Pod lupou... a u mikrofonu opavský odchovanec JAKUB HULVA

Z.Košťálová, J.Svoboda, M.Schwarz, úterý 15.2.2011
Š u m p e r k - V úterním zápase proti HC Slezan Opava jsme si vzali „pod lupu“ opavského odchovance, útočníka druhé šumperské formace, Jakuba Hulvu. Je to jeden z největších tahounů týmu a přidáte-li k tomu jeho jasně daný vztah s opavským hokejem, bylo jasno, na koho si při prvním utkání play-off posvítíme. A dokázal přesvědčit i v tomto napínavém duelu. Ačkoliv se mohlo zdát, že Šumperk lehce vyhraje, když po první třetině na tabuli svítilo skóre 4:0 pro Draky, Opava ještě dvěma rychle vstřelenými góly dokázala zápas zdramatizovat. Hulva se do osudu zápasu zapsal nemalou měrou, o čemž svědčí nejen následující statistická čísla. Článek obohacen i o ohlas Jakuba Hulvy.

Jakub Hulva se na výhře podílel aktivní účastí u třech vstřelených gólů, z toho jednou zavezl puk do brány on sám. Zároveň dokázal v každé třetině alespoň jednou vystřelit na bránu a jeho silnou stránkou byly přihrávky. Během 23 střídání odehrál na ledě více než 20 minut, ve kterých dokázal čtyřikrát vystřelit na bránu (z jedné střely padl gól), jedinkrát minul opavskou klec a dvakrát se opavským hráčům povedlo střelu zblokovat. V celém utkání Hulva vyslal celkem 14 přihrávek, pouze tři z toho počtu byly nepřesné. Ve druhé třetině nezkazil ani jednu nahrávku. Zajímavý je poměr vyhraných a prohraných vhazování. Hulva byl devětkrát na bully úspěšnější než soupeř, avšak i devětkrát dokázal soupeř vydolovat kotouč na svou stranu.

Důležité momenty

5:53 – Hulva z poza brány vyslal přesnou přihrávku na Daniela Vrdlovce, který se ocitl sám před bránou hostí, ovšem byl zahákovaný Tomášem Měchem, takže ze střely nakonec nic nebylo.

17:12 – Jakub Hulva čekal na modré útočné čáře, kde dostal rychlou přihrávku od Tomáše Sedláka. Potom ujel hostující obraně a zakončil pod beton Filipa Šindeláře.

24:29 – Po přihrávce od Daniela Vrdlovce dokázal Hulva rychle prosvištět středním pásmem a vytěžil z toho situaci, kdy jel sám na brankáře. Sice si gólmana položil a natáhl ho ke své pravé tyči, ale roztřepal jen boční síť.

Statistiky Jakuba Hulvy:

Góly: 1
Asistence: 2
Trestné minuty: 0
Plusové body: 2 (po třetinách 1, 1, 0)
Minusové body: 0
Počet střídání: 23 (po třetinách 9, 7 a 7)
Čas strávený na ledě: 20:47 (po třetinách 6:12, 6:52 a 7:43)
Střely na branku: 4 (po třetinách 2, 1 a 1)
Střely mimo: 1 (po třetinách 0, 1 a 0)
Zablokované střely: 2 (po třetinách 2, 0 a 0)
Vyhraná vhazování: 9 (po třetinách 3, 3 a 3)
Prohraná vhazování: 9 (po třetinách 4, 2 a 3)
Přihrávky úspěšné: 11 (po třetinách 6, 4 a 1)
Přihrávky neúspěšné: 3 (po třetinách 2, 0 a 1)

Jakub Hulva během prvního čtvrtfinále s Opavou

Jakub Hulva: Dnes bychom si nezasloužili prohrát

Jakube, jak byste zhodnotil první utkání play-off?
Bylo to těžké. Nám se povedl vstup do utkání, vedli jsme 4:0, ale pak to zase bylo naopak. Opava dala rychlé góly a to je zvedlo. My v té pasáži hráli špatně. Naštěstí jsme pak dali gól a už jsme to v poklidu dohráli.

Proč se to utkání tak zlomilo, když jste předtím byli viditelně aktivnější a lepší?
Myslím si, že to bylo hlavně naší chybou. Vždyť jsme dostali gól ve vlastní přesilovce a v play-off se góly ve vlastní přesilovce dostávat nesmí. To byl pro ně impuls, neměli již co ztratit. Takže se hnali dopředu a dali dva rychlé góly, takže byli na koni. Navíc jsme měli štěstí, když trefili tyčku. Na druhou stranu za tu první třetinu, jak jsme ji odehráli, tak bychom si nezasloužili prohrát.

Jak byste vy zhodnotil ze své pozice jistý výkon Tomáše Štůraly v dnešním utkání?
Tak Tomáš Štůrala tam měl několik opravdu výborných zákroků, ale my jsme mu více méně nepomohli. Měl výborné zákroky a ty dorážky, to už je věc naše, hráčů v poli. Za to Tomáš nemůže. Jinak chytal velice dobře.

Vítězství doma dává naději na úspěch v Opavě, ale jak bylo vidět, nebude to u soupeře vůbec lehké. Souhlasíte?
Bylo by fantastické v Opavě vyhrát a postoupit 2:0 na zápasy, ale tam to bude strašně těžké. U nich se hraje strašně nepříjemně, je tam malé hřiště, z čehož oni těží a umí tam hrát. Na druhou stranu to bude úplně jiný zápas než dnes. Taktiku dovezeme určitě my jinou, oni nastoupí s jinou taktikou. Takže bude to sice zajímavé, ale hrozně těžké pro nás.

Dnes přitom nerozhodovala zdaleka fyzická příprava týmu jako psychika...
Je to tak. Jde vidět, že když vedete, tak jste na tom dobře, hrajete v pohodě, pak může přijít nějaký okamžik a je vše naopak. To se dnes ukázalo a potvrdilo se, že v play-off ten rozdíl je daleko markantnější, protože když vedete v základní části 2:0, tak si říkáte, že je dobře, že vedete o dva góly a nic hrozného se nějak nemůže stát. Ale tady to je úplně něco jiného, vy cítíte, že to je play-off a když se soupeř dostane na koně, tak to poznáte a je zle. Hlavně když se hraje na dva vítězný, tak psychika hraje ještě důležitější roli, protože člověk je z toho ještě víc nervózní.