Draci miří lovit na rybník Vajgar, mají políčeno na prvoligového sumce

J.Wirkner, M.Schwarz, J.Svoboda, pondělí 28.3.2011
Š u m p e r k - Šumperská sezóna snů i nadále pokračuje. Draci rozpoutali neuvěřitelnou euforii a strhli se sebou davy fanoušků, kteří během třetí třetiny utkání s Pískem doslova otřásali stařičkým zimním stadiónem. Po druhé třetině svěřenci Radka Kučery prohrávali na svém ledě s Jihočechy 1:3 a zdálo se, že Šumperk kráčí vstříc své první domácí prohře. Nestalo se tak! Čtyři branky během necelých osmi minut, k tomu velké srdce a bojovnost rozpoutali dračí peklo. Domácí otočili utkání na konečných 6:3. A teď je čeká zápas, který je může neodvratitelně posunout mezi prvoligovou smetánku! U jindřichohradeckého rybníku Vajgaru se budou snažit opět i za podpory svých fanoušků dokončit své započaté dílo. Jakákoliv výhra by totiž Šumperk posunula do 1. ligy.

V posledním odehraném utkání Draci zmařili poslední šance Písku na udržení v 1. lize, zároveň jsou už jen malý krok od toho, aby se do ní sami dostali. Pokud by si však některý z účastníků baráže opravdu zasloužil postup do 1. ligy, tak to je právě Šumperk, který odehrál fantastickou sezónu. Draci na led Jindřichova Hradce pojedou s velkým sebevědomím, dobrou náladou a samozřejmě i velkým a bojovným srdcem a podporou fanoušků. Naopak Vajgar již žije pouze v teorii, musel by oba poslední zápasy vyhrát, navíc v Chrudimi vysokým minimálně čtyřgólovým rozdílem. A to vše ještě za předpokladu, že Chrudim by v Mostě dokázala vyhrát jen za dva body a Most by kromě tohoto jediného uhájeného bodu již žádný jiný nezískal.

Ovšem ani tak se nedá očekávat, že by Vajgar doma složil zbraně, zvláště pokud se naposledy představí letos svým fanouškům. Soupeř Salithu se tak bude snažit o teprve druhou šumperskou prohru v baráži, a o teprve osmou prohru tohoto týmu v letošní sezóně. Pokud by Vajgar nedovolil Šumperku odvézt z jeho ledu ani jediný bod, Draky by na domácím ledě proti Mostu čekalo s největší pravděpodobností nepříjemné utkání o vše. Tedy pokud Mostečtí neoloupí Chrudim ještě v základní hrací době o všechny body, pak už by Šumperku postup nemohl sebrat nikdo.

Zápas Most – Chrudim se hraje ve stejnou dobu, kdy startuje uzkání mezi Šumperkem a Jindřichovým Hradcem. Je tu také poslední venkovní zápas a s ním poslední šance pro dračí fanoušky, aby vyjeli svůj tým povzbudit. Kdo ví, třeba je v Jindřichově Hradci čekají již oslavy postupu. Utkání Jindřichův Hradec - Šumperk se sehraje v pondělí 28. 3. 2011, úvodní buly bude vhozeno v 18:00 hodin. Pokud se na Vajgar nevypravíte osobně, je tu opět k dispozici server onlajny.cz.

BUDOU SE DRACI RADOVAT I V JINDŘICHOVĚ HRADCI?

O soupeři...

Jindřichův Hradec si v letošní sezóně vyzkoušel, jaké je to být na prvním i posledním místě. Začátek sezóny nebyl u Vajgaru nijak oslnivý, ale to už je v Hradci taková tradice. Letos to bylo ještě o něco napínavější, protože Vajgar dokonce spadl na poslední příčku. Tu však v osmém kole opustil a tabulkou stoupal vzhůru. Čtyři kola před koncem základní části se Vajgar dostal před dosud vedoucí Benešov a první příčku v konečném součtu uhájil. Vajgar získal v základní části 71 bodů, což znamenalo čtyřbodový náskok před druhými Vodními Lvy z Benešova.

V prvním kole play-off se Vajgaru postavil nepříjemný soupeř ze Žďáru nad Sázavou, kterého v základní části Vajgar dokázal porazit jen v jednom případě. První duel sehraný na hradeckém ledě vyzněl výsledkově jednoznačně 6:0, zato odveta přinesla velké drama. Vajgar musel dvakrát zlikvidovat jednobrankový náskok soupeře, aby zápas dospěl do prodloužení. V něm se hrálo však jen pár vteřin a Jakub Matušík stvrdil postup Jindřichova Hradce do semifinále. V tom narazil Vajgar na překvapení z Nymburka, které přešlo přes favorizovaný Kolín. Středočeši nekladli Vajgaru tak velký odpor. Doma Jihočeši zvítězili 5:2 a v odvetě 7:5.

Do finále skupiny Střed se nakonec probojovali dle očekávání dva nejlepší celky z desetičlenného pelotonu. Vodní Lvi z Benešova vedli v prvním zápase finálové série již 2:0, domácí Vajgar vyrovnal a rozuzlení nepřineslo ani prodloužení. V samostatných nájezdech prokázali domácí více zkušeností a díky trefě Roberta Procházky se Vajgar ujal vedení v sérii. Podobný průběh měla i odveta. Hosté od rybníku Vajgar si vypracovali náskok 4:2, ten domácí ve třetí třetině smazali, ale na šťastný gól Vladimíra Stejskala ze samotného závěru třetiny již zareagovat nedokázali. I ve třetím zápase se očekávalo velké drama, ale opak byl pravdou. Úvodní čestné buly vhodil generální manažer finského velkoklubu Kärpät Oulu, pan Juha Junno, který je minoritním akcionářem jindřichohradeckého klubu. Vajgar od úvodních minut jasně ukázal, kdo si zahraje baráž a Benešov odjížděl domů s potupnou porážkou 1:12. Vajgar se tak může pyšnit postupem do baráže v nejkratším možném čase, k postupu potřeboval pouhých 7 utkání.

V baráži Vajgar odehrál šest utkání s bilancí jednoho bodu na zápas. Osudovým se pro Jihočechy staly dvě prohry s Mostem, které prakticky zavřely Jindřichovu Hradci brány do 1. ligy.

PROSKOČÍ DRACI SKRZE VAJGAR DO 1. LIGY?

S čím na nás vyrukují na soupisce...

Jasnou jedničkou v brance Vajgaru je Tomáš Kubeš. S výjimkou 64 minut odchytal kompletní porci základní části a v play-off nevynechal jediný okamžik. Ve vyřazovacích bojích se může pětadvacetiletý brankář pyšnit úspěšností zákroků nad 90%. V baráži mu kryje záda Erik Štěrba, který letos chytal v Jablonci nad Nisou a má prvoligové zkušenosti z Chomutova či Kadaně.

Obrannou hru Vajgaru dirigují dva velezkušení obránci. V úvodu sezóny přišli k Vajgaru z Písku Robert Procházka a David Mazanec. První jmenovaný je hradeckým odchovancem a v 7 zápasech play-off vybojoval 8 kanadských bodů. Druhý jmenovaný, David Mazanec má bohaté zkušenosti z extraligové Plzně, prvoligového Ústí nad Labem, Třebíče nebo Mladé Boleslavi. Odchovanec píseckého hokeje zaznamenal v play-off 6 bodů. Vajgar disponuje dalšími kvalitními obránci, Tomášem Tupým, Petrem Zíbem nebo řizným zadákem Lubošem Heršálkem. Základní sestavu hradecké obrany doplňuje hradecký odchovanec Ondřej Chmel, budějovický junior Miloslav Jáchym a mladík ze Sparty Praha Michael Dvořák.

Stejně kompaktní jsou i útočné formace. První je složena z dravého mládí a vyzrálé zkušenosti. Hradecký odchovanec Michal Milotinský to v úvodu letošní sezóny zkoušel v prvním mužstvu Kärpätu Oulu, kde se však nakonec dvacetiletý mladík neprosadil, vrátil se domů, kde v dresu Vajgaru sbírá body jako na běžícím pásu. Parťákem v útoku je zkušený, dvaatřicetiletý Aleš Skokan, kterého hokejová kariéra zavála různými směry, do brněnské Komety nebo na druhou stranu, do nejvyšší francouzské soutěže. Produktivní je i formace s Davidem Kupcem a kapitánem Markem Dvořákem. David Kupec se před loňskou sezónou vrátil z Tábora na místo činu a s 13 kanadskými body byl nejproduktivnějším forvardem Vajgaru v play-off. Velkou sílu má i třetí hradecký útok. Martina Maříka skvěle doplňují táborští rychlíci Jakub Matušík s Lubošem Voříškem. Do základu dále patří Jan Bula a Vladimír Stejskal. Do dalších bojů Vajgar nemůže počítat s chomutovským juniorem Jakubem Hofmeisterem, který nedohrál utkání v Písku a kvůli zlomené klíční kosti pro něj sezóna předčasně skončila.

Vajgar se utkal se Šumperkem naposledy v závěru sezóny 1999/2000, kdy se oba celky po neúspěšné prvoligové sezóně poroučely do baráže. Šumperk na rozdíl od Vajgaru soutěž udržel. Ze současného hradeckého kádru tyto zápasy pamatují hned tři hradečtí forvardi, Aleš Skokan, David Kupec a Marek Dvořák. Na straně Draků pouze trenér Radek Kučera, který v té době ještě netrénoval, ale bojoval v šumperském dresu.

Z aktuálního šumperského kádru to zná u Vajgar brankář Tomáš Štůrala, který odchytal pár zápasů v prvoligovém ročníku 2005/2006 a v následné druholigové sezóně patřil k základním stavebním kamenům sestavy Vajgaru. V sezóně 2005/2006 se do hradecké kabiny podíval i obránce Jan Tesařík, který oblékl hradecký dres ve dvaceti případech a zaznamenal dvě asistence.