Heroický výkon přináší Drakům historickou výhru z Chomutova

Jaroslav Svoboda, David Matula, pondělí 19.9.2011
C h o m u t o v - Zapomeňte na výprasky 2:9, 4:12 nebo 1:9! Minulost se přepisuje, šumperští Draci dokázali potopit pirátský škuner a odváží si z Chomutova dva body za vítězství 4:3 po samostatných nájezdech! Přitom by na Draky po první třetině vsadil jen málokdo, domácí vedli 2:0 a Šumperk v Chomutově během dvaceti minut takřka nic nevymyslel. Pak ale zavelel k obratu Hulva a Roman Meluzín dvěma góly poslal Draky do šokujícího vedení. To vše během pěti minut. Domácí pak vložili všechny síly do útoku, favoritovi se ale podařilo pouze srovnat díky dalekonosné střele Hřebejka. Víc toho Piráti nepředvedli, Šumperk ubránil stav a v nájezdech sebral prémiový bod na cestu domů Daniel Vrdlovec.
3.kolo pondělí 19.9.2011
Piráti Chomutov - DRACI PARS ŠUMPERK
3:4sn
(2:0, 0:3, 1:0 - 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 8. Procházka (Kraft, Pulpán), 16. Gajovský (Kůs, Hafenrichter), 48. Hřebejk (Hruška) - 26. Hulva (Sedlák), 28. Meluzín (Tesařík), 31. Meluzín (Novotný), rozh. nájezd Vrdlovec. Rozhodčí: Kubeš - Komárek, Špůr. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1739. Střely na branku: 42:17. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 3:3, 3:4.
Hanuljak - Rutta, Jillson, Palin, Havíř, Grof, Macháček, Mrázek, Pulpán - Jíra, Kraft, Procházka - Hruška, Helminen, Hřebejk - Ondřej, Jabrocký, Hromas - Gajovský, Kůs, Hafenrichter.
Štůrala - Holík, Novotný, Sedlák, Ondráček, Křetínský, Drtil, Tesařík, Zacpálek - Mičulka, Meluzín, Plášek - Brunec, Hulva, Vrdlovec - Cink, Velecký, Červenka - Matějka, Skoumal, Vrána.

Úvod zápasu patřil Pirátům, kteří na svého soupeře vlétli a ve třetí minutě pálil tvrdě po buly Mrázek, Štůrala však jeho pokus s problémy vytěsnil do ochranné sítě. Na přelomu sedmé a osmé minuty šli Draci po dvou faulech do tří a domácí trestali. Ukázkovou souhru zakončoval do prázdné branky Milan Procházka. Ve dvanácté minutě upadl v souboji Petr Jíra a zastavil se až o zadní mantinel. S bolestivou grimasou potom opustil ledovou plochu jen v doprovodu spoluhráčů a zápas pro něj skončil.

Piráti však i nadále svírali Draky v obranné třetině, ale Mrázek v dobré pozici netrefil prudkou přihrávku přesně. O pár chvil později se ale domácí přeci jen dočkali. Jaroslav Kůs našel přesným pasem před brankou Nikolu Gajovského, který usměrnil kotouč přesně mimo dosah přesouvajícího se Štůrali. V závěru prvního dějství hráli bílomodří ještě dvakrát v početní výhodě, svůj náskok však navýšit nedokázali.

Do druhé části vstoupili hosté s dohrávanou početní výhodou a dostali se do tlaku. Ve chvíli, kdy se Piráti opět začali zvedat, prostřelil Hanuljaka z úhlu mezi betony Jakub Hulva a snížil. Odstartoval tak obrat v utkání. Draky totiž tento úspěch nakopl a po zaváhání domácí obrany srovnal skóre o dvě minuty později Roman Meluzín, který v úniku chytrou střelou překonal Hanuljaka.

Chomutovští byli rychlý vyrovnáním zaskočeni a vzkřísit je mohl Gajovský, ale trefil jen tyč, a tak platilo otřepané, nedáš, dostaneš. Roman Meluzín si podruhé počkal na dlouhou přihrávku na útočné modré a tentokrát trefil perfektně levý horní růžek domácí branky. Piráti byli z obratu výsledku jako opařeni a ke srovnání nevedla ani další početní výhoda.

Do třetí třetiny vstoupili Piráti opět aktivně, ale jejich úvodní snahu o srovnání přibrzdilo Macháčkovo vyloučení. Draci ale nebezpeční nebyli, naopak to byl Jabrocký, který před prázdnou brankou promáchl. Domácí publikum se dočkalo v osmačtyřicáté minutě, kdy přejel modrou čáru Štěpán Hřebejk a jeho tvrdá střela zasvištěla přesně do pravého horního růžku a bylo srovnáno. Chomutovští pokračovali ve svém tlaku, ale naráželi na pozorně a výborně chytajícího Štůralu. Když už byl hostující brankář překonán, pomohla mu branková konstrukce jako při střela Hrušky tři minuty před konce řádné hrací doby. Suma sumárum utkání dospělo za nerozhodného výsledku do prodloužení.

V něm byli Piráti stejně jako ve třetí třetině aktivnějším mužstvem, ale počtvrté se jim Štůralu překonat nepodařilo. O vítězi utkání tak rozhodly až samostatné nájezdy. Jako první se rozjel hostující Daniel Vrdlovec a krásným blafákem oklamal Hanuljaka a poslal Draky do vedení. Štěpán Hřebejk v následující sérii neuspěl blafákem zakončeným mezi betony. Stejně neúspěšný byl na druhé straně Hulva. Ve druhé sérii nasadili Piráti svého specialistu. Gajovský sice Štůralu překonal, ale jeho blafák zastavila levá tyč. Hosté v následující sérii o svém vítězství ještě nerozhodli, ale radost z druhého bodu mohla na hostující lavičce propuknout poté, co Ondřej zamotal možná více hlavu sobě než brankáři a svůj nájezd nestačil ani zakončit.

Jan Votruba (asistent Piráti Chomutov): „První třetina byla z naší strany dobrá, měli jsme dobrý pohyb, vedli jsme 2:0, takže tam jsme byli víceméně spokojení. Co se týče druhé části, tak jsme ji odehráli hodně špatně. Nevíme co se děje hráčům v hlavách, že z dobré třetiny je rázem třetina katastrofální a to se nám bohužel nestalo poprvé. Dvakrát jsme špatně vystřídali, soupeř nás potrestal. Třetí třetina byla z naší strany dobrá. Soupeř měl možná jednu střelu na branku, takže možná jsme mohli uhrát i lepší výsledek. Stáhli jsme hru na tři pětky, vytvořili jsme si i nějaké gólové příležitosti, ale scházel nám důraz v koncovce. Chyběl nám klid v zakončení, taková ta hokejovost, všechno už bylo v křeči. Nájezdy jsme potom již tento špatný zápas jen zakončili. V dalším zápase dostanou jistě prostor hráči, kteří dnes nehráli, ještě ale uvidíme na jaké pozice, jelikož možná dojde k proházení formací a také čekáme na vyjádření doktorů ohledně zdravotního stavu našich dvou hráčů, kteří jeli do nemocnice na vyšetření. Petr Jíra jel na rentgen s kotníkem, u Karla Hromase je problém s jedním z prstů na ruce.“

Radek Kučera (hl. trenér Šumperk): „Chomutov na nás vlétl, byl lepší a ve dvojnásobné početní výhodě šel do vedení a poté přidal i druhý gól a vedl po první třetině 2:0. My jsme si v kabině řekli, že musíme k hráčům soupeře rychleji přistupovat, nedat jim prostor, kouskovat hru, abychom se nedostávali tolik pod tlak. Chtěli jsme vstřelit kontaktní branku, abychom se dostali znovu do zápasu, což se nám povedlo. Nakonec jsme přidali ještě dva góly a do třetí třetiny šli s tím, že vedeme a na tahu je Chomutov. Sice se domácím podařilo srovnat, ale my jsme i trochu se štěstíčkem a s výborným výkonem brankáře nakonec urvali bod. Samostatné nájezdy už jsou, buď anebo a my jsme za dva body z Chomutova moc rádi, je to pro nás cenný skalp.“