Souhrn 3. kola: Kicův hattrick během deseti minut i berounská beznaděj v přesilovkách

Jaroslav Svoboda, úterý 20.9.2011
Š u m p e r k – Bezesporu největším překvapením 3. kola první ligy je vítězství Draků v Chomutově, když Šumperk dokázal vyhrát v severočeském městě poprvé během své šestašedesátileté historie. Sedm zápasů vloženého pondělního kola však nabídlo mnohem více zajímavostí. Čistým kontem se blýskl jihlavský Dominik Halmóši, ze čtrnácti přesilovkových branek kola jich hned polovina padla v zápase Mostu s Benátkami, Beroun pak například i přes více než 16 minut hry v přesilovkách nedokázal dát v početní výhodě žádný gól Litoměřicím. I proto prohrál 1:4, k bodům mu nepomohla ani nejrychlejší trefa dosavadního průběhu celé ligy, kterou na konci druhé minuty zaznamenal šumperský odchovanec Lukáš Žálčík.

Šlágrem kola se měl stát duel Ústí nad Labem s Havlíčkovým Brodem, ale souboj obou nejlepších týmů soutěže po dvou odehraných kolech vyzněl naprosto jasně pro domácí. Lvi přehráli Rebely hlavně díky výtečně zvládnuté druhé třetině, kterou vyhráli 4:1, celý zápas pak 5:1. Přesto se utkání mohlo vyvíjet zcela jinak, Rebelové totiž mohli jít do vedení, zřejmě regulérní gól však rozhodčí neuznali, brankový sudí červené světlo za brankou nerozsvítil (viz video dále v článku). Nicméně větší část zápasu byli domácí aktivnější, lepší, střelecky disponovaní. Suchan musel čelit dvojnásobnému počtu střel než Francouz v protější kleci. Lvi tak nejspíš mají aktuálně nejlepší formu ze všech prvoligových celků.

Ústí nad Labem – Havlíčkův Brod 5:1
Jan Alinč (UNL): 2 góly + 0 asistencí
Druhá třetina: 4:1 pro domácí

Střelecky se trápí Beroun, už v přípravě to Medvědům moc nelepilo, obdobné to bylo proti Litoměřicím. A to domácí hráli v souhrnu více než šestnáct minut zápasu v početní převaze, jenže vytěžit z toho byť jediný gól nedokázali. Přesto vedli, když se na sklonku druhé minuty trefil Lukáš Žálčík, kterému je předvídána velká budoucnost v pražské Spartě. Rána šumperského odchovance, a doposud nejrychlejší gól toho mála, co se ze sezóny stihlo odehrát, byla pouze berounským výkřikem do tmy. Litoměřice zápas čtyřmi góly otočily, pro Beroun o to bolestnější, že dva z nich byly z přesilovek. Přitom Stadion odehrál v početní výhodě pouze pět a půl minuty, tedy třikrát méně času než soupeř.

Beroun – Litoměřice 1:4
Ondřej Holomek (LTM): 2 góly + 0 asistencí
Lukáš Žálčík (BER): gól v čase 1:57, nejrychlejší gól sezóny
Beroun: 16 minut a 52 vteřin v početní výhodě = 0 vstřelených branek

S trochou nadsázky se dá říci, že divácky nejatraktivnější tým soutěže jsou šumperští Draci. Stejně jako v předchozích dvou kolech i tentokrát byla návštěva kola k vidění na zápase, v něm figuroval i Šumperk. V Chomutově se sešlo 1700 diváků, které ale po slibné úvodní třetině pořádně začaly bolet oči. Šumperk totiž během pěti minut uprostřed zápasu otočil stav z 0:2 na 3:2 a začalo se rodit senzační překvapení kola. Draci sice tříbodovou výhru na ledě Pirátů „nevymlátili“, ale v nájezdech dotáhli své snažení do slastného závěru – Vrdlovec vypekl Hanuljaka a zabalil na okázalou cestu domů navíc druhý bod. Draky pak v Šumperku o půl druhé ráno dokonce vítali fanoušci.

Chomutov – Šumperk 3:4sn
Roman Meluzín (SUM): 2 góly + 0 asistencí
Šumperk vyhrál v Chomutově poprvé v historii
Vítězný nájezd: Daniel Vrdlovec

Nenápadně se prezentuje zatím Olomouc, jejíž kvalita je sice všeobecně známa, ale zůstává poněkud v pozadí zájmu za severočeskými favority z Ústí nad Labem a z Chomutova. Jenže Kohouti doma dvakrát vyhráli, bodovali i v Litoměřicích a jsou aktuálně třetí. S Třebíčí si navíc poradili bez větších problémů. Další výborný zápas odchytal Žigárdy, který se statisticky drží v hodnocení brankářů celé soutěže na druhém místě za ústeckým Francouzem. Na svůj první kanadský bod v olomouckém dresu stále čeká šumperský odchovanec Jiří Dopita, má však zástup v podobě dravého mládí, včetně Matěje Pekra, který v zápase s Třebíčí proměnil nařízené trestné střílení.

Olomouc – Třebíč 5:1
Vítězný gól: Matěj Pekr z trestného střílení
Martin Štefl (brankář Třebíče): 10 minut osobní trest nesportovní chování
Jiří Dopita (OLO): 0+0, v +/- hodnocení -1, 2 trestné minuty

Jediné čisté konto si v třetím kole připsal jihlavský gólman Dominik Halmoši. Dukla se však v souboji s bezbodovou Kadaní dlouho trápila, až ve třetí třetině otevřel skóre kanonýr Hodek. Definitivní pojistky přidali Hubáček s Dominem. Časově slepenými góly vyhnali z klece Kamila Jarinu. Tomáš Závorka již puk za svá záda nepustil, i tak Kadaň podlehla Jihlavě 0:3. Dukla odehrála zápas velmi disciplinovaně, když měla za celé utkání pouze jediného vyloučeného hráče.

Jihlava – Kadaň 3:0
Dominik Halmoši (JIH): čisté konto, 20 zákroků
Vítězný gól: v čase 44:41 na 1:0
Daniel Hodek (JIH) třetí gól v sezóně
Jihlava: jediné vyloučení v zápase

O stoprocentní bilanci přišli hokejisté Hradce Králové, kteří doma přivítali Písek. Jihočeši nedávno posílili o několik zvučných jmen, na měsíční hostování získali z Plzně i brankáře Petra Přikryla, který byl také jedním z hlavních strůjců bodového zisku z východočeského krajského města. Domácí prohrávali od 18. minuty zásluhou Vaniše, další gól ale Písek již nepřidal. Naopak domácí trpělivě bušili na zamčená Přikrylova vrata a odemknout se jim je podařilo v čase 53:24 zásluhou Kubeše. Snaha Hradce o druhý gól vyznívala dlouho na prázdno, nakonec se ale domácí dočkali, i když až v prodloužení. Karlíčkova rána dopadla do písecké branky a domácí se tak posunuli na druhé místo ligové tabulky.

Hradec Králové – Písek 2:1pp
Hradec Králové: první bodová ztráta v sezóně
Písek: první bodový zisk z venkovního prostředí
Čas v přesilovkách: HKR - 8 minut 33 vteřin x PIS - 8 minut 30 vteřin

Hrálo se i v Mostě, kam zavítaly Benátky nad Jizerou. Ty odehrály třetí zápas v řadě venku, potřetí pak v oblasti severních Čech. Po prohře na nájezdy v Chomutově a bodovém neúspěchu v Ústí nad Labem si tentokrát farma libereckých Tygrů spravila chuť, i když se hodně zapotila. Divoký zápas přinesl devět branek, hromadu trestů, ale také nevídanou střeleckou aktivitu hostů. Ti vypálili na Marka Bendu neuvěřitelných 58 střel, z nichž pět našlo svůj cíl. Ve čtyřech případech hosté také zužitkovali přesilovou hru, a protože domácím se to samé podařilo třikrát, tak celkový počet sedmi gólů z přesilovek je přesně polovina všech branek, která na všech stadiónech v rámci třetího kola padla v početních výhodách.

Most – Benátky nad Jizerou 4:5
Petr Kica (BEN): hattrick během deseti minut (19:52, 25:50, 29:01)
Daniel Skalický (BEN): čtvrtý gól v sezóně
Góly v přesilovkách: sedm z devíti branek padlo v přesilovkách

Čisté konto Halmošiho, bleskový hattrick Kici

Zajímavé individuální výkony nabídlo třetí kolo první ligy. Vyčnívá z nich hlavně benátecký forvard Petr Kica, který v souboji v Mostě nastřílel během necelých deseti minut hattrick. Počin pro útočníky možná stejně ceněný jako pro brankáře čisté konto. Jediný shot-out v třetím kole předvedl jihlavský Dominik Halmoši, který však měl díky dobré práci svých spoluhráčů v zápase s Kadaní jednodušší pozici. Kryl „jen“ 20 střel a jeho celek vyhrál 3:0. Na druhou stranu bezbrankový stav držely oba týmy až do 45. minuty, to pak s blížícím se koncem utkání je každá příležitost nebezpečnější.

Zatímco v prvních dvou kolech dokázali většinu zápasů domácí týmy ovládnout v normální hrací době, tentokrát byl poměr sil vyrovnanější. Ve třech případech si hostitelské týmy nechaly všechny tři body doma (Jihlava, Olomouc a Ústí nad Labem), v ostatních pak hosté vezli minimálně bod. Za tři body pak vyhrály Benátky nad Jizerou v Mostě a Ltioměřice v Berouně. Nejofenzivnějšími týmy kola se staly Benátky nad Jizerou, Olomouc a Ústí nad Labem, kterým se podařilo nastřílet shodně pět branek. Neprůstřelnou zeď v čele s Halmošim pak vystavěli v Jihlavě.

Divácky si pak liga mírně oproti předchozímu kolu polepšila, ale opravdu mírně. Stává se však tradicí, že nejvíce lidí chodí na Šumperk. Potřetí v řadě bylo utkání Draků nejsledovanějším zápasem daného kola, v Chomutově si cestu do haly našlo 1700 diváků. Naopak nejméně lidí přišlo o pár kilometrů vedle v Mostě, na gólové hody s Benátkami bylo zvědavo 406 diváků. Průměr se lehce přehoupl přes tisíc fanoušků na utkání. V sedmi utkáních pak padlo 39 branek, tedy o pět gólů méně než v předchozím kole. Odehrálo se však zatím nejslušnější kolo soutěže, když počet trestných minut klesl pod dvě stě.

Divácké a střelecké statistiky, bilance týmů
Bilance domácí x hosté: 3 – 1 – 1 – 2, skóre 23:16
Nejvyšší vítězství: Ústí nad Labem – Havlíčkův Brod a Olomouc – Třebíč, shodně 5:1

Diváků celkem: 7 549
Průměr na zápas: 1 078 diváků

Počet branek: 39
Průměr na utkání: 5,571 branek na zápas
Nejrychlejší gól: Lukáš Žálčík (Beroun, v čase 1:57)

Beroun v přesilovkách pohořel, Jihlava nejslušnějším týmem

Nejhodnějšími byli hokejisté v právě odehraném třetím kole, když poprvé v sezóně klesl počet trestných minut pod 200, přesněji 192 trestných minut i včetně desetiminutového trestu pro gólmana Třebíče Martina Štefla, který se stal rázem nejtrestanějším brankářem v soutěži. Nejvíce trestných minut nasbíraly shodně týmy Havlíčkova Brodu a Mostu, naopak nejslušnějším týmem s pouhým jedním vyloučeným hráčem byla jihlavská Dukla.

V přesilovkách vstřelily týmy celkem čtrnáct gólů, o polovinu z nich se postarali aktéři duelu mezi Mostem a Benátkami nad Jizerou. V každém utkání kola padla aspoň jedna branka v přesilovce, oproti tomu v žádném zápase pak nebyl k vidění gól v oslabení. V Olomouci pak došlo i na trestné střílení, se kterým si Matěj Pekr poradil a právě tento gól pak nese přízvisko vítězný.

Žalostnou hru v přesilovkách předvedli hokejisté Berouna. Medvědi hráli v zápase s Litoměřicemi více než čtvrtinu duelu v početní převaze, ale ani během dlouhých šestnácti minut a dvanácti vteřin ji nedokázali využít. O to zarážející skutečnost, že v druhém kole právě Beroun odjížděl z Kadaně s vítězstvím a hlavně s využitím přesilovek 77 procent.

Statistiky přesilovek a oslabení, vyloučení:
Celkem v početní výhodě/nevýhodě: 117 minut a 48 vteřin
Přesilovkových gólů: 14
Gólů v oslabení: 0
Nejvíc trestných minut: HC Rebel Havlíčkův Brod a HC Most (24)
Nejméně trestných minut: HC Dukla Jihlava (2) Nejrychlejší vyloučení: Ondřej Poživil (Hradec Králové, v čase 2:57) Nejvíce času v oslabení: HC Most (16 minut a 52 vteřin)

Videosestřihy kola

HC Slovan Ústečtí Lvi – HC Rebel Havlíčkův Brod 5:1

Ohlasy k utkání HC Slovan Ústečtí Lvi – HC Rebel Havlíčkův Brod

Ligové kolo v obrazech

Hodně práce měl po celé utkání brodský gólman Jaroslav Suchan, který naskočil za odpočívajícího Stanislava Nerudu

Neruda totiž vyfasoval jiné povinnosti

Tomáš Brunec na buly, proti němu Dwight Helminen, který ještě před dvěma lety naskočil do NHL...

Matěj Pekr slaví proměněný nájezd v zápase s Třebíčí

Brankář Kohoutů Štefan Žigárdy slaví výhru s Třebíčí

Dlouho držel Kamil Jarina Duklu na uzdě, na fotce na něj dotírá Roman Maliník

Dukla se nakonec dostala na koně, v tomto případě tak učinil lotyšský zadák Grundmanis

Pochopitelná radost Hradeckých poté, co se konečně dočkali vyrovnávací branky v zápase s Pískem

Foto: 2x Miroslav Rosendorf (hcusti.cz), Zdeněk Špinka (piratichomutov.cz), 2x Zdeněk Polák (hc-olomouc.cz), 2x Zbyněk Zápotočný (hcdukla.cz) a Stanislav Souček (hchk.cz)