Čtyři branky v poslední třetině rozhodly o vysoké prohře

Dominik Mihailescu, Martin Schwarz, pondělí 1.12.2014
Šumperští hokejisté v rámci třicátého kola utrpěli nepříjemnou porážku na domácím ledě. Skóre 1:6 je poněkud kruté. První třetina byla velice vyrovnaná, draci inkasovali až v závěru periody, kdy se prosadil Švihálek. V první polovině druhé třetiny byli lepší hráči ve žlutých dresech, ovšem Tomáš Nouza se dokázal prosadit a hra už pak tak aktivní ze strany domácího celku nebyla. Ve třetí třetině zafungovala sehranost hostů. Nejprve se prosadil Vaniš po krásné teči. Pak dokázali draci skórovat. Výtečně chytajícho brankáře Gábu překonal DANIEL VACHUTKA. Pak už to byli ale jenom hosté. Na 4:1 zvyšoval Michal Švihálek, který dostal nádherný pas od Kuchejdy. Prvně jmenovaný mu za to vysekl poklonu. Do konci závěrečné třetiny se ještě trefil dvakrát veterán Straka. Domácí tým prohrál rozdílem pěti branek a bude se muset rychle vzpamatovat, neboť další utkání hrají draci ve středu v Prostějově.
30.kolo pondělí 1.12.2014
DRACI PARS ŠUMPERK - ČEZ Motor České Budějovice
1:6
(0:1, 0:1, 1:4)
Branky a nahrávky: 48. Vachutka (Prokop) – 19. Švihálek (Kuchejda, Pajič), 30. Nouza (Heřman), 42. Vaniš (Chmelíř, Rob), 51. Švihálek (Kuchejda, Punčochář), 53. Straka (Nouza, Heřman), 59. Straka (Nouza, Heřman). Rozhodčí: Kubičík - Reich, Toman. Vyloučení: 7:4. Využití: 0:2. Diváci: 824. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:6.
Koutský – Holík, Bail, Sedlák, Gewiese, Drtil, Prokop – Brunec, Plášek, Vrdlovec – Staněk, Moskal, Žalčík – Haas, Velecký, Vávra – Vachutka, Illéš, Blahuta – Kužílek, Cink
Gába – Vráblík, Punčochář, Suchánek, Mucha, Žovinec, Chmelíř, Kříž – Švihálek, Pajič, Kuchejda – Heřman, Straka, Nouza – Boháč, Rob, Vaniš – Přibyl

S naprosto odlišnou náladou proti sobě vyrukovaly celky Salithu Šumperk a Motoru České Budějovice v pondělní podvečer na severní Moravě. Jihočeši dorazili pod vrcholky Jeseníků posíleni několika výhrami za sebou, Šumperští naopak nutně potřebovali nakopnout k lepším dnům a přetrhnout šňůru neduhů. Budějovičtí od začátku ukazovali, proč pokračuje jejich rychlý vzestup tabulkou.

Zápas začal s vyrovnaným rozpoložením sil, oba mančafty toužily ukázat, proč právě jejich barvy by měly v dalším prvoligovém kole uspět. Střela Marka Vaniše během 5. minuty pouze minula klec Vladislava Koutského, ale o chvíli později už Motor dostal možnost početní výhody. Největší příležitost ale paradoxně ve vlastním oslabení vytvořil Salith, Tomáš Drtil po nahrávce od Veleckého těsně nepřekonal připraveného Gábu. Góly nepadaly ani na druhé straně při přesilovce, a tak muselo být brankové světlo rozsvíceno až při vyrovnaném počtu hráčů na ledě. Úvodní perioda se chýlila ke konci, když Michal ŠVIHÁLEK prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Brankář draků už na letící puk mezi betony nedosáhl – 0:1. Švihálkova branka byla zároveň jednu v zahajovací části.

Domácí dobře tušili formu soka, však také o sobě Jihočeši dávali každou chvilkou na kluzišti vědět. Přesto i stále zraněními zúžená sestava Šumperka měla šance, Lukáš Žálčík ve 25. minutě ve vyložené příležitosti nepřekonal výborně chytajícího brankáře Českých Budějovic. Trápení draků v posledních dnech pokračovalo i v přesilových hrách, Kučerův kádr nezužitkoval ani vyloučení Jakuba Suchánka. Těsně před polovinou základní hrací doby potom vytasil své střelecké umění Tomáš NOUZA. Nejlepší střelec Budějovických vykoupal domácí obranu a nádhernou střelou do horní poloviny klece zvýšil na rozdíl dvou branek – 0:2. Nechybělo moc a Nouza málem slavil znovu, samostatný únik na Koutského tentokráte v oslavu neproměnil. Druhá třetina končila za stavu 2:0 pro Motor.

Až příliš překvapivou brankovou smršť s sebou přivanula závěrečná dvacetiminutovka utkání. Běžela teprve 42. minuta a hosté velebili už třetí zásah. Marek VANIŠ výtečně našel místo v zařízení Šumperka, když puk nejdříve orazil o tyč – 0:3. Spousta šancí následně motivovala draky k opětovnému snažení se o skórování, čekání modrožlutých na gól ukončil ve 48. minutě na správném místě čekající Daniel VACHUTKA, jenž dorážkou vlastní střely překonal do té doby bezchybného Gábu – 1:3. Pro Šumperk byla ale první trefa zároveň poslední.

Naděje svěřenců Radka Kučery brzy uhasil ve velmi dobrém úniku svým druhým gólem zápasu Michal ŠVIHÁLEK, jehož vyslaná pecka zaletěla k pravé tyčce šumperské klece – 1:4. O necelé dvě minuty později přišel definitivní hřebíček do rakve pro draky. České Budějovice využily přesilovou hru, Josef STRAKA po krásné Nouzově přihrávce přidal gólové ovoce – 1:5. Zdálo se, že hosté budou s přídělem spokojeni, přeci jen ale měnili skóre ještě jednou. Tomáš Nouza v samostatném úniku neuspěl, ale jeho počínaní s pukem nakonec dorazil do sítě druhou trefou v jedné třetině kapitán Českých Budějovic Josef STRAKA - 1:6. Šumperští už nestačili korigovat a utrpěli vysokou porážku, Motor prodloužil sérii výher.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Asi každý dnes viděl, že výkon byl špatný. České Budějovice nás předčily vlastně úplně ve všem. V kombinaci, disciplíně i přesnějším zakončení. Motor je zkušený mančaft a nás asi úplně odboural třetí gól, kdy jsme si opět nepohlídali správně hráče. I když jsme pak dali slepený gól na 1:3, soupeř brzy unikl zpátky na rozdíl tří branek a měl pohodu zpátky. Potom už v závěru třetí třetiny nezbylo klukům moc síly ani vůle pro lepší výsledek.

Radek Bělohlav, ČEZ Motor České Budějovice: Vzhledem k tomu, že naši junioři dnes hráli zápas, jsme dnes přijeli jen se třemi pětkami. I od toho se odvíjela naše taktika, důležité bylo hrát zodpovědně ze zadních řad. Myslím si, že jsme měli celý zápas pod kontrolou, i když jasný výsledek padl až ve třetí třetině. I za vyrovnaného stavu se nám dařilo plnit taktiku a byla jen otázka otevřené šumperské obrany v závěru, že napadalo tolik gólů.