Ohlédnutí č. 10: Krocení Panterů pod taktovkou Alexandra Velikého, Pinc dlouho trápil Lvy

Jaroslav Svoboda, čtvrtek 15.10.2009
Š u m p e r k - Jestliže v posledním představení Draků v Havířově zvítězil Šumperk před dvěma lety 2:1, tentokrát se mu to podařilo přímo v normální hrací době. A i když domácí tým vypálil na branku Alexandra Hyláka takřka dvojnásobný počet střel než šumperští hráči na klec Panterů, neuspěli. A pár dalších zajímavostí - Jiří Hašek je díky další své letošní trefě třetí ve střelecké tabulce 1. ligy pouhý jediný gól za duem Bakus - Davídek. "Znovu nás výrazně podržel brankář Hylák," prozradil po utkání šumperský trenér Jiří Režnar, který společně s Jiřím Žurkem již v minulosti Havířov trénoval. Teď tato trenérská dvojice koučuje Šumperk a návrat do Havířova jí tedy vyšel na výtečnou.

Ohlasy k zápasu Havířov vs. Šumperk

Šumperští Draci se odpichují ode dna prvoligové tabulky. Po vítězství v Havířově získal klub náskok čtyř bodů na Tábor a právě na posledního ligového soupeře, havířovské Pantery. O skóre se také dostali přes berounské Medvědy. "Znovu nás výrazně podržel gólman Hylák. Jsem moc rád, že jsme zápas zvládli a teď budeme chtít poslední dva úspěchy potvrdit v sobotu doma proti Vrchlabí," tvrdil chvíli po utkání šumperský trenér JIŘÍ REŽNAR. Draci vedli již po první třetině 2:1, ale právě toto se dá považovat za malý zázrak. Havířov totiž zahodil několik tutovek a zářil hlavně Hylák. "Trochu mě mrzí, že jsme začali hrát hokej až od druhé třetiny, když v první části působil náš tým docela bojácným dojmem. Potom se ale naše hra zlepšila, byli jsme v pohybu a utkání kontrolovali," dodal Režnar.

Šumperk v posledních kolech značně posiluje a kromě skvělého a oslavovaného Alexandra "Velikého" Hyláka doplnili kádr obránci Zukal s Chatrnúchem a útočníci Brynecký a Zdeněk Sedlák. Právě Brynecký přišel před pár dny z Havířova do Šumperka. U Panterů totiž příliš prostoru nedostával, mezi Draky našel místo na křídle elitní formace. A u svého bývalého živitele se předvedl asistencí a velice dobrým výkonem. Po nepovedeném vstupu do soutěže ale byly změny v kádru nevyhnutelné. "Úvod soutěže jsme vůbec nechytli, hledali jsme vhodné typy pro soutěž a ligová kola strašně rychle utíkají. Pak se projevuje nervozita na všech postech," prozradil Režnar, který například Bryneckého zná již ze svých dřívějších působišť. Každá další ztráta bodů by pro Šumperk znamenala i nárůst manka v ligové tabulce. Vědí to i zástupci klubu. "Musíme body sbírat hned. A proto jdeme třetinu od třetiny. Jestli jdeme správným směrem, to se hodnotí až po delší době. První část jsme měli hodně špatnou, teď je co napravovat," dodal šumperský trenér.

Média o utkání Havířov - Šumperk

Jako vždy se nejdříve podíváme na server Šumperského deníku. Tomu neunikla skutečnost, že Draci si poprvé od příchodu nového vedení připsali dvě tříbodová prvoligová vítězství v řadě. "Desátým kolem soutěže tak Draci zaokrouhlili svůj dosavadní zisk na stejný počet bodů, díky nimž patří nováčkovi 1. ligy momentálně třináctá příčka," zmiňuje Deník. Po několika velice kritických článcích se i Šumperský rej začíná zabývat pozitivy v dění v klubu. " Panthers sice angažovali olympijského vítěze Davida Moravce, avšak ani ten nezabránil další porážce od šumperských Draků a následujícímu průběžnému předposlednímu místu," zmiňuje Rej přítomnost Moravce v utkání, ovšem člen naganského zlatého mužstva si v zápase nepřipsal jediný kanadský bod, naopak byl na ledě třikrát při obdržené brance. Rej také poukazuje na skutečnost, že dvě výhry v řadě mohou Drakům pomoci. "Po dvou výhrách v řadě tak má hokejový Šumperk opět sebevědomí a hlavně se vyšvihnul nad sestupové pozice. Dalším pozitivem je zaběhnutí současného složení sestavy, kterou ještě doplnil obránce Roman Chatrnúch a zkušený forvard Zdeněk Sedlák, jenž zaujal místo ve druhém útoku vedle Hulvy a Antonoviče. Oba by měli být výrazným přínosem, a díky nimž tak již má Šumperk čtyři velmi kvalitní a konkurenceschopné formace," zmiňuje regionální server.

Olomoucká mutace MF Dnes znovu vynáší do nebes Alexandra Hyláka. "Jak je důležité míti Hyláka, se utvrzují v Šumperku. Po příchodu gólmana z Komety Brno se nováček první ligy naučil vyhrávat. S Alexandrem Hylákem v brance zvítězili Draci i ve druhém utkání - tentokrát na ledě Havířova 4:2," začíná MF Dnes své ohlédnutí za zápasem. Server www.hokej.cz dává ve svých titulcích převážně prostor vedoucím klubům soutěže, podruhé v řadě se však do nadpisu protlačili i Draci - díky větě "Šumperk ukořistil tři body v Havířově". Server upozorňuje na to, že v souboji dvou celků ze spodních pater tabulky byl úspěšnější právě Salith Šumperk a že si tak nováček ligy připsal třetí tříbodové vítězství letos. "Šumperk uštědřil domácímu Havířovu lekci z produktivity. V první třetině, kterou Draci vyhráli díky brankám Meluzína a Podešvy, domácí spálili několik stoprocentních šancí," uvádí hokej.cz a také dodává, že domácím nepomohl ani impulz v podobě střídání brankářů na začátku 2. třetiny.

Lvi bušili na Pince jak mohli, nakonec přesto vyhráli

Ústečtí Lvi doma přivítali hokejisty Benátek nad Jizerou a prakticky celé utkání bušili na zamknutou tvrz brankáře Marka Pince. Čerstvá posila Liberce dlouho nechytala v ostrém utkání, v dresu Benátek však ukázala, že jí to pranic nevadí. Na Pince šlo celkem 49 střel, ale protože jeho spoluhráči nebyli schopni překonat protějška v brance Ústí Fialu, musely Benátky opustit Ústí nad Labem s hubenou prohrou 0:1.

Chomutov si naopak s chutí zastřílel a udržel si vedení v soutěži. Na ledě znojemských Orlů vyhrál 6:2, když svou skvělou formu opět prokázal obránce Lukáš Pulpán. Přihrávkou se podílel hned na polovině gólových úspěchů KLH, domácím naopak nepomohlo k bodům ani duo posil z brněnské Komety - obránce Pavel Mojžíš a útočník Roman Vondráček. Chomutovskou klec opět pozorně střežil Miroslav Hanuljak, který si připsal dalších 30 úspěšných zákroků.

Narvaná vrchlabská hala sledovala derby mezi domácím výběrem a královehradeckými Lvy. Hosté nakonec utkání vyhráli poměrem 4:1 a v tabulce svého soupeře předskočili. Rozhodnutí přineslo pět minut přímo uprostřed zápasu, kdy hosté třikrát rychle po sobě skórovali a utekli na konečný třígólový náskok. Základním stavebním kamenem hradecké výhry se stal gólman Filip Luňák, který čelil hned 44 střelám domácích, za svá záda však pustil pouze jediný kotouč.

"Remízovým" králem soutěže se stává Třebíč, která prakticky každé druhé utkání dotáhne až do prodloužení. Nejinak tomu bylo i na ledě berounských Medvědů. Hrdinou duelu se stal Petr Obdržálek, který do Třebíče přestoupil před dvěma lety ze Šumperka. Nejprve poslal hosty do vedení v 10. minutě zápasu, výhru pak Slavii zajistil v rozhodujícím nájezdu. Výrazně k dvoubodovému zisku pomohl i Jakub Lev, který za svá záda pustil ze 37 střel pouze jedinou ránu. A ještě jedna zajímavost, ve třetí třetině nepadla nejen žádná branka, ale ani žádné vyloučení. Třebíč vyhrála v Berouně 2:1 po nájezdech.

Po ústeckém Fialovi je druhým brankářem, který v 10. kole vychytal čisté konto, olomoucký Štefan Žigárdy. Ten potvrdil skvělou formu proti Kadani a v posledních třech duelech tak inkasoval pouze jedinkrát. Dvě branky vstřelil domácí útočník Milan Ministr, ještě o jeden kanadský bod více získala nedávná olomoucká posila z brněnské Komety - Lubomír Korhoň. Jeden gól vstřelil i Martin Davídek, který se tak v tabulce střelců 1. ligy dotáhl na doposud osamoceně vedoucího Bakuse z Jihlavy. Olomouc doma přehrála Kadaň 5:0.

Havlíčkův Brod dorazil na led nováčka z Tábora a doposud trápící se jihočeský výběr znovu nezabral. Domácí přitom Rebely přestříleli, ovšem Furch inkasoval pouze třikrát, zatímco duo Kučera - Klestil hned šestkrát. Rozhodnutí v zápase přinesl divoký úvod třetí třetiny, kdy sice nejprve domácí snížili po 22 vteřinách hry na 2:3, ale stejnou dobu trvalo hostům, aby na táborský zásah odpověděli. Závdavkem pak Chris Smith a Martin Ondráček přidali další dvě trefy a Rebelové se tak nakonec radovali z výhry 6:3.

Až do 53. minuty čekalo 620 diváků v Chrudimi na první gól souboje domácích s jihlavskou Duklou. Pak se prosadil chrudimský Blažek, dvě minuty na to přidal pojistku Klejna a Východočeši porazili Jihlavu 2:0. Třetím brankářem, který v 10. kole vychytal shot-out, se tak stal domácí Martin Růžička, na kterého šlo 25 střel. Podstatně více práce měl jihlavský Řehoř, ze 43 střel pustil za záda dva kotouče. Zápas se nesl v relativně slušném duchu, faulem se provinili pouze čtyři hokejisté, poslední pátý trest obdrželi domácí za příliš mnoho hráčů na ledě.