Klepání na dveře zesiluje, v neděli Draci o první body v Orlové

Svoboda Jaroslav, sobota 13.9.2008
Š u m p e r k - Tak už nám to klepe na dveře. Celosezónní hokejová hostina sice má za sebou několik předkrmů, přípravné zápasy však nedokázaly zdaleka nasytit žádostivá srdce hokejových fandů. V neděli se bude servírovat první větší lahůdka, kdo o ní nechce přijít, musí ovšem odjet do Orlové. Proti tamnímu Slovanu zahájí celek Salith Šumperk letošní cestu 2. ligou, východní skupinou. Vstup do sezóny je jak známo velice důležitý, na Draky si letos los nepřipravil nic příjemného a z prvních šesti utkání hraje Šumperk hned čtyřikrát venku, doma pak narazí na silné výběry Valašského Meziříčí a Hodonína. Ovšem zpět z toulek po moravských klubech do Orlové, největšího města v České republice bez železniční stanice - a na led jednoho z tradičních klubů 2. ligy.

Orlovské prokletí

Na první zběžný a velice rychlý pohled by se mohlo zdát, že Draci by si na ledě soupeře měli hladce připsat první tři body. Kdyby tomu tak nakonec bylo, nezlobil by se v Šumperku snad nikdo. Jenže to by znamenalo prolomení tragické série poslední "pětiletky", kdy v Orlové klub z podhůří Jeseníků ani jednou nevyhrál, v pěti utkáních odešel vždy s hlavou dolů a s pouhým jedním bodem za jednu prohru v prodloužení. 11. ledna 2006 dokonce Orlovští vyhnali Drak z ledu nakládačkou 6:1. Letos však má Šumperk za poslední roky opticky největší hráčskou převahu a tak se snad konečně dočkáme prolomení onoho prokletí.

Po několika letech účasti v play-off skončila Orlová v minulém ročníku ligy "až" na devátém místě. Ani letos by klub, ze kterého odešlo několik stěžejních hráčů, neměl hrát příliš na špici. V roce 2002 vyhrál klub z Ostravska druhou ligu, v kvalifikaci o první ale neuspěl. Do třetí nejvyšší soutěže v zemi se Slovanu podařilo postoupit z krajského přeboru ročníku 1994/95 (v tehdejším moravskoslezském přeboru hrál i Šumperk). Od té doby Orlová ligu neopustila a neopustil ji ani patriot zdejšího hokeje Vítězstlav Viteček, v současné době manažer klubu.

Konečně zvítězit na orlovském ledu se bude snažit sestava vedená kapitán Romanem Meluzínem. V brance se podle dostupných informací objeví Pavel Maláč (foto). Složení jednotlivých formací lze však pouze odhadovat. V posledním přípravném utkání s juniorkou se vedle sebe objevilo například trio Hulva-Brunec-Drábek a šlo jim to pěkně od podlahy. Doufejme, že na svých holích si šumperští hráči nechali nějaké branky i do Orlové. Bude jich totiž potřeba.

Hráčský kádr Orlové

Ten musel společně s dalšími funkcionáři klubu nahradit výrazné odchody hráů, zvláště pak brankáře Holeše, obránce Tlusczcika a nebo útočníků Tomáška s Jaškem. Současnou jedničkou je Dušan Šafránek, dvojnásobný akademický mistr země s VŠB-TU Ostrava, člen širšího kádru Havířova. Záda by mu mělo krýt duo poměrně neznámých brankářů David Kolarz a Jan Unzeitig.

V obraně zůstává ostřílený Martin Mintěl, který si také v minulosti ozkoušel šumperský led i dres. Dalším známým jménem je Radim Goláb, který se z Orlové na několik sezón odebral do Valašského Meziříčí a teď je zpět. Posledním trochu zvučnějším jménem je Petr Prokop. Jinak je tým doplněn o mladíky a uvidíme nakolik si relativně nezkušená obrana orlovského mužstva poradí se zkušenými harcovníky v podobě Meluzína, Bařici, Ambruze a i přes svůj mladý věk i Hulvy či Vymazala (a samozřejmě dalších).

V útočných řadách je situace obdobná jako na předešlých postech. Setrval mimo jiné Kraft, Studený, Kotásek, Giesel, klub však již postrádá hvězdy jako Jaška či Tomáška. Nahradit by je mělo mládí z okolních hokejových měst či přímo z Orlové. V přípravných utkáních sice Orlová příliš výher neposbírala, leč také často prohrávala těsným rozdílem (s HC VOKD Poruba, tj. přejmenovanou Sarezou Ostrava, prohrála 2:4, stejným výsledkem podlehla i Novému Jičínu).

Poslední vzájemné duely

Obě mužstva spolu zahajovala i sezónu 2005/06, přičemž i tehdy se hrálo v Orlové. Ze současnéh kádru Draků si toto utkání živě pamatují obránce Holík a útočníci Martinka s Vymazalem. Utkání odehrál i současný manažer klubu Radek Kučera. A právě v tomhle utkání v jako jediném za posledních pět let dokázal Šumperk uzmout Orlové na jejím ledě aspoň bod. Do vedení dostal Slovan utočník Jaško, ve 31. minutě srovnal Martinka (foto). Tvrdě hrané utkání (vyloučení 12:14, navíc Bednárek 10 minut) skončilo ve druhé minutě prodloužení po vstřelené brance Grygarem. Ten zůstává na soupisce soupeře i pro tuto sezónu.

I poslední dva vzájemné zápasy z orlovského zimního stadiónu se však dají označit za vyhecované a dramatické. Oba se odehrály ve Slezsku během ročníku 2006/07 a v obou odešel Šumperk poražen. V rámci 14. kola zvítězil Slovan těsně 3:2, přičemž zápas vyvolal obrovské emoce i po jeho skončení. Utkání totiž hrubě ovlivnil rozhodčí Škrobák, na čemž se po utkání shodly obě strany. Trenér Orlové Vavrečka jej dokonce nazval "podivným rozhodčím". Draci byli blízko bodovému zisku, Dostál dokonce v závěru srovnal, rozhodčí Škrobák však nejpodivnějším verdiktem sezńy odpískal od brankové čáry postavení mimo hru a gól neuznal. Pozdější vysvětlení dodal i tehdejší šumperský kouč Jozef Zavadil. "Přišel za ním delegát a ptá ses, proč pískal postavení mimo hru, když čároví ho nesignalizovali. Odpověď byla unikátní - dle slov rozhodčího prostě mohlo být." Jen pro zajímavost, poměr vyloučených z daného utkání 10:13, navíc Holeš a Krisl z Orlové po desetiminutových trestech a Martinka 5+do konce utkání.

A ve 36. kole znovu Šumperk třikrát inkasoval a tentokrát dokonce ani jednou fantasticky chytajícího Holeše nepřekonal. Současná posila Hodonína pochytala neuvěřitelné, tečku drsnému vývoji zápasu pak udělil Michal Novák. Ten vyskočil z trestné lavice, dostal puk do jízdy, elegantně a stylově si prostrčil hůl pod nohou a v nájezdu na Tihláře zatloukl kotouč pod víko branky. Zvýšil tak na 2:0 a rozběsnil do té doby zmlklé ochozy. V dramatickém a krásném utkání, ve kterém bylo uděleno znovu hodně menších trestů (10:10) a také dva vyšší (Holeš a Tomášek po 10 minutách) skončilo vítězstvím Orlové 3:0 a prodloužením šumperského komplexu z tohoto soupeře.

Online přenos

Z utkání 1. kola 2. hokejové ligy, které v Orlové začne v 17:00 v neděli 14. září, je připraven i online přenos ve formě změn stavu. Naleznete jej zde. Samozřejmě po skončení utkání přineseme obsáhlou reportáž.