Ohlédnutí č. 6:Je to pořád dokolečka, smutnil po zápase Jiří Režnar

Jaroslav Svoboda, čtvrtek 1.10.2009
Š u m p e r k - S vidinou vítězství, vyhlídkou tříbodového zisku a také návratu do středu tabulky přicházeli šumperští fanoušci na zimní stadion. Se zármutkem a zklamáním ve tváři jej opouštěli, když domácí hokejisté nedokázali vyzrát na Třebíč a podlehli tomuto soupeři na svém ledě 4:6. Po obrovských chybách v obraně a po výkonu, kdy Draci soupeře přehrávali - ovšem jen pár minut během druhé třetiny. "Je to pořád dokolečka, my si něco řekneme, že musíme hrát zodpovědně zezadu. Pak přijdou chyby a to vždy ve chvíli, kdy se zvedáme, kdy jsme v laufu a máme tlak," smutnil po utkání domácí trenér Jiří Režnar. "Zápas se ale hraje 60 minut a to by si měli někteří hráči uvědomit," dodal.

Ohlasy: Šumperk - Třebíč

Šumperk se potřetí představil doma a fanoušci věřili, že po Chomutovu a Havlíčkovu Brodu přijede konečně soupeř, který je k poražení. Ale nebyl, Draci se totiž porazili sami. "Děláme neskutečné chyby a je to pořád dokolečka. Po těch prohrách jsme na to celé mužstvo připravovali, tloukli jsme jim to do hlavy. A to ať už včera na přípravě a nebo dnes ráno před utkáním. A pak dostaneme šest branek doma a to se vyhrávat nedá," tvrdil po zápase šumperský trenér, přičemž v hlase se mu vedle smutku zračilo i odhodlání s tímto stavem něco udělat. "Musí nastat změny," prozradil také Režnar. Jaké? To už neprozradil. Druhý den, pár hodin po jeho výroku, klub opustil zkušený Zdeněk Pavelek. Z výkonnostních důvodů.

Šumperští příznivci během zápasu začali vyvolávat jméno hráče, který prožil na zdejším ledě úžasné roky. Prošel mládežnickými výběry a byl tahounem Mladých Draků v cestě do juniorské extraligy. Tu už si zásluhou vysokého věku nezahrál. Teď je Matěj Pekr po ročním angažmá v Uničově zpátky v Šumperku a proti Třebíči byl jedním z mála hráčů, kdo u fanoušků obstál. Sám z toho radost neměl, jeho tým totiž prohrál. "Jak bych to tak viděl? Špatně, prohráli jsme díky našim vlastním chybám, vyloučením, bohužel nevím, co k tomu víc dodat." Pekr přitom nenaskočil do zápasu od jeho úvodu, ale až v jeho průběhu. "Dozvěděl jsem se to někdy v průběhu druhé třetiny, tak v její desáté minutě. Trenér na mne zařval, že tam půjdu. Těšil jsem se," prozradil mladý útočník.

Pekr naskakuje do zápasů často až v jeho průběhu. A každá příležitost je pro něj šancí ukázat, že na stabilní místo v kádru má. "Určitě, snažím se bojovat. A trenérovi rozhodně nemám za zlé, že tam nejsem od začátku utkání. Spíš naopak, je to pro mne výzva a víc se snažím. Jsem vděčný za každou šanci a za každé střídání," dodal útočník, který se také dočkal letošního prvního gólu. "My jsme prohráli bully a já šel napadat. Nějak se to k nám odrazilo. Pak vystřelil Lubomír Vosátko a ke mně se to jen odrazilo," popsal brankovou situaci Pekr.

Hostující trenér Jaromír Šindel měl v hodnocení zápasu jasno. "Byla to taková divočina. Z naší strany to bylo hodně útočné a pak jsme dělali v obraně chyby, čímž jsme domácí dostávali do hry," komentoval utkání muž, který figuruje i u mládežnických reprezentací. "Jsme spokojeni, že jsme to uválčili," dodal. Draci sice za stavu 4:4 toužili po zvrácení průběhu zápasu na svou stranu, Šindelovi to však vrásky na čele nedělalo. "Tak bylo to 2:2, 4:4, takový byl prostě vývoj utkání. Šumperk pak měl šance, ty nedal, tak jsme uspěli my," tvrdil Šindel hlasem muže, který by na první pohled snad s utkáním ani neměl nic společného. V podobě uvolněném duchu pokračoval i dále. "Tak říkal jsem hráčům něco o přestávce, ale jsou to mladí kluci a učí se. Jen doufejme, že se naučí co nejdříve," uzavřel své povídání Šindel.

Hrdinou zápasu se stal útočník Třebíče Jan Káňa, vítkovický odchovanec a hokejista, který prošel mládežnickými reprezentačními výběry. V nich se mu střelecky dařilo a obdobně tomu bylo i v šumperském zápase. Mladík vstřelil hattrick a pohřbil naděje Draků a jejich příznivců. "Neřekl bych, že jsem hrdina zápasu, padalo to tam nějak se štěstím," začal úvodem skromný forvard. "Bylo to poměrně divoký, my vedli už 4:2, ale pak jsme dovolili díky našim chybám domácím srovnat na 4:4. V kabině jsme si řekli, že musíme zkusit hrát v poslední třetině zezadu a vyšlo to. Dali jsme dva góly a Šumperk se zhroutil," popsal zápas Káňa.

Šťastný autor hattricku se pozastavil i nad způsobem, jak se hosté dostávali k brankám. "No, byly to góly, který jsme dávali se štěstím. Lukáš Daneček si tam vlastně srazil dva góly sám. Ten druhý náš gól byl taky takový, když nebyli domácí vůbec důrazní u brankoviště. Téměř všechny góly padly po jejich chybách," zamyslel se hokejista, kterého hattrick bude i něco stát. "Nevím ještě kolik, ale zaslechl jsem něco o pětistovce. Jestli si to příště rozmyslím, zda dát zase hattrick? Určitě ne," rozloučil se s úsměvem Káňa, muž utkání.

Média o utkání Šumperk - Třebíč

Šumperský deník zveřejnil na svém serveru fotku zdrceného fanouška s titulkem článku "Stejné obrázky: soupeř děkuje, Draci svěsí hlavy". Regionální periodikum vzpomíná na dva roky starou sezónu s tvrzením, že se historie začíná pozvolna opakovat. A také upozorňuje na to, že si šumperští hráči pohrávají s důvěrou fanoušků. Den poté vyšel na serveru další článek, tentokrát se zamýšlející nad neúspěchy klubu. Ten začíná slovy " Utrpení fanoušků šumperského hokeje zdá se býti nekonečné" a věnuje se názorům fanoušků z našeho diskusního fóra.

MF Dnes opět shrnula hodnocení olomouckého i šumperského vystoupení v 1. lize jediným článkem. Část věnovaná Drakům pak nese krátký, ale nekompromisní nadpis:"Draci neumí bránit". V článku je také citován kouč Jiří Režnar, který ocenil i schovívavost fanoušků. " „Během utkání už sice někdo začne pískat, ale to je normální. Jsou trpěliví. Věřím, že je nenecháme dlouho čekat,“ cituje MF Dnes lodivoda Draků. Krom toho server i Jiří Režnar poukazují na skutečnost, že Draky nesráží do kolen herní systém, ale individuální chyby. "První a šestý gól si dal brankář sám," byl v článku ještě jednou citován Režnar.

Pět postřehů z utkání

Kuriózní branky - od zad či hole

Smolný večer prožil šumperský brankář Lukáš Daneček. Dostal totiž dvě branky, které se v hokejovém prostředí často nevidí. Ta první byla zároveň premiérovou v utkání a všichni přítomní si mnuli oči, jestli se nepřehlédli. Jan Káňa totiž skóroval od mantinelu zpoza šumperské branky - nahodil kotouč Danečkovi na záda, odkud se puk do sítě dokutálel. Ta druhá branka byla v utkání zároveň poslední. Docílil jí Jakub Kania a opět střílel od hrazení - tentokrát však z úrovně kruhů. A Daneček si pro tentokrát srazil kotouč do sítě holí. Smolný večer loňského šumperského hrdiny.

Devatenáctiletý kanonýr

Jan Káňa nosí číslo devět na svém dresu, v rámci 6. kole soutěže si pak mladý útočník počínal jako dobře namazaná a seřízená pistole vzor 82, všeobecně známá jako "devítka" - střílelo mu to parádně. Nejprve se Káňa trefil o záda Danečka, druhý gól pak vsítil z dorážky. Hattrick pak završil vítěznou trefou v utkání, kterou získal pro Třebíč tři body.

Když Třinečák "porazí" Třinečáky

V šumpeském kádru působí hned několik hokejistů, kteří v podhúří Jeseníků působí na základě smlouvy o spolupráci, kterou šumperský Salith uzavřel s třineckými Oceláři. V Třebíči také působí hokejista, který kmenově náleží Ocelářům - obránce Jakub Kania. A tento mladičký zadák se prosadil proti Drakům hned dvakrát. Pokaždé po krásných přihrávkách spoluhráčů.

Opět gól v přesilovce - inkasovaný

Fanoušci Draků se začínají obávat, zda-li jsou pro Šumperk početní výhody opravdu výhodou, nebo spíš přítěží. V minulém domácím zápase Draci inkasovali v přesilovce 5 na 3, tentokrát se soupeř prosadil v oslabení znovu. Nic na smutku příznivců nezměnila skutečnost, že se jednalo pouze o početní výhodu jednoho hráče v poli.

Chomutov opět suverénní, Panteři zakousli Rebely

Šesté kolo 1. ligy nabídlo hned několik zajímavých výsledků. Například Kadaň vedla v Benátkách již 2:0, když se trefili Freiberg a Polanský. Druhá půle utkání však patřila benáteckým hráčům, kteří třemi góly otočili stav utkání. Postupně se trefili Urban, Lukáč a Pabiška. Havířov vedl nad Havlíčkovým Brodem téměř celé utkání, po brankách Smejkala a Červenky se Rebelům podařilo snížit až pět minut před koncem 3. třetiny. Panteři ale vybojovali definitivu v 60. minutě, kdy po přihrávce Davida Moravce skóroval Bursík.

Ústečtí Lvi přehráli Hradec Králové, když ani jednou doma neinkasovali. Dvěma góly Pavla Janků a Jana Alinče si severočeský celek připsal výhru 2:0. Zápas sledovalo 2200 diváků, rekordní návštěva kola. Doma nebodovalo Vrchlabí, které nestačilo na Jihlavu. Všechny góly padly v poslední třetině, kdy se během tří minut prosadili Hanzal a Čachotský. Když už hostující Benda sahal po čistém kontu, tak se prosadil domácí Gengel. Na víc než korekci stavu to však již nestačilo.

Beroun doma trápil Chomutov až do 26. minuty. Pak se v rychlém sledu trefili Duda, Skořepa a Procházka. Medvědům se sice podařilo ještě v průběhu zápasu snížit na rozdíl jediné branky (po gólech Kafky a Švagrovského), k závěrečnému tlaku se ale poslední celek 1. ligy nedostal. Jíra dvěma góly během tří minut pečetil výhru lídra tabulky v poměru 5:2. Postavte proti sobě orla a kohouta a uvidíte, kdo by ve zvířecí říši zvítězil. Ač tato pravidla ve sportě neplatí, tentokrát byli Znojemští Orli silnější olomouckých Kohoutů. Luboš Horčička navíc neinkasoval a tak branky Svobody a Pláška nováčkovi ligy pohodlně na tři body stačily. Uspěl i další nováček, Tábor. Na svém ledě porazil Chrudim 4:2, když se dvakrát trefil David Nedorost a po jedné brance přidali Aleš Padělek s Kotaškou. Za hosty se prosadili Procházka s Janem Šedou, což bylo ale tentokrát na bodový zisk málo.