Zápas neuvěřitelných zvratů vyšel lépe pro Draky

Dominik Mihailescu, Jaroslav Svoboda, Dominik Mihailescu, sobota 12.11.2011
Š u m p e r k - Takový zápas fanoušci Šumperka dlouho nepamatují a kdo nepřišel na souboj s Hradcem, ten může nyní doma velice litovat. Šumperští Draci dokázali porazit na svém ledě hostující Hradec Králové 6:5 po samostatných nájezdech. Velkou zásluhu na tom měl ADAM ČERVENKA, který vstřelil branku a na dvě přihrál. Domácí ovšem v první třetině prohrávali už 0:2 a jejich výkon nebyl vůbec optimální. Jenže pak přišla neuvěřitelná druhá třetina a Draci otočili během strhujících dvaceti minut utkání na 4:3! Poslední třetinu vyhráli hosté 2:1 a tak se tedy prodlužovalo. V něm hosty dělilo od dalšího bodu pár milimetrů, když se kotouč na pár vteřin zastavil na brankové čáře. Na samostatné nájezdy se postavil Daniel Vrdlovec, který samostatné nájezdy umí. Vrdlovec nezklamal a Čecha v brankovišti vykoupal. Stal se také jediným hráčem, který samostatný nájezd proměnil.
22.kolo sobota 12.11.2011
DRACI PARS ŠUMPERK - Královští lvi Hradec Králové
6:5sn
(0:2, 4:1, 1:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 22. Tesařík (Červenka), 28. Cink (Plášek), 29. Haas (Červenka, Hlinka), 39. Hulva, 51. Červenka (Tesařík), rozhodující nájezd Vrdlovec - 12. Zohorna (Bendík), 14. Valášek (Machaň), 32. Čáp (Tvrdík, Chovan), 43. Tvrdík (Čáp), 57. Chovan (Tvrdík). Rozhodčí: Dvořák - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 9:9, navíc Polanský (HKR) 10 minut osobní trest nesportovní chování. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 1410. Střely na branku: 40:53. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:4, 5:4, 5:5, 6:5.
Štůrala - Holík, Novotný, Ondráček, Sedlák, Tesařík, Křetínský, Pastor - Vrána, Plášek, Cink - Mičulka, Hulva, Vrdlovec - Červenka, Hlinka, Haas.
Čech - Nedbal, Bendík, Roupec, Vágner, Čáp, Hendrich, Chmelíř, Kubeš - Zohorna, Brož, Kadlec, Budínský, Koudelka, Moskal - Polanský, Tvrdík, Chovan - Valášek, Macháň, Kubica

Hradec Králové dorazil do Šumperka s posilami z extraligy, v čele s pardubickým Zohornou či třineckým Polanským. Zatímco loňský mistr republiky a bývalý reprezentant Polanský se do utkání zapsal jen osobním trestem a negativní účasti při vstřelené brance, Zohorna dokázal vstřelit branku. Ale ani to na vítězství hradeckému mužstvu nestačilo.

Domácí totiž vsadili na svůj stabilní kádr, bojovnost, nasazení a oddanost společnému cíli. I když to tak v první třetině nevypadalo. Šumperk sice v úvodu měl více ze hry, ale to díky přesilovce za Kadlecův faul. Aktivnější i nebezpečnější byli i přes bojovnost domácích hosté, kteří prokazovali své kvality. Oba brankáři byli ale jistí, až do 12. minuty. Hosté se dostali do zdařilé kombinace a Zohorna i díky laxnosti domácích propálil Štůralu.

Od té doby Hradec Králové ovládal dění na ledě. Byl lepším a hlavně podstatně nebezpečnějším mužstvem, v třinácté minutě pak nebezpečná rána skončila buď na spojnici tyčí, nebo na zadní vnitřní tyčce. Zatímco hosté signalizovali gól, Štůrala schoval puk pod lapačku, červené světlo zůstalo zhasnuto a sudí rozpažil. O minutu později již domácí na svou nečekanou nervozitu a roztěkanost, kterou po první brance začali předvádět, doplatili. Emoce vzbudil ostrý zákrok na Tesaříka v útočném pásmu, který po hraničním dohrání zůstal ležet zraněný u hrazení. Hradec Králové z poskytnutého přečíslení skórovali, když za Štůralu dostal kotouč Valášek. Hra se pak přitvrdila, hlavně domácí zadák Tomáš Sedlák dohrával všechny střety na hranici pravidel, i tak měli hradečtí hráči stále více příležitostí. V poslední vteřině třetiny ještě Štůrala kryl betonem bombu Kadlece a šlo se do kabin. A po návratu z nich se začal hrát zcela jiný zápas.

Napomohla tomu rychlá šumperská branka. Při Nedbalově vyloučení napřáhl na modré Tesařík, kotouč se odrazil od tyče do chráničů brankáře Čecha a následně do branky. Šumperk rázem ožil a aktivita dělala hostům problémy. Východočeský favorit řešil některé situace za cenu nedovolených zákroků a nabízel tak Šumperku přesilovky. A Draci nakonec jednu z nich využili. Holík nejprve rybičkou na poslední chvíli zachránil pásmo, což se pro vyrovnání ukázalo klíčovým momentem. Plášek totiž vymyslel nádhernou přihrávku na Cinka, který zacinkal přesnou trefou. Zdecimovaní hosté se nestačili ani rozkoukat a inkasovali potřetí. Po ledě létající šumperští hokejisté mohli skórovat již díky Vrdlovcovi, ten ale na Čecha ještě v tuto chvíli nevyzrál. O chvíli později se pak trefil Marek Haas, který krásným projektilem otočil stav.

Divoký průběh zápasu neměl konce. Hosté potvrdili vražednou koncovku v přesilových hrách a když dostali k dispozici dvojnásobnou početní výhodu, s Draky se nemazlili. Na konci kombinace se napřáhl Čáp a bylo znovu srovnáno. Hra se opět vyrovnala, hosté pak začali pomalu přebírat iniciativu na své hole. Měnit skóre mohl ve 37. minutě Roupec, jenže na opačné straně než by si sám přál. Před Čechem nepříjemně tečoval kotouč, ten skončil jen těsně mimo vlastní branky. Přesto se Draci dočkali. Nejprve Sedlák reagoval na dvě minuty za hru vysokou holí držením se za hlavu, přesilovka Hradce trvala jen chvilku. Tvrdík musel také na trestnou, aby jej vzápětí následoval i domácí kapitán Holík. Zprvu naštvané šumperské publikum ale na svou nevoli zapomnělo ve chvíli, kdy Hulva na modré obranné čáře vystihl laxní přihrávku dvou hradeckých beků a v samostatném nájezdu nedal Čechovi šanci.

Do třetí třetiny šli Draci s vedením, jenže věděli, že je nečeká nic lehkého. A to se potvrdilo, Hradec Králové lačnil po bodech. A dočkal se brzy. Tesařík seděl na trestné lavici, když se kotouč po skrumáži odrazil k Tvrdíkovy, od jehož brusle zamířil kotouč do sítě. I přes další nespokojenost publika i upozornění domácích hráčů gól platil a začínalo se od nuly. To opět nesl těžce zadák Sedlák, který znovu stejně jako v první třetině přitvrdil a chvíli po vyrovnání to Tvrdíkovi zúčtoval ostrým hitem. Boj o body tak se tak blížil svému dramatickému rozuzlení.

Napínavá podívaná musela diváky bavit, zvláště když v přesilovce domácích v obrovské šanci nedal Sedlák, který o chvíli později dokonce stál na kruhu zcela sám, ale svůj příklep "narval" jen do náruče Čecha. Právě jmenovec nejlepšího omaskovaného fotbalového brankáře světa držel v těchto momentech Hradec Králové, v další tutovce totiž vychytal i Michala Hlinku. A když nedal na druhé straně Brož, Čech již kapituloval. Po Tesaříkově nabídce Červenka zazdil kotouč přímo pod břevno a velmi slušně zaplněná hala bouřila nadšením. Navíc hned poté musel na trestnou za zásah holí do obličeje Moskal, Draci v početní výhodě neskórovali a hned po jejím skončení mohli inkasovat. Z trestné se vrátívší Moskal v gólové pozici nevyzrál na Štůralu, který zákrokem večera vychytal kanonýra Hradce.

Tlak svěřenců Jiřího Mičky pak rostl, což bylo logické vyústění situace. Hosté totiž prohrávali o gól, takže Štůrala v posledních minutách čelil náletu soupeře. Koudelku i Chovana v 56. minutě vychytal, druhý pokus obránce Chovana ale již v brance skončil. Draci doplatili na chybu ve střídání, kdy hosté v zárodku akce ujížděli hned čtyři na jediného bránícího hráče.

Zápas tak dospěl do prodloužení a v něm byl Hradec Králové doslova a do písmene kousíček od druhého bodu. Tvrdá bomba propadla Štůralovi skrze betony, puk se ale zastavil na brankové čáře a nakonec to byl Křetínský, kdo jako první zametl kotouč pod chrániče svého brankáře. Na poslední chvíli před dotírajícími hosty. Draci tak přežili prodloužení, které letos ani jednou nevyhráli, naopak se dočkali nájezdů, ve kterých pokaždé díky Vrdlovcovi uspěli. A deja-vu se odehrálo znovu. Hradec Králové nedokázal ani jednou v samostatných nájezdech uspět, naopak Daniel Vrdlovec dotaženým blafákem vykoupal Čecha a zajistil bod Drakům.

Pro ně byl dost možná nejtěžším bodem večera oslavný vláček, který Draci už bouřlivému publiku za odměnu předvedli z posledních zbytků sil. Šumperk zvládl náročné a v ostrém tempu hrané utkání pouze na tři formace. Hosté, kteří naopak dorazili posíleni i o extraligové hráče, museli vzít zavděk jediným bodem.

Radek Kučera, Salith Šumperk: V první třetině jsme inkasovali po našich chybách, nedostali jsme se do tempa. V kabině jsme si to museli pořádně od plic vyříkat. Hradci jsme pak dokázali být vyrovnaným soupeřem, výborně bruslil, velmi dobře hrál na puku. Ve druhé třetině jsme ale soupeře přehráli, přestříleli a po zásluze jsme vedli. Škoda, že jsme neudrželi vedení 5:4.
Jiří Mička, HC VCES Hradec Králové: Měli jsme smůlu. Utkání jsme dobře začali, vedli jsme 2:0, pak jsme ale ve druhé třetině dostali čtyři branky a domácí i vyrovnali hru. Za stavu 3:3 jsme udělali hrubku, která by se stávat neměla. Domácí v oslabení dali gól a pak byli Draci ve varu. Dopředu je hnalo i fantastické, bouřlivé publikum. Je to tu neuvěřitelně hokejové prostředí.