Ohlédnutí č. 9:Řekli jsme si, že na to vlítnem, tvrdil po utkání Jiří Noga

Jaroslav Svoboda, pondělí 12.10.2009
Š u m p e r k - Příznivci Draků se konečně dočkali a na svém stadiónu oslavili výhru Draků. Ta se však nerodila lehce, v první třetině se Benátky ujaly vedení 3:1 a nevole v hledišti se přenesla do pokřiku "My chceme Draky!" a občasného pískotu. Na konci zápasu však již ten samý houf příznivců družině Jiřího Režnara nadšeně tleskal. K důležitým třem bodům pomohlo Drakům trio posil Marek Zukal, Daniel Brynecký a brankář Alexandr Hylák, kterého jsme si pozvali k hodnocení utkání společně s Jiřím Nogou, křídlem čtvrté formace, která od 2. třetiny a prakticky již svého prvního střídání výrazně oživila hru šumperského celku. Z benáteckého klubu se ohodnocení ujali trenér hostů Milan Černý a útočník Marek Pabiška.

Ohlasy k utkání Šumperk vs. Benátky nad Jizerou

Stařičká šumperská hala prožila další velký hokejový večer. Souboj Draků s Benátkami by určitě zvedal všechny diváky ze sedadel, kdyby na stadionu nebyla převážná část kapacity ke stání. Ať už zlomilo vývoj utkání nasazení aktivní čtvrté formace od 2. třetiny, dva rychlé góly v téže dvacetiminutovce , a nebo úspěšnost Draků během přesilovek, dokázali domácí hokejisté obrátit duel ve svůj prospěch. V dramatickém zápase "tekly" i nervy divákům, verdikty sudího se nelíbily ani šumperským hráčům, ze kterých zase bezesporu po vydřené výhře tekl pot. A bohužel tekla i krev, když se po zákroku hostujícího Kolmanna ocitl na ledě zraněný Sedlák. Vše ale dobře pro domácí tým dopadlo.

"Na utkání jsme byli hodně nabuzeni, ale na druhou stranu nám to svazovalo ruce. A zase jsme dostali hloupé góly. Nervozita naštěstí z kluků postupně spadla, zpátky do hry nás pak dostala hlavně dobře zahraná oslabení. Soupeř se ve výhodách neprosadil, což nás nabudilo k lepšímu výkonu," prozradil o utkání šumperský kouč Jiří Režnar. Ten také ocenil nové posily. "Měli jsme v bráně vynikajícího Sašu Hyláka, který dokázal chytit i něco navíc a to bylo podle mě důvodem našeho vítězství," vysekl poklonu Hylákovi.

Pozadu v hodnocení však nezůstal ani Brynecký. "To co jsme od něj očekávali, to splnil. Projevil herní pohodu, připsal si druhou asistenci u branky a hlavně při té střele Jirky Haška na 3:3 výborně pokryl obránce a Hašan tak mohl zakončovat," dodal Režnar. Pochvalu také sklidil Marek Zukal, který vstřelil gól, přidal asistenci a odvedl i kus defenzivní práce. Klíčem k úspěchu byly i přesilové hry, ovšem... "Paradoxem je, že předtím jsme je nacvičovali a nešlo to. A teď jsme je dva dny nedělali a dali jsme z nich 3 góly," zamyslel se Režnar. Ovšem jedna výhra sezónu nedělá a ví to i trenér Draků. "Teď musíme na to navázat, hlavně aby to nebyl jen takovej jeden výkřik," dodal.

Návrat Alexandra Hyláka byl nejvíce očekávanou událostí. V Šumperku velmi populární brankář vystřihl 44 zákroků a hned ve své premiéře pomohl Drakům k vítězství. "Pocity mám určitě dobrý. Byl to první vyhraný zápas v sezóně pro mne, z tohoto hlediska super. První třetina nám sice moc nevyšla, ale pak to šlo nahoru a hlavně nám tam padaly góly, což bylo nesmírně důležité," zamyslel se úvodem Hylák. "Po dvou třetinách to bylo 3:3 a pak vlastně ty dva góly ve třetí třetině také bylo časově slepený, takže vyhrálo se, pocity určitě super," dodal.

Klíčovým momentem byla nejspíše druhá třetina, aspoň z pohledu Alexandra Hyláka. "Pro gólmana je ze psychického hlediska velice důležité, když má v úvodu třetiny nějaké zákroky. Oni měli ve druhé třetině ze začátku tlak, ale jak říkám, my dali ty góly. Měli jsme fantastickou procentuální úspěšnost, vlastně co šance, to gól," zamyslel se jeden z hrdinů zápasu. "Benátky nad Jizerou mohly být po první třetině takřka v klidu, kdy už vedly. Ale po druhé třetině za stavu 3:3 jim už teklo do bot. Jsem strašně rád, že se nám ten obrat povedl úplně. Teď se ale musíme soustředit na další zápas. Ve středu nás čeká Havířov, což bude podle mne strašně důležitý zápas a bude důležité tam vyhrát," podíval se Hylák i do nejbližší zápasové budoucnosti. Ale co oslavy? "Já si užívám pozápasové oslavy vždycky, kdekoliv s kýmkoliv. Ale říkám, člověk má slavit do půlnoci, ale pak už by se přece jen měl podívat na ten nejbližší zápas. Já doufám, že na tohle navážeme v dalších zápasech a půjdeme tabulkou vzhůru," popřál sobě i týmu Hylák, který hledal sice angažmá v extralize, ale nakonec skončil v Šumperku. "Přišla nabídka odtud a Kometa se k tomu postavila přímo a podpořila mě v tom. Je začátek sezóny, nabídku jsem přijal a i když byl Šumperk poslední, tak je to motivace k tomu, aby ta výkonnost šla vzhůru," uzavřel Hylák.

Do druhé třetiny naskočila formace vedená Michalem Vymazalem, na křídlech s Jakubem Orsavou a Jiřím Nogou. Tento útok oživil hru domácích barev, citelně zvedl náladu i v hledišti a diváky probudil k větší podpoře. "Hlavně jsme ukázali, že umíme otočit výsledek z 1:3 na 5:3 a určitě bych chtěl poděkovat fanouškům. Hodně nám pomohli a já jsem strašně rád, že jsme to dokázali," začal úvodem mladý Noga. Vymazalova formace první třetinu stála, ale prakticky od prvního svého střídání zvedla touhu Draků po vítězství. "My jsme si řekli, že do toho musíme vletět. Jednoduše se tlačit a podpořit to a doufám, že jsme to splnili, aspoň podle trenéru. A snad jsme napomohli k otočení toho zápasu," dodal Noga, vítkovický odchovanec, který v posledních kolech pomáhal Šumperku také gólově. "A tak měl jsem hodně štěstí, dal jsem tam góly z teče, ale to k tomu patří. Doufám, že to tak bude pokračovat a že to tam bude padat. Ale hlavně ať týmu se daří, to je nejdůležitější," prozradil Noga, který bude mít další zápas blízko svého domova - v Havířově. "Jednoznačně musíme vyhrát a jedeme si pro tři body. A pak tam budu mít nějaké známé, se kterýma jsem hrál třeba i minulý rok. Takže nějaké hecování bude. Ale hlavně doufám, že vyhrajem," uzavřel své povídání Noga.

Podstatně méně radosti bylo vidět po zápase na tvářích benáteckých hráčů a funkcionářů. Aby ne, ztratit zápas z vedení 3:1, to zamrzí prakticky vždy. "My si ztratili dnešní utkání ve chvíli, kdy jsme vedli 3:1. Pak jsme ale nedali několik šancí a místo, abychom utkání rozhodli, tak jsme o něj přišli," prozradil trenér Benátek Milan Černý. "To utkání se mohlo vyvíjet úplně jinak, ale góly dali domácí. Měli v koncovce velké štěstí, kterému však šli naproti. A domácí také hráli hodně chytře. Začal více clonit a tečovat kotouče před brankou," zhodnotil vše Černý.

Dva kanadské body přinesl zápas útočníkovi Benátek Marku Pabiškovi. Radost z nich však rozhodně neměl. "Nebyl to lehký zápas, věděli jsme, že to bude náročný. Šumperk měl jen čtyři body a mohl prakticky jen překvapit. No a my jsme si nechali dát góly z přesilovek a ztratili jsme tak zápas," prozradil Pabiška. "Byla škoda, že jsme neproměnili ty šance, které jsme v začátcích třetin měli. Ale pak Šumperk měl tři střely a dal z toho góly. Rozhodla hra v oslabení, oni dali branky v přesilovkách a my to podcenili a už se nám nepovedlo to zvrátit na naší stranu," uzavřel Pabiška.

A ještě jeden zajímavý ohlas, který vypovídá o napínavosti zápasu. Je čerpán od jednoho fanouška ze sociální sítě Facebook:"Komu čest, tomu čest. Kam se hrabe extraliga. Nádhernej zápas!"

Média k utkání Šumperk vs. Benátky nad Jizerou

Šumperský Deník neopomenul připomenout, že Draci se poprvé v historii utkali s celkem z Benátek nad Jizerou a že také poprvé v letošním ročníku ligy zvítězili na svém ledě. Zároveň však Deník upozorňuje, že v úvodu zápasu působili domácí hokejisté často jako statisté. "Hře Draků navíc chyběl jakýkoliv nápad či myšlenka a opět nováček doplatil na hrubé chyby v defenzivě. Po první třetině tak na ukazateli skóre svítil nepříznivý stav 1:3," připomíná server. Jako hlavní důvody konečného vítězství zmiňuje fantastické výkony brankáře Hyláka a útočníka Haška, který zaznamenal čtyři kanadské body. Šumperský rej začíná reportáž z utkání titulkem "Draci vstali z mrtvých". Následně však hodnotí výkon domácí celku v úvodních minutách střetnutí jako hanebný. "Již úvodní hrubka Sedláka avizovala, jak to asi bude vypadat se šumperskou defenzivou. Na posilu v bráně Hyláka se valil jeden útok za druhým a tlak hostů ještě přiživovali domácí svými neuvěřitelnými chybami v obranném pásmu," píše redaktor Reje ve svém článku. Ten také poukázal na to, že do druhé třetiny vstoupili domácí hráči s větším zaujetím, které přineslo své ovoce. Server zmiňuje, že již opět skvělí fanoušci hnali Draky za vyrovnáním a nakonec se dočkali díky dvěma gólům v poslední třetině výhry.

Server hokej.cz věnoval Drakům prostor i v nadpise svého článku, ve kterém již tradičně shrnul výsledky kola 1. ligy:"Chomutov ztratil první bod, Šumperk zdolal Benátky a na poslední místo poslal Tábor". Server hlavně komentuje obrat zápasu, kdy se Drakům podařilo vyhrát druhou i třetí třetinu poměrem 2:0. Zároveň upozorňuje na skutečnost, že Jiří Hašek zaznamenal v utkání 2 góly a 2 asistence. A právě fotografie šumperského útočníka pak doplňuje celý článek. MF Dnes se více než utkání věnuje návratu Alexandra Hyláka, jemuž je prakticky celá reportáž o utkání zasvěcena. V článku se několikrát upozorňuje na skutečnost, že hlavně 44 zákroků Hyláka nasměrovalo Draky k výhře. MF Dnes mimo jiné také informuje o tom, že právě vytíženost šumperského brankáře mu sedí a tak se možná za momentálně nejprůchodnější obranou ligy může cítit dobře. A že i Hylák může být jedním z důvodů, proč by se šumperští fanoušci mohli zase radovat spíše z výher. Server Idnes.cz čerpal své hodnocení 9. kola ligy z ČTK a tak je jeho reportáž prakticky stejná jako na www.hokej.cz. Hokejportal.cz věnoval Drakům pár svých řádků, na kterých zmiňuje dvoubrankový přínos Jiřího Haška a také skutečnost, že díky druhé letošní výhře se Šumperk odpoutal ode dna tabulky.

A závěrem se podíváme i na server www.hcrebel.cz. Ten ve svém tradičním zhodnocení kola označil zápas Šumperk - Benátky jako největší překvapení kola a do all-stars týmu kola se probojovali obránce Marek Zukal a útočník Jiří Hašek.

Pět postřehů ze zápasu Šumperk - Benátky

Obrat v utkání

Je tomu pár let, co v Šumperku na stadionu zůstalo před třetí třetinou zápasu Šumperk - Kadaň přibližně 400 zdecimovaných diváků. Domácí Draci prohrávali po 40 minutách 0:3, nakonec ale neskutečně zápas otočili a oněch 400 fanoušků vytvořilo takřka pekelnou atmosféru. Zápas s Benátkami byl obdobný, po první třetině nálada v hledišti dosahovala teplotních minim z nejhlubší ruské Sibiře. 1200 diváků však pookřálo hned poté, co Draci postupem času stále více kráčeli za obratem. Rostoucí bojovnost, nasazení, urputnost, pohyb i touha zvítězit - toho byli diváci svědkem a po zásluze tak rostly i ovace z tribun. Šumperk nakonec heroické vzepětí dotáhl do vítězného konce. Naprosto po zásluze.

Režnarovy mistrovské tahy v sestavě

Trenér Jiří Režnar znovu dokázal, jakou zlatou ruku často má. Do druhé třetiny nasadil formaci Orsava - Vymazal - Noga, která hned od prvního střídání doslova vzala hostům vítr z plachem. Naprostá bojovnost, bruslení, nevypuštěný jediný souboj - trio bruslařů létalo po ledě a hosté měli rázem horkou půdu pod nohama. Dalším "majstrštykem" bylo zařazení Daniela Bryneckého po bok Baruse a Haška. Čerstvá posila nahradila na křídle první formace Stebera a tento tah přinesl ovoce. Právě tato formace dokonala obrat zápasu. A také Novajovský chytl šanci za pačesy, jeho krásná přihrávka na Orsavu za obranu patřila k nejkrásnějším momentům zápasu.

Výtečné uvedení posil

Hylák - Zukal - Brynecký. Na každý post jedno jméno, na každé post posila, která se ihned uvedla výtečným výkonem. O 44 zákrocích Hyláka toho již bylo napsáno dosti, "Alexandr Veliký" odchytal parádní zápas a nasměroval Draky ke třem bodům. To samé se však dá říci i o Marku Zukalovi. Slovenský zadák potěšil diváky již v sedmé minutě, kdy skóroval. Další skvělou chvilku si připsal ve 44. minutě, kdy připravil krásnou přihrávkou vítěznou branku Haškovi. A potřetí - tentokrát když po hlavě skočil do střely hostujícího obránce. Ta rána sice trefila Zukalovu tvář, ale naštěstí ne natolik, aby obětavý zadák nedohrál. A na závěr Daniel Brynecký. Podle předzápasových zpráv projevil Brynecký touhu hrát za Šumperk a tato slova na ledě potvrdil. V soubojích byl obětavý, nevypouštěl střety a byl u třech vstřelených branek Draků. Bryneckému ale prospělo hlavně přesunutí k Haškovi s Barusem, v první třetině po boku Hulvy a Antonoviče se totiž spíše trápil a právě toto trio bylo pro změnu u všech třech inkasovaných branek.

Góly v přesilovkách

Šumperk patří po letech v úspěšnosti přesilových her k horní polovině ligy. A potvrdil to znovu, tentokrát s Benátkami - a v klíčových momentech zápasu. Nejprve skóroval Zukal od modré, který předvedl prakticky nechytatelnou ránu. Další přesilovkový gól pak vsítil Janis Andersons, potřetí Šumperk potrestal nedisciplinovanost na začátku třetí třetiny a jak se posléze ukázalo, vítěznou trefou. Opět u toho byl Zukal, jehož nahrávku parádně tečoval do sítě Hašek. Hosté naopak skórovali z přesilovek pouze jednou a to měli o třetinu více početních výhod.

Jiří Hašek

Zeptejte se za hranicemi Šumperka hokejových fanoušků, co je napadne při spojení slov Hašek - Hokej. Drtivá většina lidí vám poví "Fenomenální brankář!" V Šumperku byste se dočkali nejspíše jiné odpovědi. "Super střelec!" Jiří Hašek byl u čtyřech z pěti šumperských tref. Na první dvě přihrál, třetí vsítil krásnou střelou do šibenice a čtvrtá trefa? Naprosto úžasná teč Zukalovy prudké přihrávky - Fikrt neměl nejmenší šanci tuhle vítěznou branku zápasu pokrýt. A navíc - radost Haška po třetí trefě byla také impulsem pro diváky - fanděte, věřte nám, zvládneme to! Fanoušci poslechli, hokejisté splnili.

Chomutov poprvé tratil body, Šumperk druhým nejlépe střílejícím týmem kola

Až v devátém hracím kole našel Chomutov soupeře, který ho obral o body. Lépe řečeno o jeden, Chrudim totiž v Chomutově nakonec podlehla v prodloužení. Hosté navíc vedli, když se v první třetině prosadil Petr Mocek. Domácí otočili díky střelecké potenci obránců. Na Bombicovu trefu z 24. minuty ale navázal Pulpán až v 1. minutě prodloužení a tak se body dělili. I Ústí nad Labem doposud nenašlo přemožitele a nejinak tomu bylo i tentokrát. Lvi zvítězili ve Znojmě 2:1, když obě branky hostů vsítil Jan Alinč. Domácím se podařilo snížit až v 56. minutě, když skóroval Morava.

Olomouc dorazila do Havlíčkova Brodu se zocelenou obranou - neinkasovala totiž a tak čtyři vstřelené góly hostům bohatě stačily na zisk tří bodů. Do vedení poslal Kohouty v polovině zápasu Brančík, dílo domácí zkázy dokonali v poslední třetině postupně Černý, Mikšan a Polodna. Kadaň se doma přetahovala o tři body s berounskými Medvědy a nakonec byla úspěšná. Domácí vedli díky trefám Bauera a Šípa již 2:0, i na Besserův gól našla Kadaň odpověď - na konci 2. třetiny skóroval Ťupa. Hostům se podařilo snížit až v 58. minutě, na Tvrzníkovu trefu již navázat nedokázali.

Hradec Králové hostil trápící se Havířov, který postrádal Davida Moravce. A nakonec domácí tým vyhrál 3:1. Po gólech Kadlece, Táborského a Budínského vedl Hradec Králové po dvou třetinách již 3:0 a vedení si domácí v poklidu uhlídali. Jediný zásah hostů obstaral Sikora ve 47. minutě. Další branka nepadla a tak Hradec zvítězil 3:1. Dukla Jihlava doma porazila Tábor vysoko 6:2, čímž se nováček propadl na poslední místo v lize. Hattrickem se blýskl domácí Bakus, další trefy domácích obstarali Březina, Hodek a Rytnauer. Dva zásahy Kohoutů si připsali Kocar a Ivan Padělek. Domácí rozhodli o vítězství ve druhé třetině, kterou vyhráli 5:0. Poslední zápas, který vám ještě dlužíme, se hrál také na Vysočině. Třebíč hostila Vrchlabí a prohrála po samostatných nájezdech. Slavia vedla hned dvakrát o dvě branky, nakonec ale deset minut před koncem třetí třetiny srovnal Pácal. Další bod pro hosty získal v nájezdech Filip.