Souhrn 8. kola: Olomouc poprvé bez bodu, Moskal protrhl střelecké trápení hattrickem

Jaroslav Svoboda, pondělí 3.10.2011
Š u m p e r k - Osmé ligové kolo přineslo překvapení v bodově bodového zisku Berouna na ledě chomutovských Pirátů, vysoké vítězství Hradce Králové v Mostě, pro šumperské fandy pak hlavně další vítězství Draků na svém ledě. S novou situací se museli potýkat ústečtí hokejisté, kteří poprvé v této sezóně inkasovali v zápase gól na 0:1. S Olomoucí však zápas zvládli, otočili jej a potvrdili vedení v tabulce. Ztrátu na Lvy pak nabrala Dukla, která podlehla v derby Havlíčkovu Brodu 2:4. Jediný hattrick kola vysekl královehradecký Moskal, čisté konto pak neudržel žádný tým. Osmý souhrn ligového kola je tu.

Draci se počtvrté letos představili na svém ledě a další výzvu zvládli. Leč souboj s Třebíčí se dlouho vyvíjel naprosto jinak než ukazuje závěrečný výsledek. Hosté dokonce hned v úvodu využili přesilovku, stejným kouskem se však po pár minutách prezentoval Vrdlovec a bylo srovnáno. Klíčová pro utkání byla druhá třetina, kdy po úvodní Pláškově trefě na 2:1 pro domácí měli více ze hry hosté. Ale Třebíč pálila jen do tyček, hlavně však do bravurně chytajícího Bošky. A tak domácí tým dorazil poslední celek tabulky, pojistil si výhru dvěma dalšími góly a posunul se v tabulce na sedmé místo.

Draci poprvé letos museli otáčet na svém ledě výsledek, ale zvládli to. Pomohl jim k tomu svou první trefou v sezóně ofenzivní zadák Holík, netradičně dlouhé čekání na gól populárního obránce skončilo v pravou chvíli. Podstatně víc musí kouče Kučeru mrzet celková efektivita obránců, Holíkova branka byla totiž první v sezóně od jakéhokoliv šumperského zadáka. Hosté doplatili hlavně na střeleckou nemohoucnost, z padesáti jedna střel si našla cestu za Boškova záda právě ta jedna navíc.

ŠUMPERK - TŘEBÍČ 4:1
Aleš HOLÍK (SUM): 1. gól v sezóně
Roman BOŠKA (SUM): 1 gól, 50 zákroků = 98,04% úspěšnost
David DOLNÍČEK (TRE): 1 + 0, avšak také - 3 body v +/- hodnocení
Poměr střel: 32:51
Šumperk: 2. nejúspěšnější tým ligy na domácím ledě

Benátečtí hokejisté po třech vítězstvích v řadě narazili na vlastním ledě na Kadaň. Ta bodovala popáté v řadě, svůj úspěch pak postavila hlavně na využitých přesilovkách. Benátky v zápase dvakrát vedly, ale pokaždé se soupeřům podařilo srovnat. Zápas pak dospěl až do prodloužení, ve kterém rozhodl útočník Jiří Charousek. Kadaň poprvé letos ve třetím pokusu vytěžila v nastaveném čase prémiový bod, a po třech kolech bezbodový tým se vyhoupl v tabulce již na desáté místo.

Zápas se vyvedl hlavně Karlu Tonovi, který nejprve načal akci vedoucí k vyrovnání na 1:1, v čase 57:09 pak v přesilovce poslal duel do prodloužení.

BENÁTKY NAD JIZEROU - KADAŇ 2:3PP
Petr KICA (BEN): 0 gólů + 2 asistence, +2 v +/- hodnocení
Karel TON (KAD): 1 gól + 1 asistence
Jiří CHAROUSEK (KAD): první gól v sezóně = vítězný gól
Kadaň: dva přesilovkové góly, využití 74,77 %
Diváci: 298

Druhé derby v poměrně krátkém období absolvovali hokejisté jihlavské Dukly a zatímco s Třebíčí se slavnému klubu podařilo vyhrát, v Havlíčkově Brodu slavil úspěch Rebel. Domácí vstoupili do utkání impozantně a po brankách Němce, Komy a Jonáše se odcházelo na první oddech za stavu 3:0 pro brodské hráče. Hosté pak sice dvěma góly opět vstoupili do zápasu, ale Pavlíkův gól zhatil šance jihlavských hokejistů.

V Kotlině se logicky sešla rekordní návštěva kola, skoro 2500 diváků. Domácí je rozradostnili již po necelých dvou minutách hry, celkově pak fanoušci viděli tři góly v přesilovkách, Rebelové dokázali jednou skórovat i v oslabení. Jihlavě k bodům nepomohly ani další dva kanadské body tahouna Hodka, dokonce ani trestné střílení, které měl k dispozici v osmé minutě Čachotský. Rebelové po pěti prohrách konečně zase naplno bodovali. Klíčem k úspěchu je jak se zdá úvodní gól zápasu. Když jej Rebelové dali, pokaždé shrábli plný počet bodů.

HAVLÍČKŮV BROD - JIHLAVA 4:2
Vojtěch NĚMEC (HBR): 1 gól + 1 asistence
Daniel HODEK (JIH): 1 gól + 1 asistence - 8. gól v sezóně
Gól Vojtěcha Němce v čase 1:21 - nejrychlejší gól kola
Jihlava - druhá prohra v řadě
2 478 diváků - rekordní návštěva kola

V Písku na sebe narazily celky, kterým se v posledních kolech příliš bodovat nedařilo. Domácí prohráli třikrát v řadě v normální hrací době, hostující Litoměřice pak po třech stejně neúspěšných zápasech konečně zabraly doma proti poslední Třebíči, a tyto body chtěl Stadion potvrdit na jihu Čech. Nakonec se mu to povedlo, ale do sbírky přidal pouze dva body za vítězství v prodloužení. O plný počet přišel čtyři minuty před koncem třetí třetiny.

Litoměřicím se ani v osmém zápase sezóny nepodařilo otevřít skóre utkání, znovu to byl soupeř, kdo šel do vedení 1:0. Jenže v prostřední třetině se hosté dvakrát prosadili a až Nouza v závěru té poslední dvacetiminutovky musel trefit aspoň bod. V prodloužení pak trefil litoměřickou výhru obránce Jaroslav Kružík, který si zapsal premiérový svůj gól do statistik seniorských soutěží. Bývalý hráč zámořského Barrie Colts tak pomohl Litoměřicím ke dvěma bodům.

PÍSEK - LITOMĚŘICE 2:3PP
Petr HORČIČKA (LTM): 0 gólů + 2 asistence
Ladislav SLÍŽEK (LTM): 0 gólů + 2 asistence
Jaroslav KRUŽÍK (LTM): 1. gól mezi seniory = vítězný gól
Vyrovnaný poměr střel: 30-30
Litoměřice: v přesilovce 4 minuty, 58 sekund = 1 gól = 40,27 % využití

Před sezónou se všeobecně očekávaly na čele celky HC Slovan Ústečtí Lvi a Piráti Chomutov. Zatímco jedni očekávání naplňují, chomutovský tým zatím chytá společnou řeč. V domácím duelu s Berounem pak ztratil již čtvrtý bod v domácím prostředí, tentokrát jej o něj okradli Medvědi. Hosté dokonale zaskočili favorita hned v úvodu, kdy se trefil Švagrovský. Domácí pak otočili výsledek, ale Klhůfek, teprve devatenáctiletý mladík, který v minulém kole vystřílel Berounu body v nájezdech proti Havlíčkovu Brodu. I jeho druhý životní gól za Beroun pak přinesl Medvědům body.

I tentokrát dospěl zápas do nájezdů, Piráti v nich uspěli zásluhou Davida Hrušky. Beroun i přes rozsáhlé problémy se soupiskou, kdy řadu hráčů sužují zdravotní problémy, další pak museli do kmenových extraligových mužstev lepit tamní marodku, nečekaně bodovali v Chomutově. V tabulce drží Medvědi osmou příčku, na čemž má zásluhu hlavně brankář Dominik Furch. Ten v Chomutově odchytal zatím nejlepší zápas sezóny.

CHOMUTOV - BEROUN 3:2SN
Dominik FURCH (BER): 3 góly, 55 zákroků = úspěšnost 94,83 %
Jan HEŘMAN (CHM): 1 gól + 0 asistencí = 1. gól za Piráty
Jeff JILLSON (CHM): 1 gól + 0 asistencí = 1. gól za Piráty
Poměr střel: 58-19
Poměr vyloučených: 0-2, Chomutov prvním týmem bez vyloučení v zápase

V Ústí nad Labem chtěli dokázat svou nadvládu v lize i proti olomouckým Kohoutům, kteří na sever Čech cestovali s vítězstvím nad Chomutovem v kapse. Jenže na výhru s Piráty se navázat moravskému celku nepodařilo, nic mu nebylo platné, že ve Zlatopramen aréně vedl 1:0. Čtyřmi góly strhli Lvi skóre na svou stranu, navíc hodně rychle vyhnali Žigárdyho na střídačku.

Ústečtí Lvi ve všech sedmi předchozích zápasech dokázali vstřelit úvodní gól střetnutí, tentokrát je předběhl po Dopitově přihrávce Kucharczyk již ve čtvrté minutě. To však bylo vše. Přesně za čtyři a půl minuty bylo srovnáno, v druhé půlce třetiny pak dva góly domácích, které dělila přesně minuta, vyhnaly Žigárdyho z branky. Výhru pak pečetil v přesilovce Lukáš Poživil a Ústí si drží na svém ledě stoprocentní bilanci.

ÚSTÍ NAD LABEM - OLOMOUC 4:1
David LUDVÍK (UNL): 1 gól + 1 asistence
David LUDVÍK (UNL): zranění kotníku, absence cca do půle října
Štefan ŽIGÁRDY (OLO): 3 góly, 6 zákroků = úspěšnost 66,67 %
Ústí nad Labem: poprvé v sezóně nevstřelilo první gól zápasu
Olomouc: poprvé v sezóně nebodovala

Nejjasnější záležitost kola se zrodila v Mostě, kde domácí dostali pořádnou výslužku od Hradce Králové. Hosté nasázeli domácím sedm branek, už po první třetině vedli Hradečtí 6:0 a prakticky nebylo v utkání co řešit. Hattrickem během necelých osmnácti minut se blýskl Patrik Moskal, který tak v osmém utkání prolomil střelecké trápení.

Domácí, kteří těžili z nadstandardní střelecké produktivity v posledním domácím duelu se šumperskými Draky, tentokrát v koncovce pohořeli. Stejně tak ale i v obraně, Benda ani Melichar si v mostecké brance statistiky nepolepšili. Jediný gól nováčka vstřelil až pět minut před koncem Bauer. Hradec tak poslal varování i šumperským Drakům, kteří v devátém kole do východočeské krajského města zajíždějí.

MOST - HRADEC KRÁLOVÉ 1:7 Patrik MOSKAL (HKR): 3 góly + 0 asistencí = první góly v sezóně
Jiří KADLEC (HKR): 2 góly + 1 asistence
Marek BENDA (MST): 4 góly, 12 zákroků = úspěšnost 75,00 %
Hradec Králové: po dvou bezbodových zápasech opět za tři body
Diváci: 244

Zvýšené návštěvy se dočkaly třech výher hostujících týmů

Takže devět a půl tisíce diváků si našlo o víkendu cestu na prvoligové stadióny, což je druhý nejvyšší počet v letošní sezóně. Třikrát se radovaly z výher hostující týmy, za tři body to zvládl Hradec Králové v Mostu, dva body si odvezla Kadaň z Benátek a Litoměřice z Písku. Tříbodovou výhrou se na svém ledě prezentovaly celky Šumperka, Havlíčkova Brodu a Ústí nad Labem, po nájezdech pak udolal Chomutov berounské Medvědy.

Na sedmi stadionech bylo k vidění 39 branek, nejvíc jich nastřílel Hradec Králové v Mostě, další tři týmy dokázaly skórovat čtyřikrát. Hned v pěti duelech pak padlo pět branek, tři z toho našly rozuzlení až v prodloužení či dokonce v nájezdech.

Nejvíce diváků se dle očekávání sešlo v Havlíčkově Brodu na derby s Jihlavou a v Chomutově na šlágr kola s Olomoucí. Na každý z těchto zápasů přišlo více než 2000 diváků, naopak v Benátkách a v Mostě znovu nedosáhly ani tří stovek příznivců na tribunách.

Hattrickem se blýskl hradecký Patrik Moskal, který až do osmého kola čekal na svou premiérovou trefu sezóny, v Mostě to však rozbalil naplno.

Průměr na utkání: 5,571 branek na zápas
Nejrychlejší gól: Vojtěch Němec (Havlíčkův Brod, v čase 1:21)

Chomutov bez jediného vyloučení, v derby opět hořely vášně

Chomutovští Piráti jako první celek v letošní sezóně dokázaly odehrát zápas bez jediného vyloučeného hráče, ale ani to a ani domácím prostředí jim na plný zisk nestačily. Beroun totiž zaskočil favorita, navíc i Medvědi přijeli hrát do Chomutova hlavně hokej, a tak měli na kontě jen dva vyloučené hráče.

Za to v derby Vysočiny mezi havlíčkobrodskými Rebely a jihlavskou Duklou létaly tresty jak supové nad kořistí, celkem oba týmy nasbíraly 54 trestných minut, tedy skoro třetinu všech, co byly v daném kole uděleny. Celkem pak padlo jedenáct gólů v přesilovkách, jedna branka také v oslabení. Vstřelili ji havlíčkobrodští Rebelové.

Statistiky přesilovek a oslabení, vyloučení:
Celkem v početní výhodě/nevýhodě: 96 minut a 28 vteřin
Přesilovkových gólů: 11
Gólů v oslabení: 1
Nejvíc trestných minut: HC Rebel Havlíčkův Brod (30)
Nejméně trestných minut: Piráti Chomutov (0)
Nejrychlejší vyloučení: Alexander Lhotský (HC Olomouc, v čase 0:38)
Nejvíce času v oslabení: HC Rebel Havlíčkův Brod (13 minut a 32 vteřin)

SUM-TRE: Roman Boška zaskočil za zraněnou jedničku Tomáše Štůralu na výbornou

Karel Ton sice v tuto chvíli skoro na kolenou, nakonec to byl on, kdo řídil kadaňské vítězství

Kohouti sice vedli v Ústí 1:0, nic jim to platné nebylo

Mladý Kašík míří do klece ve chvíli, kdy Žigárdy po třetí inkasované brance opustil bojiště