vratislav Vajner, dříve chytající v Písku nebo Dukle Jihlava.

Soutěž pokračovala v téměř stejném klubovém složení, jako tomu bylo během sezóny 2011/2012, Most i Beroun v jarní baráži dokázaly zachránit své licence pro druhou nejvyšší ligu, jediným nováčkem tak byla Mladá Boleslav, jež vystřídala v žebříčku v té době už extraligový Chomutov. Právě Bruslařský klub měl společně s dalšími stálicemi patřit mezi špičku celé soutěže, což se také už od podzimních měsíců potvrzovalo. To Šumperští měli podobné tabulkové postavení, jako tomu bylo o rok dříve. Už v prvních dvou kolech vzdorovali Draci dvěma největším favoritům, zmiňované Mladé Boleslavi a také rivalovi z Olomouce. Zatímco úvodní kolo na Hané skončilo jen těsným neúspěchem 0:1, skvělou podívanou nabídla Kučerova družina hned v prvním domácím počínání sezóny. Salithu se podařilo udolat Středočedchy poměrem 3:2 a skvěle tak odstartovat ročník.

Draci během sezóny dokonce dokázali udolat Mladou Boleslav ještě jednou, ke všemu na jejím ledě. Podobné obdaření náleželo také vzájemným soubojům s Kohouty z Olomouce, také většinu klání proti tomuto soupeři kořistili modrožlutí. Jenže problém spočíval v jiném odvětví – duely s papírově slabšími celky. Právě proti těmto sokům ztrácel Šumperk velkou část důležitých bodů a postupně také naději na účast v play-off. Na jaře roku 2012 scházely Drakům k postupu dva body, nyní byla mezera o něco větší. Ačkoli fanoušci dlouho dobu ještě věřili v vzepření se svých oblíbenců, tak v závěru ročníku 2012/2013 musel severomoravský tým absolvovat neoblíbenou skupinu O baráž.

Přestože byl konečný výsledek v podobě jedenáctého místa tabulky historicky nejlepším postavením mužstva v prvoligovém žebříčku, tolik všemi chtěný sen o play-off opět nebyl vyplněn. Nespokojenost ale před letní okurkovou sezónu panovat nemohla, vždyť klub Salith Šumperk udržel také v dalším ročníku prvoligovou příslušnost a mohl se těšit na další ročník pod stejnou záštitou. Prvoligové prostředí místo toho opustil jihočeský Písek a po barážových bojích vtrhnul na scénu východní celek z Havířova, který tak vykonal poměrně rychlý návrat po finančních problémech v roce 2010. Na opačném cípu zápolila o zpětný postup do extraligy Mladá Boleslav, jenže v rozhodujícím zápase s Liberecem neuspěla a také pro další hrací období ji zůstala pouze licence prvoligová.

Sezóna 2013/2014

Ročník 2013/2014 mohl do klubu přinést spoustu nových očekávání, hlavně ze strany fanoušků Draků, kteří konečně chtějí ve svém malém hokejovém městě vidět vyřazovací boje. Dva roky po sobě byli modrožlutí skutečně blízko ke skoku mezi nejlepších osm klubů, ale až nyní tým vykazoval stabilnější podobu, v létě ale pochopitelně obměnil některé pozice v sestavě. Ani na počátku sezóny 2013/2014 ovšem nechyběl mezi třemi tyčemi brankář Tomáš Štůrala, jenž se rozhodl po napínání fanoušků prodloužit počínání v klubu, přestože své první zápasy tohoto ročníku odehrál v dresu extraligového Zlína. Právě pozdější mistr extraligy vlastnil práva na jistotu ve svatyni Salithu. Po působení v pražské Spartě do dračího převleku zavítal domácí odchovanec Lukáš Žálčík. Měl vnést ještě více pohotovosti do útoku, který v předchozích letech přišel o stěžejní hráče Romana Meluzína a Michala Veleckého.

Už během letních přípravných duelů Draci vyzvali k soubojům staronového prvoligového účastníka z Havířova, právě proti AZetu ale Kučerovi svěřenci nemají v průběhu celého roku příliš štěstí. Ani v přípravě nevyrukovali Šumperští na Havířovské nejlépe, oba vzájemné zápasy ztratili. Měsíc srpen potom ještě stačil okořenit domácí duel s někdejším soupeřem ze Vsetína, té doby hrajícího druhou hokejovou ligu. Bez ohledu na letní výsledky, bylo vše přichystáno ke startu první hokejové ligy 2013/2014. Ještě před tím v letní pauze opustil 1. ligu Hradec Králové (po získání extraligové licence), ten naopak vystřídal Motor České Budějovice. Rozlosování nabídlo příznivcům hokeje na severu Moravy hned v samotném úvodu soutěže třaskavé derby, když měla do Šumperka zavítat v rámci druhého kola ambiciózní Olomouc.

Dlouho očekávaný start sezóny brzy přišel, jenže pro Draky nikterak radostně, ani tentokráte nestačili na svého úhlavního soka z Hané, když ještě předtím odvezli porážku i z ledu středočeské Mladé Boleslavi. První výhru tak slavili až v samostatných nájezdech na ledě Třebíče. Tahanice o cenné body pokračovala ve vyrovnaném tempu, na čele tabulky se podle očekávání usadila trojice týmů Mladá Boleslav, Olomouc a Dukla Jihlava. Ani další ovšem nezůstali zahanbeni, na paty nejlepším šlapaly Havlíčkův Brod a Třebíč. I Šumperk mohl konečně okusit pocit častějšího pobývání v první polovině tabulky, avšak závěrečná část sezóny vykázala jiný osud. Díky parádní listopadové sérii sedmi vyhraných zápasů v řadě Draci poskočili výrazně na pozice pro play-off, na samotném sklonku základní části ale začali ztrácet. K neblahu chytil formu další bojovník o vyřazovací boje – Benátky nad Jizerou. Ty si také pohlídaly účast ve čtvrtfinále a zajistily další šumperskou sezónu bez účasti mezi lepší osmičkou.

Zcela určitě lze tvrdit, že závěr sezóny 2013/2014 přinesl vskutku zajímavé události. Do baráže o extraligu postoupily, stejně jako před rokem, týmy Mladé Boleslavi a Olomouce. Z extraligových vod potom zasáhly do barážových bojů Chomutov a klub Jaromíra Jágra – Rytíř Kladno. Jestliže někdo čekal jasnou převahu celků z vyšší soutěžě, mýlil se. Mladá Boleslav společně s Hanáky po velkém tažení oslavily postup mezi tuzemskou smetánku, Chomutovští a Kladenští pak o extraligovou licenci přichází. Střídání stráží nastává také ve spodní části první ligy. Most sice v další záchraně opět uspěl, ale Beroun už ne. Medvědi tak po dlouhé době sestoupili a umožnili návrat mezi prvoligové Jestřábům z Prostějova.

deneme bonusu