Šumperk v derby Uničov jasně přehrál

Michal Berg, Michal Berg, Svoboda Jaroslav, středa 28.1.2009
Hned dvanáct branek viděl šumperská stadion v derby proti Uničovu. Hosté sice rychle vedli, ale domácí se pak rozjeli a po dvou třetinách vedli jasným rozdílem 7:3. Dvakrát se trefil Martin Ambruz, Martin Stejskal navíc neproměnil trestné střílení. Do sestavy Šumperka se vrátili chybějící Meluzín a Hulva. Draci dokázali využít hned čtyři přesilové hry a po vysoké výhře 8:4 si upevnili vedení v tabulce.
35.kolo středa 28.1.2009
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Uničov
8:4
(3:1, 4:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 4. Ambruz (Meluzín, Holík), 8. Holík (Vymazal, Rozum), 19. Čížek (Fischer), 23. Vymazal (Meluzín, Holík), 28. Ambruz (Brunec), 31. Novosad (Brunec, Blanár), 40. Stejskal (Duba, Novosad), 41. Holík (Meluzín) – 1. Handl (Komínek), 30. K. Rajnoha (Pekr), 33. Pekr (Ševčík), 56. Pavlas (Ševčík). Rozhodčí: Kareš – Ježek, Plch. Vyloučení: 10:7. Využití: 4:1. Diváci: 1100. Střely na branku: 37:29.
Maláč – Vrtík, Holík, Ondráček, Blanár, Sedlák, Osina, Novotný, Zacpálek – Rozum, Meluzín, Vymazal – Brunec, Hulva, Ambruz – Novosad, Duba, Stejskal – Čížek, Drábek, Fischer.
Tihlář (24. Jedlička) – Heča, Žákovčík, Bahula, Pavlas, M. Rajnoha, Molota, Šindler – Bařica, Komínek, Handl – Ševčík, Pekr, Frieb – Jurča, Paško, Diviš – K. Rajnoha.

I potřetí letos si šumperští hokejisté nebrali s uničovským rivalem servítky. Výtečnou bilanci potvrdili Draci divokou výhrou 8:4, početná divácká kulisa se ale mohla hokejem bavit nejen díky porci plné dvanácti vesměs pohledných branek.

Utkání se totiž hrálo od samotného začátku hodně do těla a byli to domácí, kdo v samotném úvodu vyrazili na steč. Jenže z neproměněné šance se zrodil protiútok, na jehož konci pálil Handl. Poměrně laciná inkasovaná branka Draky do kolen nesrazila. Naopak, Rozum za brankou vybojoval kotouč, poslal jej kolmým pasem na Holíka, jehož v průniku zastavil háček soupeře. K vyloučení však nedošlo, Draci udeřili již během signalizované výhody. Kotouč se dostal u tyče k Ambruzovi, který ve střelecké pozici nezaváhal. V dalších minutách byl nejvíce zajímavým opakovaný souboj dvojice Tihlář - Holík. Šumperský zadák však ani v šesté a ani v osmé minutě utkání puk do sítě nedostal. Přesně po osmi minutách hry však udeřilo. Holík tentokrát zamířil přesně k tyči a jeho bomba od modré zapadla do Tihlářovy branky. Rozjetí Draci se pak tlačili do zakončení, ale byl to uničovský Ševčík, kdo měl obrovskou šanci vyrovnat. Jeho samostatný únik skončil kličkou na levou Maláčovu ruku, kotouč však skončil jen v lapačce brankáře Draků

Obdobnou příležitost dostal během vlastního oslabení Matěj Pekr, i on ujížděl sám na branku, ale i tentokrát Maláč začaroval a jeho pohotové rameno vytěsnilo kotouč vysoko nad. Během následného vyloučení Ševčíka se Drakům nepodařilo rozehrát pořádnou kombinaci, hostům se však v následné jejich početní výhodě - a to dokonce i při přesilovce 5 na 3 - nepodařilo ani dostat do pásma, často ani ke kotouči. Aktivní Šumperk se ubránil a v devatenácté minutě znovu udeřil. Fischerovu přihrávku dostal do jízdy Čížek, najel na kruh a jeho bomba pod břevno rozjásala slušně zaplněné ochozy.

Plná polovina všech branek zápasu padla ve druhé třetině. Draci na soupeře doslova vlétli a hlavně po křídlech ujížděli vstříc uničovské brance jeden za druhým. Hned po šesti vteřinách svou šanci spálil Vymazal, na druhé straně mohl snížit Pekr, ale z metru trestuhodně přestřelil. Trest také brzo přišel, nejprve však musel svou šanci spálit Drábek, který byl navíc faulován. V následné přesilovce zaclonili Tihlářovi Meluzín s Rozumem a Michal Vymazal našel místo pro svou střelu k tyči. Po několika náznacích šancí hrál Uničov dlouhou dobu přesilovku, třináct vteřin pak dokonce i ve dvojnásobné výhodě. Ale neuspěl, navíc dokonce inkasoval. Fantastickou příhravku poslal na Ambruze Tomáš Brunec a Martin Ambruz nedal v blafáku Jedličkovi sebemenší šanci. Když už se zdálo, že se zápas zlomí v Dračí exhibici, vykřesali Uničovští jiskřičku naděje. Z dorážky překonal ležícího Maláče Kamil Rajnoha.

Dlouho se však Uničov ze snížení neradoval. O necelou minutu později dostal poslal z pravého křídla na levé pas Tomáš Brunec a Zdeněk Novosad mezi Jedličkovými betony poslal kotouč pošesté do uničovské branky. Zuřivá přestřelka nebrala konců a byl to tentokrát Uničov, kde zaměstnal brankového rozhodčího. Matěj Pekr po několika spálených šancích uspěl, Ševčíkovu přihrávku poslal přesně k tyči. Hosté pak začali šlapat Drakům na paty a několikrát nebezpečně zatopili před Maláčem, byl to však Šumperk, kdo uzavřel dění 2. třetiny. Na modré převzal kotouč Martin Stejskal, otočil se do střelecké pozice, napřáhl a tvrdou ranou k tyči nedal Jedličkovi šanci.

Poslední třetina nabídla nejméně branek, ale nejspíše i nejvíce emocí. Hosté byli v závěrečné dvacetiminutovce aktivnější a tlačili se na šumperskou obranu, avšak víc než jeden gól již nevstřelili. Navíc připomenuli všem kolem přísloví, že kdo pozdě chodí, sám sobě škodí. Za pozdní příchod na led inkasovali 2 minuty, což za pouhých 18 vteřin potrestal tvrdou ranou Holík. Diváci zatoužili po deseti brankách v síti Uničova, po hříchu ale již žádná další nepřibyla. Nic na tom nezměnila ani velká šance Stejskala, který pálil - světe div se - po své vlastní přihrávce. Z křídla se totiž snažil najít sjíždějícího spoluhráče, kotouč ale proskočil klubkem těl a jako první jej dojel sám Stejskal. Ten ihned pálil, Jedlička však dobře zakročil. V 53. minutě to byl opět Stejskal, kdo se snažil skórovat. Navíc měl k dispozici i trestné střílení, Jedličku však nenachytal na hruškách a mezi betony gólmana kotouč do sítě nedostal. Draci pak dohrávali vesměs ve třech či čtyřech hráčích, vyloučen byl dokonce za faul kolenem i Sedlák, který po svém "zákroku porušujícím pravidla" musel opustit dění a kvůli zranění faulujícího kolene zápas nedohrál. Uničov se pak v dlouhé přesilovce dočkal, při Pavlasově brance navíc signalizoval rozhodčí další domácí dvouminutový trest. Draci i přes náročné okamžiky konce utkání vítězství uhájili a drží si první místo v tabulce.