Poslední venkovní utkání základní části odehraje Šumperk v Hodoníně

Vanessa Vařeková, pátek 1.3.2024
Kdo by to byl čekal, že se Draci po tragickém vstupu do sezóny odlepí z úplného dna tabulky a že se ještě porvou o účast ve vyřazovacích bojích. Světe div se, ale je to tak. Svěřenci Tomáše Sedláka dohnali obrovskou bodovou ztrátu z úvodních kol a nyní už jsou teoreticky jednou nohou v play off. Ba co víc, reálně mohou ještě zabojovat o solidní 5. pozici. K tomu je však třeba z posledních zápasů základní části vytřískat co nejvíce bodů. V sobotu 2. března šumperští hokejisté zakončí venkovní štaci na ledě SHKM Baník Hodonín, kde se pokusí prodloužit vítěznou sérii. Bude oběma celkům k učení vítěze tentokrát stačit pouhých šedesát minut nebo se dočkáme dalšího prodloužení? Úvodní buly bude vhozeno v 17:00.

Baník už má účast v play off jistou! Zabojovat však ještě může o lepší výchozí pozici

Z hlediska výkonnosti se Hodonín řadí k nejstabilnějším týmům třetí nejvyšší hokejové soutěže. Základní částí prošel jak nůž máslem a bez výraznějších potíží si zajistil účast v play off. Jedinou otázkou však zůstává, z jaké pozice bude do vyřazovacích bojů vstupovat. V tabulce svěřencům Aleše Bachánka aktuálně patří příjemná 4. příčka s celkovým ziskem 66 bodů, co si ale budeme, bronzová pozice by na konci základní části vypadala daleko lépe. Navíc takový cíl není pro Baník vůbec nereálný, ba naopak. Na třetí Opavu ztrácí pouhý bod a k dispozici má ještě tři zápasy a skvělou formu k tomu.

Během měsíce února odehráli hodonínští hokejisté osm utkání a na body nedosáhli pouze ve třech případech. V základní hrací době dokázali porazit celky jako Havlíčkův Brod, Technika Brno nebo Vyškov. Dva body pak vzali Kopřivnici a Opavě, nad jejich síly už ale byl Havířov, Nový Jičín či Velké Meziříčí.

Nyní si však Baník brousí zuby na šumperské Draky. O tom, že to nebude jednoduchá bitva, hovoří výsledky z předešlých vzájemných střetnutí. Pokaždé se totiž muselo minimálně prodlužovat. V prvním duelu na ledě šumperské ŠKODA arény ukončil prodloužení už po dvaatřiceti vteřinách hry vítěznou brankou hostující Matěj Novák. V následné odvetě sehrála obě mužstva možná ještě daleko vyrovnanější partii, jejíž rozuzlení nakonec přišlo až v samostatných nájezdech. Během nich se štěstí přiklonilo na stranu Draků, kterým bonusový druhý bod vystřelil sváteční střelec, Pavel Skopal.

A pokud jsme doteď mluvili o extrémně vyrovnaných bitvách, ta doposud poslední by se dala zařadit do kategorie těch nejbláznivějších. Nejprve se Šumperk s Hodonínem doslova přetahoval o vedení v zápase a když už to vypadalo, že se znovu půjde do prodloužení, Draci zakročili. Přesně čtrnáct vteřin před závěrečnou sirénou vzal osud Šumperka do svých rukou Daniel Vachutka a přesnou trefou odšpuntoval obrovskou euforii domácích fanoušků. Jenomže Hodonínu se povedl husarský kousek. Na světelné tabuli zbývalo do konce hry pouhých šest vteřin, když Matěj Mach svojí vyrovnávací brankou přiměl celý zimní stadion utichnout. Neuvěřitelné se stalo skutečností, a i třetí souboj tak dospěl do pětiminutového nastavení, ve kterém nakonec přece jen zvítězil Šumperk.

Mach sbírá více jak bod na zápas a spolu s Dobiášem a Lužou táhne hodonínskou produktivitu

Na čele kanadského bodování se už delší dobu drží Vojtěch Dobiáš (11+25). Třiadvacetiletý forvard je nejen neproduktivnějším hráčem týmu, ale rovněž i jeho nejlepším nahrávačem. O jeden bod méně v dosavadním průběhu soutěže zaznamenal Domink Luža (18+17), který je se sedmnácti góly také nejlepším hodonínským střelcem. Fantasticky si ale počíná i bývalý dlouholetý hráč Kopřivnice, Matěj Mach (12+18), který sbírá více jak bod na zápas. V defenzívě pak za zmínku rozhodně stojí Tadeáš Talafa (3+11), jenž ještě nedávno oblékal dres prvoligového Zlína či Přerova.

V brankovišti už snad jasněji zářit nemůže! Dominik Piták si mezi třemi tyčemi postavil neprůstřelnou zeď

Dominik Piták je k nezastavení! Hodonínská jednička zasáhla do 39 zápasů a odchytala neuvěřitelných 2 277 minut. Průměrně tento talentovaný gólman obdrží 2,79 gólů na zápas a jeho úspěšnost zákroků činí solidních 91,42 %. V případě potřeby pak mají trenéři k dispozici Ondřeje Dolíšku či Adama Běhala.

Sestavy z minulého utkání

Šumperk: Irgl (52.–52. Kacbunda) – Dudycha, Jarmara, Rutar, Minařík, P. Kubíček – J. Horký, Šišolák, Vachutka – Scheuter, Müller, Jaroš – Tarnoczy, Skopal, Danielčak

Hodonín: Piták – Talafa, Polesný, Rauš, Švejda, L. Stuchlík, Němec – Hložánek, Luža, Dobiáš – Matěj, Mach, Novák – Sajdl, Zaichyk, Bachánek – Laciga, Weintritt, Krejčí – Sedlák.