Divoký zápas na ledě Jastrzębie vyzněl lépe pro polský celek

Martin Schwarz, Jaroslav Svoboda, úterý 3.9.2013
Š u m p e r k - Pěknou střeleckou podívanou si připravily celky polského Jastrzebie a šumperského Salithu. Draci zavítali ke svému předposlednímu přípravnému utkání za hranice České republiky. Diváci našeho severního souseda se rozhodně nudit nemohli, vždyť viděli během šedesáti minut hry celkem dvanáct gólových přídělů v síti. Bohužel pro Draky hned sedm jich skončilo ve svatyni týmu Radka Kučery. V závěrečné desetiminutovce ještě na konečných 5:7 z pohledu Salithu dotahoval JIŘÍ PŮHONÝ, ale ani branka nového přírůstku v dračím kádru nepomohla.
příp. úterý 3.9.2013
JKH GKS Jastrzębie - DRACI PARS ŠUMPERK
7:5
(2:0, 2:2, 3:3)
Branky a nahrávky: 1. Král (Kapica), 16. Bordowski (Urbanowicz), 29. Kogut (Zatko, Urbanowicz), 34. Minge (R. Nalewajka, L. Nalewajka), 44. Zdeněk (Urbanowicz), 48. Kogut (Zatko), 49. Lipina (Král) – 31. Starý (Červenka), 40. Sedlák (Plášek, Skoumal), 42. Tesařík (Staněk), 45. Chomič (Sedlák), 54. Půhoný (Sedlák, Haas). Rozhodčí: Breske, Pyrskala - Zamožniak, Syrek. Vyloučení: 6:4, navíc Holík (SUM) 10 minut osobní trest. Využití: 2:0. Diváci: 239. Střely na branku: 39:47. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 4:3, 5:3, 7:4, 7:5.
Slipčenko – Zaťko, Górny, Kotaška, Mat. Rompkowski, Pastryk, Bryk – Lipina, Král, Kapica – Urbanowicz, Zdeněk, Bordowski – Marzec, Kogut, Minge – R. Nalewajka, Mac. Rompkowski, Ł. Nalewajka
Rozum (49. Nimmerichter) – Holík, Novotný, Sedlák, Starý, Tesařík, Navrátil – Staněk, Skoumal, Plášek – Brunec, Hulva, Žálčík – Haas, Půhoný, Červenka – Langr, Chomič

Bez obránce Petra Gewieseho, útočníka Patrika Moskala a brankářů Vajnera se Štůralou se vydali draci k dalšímu přípravnému utkání, tentokrát kousek za česko-polské pomezí, do Jastrzebie.

V útulné hale si domácí kouč Mojmír Trličík připravil oproti zápasu v Šumperku několik es z rukávu - útočníka Richarda Krále či brankáře Roberta Slipčenka, který hlavně v první třetině i s pořádnou dávkou štěstí lapal puky z hole šumperských hráčů.

A právě velezkušený Richard Král nenechal domácí diváky ani pořádně usadit se v sedačkách a pohotovou ránou otevřel skóre zápasu, to vše po 47 vteřinách hry. Nicméně byl to Šumperk, kdo v první třetině měl více ze hry, jenže ani plných devatenáct střeleckých pokusů na prolomení nuly na kontě nestačilo. Domácí naopak přidali v šestnácté minutě druhou trefu, tentokrát se prosadil jiný český hráč, Richard Bordowski.

Vstup do druhé třetiny měli opět lepší domácí a Rozum musel v kleci draků několikrát zachraňovat, poté diváky trochu rozproudila i vzájemná pošťuchovaná Tomáše Sedláka s domácím Maciejem Rompowskim. Dvaadvacetiletý odchovanec Gdaňsku dokonce vyzýval náznakem na odhození rukavic a vzájemnou bitku, jenže Sedlák se vyprovokovat nenechal - a v dalším průběhu zápasu zasazoval rány hokejovějším způsobem.

Oba kohouty pak doplnil na trestné lavici i Aleš Holík a domácí z následné přesilovky těžili další gól. Patryk Kogut poslal Jastrzebie do vedení 3:0 a s draky to vypadalo všelijak, jen ne dobře.

Pro hosty však přišel důležitý moment ve 31. minutě, kdy Červenkovu ránu vyrazil Slipčenko pouze před sebe a Ondřej Starý, který se z pozice beka vydal do druhé vlny za Červenkou, poslal nehlídaný kotouč do poloprázdné branky. Místo kontaktní branky ale došlo na gólovou přetahovanou, která vydržela až do konce zápasu. To ve 34. minutě trefil z mezikruží Daniel Minge a polští příznivci opět mohli jásat.

Že není všem gólům konec naznačil závěr druhé třetiny. Skoumal přenechal v obranném pásmu puk Pláškovi, který vyslal dlouhou kolmici na útočnou modrou Tomáši Sedlákovi, jehož výstavní trefa zaplula do šibenice Slipčenkovy branky. Český brankář v polských službách neměl nejmenší šanci zareagovat.

Podobně krásnou branku si nechali draci i na úvod třetí třetiny. Staněk vyhrál buly na Jana Tesaříka, ten si nejprve najel na střed modré čáry, ale když nenašel prostor ke střele, postupně objel celé brankoviště, čímž totálně rozhodil vyjetého Slipčenka. Tesařík dovršil oblouk za brankou a po vyjetí zpoza klece založil na drama a snížil na rozdíl jediné branky.

Na drzý gól šumperského beka našel ale jednoduchou odpověď Jiří Zdeněk, který z levého kruhu propálil Kevina Rozuma. Šumperk zbraně nesložil a po chvilce opět prohrával jen o gól, když Sedlákovu ránu Slipčenko srazil jen pod sebe a následný boj čepelí o zasáhnutí kotouče vyhrál Václav Chomič, který na brankovišti doklepl puk do prázdné klece.

Klíčový úder domácích však přišel v rozmezí minuty a půl ve 48. a 49. minutě. Nejprve se podruhé v utkání trefil Patryk Kogut, poté v přesilové hře rozehrál Richard Král na Petra Lipinu, který zaslal sedmý pozdrav do šumperské branky. Divokou přestřelku uzavřel Jiří Půhoný, který v 54. minutě snížil na 5:7, ale protože draci ani přes obrovský tlak při vyloučení Daniela Mingeho další gól nepřidali, tak si odvezli z Jastzebie divokou porážku o dvě branky.