Draci ztratili nadějně rozehraný zápas kolapsem v poslední třetině

Jaroslav Svoboda, neděle 3.10.2010
Š u m p e r k - Souboj prvního celku tabulky s posledním sliboval jasnou záležitost ve prospěch domácích Draků, jenže hokejová pohádka prvních deseti minut se změnila v horror. Šumperk prohospodařil v poslední třetině vedení 4:1, gól na 4:4 pak přišel v šumperské přesilovce a necelou minutu před koncem třetí třetiny. Jan Kolařík dostal kotouč za Peksu a nadšeně bojující hosté vydolovali v Šumperku bod. Prodloužení pak trvalo pouze 24 vteřin, Aleš Holík pak sice zužitkoval přesilovku, jeho následné gesto ale hovořilo za vše. Šumperk doma po nepovedeném výkonu porazil Frýdek-Místek až v prodloužení.
8.kolo neděle 3.10.2010
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Frýdek-Místek
5:4p
(3:1, 1:0, 0:3 - 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Brunec (Ambruz), 5. Velecký (Matějka), 10. Velecký (Malý, Tesařík), 29. Haas (Tesařík, Malý), 61. Holík (Hulva) - 20. Kolařík (Raszka, Kopáč), 45. Galajda (Maliník), 45. Kolařík, 60. Kolařík (Maliník, Mintěl). Rozhodčí: Skoupý - Matěj, Poláček. Vyloučení: 6:9, navíc Aleš Holík (SUM) 10 minut osobní trest. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1218. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:4, 5:4.
Peksa - Holík, Novotný, Ondráček, Sedlák, Tesařík, Drtil - Novosad, Meluzín, Matějka - Brunec, Hulva, Ambruz - Haas, Velecký, Malý - Peška, Fischer, Cink - Skoumal
Vašíček - Raszka, Mintěl, Matzke, Kudláček, Hartmann, Krutil - Kolařík, Štochl, Kopáč - Kotásek, O. Sluštík, J. Sluštík - Galajda, Vrána, Maliník

Hodně optimismu neskrývali šumperští fanoušci před začátkem utkání, často až divoké typy na výhru vystřídala v dalších necelých dvou a půl hodinách podstatně jiná realita. Přitom úvod zápas dával optimistům vítr do plachet.

Domácí přitom začali podle papírových plánů a Vašíček musel několikrát zasahovat. Hosté nemohli najít cestu do útočného pásma, Šumperk se pak pomalu zastřeloval. I přesto, že tlak domácích nebyl nikterak drtivý, dokázali Draci dvakrát brzo skórovat. První velkou šanci Holíka ještě Vašíček lapil, na Ambruzovu souhru s Bruncem již byl krátký. Šumperský odchovanec Tomáš Brunec pálil prakticky z ideální pozice do poloprázdné branky. O minutu později přišla první velká chvíle Michala Veleckého. Nejlepší střelec ligy zachoval chladnou hlavu, elegantně skóroval do odkryté branky hostů. Velkou měrou se pod gól podepsal drzý Matějkův průnik až do brankoviště. První vážnější hrozba ze strany hostů přišla v úvodu desáté minuty, kdy Jan Kolařík našel dobře najetého Štochla, ten však minul. Z následného protiútoku se opět trefil Velecký, jehož tečovaná rána skončila pod víkem a na stadionu se pomalu pěly oslavné písně.

Jenže deset minut gólové potence na tři body tentokrát nestačilo. Peksa si v dalších minutách připsal ještě relativně lehké zákroky, přesto soupeř začal vystrkovat růžky. A Draci přecházet do herní nepohody. Celé dění první třetiny vyvrcholilo v přesilovce hostů, kdy tvrdá bomba Raszky skončila mimo, jenže právě díky tomu se kotouč od hrazení odrazil na druhou tyč branky, odkud frýdeckomístecký hrdinný rytíř nedělního večera Jan Kolařík poprvé zaťal do Draků.

Draci vstoupili jasně aktivněji do druhé třetiny. V jejím úvodu pálil Meluzín, i nadále se pak Šumperk tlačil do koncovky. Jenže když i Hulva nedokázal svou vtipnou akci zakončenou pokusem u levé tyčky Vašíčkovy branky proměnit, začali hosté cítit šanci na úspěch. Vrána s Galajdou svůj brejk překombinovali, vztyčený ukazováček ještě domácí nebrali vážně. Zvláště když Tesaříkovu ránu vrátil do sítě Marek Haas a v přesilovce zvýšil již na 4:1. V další šumperské početní výhodě Brunce vychytal Vašíček, Hulva pak únik zahodil, když jej hostující brankář vybruslil. Do konce třetiny ještě Brunec znovu tváří v tvář Vašíčkovi neuspěl a tak se šlo do kabin za nadějného vedení 4:1.

Poslední třetina bude šumperské sympatizanty i hráče ještě dlouho strašit ve snech. Svěřenci kouče Michala Piskoře vyrazili ze šatny jako politi živou vodou a již ve čtvrté minutě pálil nebezpečně Ondřej Štochl. Peksa ještě vytasil skvělou lapačku, pak již ale přišel trest za nečinnost. Nedůsledné vyhození kotouče z pásma zachytil Maliník, ten jen přiklepl mezi kruhy Galajdovi a útočník hostů propálil vše, co stálo mezi ním a brankou. Kotouč ještě nešťastné trefil obličej Tomáše Drtila, následně propadl Peksovi mezi betony. Hosté oživeni snížením udeřili za půl minuty znovu. Tentokrát opil rohlíkem statickou domácí obranu Kolařík, který projel za Peksovou brankou a u tyče pak nečekaně zasunul puk za záda šumperského brankáře.

Draky nepostavila na nohy ani následná přesilovka, naopak 50. minutě propálil Peksu Ondřej Sluštík, ale kotouč už neměl tolik vůle a odvahy doklouzat až do branky. Hosté ale převzali otěže hry a na ledě byli lepším týmem. Evidentní snaha hostů o vyrovnání nadělala Drakům problémy, ale v samotném závěru se zdálo, že Šumperským hraje vše do karet. Šumperk měl možnost hrát skoro dvě minuty přesilovku 5 na 3, ale nevyužil ji. I tak ukrojil dvě minuty do ze třetí třetiny. A když byl necelou minutu před koncem za jasné podražení vyloučen Jan Sluštík, mohli domácí těžit z další početní výhody. Jenže! Mintěl vydoloval kotouč a snažil se jej hned z první zahrát za obranu na ujíždějícího Kolaříka. Holík sice ve středním pásmu přihrávku zastavil, k puku se dostal hostující Maliník a Frýdek-Místek se dostal do přečíslení dvou na jednoho. Tvrdá bomba pak propadla za záda Peksy a Jan Kolařík dokonal dílo zkázy. Hosté i ve čtyřech dokázali srovnat a vykoledovat si prodloužení.

Nakonec zůstalo ale jen u jednoho bodu pro sympaticky bojující Frýdek-Místek. Ve stejné přesilovce, ze které Draci inkasovali vyrovnávací gól, udeřil Aleš Holík, který od modré propálil Vašíčka. Nicméně radost ochozů nesdílel. Zklamání z prohospodařeného utkání projevil odhozenou holí, za což inkasoval ještě desetiminutový osobní trest.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Od první minuty jsme nehráli dobře. Bohužel tomu nepomohly ani změny v sestavě, které jsem udělal. Rozhodně jsem nemíchal sestavou proto, abych zkusil herní varianty, ale abych oživil hru. Bohužel to nevyšlo.
Michal Piskoř, HC Frýdek-Místek: Bohužel nám utekl začátek zápasu, ale myslím si, že soupeř nás po těch rychlých gólech podcenil. Klíčový byl podle mě gól na konci první třetiny. Jsem za kluky rád, že jsme tu dokázali bodovat. Zasloužili si to.