Slavní odchovanci šumperského hokeje
Šumperk není město, které by na hokejové mapě výrazně zářilo. Léta putuje mezi první a druhou hokejovou ligou v Česku. Hráčů zde ale prošlo spousty. Někteří se v klubu sotva ohřáli, jiní se usadili a odehráli za Draky své nejlepší sezóny. Ovšem v tomto článku se zaměříme na ty, jenž v Šumperku hokejově vyrostli, naučili se bruslit a pracovat s pukem a hokejkou. Řeč padne na odchovance, kteří to v hokejové kariéře dotáhli nejdál.
Jiří Dopita
Kým jiným začít než mužem, který svou hrou proslavil nejen Šumperk, ale i celou Českou republiku. Jiří Dopita se narodil v Šumperku, kde začala jeho velkolepá kariéra. Hrál zde pouze do svých juniorských let, tudíž za A-tým Draků nikdy nenastoupil. Ovšem to šumperským fanouškům nemuselo vůbec vadit, protože ho mohli vídat v novinách a televizi. Jiří Dopita za celou svoji kariéru získal sedm titulů v naší nejvyšší soutěži. V národním týmu nastupoval v podstatě pravidelně. Svými neobyčejnými výkony si vysloužil pět medailí ze světových šampionátů a z toho hned tři zlaté. Samozřejmě účastník nezapomenutelného olympijského turnaje v Naganu. Bývalý hráč NHL. Tento příběh všichni známe. Ale kde je této legendě konec?
Po ukončení hráčské kariéry asistoval na střídačce Olomouce. Kvůli osobním důvodům však Hanáky musel opustil, a zároveň i prodal část klubu kterou vlastnil. Následující sezónu byl hlavním koučem Ocelářů z Třince. Poté se domluvil na spolupráci se Vsetínem a z třetí nejvyšší soutěže se postupně vypracovali na top tým CHANCE ligy. Letos ale s valašským týmem spolupráci ukončil a momentálně se nachází bez angažmá.
Jiří Dopita zanechal v hokejovém světě obrovskou stopu a je to právě Šumperk, kdo se může pyšnit výchovou takové hráče a trenéra.
Jakub Kindl
Hokejový obránce narozený v roce 1987. Jeden z mála odchovanců, jenž si zahráli nejslavnější hokejovou ligu světa. Trenéři možná jeho budoucnost předpovídali už dříve. Když mu bylo teprve dvanáct, začal hrát v Šumperku ligu osmnáctiletých. Poté přestoupil do Pardubic, z kterých začal nakukovat do reprezentace. A na hranici dospělosti nastal draft NHL. Jakub byl vybrán z krásné 19. pozice týmem Detroit Red Wings. A tehdy začala jeho kariéra nabírat na obrátkách. Rok po draftu se zúčastnil dvou mistrovství světa juniorů a na tom druhém byl dokonce kapitánem mužstva. V obou případech národní tým vypadl před branami semifinále. Následující sezóny střídal AHL s NHL, než se napevno usadil v týmu Detroitu. V roce 2014 mu těsně utekla medaile z mistrovství světa, které se konalo v Minsku. Ve svém posledním působení v NHL, si dokonce zahrál se samotným Jaromírem Jágrem za tým Floridy. V tomto prostředí se ale neprosadil a zamířil do Extraligy, kde hrál dva roky za Plzeň.
Starší z bratrů Kindlových momentálně působí v německé nejvyšší soutěži DEL. Ve 33 letech patří ke zkušeným bekům. Uvidíme, zdali se ještě někdy objeví v českých soutěžích, anebo dokonce na šumperském ledě.
Tomáš Pospíšil
Tomáš je vrstevník výše zmíněného Jakuba Kindla. Začátek hokejového života měl velmi podobný. Kolem třinácti let začal hrát v kategorii osmnáctiletých, na ledě se tedy potkával s hodně staršími hráči, stejně jako Jakub. Ovšem Tomáš nezvolil cestu do Pardubic, ale do Třince. Hned po přestupu poprvé nahlédl do reprezentačního výběru. Tehdy šestnáctiletých. Pár let na to okusil i mistrovství světa. Nejprve do osmnácti let, později i juniorů. Na draftu byl vybrán v pátém kole, ale do NHL se nikdy nepodíval. Většinu času za oceánem hrál nižší soutěže – AHL a ECHL.
Na rozdíl od předešlých odchovanců si Tomáš za A-tým Draků zahrál. A to v sezóně 2009/2010. Odehrál za Draky čtyři utkání se ziskem pěti bodů. Od té doby ale působí jen v nejvyšších soutěžích. V současné době hraje za tým HC Verva Litvínov.
Jakub Orsava
Fanouškům Extraligy je tohle jméno asi hodně povědomé. Jakub Orsava hraje v nejvyšší soutěži už dvanáct sezon. Zúčastnil se mistrovství světa osmnáctiletých a dvacetiletých. Následující roky působil extraligovém Třinci, kde se postupně vypracoval mezi největší opory týmu. V roce 2011 získal s Oceláři mistrovský titul a o čtyři roky později v napjatém finále padli s Litvínovem, za který tehdy chytal hvězdný Pavel Francouz. Ještě před tím, než se usadil v kádru Třince, sbíral zkušenosti z mužského hokeje právě v Šumperku. Třikrát hrál v prestižní evropské soutěži Champions Hockey League a blýskl se celkem sedmnácti starty za národní tým.
Jakub Orsava se stal velkým hokejistou a jeho začátky pramení právě v Šumperku. V probíhající sezóně nastupuje za Hradec Králové, kde v pěti zápasech posbíral skvělých sedm bodů a my se můžeme jen těšit co nám ještě předvede.
Denis Kindl
Mladší z bratrů Kindlových je taktéž velice úspěšným odchovancem. Na rozdíl od Jakuba hraje v útoku. Denis ze začátku kariéry nezvolil českou soutěž a stěhoval se do Kanady, ve které hrál juniorskou ligu QMJHL. Odsud se sice do NHL nepodíval, ale dostal se do národního týmu osmnáctiletých. Po návratu do Česka vystřídal mnoho klubů. Například Třinec, Karlovy Vary nebo dokonce Kladno. V letech 2017–2019 získal s Plzní dvě bronzové medaile v České extralize ledního hokeje.
Poslední kontrakt podepsal s pardubickým Dynamem, ve kterém zatím odehrál třicet zápasů.
Teď se podíváme na ty mladší, o kterých pravděpodobně ještě uslyšíme.
Alex Rašner
Stříbrný medailista z mistrovství světa do osmnácti let. Juniorskou kategorii odehrál v Olomouci, kde se podíval i do A-týmu. Ovšem poslední léta sbírá zkušenosti právě v CHANCE lize, kde si postupně zahrál za Kadaň, Prostějov a Havířov. V ostravském celku působí i letos, a dokonce proti Drakům v probíhající sezóně nastoupil. Minulý rok měl vynikající čísla. Ve 39 zápasech posbíral 24 bodů, což naznačuje jeho ofenzivní schopnosti coby obránce.
Ondřej Mikliš
Bývalý spoluhráč z reprezentace a vrstevník Alexe Rašnera. Tento obránce strávil mládežnická léta v týmu HC Sparta Praha. CHANCE ligu hrál za Litoměřice, Benátky nad Jizerou a Prostějov. V ročníku 2019/20 poznal evropskou ligu EBEL v dresu Znojma. Letos si zahrál za Rytíře z Kladna, a dokonce stihl i dvě extraligová utkání v dresu Sparty. Je tedy pravděpodobné, že by se Ondřej mohl v blízké budoucnosti objevit na ledě ŠKODA arény.
Jaroslav Klacl
Šumperský obránce narozený v roce 1958. Všechny podrobné statistiky už jsou těžko dohledatelné. Tento velký talent většinu kariéry odehrál v Olomouci, která tehdy hrála druhou nejvyšší soutěž. Do nejvyšší ligy se podíval v dresu Plzně a Jihlavy. To nejdůležitější ale je, že už v ročníku 1976-1977 reprezentoval Československý národní tým, na domácím mistrovství světa juniorů. Tím pádem je Jaroslav Klacl prvním šumperským odchovancem, který získal medaili z mezinárodní akce. Tehdy bronzovou.
Daniel Kunce
Daniel Kunce je rodák ze Šumperka a velice úspěšný odchovanec. Později ovšem přijal německé občanství, tudíž na reprezentačních akcích hrál v německém trikotu. Účastník třech Mistrovství světa v ledním hokeji a dvou zimních olympijských her. Poznal atmosféru Spengler Cupu, dokonce i Světového poháru. Dvakrát pomáhal Německu v nižší divizi mistrovství světa. V roce 2003 se stal mistr Německa s týmem Krefeld Pinguine.
Daniela bohužel potkaly nešťastné životní osudy. Naposledy se o něm v médiích hovořilo v souvislosti s dopravní havárií. V hokejovém světě ale patří k nezapomenutelným hráčům, a tak by se o něm mělo i hovořit.
Milan Minář
Velkým mužem jsme začali a velkým mužem také skončíme. Hokejový rozhodčí, který se ze Šumperka vypracoval na jednu z nejuznávanějších postav mezi všemi sudími na světě. Svojí dominancí a uměním si poradit s okolnostmi na ledě, si vysloužil přezdívku ‚‚Čistič‘‘. Milan Minář odpískal celých 755 v extralize. Hned dvakrát obdržel cenu pro nejlepšího z rozhodčích, a to v letech 2002/03 a 2005/06. Celkem pětkrát se zúčastnil mistrovství světa. Částečně, i díky svému kamennému výrazu, měl mezi všemi hráči a trenéry měl obrovský respekt. Když byl ‚‚Čistič‘‘ ve hře, vždycky byl na ledě pořádek.
Dokonce o něm byla napsaná kniha reportérem a komentátorem redakce sportu České televize Ondřejem Zamazalem.
Teď už s jistotou můžeme říct, že šumperský hokej dodává Česku kvalitní hráče, trenéry i rozhodčí.