Řádně okořeněný zápas vyhráli Draci

Jaroslav Svoboda, čtvrtek 21.8.2008
Š u m p e r k - Kořením hokeje jsou samozřejmě branky a nejinak tomu nebylo v duelu dvou geograficky blízkých soupeřů. Šumperk vedl již ve 13. minutě 4:0, hostující Uničov vrátil do hry v 53. minutě Komínek svou druhou brankou v utkání. V samotném závěru Ambruz a Dostál pečetili konečný výsledek divoké přestřelky. Po závěrečné siréně proběhly ještě série nájezdů, z deseti exekutorů skóroval pouze domácí Vymazal, nejspíš nejlepší hráč na ledě. Pikantní nádech mělo toto utkání hned pro několik hráčů, kteří v minulosti dávné či té bližší oblékli dres svého soupeře. Ze šumperské strany se jednalo zvláště o Aleše Holíka, v minulé sezóně oblékali dres Uničova Martinka i Šindler. Z řad hostů bylo zastoupení početnější - například vloni působili za Draky nyní již uničovští Pekr, Tihlář či Komínek. Odchovancem Draků je pak Petr Jurča.
příp čtvrtek 21.8.2008
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Uničov
7:4
(4:1, 1:2, 2:1)
Branky a nahrávky: 5:06 Vymazal (Kavulič), 9:06 Čížek (Osina), 10:07 Blanár (Vymazal), 12:52 Dostál (Vymazal), 22:32 Melicherčík, 57:36 Ambruz (Ondráček), 58:26 Dostál (Vrtík, Kavulič) - 15:16 Pekr (Jurča), 28:35 Molota (Ševčík, Komínek), 37:26 Komínek (Ševčík), 52:25 Komínek (Ševčík). Rozhodčí: Klapetek - Matěj, Rychlý. Vyloučení: 10:10. Využití: 3:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 200. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:4, 7:4.
Maláč - Holík, Kubala, Vrtík, Blanár, Osina, Ondráček, Šindler - Ohnutek, Ambruz, Bařica, Dostál, Vymazal, Kavulič, Novosad, Martinka, Čížek, Šula, Fischer, Melicherčík
Jedlička (10:07 Tihlář) - Bahula, Žákovčík, Heča, Lavrinčík, Molota, Michal Rajnoha, Ševčík, Komínek, Diviš, Jurča, Pekr, Handl, Kamil Rajnoha, Paško, Frýb, Čada, Peč, Hromádka

Bez Romana Meluzína, který dostal od trenéra volno, naskočili do dalšího klání v rámci přípravy na sezónu 2008/09 šumperští Draci. V útoku se naopak představil Michal Melicherčík, odchovanec žilinského hokeje, který si nakonec premiéru v dresu Draků okořenil i vstřelenou brankou. Zářil i další navrátilec Petr Dostál, téměř všechny branky hostů pak obstarali exšumperští hokejisté. V samotném úvodu utkání byli jednoznačně aktivnější domácí, jenže ani Michal Vymazal a ani Martin Ambruz na Jedličku v uničovské brance nevyzráli.

Michal Vymazal si však spravil chuť velice brzy. V čase 5:06 skončila jeho rána v síti, aktivní útočník tak zužitkoval přihrávku svého spoluhráče Ondřeje Kavuliče. Draky první branka zápasu nakopla a Petr Dostál v osmé minutě vybídl ke skórování Davida Ohnutka, ten ale z první na zadní tyči minul. Šumperk se znovu prosadil až na začátku desáté minuty utkání. Na modré čáře si zpracoval kotouč Jiří Osina, popojel si do středu a z lepší palebné pozice tvrdě namířil do klubka těl před Jedličkou. Kotouč svištící po ledě se otřel v půli cesty o nastavenou čepel Čížkovy hole a zapadl za levou tyč uničovské branky. Ihned po vhazování ve středovém kruhu uzmuli domácí kotouč do své moci a z dalšího útoku mířil k tyčce Bařica, tentokráte bez úspěchu.

Přesto na sebe třetí šumperský úspěch nenechal dlouho čekat. Michal Vymazal z kruhu po Dostálově přihrávce sice minul, o chvíli později však převzal roli nahrávače právě exprostějovský forvard - nejvíce z toho vytěžil Ján Blanár, jeho střela si našla cestu až mezi tři tyče. Nadšení domácí v tempu nepolevili, Uničov se dostal v těchto chvílích pod drtivý tlak. Ovšem vloni ještě uničovský útočník Martinka před Tihlářem, který po třetí brance nahradil mezi tyčemi Jedličku, neuspěl. Následně si v přesilovce slibnou šanci vypracoval mladý Fischer, který od mantinelu vybruslil až před Tihláře a po objetí brankoviště na něj již čekala pouze prázdná branka. Ke hrůze všech přítomných však kotouč za čáru Fischer nedostal. Na druhé straně se do ojedinělé příležitosti Uničova dostal Robin Ševčík, jeho snahu ale Maláč v poklidu eliminoval.

A tak přišlo na konec 13. minuty a počtvrté v zápase se kotouč třepetal v síti branky Uničova. Michal Vymazal na sebe stáhl pozornost hned dvou beků operujících před Tihlářem, mezi oběma soupeři však šumperský forvard poslal příhru na Dostála, který návrat do šumperského dresu oslavil brankou. Divokým ofenzivním manévrům Draků však pomalu odzvánělo, namlsané publikum se dalších gólů do uničovské sítě v první části hry nedočkalo. Naopak - Petr Jurča v poměrně nenápadné akci našel nabrusleného Matěje Pekra, který si sjel do středu kluziště a přes bránícího hráče zápěstím překvapil Maláče. Kotouč se navíc po anglicku otřel o tyč. V sedmnácté minutě se za střeleckým úspěchem vydal podél hrazení zadák Ondráček, proklestil si cestu až před Tihláře a švihem provětral pohotovst vyrážečky uničovského brankáře. Do konce třetiny se o střelu pokusil jen hostující Ševčík (Maláč bez sebemenších problémů slabý pokus vykryl) a domácí Kubala, jehož střela skončila mimo branku.

Druhou třetinu otevřel bleskovým úderem Michal Melicherčík. Ten rychlým výpadem zaskočil jak fanoušky, tak i Tihláře a do prázdné branky přidal pátý úspěch domácího výběru. Domácí příznivce by jen těžko napadlo, že o pár minut později budou hosté zpět ve hře a Šumperk se bude chvílemi bát o výsledek. Draci totiž dovolili Uničovu vrátit se do zápasu. Během přesilovky a výhody dvou hráčů v poli byli blízko prvnímu zredukování ztráty hostující Diviš a Komínek, ani jeden z nich však puk do sítě nedostal. Následně se v černém hrající soupeř Draků nemohl v přesilovce prosadit, jen stěží nacházel cestu přes útočnou modrou čáru a v závěru veškerého dlouhého trápení si nedovoleně počínal Kamil Rajnoha. Početní výhodu tak dostal pro změnu Šumperk. Po pravém křídle ujel Martin Ambruz, natlačil se k tyči branky, tam skulinku za Tihlářova záda nenašel. O chvíli později a přitom stále v přesilovce pálil od modré Aleš Holík, Tihlář srazil kotouč k Daliboru Kubalovi, jehož ránu z první do zcela odkryté branky Uničova srazil na poslední chvíli svou holí Handl.

Domácí stále stupňovali tlak, prostřelt Tihláře se nepovedlo ani Bařicovi a posléze ani Ambruzovi. Uničov zoufale bránící se atakům soupeře vyhodil na zakázané uvolnění i během signalizované výhody hanáckého mužstva. Jenže v následné přesilovce dokázal Uničov ve své první větší šanci druhé třetiny snížit. Ševčík našel na zadní tyči nepokrytého Molotu, který bez zpracování hned z první poslal puk nezadržitelně do sítě. V polovině zápasu Draci sahali po dalším zvýraznění svého náskoku, když Bařica trefil pouze boční síť. Následný pokus David Ohnutka srazil Tihlář nešťastně na Hečovu brusli, ze které se kotouč sklouzl až na brankovou čáru. Tam jej hostující brankář pokryl. Ve 32. minutě vyhrál již po několikáté v zápase buly Melicherčík. Připravil tím dobrou pozici pro Šindlera, jeho pokus schoval Tihlář do svých chráničů.

O minutu později musel Tihlář znovu zasahovat, tentokrát při pokusu Holíka. Tvrdá rána se odrazila k Ambruzovi, ten se tísněn snažil dostat k zakončení, leč neúspěšně. V téže minutě na druhé straně z mála svých šancí mohli skórovat hosté, Frýb na Maláče nevyzrál a následně z přemíry snahy fauloval. Poněvadž na trestné lavici již seděl Frýbův spoluhráč Bahula, Draci měli příležitost hrát dvojnásobnou početní výhodu. V ní pálili od modré Blanár i Vrtík, jejich nespočetné střelecké pokusy ku zdaru celé přesilovkové souhry nevedly. Neuspěl při další teči Martinka, který lehce změnil směr nahození od Jiřího Osiny. Po brance sahali i hosté, jenže Frýb trestuhodně puk nezpracoval, pak jej k ledu nedovoleně poslal Šindler. Šindlera následoval na trestnou i hráč Uničova - paradoxně také s číslem tři na dresu - Lavrinčík. Ve hře ve čtyřech na obou stranách branka nepadla, ovšem souměrně s návratem Šindlera na led se prosadili hosté. Nedůrazné napadání spojené s ospalým bruslením domácích přineslo přečíslení duu Ševčík - Komínek. Prvně jmenovaný přihrávkou pod bránícím hráčem našel dobře najetého kapitána hostů a Komínek zkušeně střelou zápěstím vymetl šibenici v Maláčově brance.

Závěr třetiny patřil Uničovu. Další snížení měl na holi Handl, tentokrát se však Hanáci střelecky neprosadili. Na druhé straně napálil puk na Tihláře Ambruz, hostující brankář po několikáté kotouč pouze srazil před sebe, Ohnutek jej ale nedokázal rychle a včas dotlačit do sítě. Na záda se mu totiž ihned pověsil jeden z uničovských obránců a kotouč i se soupeřem vytlačil dostatečně blízko hrazení.

I začátek třetí třetiny patřil Šumperku. Aktivně a výtečně hrající Vymazal zadovkou uvolnil Kavuliče, jeho pokus za Tihlářem neskončil. Stejně dopadla i šance Petra Dostála, který kotouč v nadějné pozici minul zcela. Ve 45. minutě napřáhl na modré Blanár, kotouč pouze dopadl na chrániče Tihláře. Kapitán Uničova Komínek hned z protiútoku dopadl zcela stejně před Maláčem, černá pryž se ztratila v náruči šumperského gólmana. Blízko šesté brance byl v úvodu 46. minuty Martinka. Zdeněk Novosad na modré čáře převzal kotouč, zbavil se obránce a další napadající hráče soupeře oblafnul náznakem střely - místo toho poslal kotouč volnému Martinkovi, jeho pokus propadl Tihlářovi mezi rukou a tělem, neposedně si poskočil na brankovišti a pak díky pozornosti hostujících obránců našel cestu co nejdál od branky Uničova.

Ve 49. minutě zabouchal holí na Tihlářovy betony Bařica, puk ale skrz ně neprocedil. Tihlář si poradil i s pokusem Ondráčka, schoval jej ladně do lapačky. Zbytečné drama dopustili Draci díky chybám v obraně, ze kterých pramenily fauly. Za vysokou hůl se na trestnou lavici vydali Novosad i Blanár, který dokonce obdržel 2+2 minuty. Hosté téhle výhody dokázali využít a opět u toho bylo duo Robin Ševčík - David Komínek. Druhý jmenovaný umístil puk do branky. Urputná snaha hostů o vyrovnání však nepřinesla nic hokejového. Stereotypní pokusy protlačit se před Maláče nenašly slitování u šumperských hokejistů, ti naopak dokázali ze dvou nenápadných akcí dvakrát skórovat. Ondráčkovu střelu od modré umístil tečí pod břevno Ambruz, o necelou minutu později stejný cit v holi i rukou projevil Petr Dostál - nečekaně sklepl na led Vrtíkovo nahození a bezmocný Tihlář jen pohlédl za kotoučem poskakujícím do sítě.

Po závěrečné siréně šedesátiminutovky, kterou ovládl Šumperk poměrem 7:4, následovaly samostatné nájezdy. Jako první měli příležitost zajet trestné střílení hosté, Petr Jurča na Pavla Maláče nevyzrál, ačkoliv jej zkoušel prostřelit mezi betony. Úspěšným byl naopak hned v první sérii domácí Michal Vymazal, který se nakonec stal jediným úspěšným exekutorem. Za domácí na Tihláře nevyzráli Holík, Melicherčík, Osina a na závěr všeho již za rozhodnutého stavu ani Novosad. Maláč pak mezi tyčemi vychytal všechny uničovské "nájezdníky", po již zmiňovaném Jurčovi si se šumperským brankářem neporadili ani Komínek, Pekr, Ševčík a Michal Rajnoha.