Na Moravě uspěly domácí týmy, Benešov smazal čtyřgólové manko v posledních minutách

Jaroslav Svoboda, středa 16.2.2011
Š u m p e r k - Prvními čtvrtfinálovými zápasy odstartovalo play-off druhé hokejové ligy a to ve všech třech "divizích" soutěže. Zatímco na Moravě se radovaly všechny domácí celky, ve skupinách Západ a Střed se pokaždé našel jeden hostující mančaft, který se vzepřel papírovému favoritovi a odváží si ke čtvrteční odvetě na svůj led výhodu mečbolu. Na západě se vydařilo vyhrát Jablonci nad Nisou na ledě ve Slaném, kde má domovský stánek celek z vesničky Řisuty. Ve skupině Střed to byl pro změnu Nymburk, kdo také o jedinou branku dobyl kolínskou tvrz. Nevídaný závěr zápasu pak zažili diváci v Benešově, kde domácí tým otočil během pár minut z hrozivých 2:6 na 8:6 duel s Trutnovem.

Skupina Východ: Favorité nezaváhali...

O utkání Draků s Opavou se již rozepisovat příliš nebudeme, již včera jsme přinesli kompletní zpravodajství ze zápasu. Snad jen ve zkratce připomeneme, že Šumperk vedl v úvodu druhé třetiny 5:0 a do té doby jasně Opavu přehrával. Jenže po brance Grofka v oslabení přidal Slezan ještě dvě rychlé trefy v úvodu třetí třetiny a mohlo být zle. Naštěstí Měch trefil následně jen tyč a Velecký na druhé straně pečetil výhru 6:3.

V Orlové se představil Hodonín, který zahrál skvěle nadstavbovou část, a všeobecně se očekávalo, že favorizovaný Plus Oil může mít s jihomoravským celkem problémy. To platilo během první třetiny, kdy měla sice Orlová více ze hry, ale branku dát i díky jistému Peksovi nedokázala. Až v samotném závěru třetiny se zapotil i Žídek, nápor Hodonína ustál. Domácí vykročili za poměrně vysokým vítězstvím v úvodu druhé třetiny, kdy se trefili v krátkém rozmezí Moravec s Tomisem, mezi jejichž dvě branky se ještě vměstnalo Holušovo břevno. Další gól přidala Orlová až minutu před sirénou zásluhou Luky a v poslední třetině již zápas dovedla k vítězství. Náskok domácích zásluhou Samiece a Mikšana narostl až na 5:0, hosté pak stačili už jen korigovat gólem Podešvovým.

Havířov přivítal na svém ledě Nový Jičín a do utkání vstoupil rázně gólem již z druhé minuty. V čase 13:50 přidal další gól Stránský, jenže hosté rychle odpověděli zásluhou Skaloše a započalo drama. Velmi dobrá hokejová podívaná pokračovala dvěma góly v závěru druhé třetiny, kdy Potočný se Stránským dostali Havířov do vedení 4:1. Jenže AZ si cestu za vedením 1:0 v sérii zkomplikoval, když ve 48. minutě zajel za obranu Macháček a snížil. Pět minut před koncem ještě v přesilovce dostal Nový Jičín na dostřel jediné branky Horák a domácím fandům zatrnulo. AZ si ale výhru ujít nenechal, v závěru Potočný poslal kotouč do prázdné branky a při power-play Havířov posichroval vítězství.

Prostějov si v posledních kolech často stěžoval na úzký kádr, v Přerově se však představil v plné zbroji i s Lukášem Dubou, který před několika dny hlásal zlomeninu záprstní kůstky na noze. A právě Duba otevřel v hanáckém derby skóre. Vyrovnání zařídil na začátku druhé třetiny Sprušil, jenže Jestřábi šli ještě jednou v utkání do vedení. U druhého vyrovnání figuroval exšumperský Jiří Osina, který vyslal do brejku snajpra Kotáska a přerovský kanonýr na Sedláře v prostějovské brance vyzrál. A aby se to nepletlo, hned v úvodu třetí třetiny trefil Pala Přerovu poprvé v utkání vedení, načež hosté dokázali odpovědět pouze desetiminutovým trestem pro Dubu. Přerov tak vyválčil v prvním čtvrtfinále výhru 3:2, na druhou stranu se ukázalo, že právě tato série se může stát tou nejvyrovnanější.

Skupina Západ: Klášterec měl na mále, posílený Most smetl Děčín

Vládci Západu z Klášterce nad Ohří se v prvním utkání čtvrtfinále pořádně natrápili na vítězství v domácím utkání s Roudnicí nad Labem. Hlavně Pavel Mrňa byl v dresu hostujícího týmu velmi vidět a již v závěru první třetiny trefil tyč Kaššákovy branky. Ve 33. minutě se již dočkal. Domácím se ještě do přestávky podařilo srovnat, jenže pět vteřin před sirénou přece jen hosté dalším Mrňovým gólem získali vedení zpět na svou stranu. V poslední třetině však již hráli prim domácí, zvláště zásluhou Polanské. Bývalý hráč Chomutova druhým gólem v zápase srovnal a štěstí se na favorita usmálo v předposlední minutě, kdy Panocha šťastně rozhodl zápas ve prospěch Klášterce.

Most vyrukoval na Děčín posílený o několik prvoligových hráčů, ale paradoxně to byli hosté, kdo šel do vedení. Filipovský v osmé minutě využil přesilovku dvou hráčů v poli. Pak již ale stříleli branky jen domácí a skóre se zastavilo až na podobě 5:1 ve prospěch Baníku Most. Hattrickem se zaskvěl litvínovský odchovanec Vladislav Vrtek. To v Klatovech bylo o drama postaráno až do závěru zápasu. Domácí vedli nad Sokolovem poměrně rychle 2:0, a když ve 25. minutě zvýšil druhým gólem v zápase již na 3:0 v Šumperku známý Miloš Kajer, zdálo se být rozhodnuto. Maxa však následně zahodil další nabídku již na čtvrtý klatovský gól a tak se začal rýsovat zvrat. Hosté dvěma góly ještě do konce třetiny snížili a po 36 vteřinách třetí třetiny dokonce vyrovnal Kořínek. Domácí zachránili zápas v 50. minutě, kdy skóroval Růžička. Hosté i přes veškerou snahu už srovnat nedokázali.

A tak pouze Jablonec nad Nisou dokázal ve skupině Západ odvést vítězství z ledu soupeře. Vlci vyhráli na stadiónu ve Slaném, kde hrají domácí zápasy Řisuty, těsně 5:4, na čemž se podílel třemi asistencemi forvard Daniel Stehno, křídelní útočník prvního jabloneckého útoku vedeného Jakubem Šestákem. Vlci byli po celé utkání o krok napřed, vedení získali již po 49 vteřinách zápasu a do jeho konce jej už nepustili.

Skupina Střed: Vajgar s chutí, neskutečný obrat v Benešov

V pozici jasného favorita vstoupil do série se Žďárem nad Sázavou Jindřichův Hradec a celek od Vajgaru posvěcený v posledních týdnech úžasnou formou sfoukl Plameny z ledu poměrem 6:0. Domácí po celý zápas nepustili otěže z rukou, i když na první gól čekali až do 19. minuty, kdy se tečí trefil Milotinský. Poměrně hladce se soupeřem zatočilo i Milevsko, které na své půdě přehrálo 5:2 Pelhřimov. Hosté zahrozili až v úvodu třetí třetiny, kdy druhým gólem v řadě snížili na rozdíl 2:3. Jenže další dvě branky z holí domácích rozhodly zápas.

Jediným úspěšným celkem na ledě soupeře se stal Nymburk, který uspěl na Labi v Kolíně. Hosté vedli v utkání v 50. minutě 3:0 a zdálo se, že během deseti posledních minut již střetnutí dohrají do vítězného konce. Jenže Kozlové z Kolína ještě zahrozili a v samotném závěru dvěma slepenými góly snížili na 3:4. Víc již nestihli a tak musí odcestovat do Nymburka s nutností vyhrát duel a pokusit se tak vrátit sérii ještě zpět na svůj stadion.

Podobnému osudu byl velmi blízko Benešov. Favorizovaný celek Vodních Lvů doma prohrával s trutnovskými Draky ještě osm minut před koncem poměrem 2:6, aby se pak na stadiónu rozpoutaly činy, které se často na ledových plochách nedějí. V 53. minutě snížil na 3:6 Jonáš a přesně pět minut a dvě vteřiny před třetí sirénou na 4:6 Zeman. Za 61 vteřin se prosadil Jágr, a když v čase 57:50 Jonáš šestým gólem domácích srovnal, byl Trutnov zralý na ručník. Benešov také soupeře stačil ještě dorazit. 77 vteřin před koncem utkání vstřelil vítězný gól Zeman a pečeť do prázdné branky zajistil devět vteřin před koncem Kaňka. Trutnov prohrál nevídaně rozjetý zápas a je na něm, aby se do čtvrtka z této pořádné facky dokázal vzchopit.