Šumperk doplatil na tragickou koncovku a ve Znojmě schytal debakl

Vanessa Vařeková, sobota 19.10.2024
Svěřenci Tomáše Sedláka a Radka Fischera nedokázali navázat na vydřené vítězství s Velkým Meziříčím a ze Znojma si odváži nepříjemný debakl 0:6. Úvodní dvacetiminutovka přitom nevypadala ze strany Draků vůbec zle. S domácím týmem po celou dobu drželi krok a i přesto, že jednou inkasovali, nic nebylo zdaleka ztraceno. Jenomže do druhé třetiny nastoupil úplně jiný mančaft, kterému se nedařilo vůbec nic. Znojmo tak okamžitě převzalo otěže zápasu a Šumperk vyškolilo celkem šesti góly. Nezbývá nic jiného, než na tento nezdar zapomenout a do dalšího kola vstoupit s čistou hlavou.
10.kolo sobota 19.10.2024
Orli Znojmo - DRACI PARS ŠUMPERK
6:0
(1:0, 3:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 12. A. Zeman (P. Beránek, Brada), 30. A. Zeman (Brada, P. Beránek), 36. Špaček (Karafiát), 37. Bícha (Havlát), 44. Špaček (Bícha, Sova), 45. P. Beránek (Böhm, A. Zeman). Rozhodčí: Čuňočka – Smetková, Viskot. Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. Diváci: 1173. Střely na branku: 37:23. Průběh utkání: 6:0.
Maláč – Sova, Böhm, Jenáček, Hrůzek, Motloch, P. Kubíček, Hodinář – Karafiát, Pozděna, Špaček – P. Beránek, A. Zeman, Brada – Havlát, T. Pigl, Bícha – Cakl, Masař, Denis Bárta.
Irgl (37. Micka) – Drtil, Rutar, Novotný, Dudycha, Minařík, Panáček, Křivohlávek – T. Pospíšil, Šišolák, Vachutka – Jaroš, T. Handl, Scheuter – Tarnoczy, Jenčovský, Polách – Seidenglanz, Budina, Picka.

Obě mužstva do sobotního utkání nastoupila s velkou dávkou energie, už od úvodního vhazování tak byl k vidění pohledný hokej. Hra se ve vysokém tempu přelévala ze strany na stranu a oba gólmani měli plné ruce práce. Do první nebezpečnější šance se dostal hostující Tadeáš Jaroš, jeho bekhendovou střelu z otočky ale znojemský gólman Maláč bez problému zachytil. A hned vzápětí neuspěli ani domácí. Dorážku Jiřího Karafiáta zneškodnil svými betony připravený Denis Irgl.

Úvodní branky se ale znojemští Orli přece jen dočkali. Ve 12. minutě se po chybě Šumperka dostal do samostatného úniku Adam Zeman, jenž na poslední chvíli dokázal kotouč procpat mezi špičkou Irglova betonu a pravou tyčí. Nechybělo navíc mnoho a domácí hokejisté mohli odskočit do dvoubrankového vedení, Petr Beránek ale z bezprostřední blízkosti bránu netrefil. V podobné situaci se následně ocitl i šumperský Patrik Tarnoczy, jeho dělovka ale pouze orazítkovala tyč znojemské svatyně.

Hostující tým chtěl ve druhém dějství pokračovat ve stejně ostrém tempu jako tomu bylo v první části, to se mu však příliš nepovedlo. Hned ze startu totiž ujel všem hráčům znojemský Marek Brada, tváří v tvář šumperskému brankáři ale se svým pokusem neuspěl. Co se však nepovedlo Bradovi na začátku, to v polovině zápasu dotáhl do úspěšného konce doposud jediný střelec, Adam Zeman.

A právě jeho druhá trefa se ukázala být tím zlomovým okamžikem. Zatímco Drakům se hra rozpadla jak domeček z karet, Znojmo zcela převzalo otěže zápasu a soupeře už téměř k ničemu nepustila. Ve 35. minutě sice Havlát nastřelil pouze břevno, o minutu později už ale bylo na střídačce Orlů zase o něco veseleji. Jiří Karafiát našel na pravé tyči zcela volného Marka Špačka, který nekompromisní střelou do odkryté části Irglovy brány zvýšil náskok na rozdíl tří gólů.

Frustrace Draků rostla neúprosným tempem a ve 37. minutě následně vygradovala další inkasovanou brankou. Nejenže tedy Mikuláš Bícha poslal svůj tým do čtyřgólového trháku, ale rovněž tím vyhnal Denise Irgla z brankoviště. Jeho pozici tak ve zbytku utkání zaujal Marek Micka.

Ani druhý gólman Šumperka však čisté konto příliš dlouho neudržel. Znojemští Orli totiž v úvodu závěrečné periody dokázali maximálně využít dlouhou čtyřminutovou přesilovou hru, a Micka tak musel puk ze své sítě lovit hned dvakrát. Nejprve marně natahoval svoji lapačku proti schované střele zápěstím Marka Špačka a poté se v téměř identické situaci prosadil i Petr Beránek.

Zatímco se tedy Draci museli vyrovnat s krutou porážkou 0:6, domácí Filip Maláč se zcela zaslouženě mohl radovat z prvního čistého konta.

Tomáš Sedlák (DRACI PARS ŠUMPERK): „V první řadě bych se chtěl omluvit fanouškům, kteří vážili cestu až do Znojma. Momentálně jsem plný emocí, nicméně už dlouho se mi nestalo, že bych se cítil trapně. A dnes mi bylo na střídačce opravdu trapně. Upřímně jsem z naší hry zklamaný a znechucený. Na kluky jsem naštvaný, protože měli veškerý komfort v tom smyslu, že věděli, jak Znojmo hraje, jak dává góly, v čem je dobrý a takhle bych mohl pokračovat dál. Všechny tyhle informace dostali a my pak z toho dostaneme čtyři góly. A já už nevím, jak jinak jim to vysvětlit, když to mají na videu a dělají na to cvičení. Řekneme jim to před zápasem, řekneme jim to po první třetině. Nevím, proč to prostě neděláme. Musíme se na to ještě s Radkem kouknout a nějak to zhodnotit, ale tohle bylo úplně tristní. Ještě teď se z toho cítím trapně.“

Milan Procházka (HC LERAM Orli Znojmo): „Když nebudeme počítat Havířov, tak se tu představil zatím nejlepší soupeř, který má hru dobře organizovanou z defenzívy. Na začátku utkání nás jednoznačně podržel brankář, nebýt toho tak se nám mnohem hůře dýchalo. Jsme moc rádi za vítězství, které vypadá pro soupeře krutě, ale rozhodně to nebylo lehké. Samozřejmě si ten tým pořád nějakým způsobem sedá. Vypadl nám Patrik Urban, doufáme že jen pro jeden zápas, máme už trochu širší kádr, takže jsme tam jednoho hráče prostě zkusili. Složení formací je už nějakým způsobem vyřešené, obranná hra se zlepšuje postupně a když to tam drhne, tak nás podrží Filip Maláč. Takže nula je pro něj určitě zasloužená.“