Žijeme! Heroický výkon prořídlých Draků na Hodonín stačil

Jaroslav Svoboda, úterý 20.3.2018
Šumperským hokejistům se v cestě do finále 2. ligy postavil kromě Hodonína ještě jeden soupeř. A stejně nepříjemný. Draci musí dohrát sérii v prořídlé soupisce, kdy i hráči, kteří nakonec vyjedou na led, musí bojovat se sebezapřením a v neidálním zdravotním rozpoložení. Přesto Šumperk zvládl náročný souboj proti odhodlanému a zarputilému soupeři, který sice měl dlouho více ze hry, ale nestačil na šumperskou efektivitu. V divoké přestřelce se podařilo vyhrát a vrátit sérii na jih Moravy. Tam se ve čtvrtečním duelu rozhodne o finalistovi soutěže.
SF4 úterý 20.3.2018
DRACI PARS ŠUMPERK - SHKM Hodonín
7:5
(4:2, 3:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 1. Králík (Řezáč), 9. Šťáva (Půhoný, Gewiese), 13. Cink (Králík, Vachutka), 20. Schejbal (Šťáva, Vachutka), 25. Kovařík (Vymazal), 35. Vachutka (Králík), 40. Cink (Půhoný) - 5. Jurča (Vaněk), 18. Kadlec (Hajný), 32. Charvát (Kadlec), 45. Sedlák (Mojžíš), 55. Vaněk (Hladiš). Rozhodčí: Dědek, Held - Bubela, Zedník. Vyloučení: 8:9, navíc Kobylík 10 minut nesportovní chování. Využití: 3:1. Diváci: 780. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 5:2, 5:3, 7:3, 7:5.
Lakosil (25. Svoboda) - Schejbal, Šťáva, Ďurkáč, Gewiese, Řezáč - Kovařík, Hroch, Lehečka, Vachutka, Müller, Králík, Skopal, Půhoný, Fischer, Vymazal, Cink, Ostřanský.
Kotvan (21. O. Haloda) - Sedlák, Kužílek, Mojžíš, M. Haloda, Kobylík, Žabčík, Hladiš, Miklík - Charvát, Hložánek, Hajný, Matějka, Peš, Sajdl, Matula, Jurča, Peška, Černohous, Kadlec, Vaněk.

Jozef Zavadil musel poskládat tým bez zdravotně absentujících beků Sedláka a Bažanta, i spousta dalších hráčů měla drobné či větší neduhy. Ty si vyžádaly zásahy do sestavy i během duelu.

Pro Draky bylo důležité, že vstřelili úvodní gól a samozřejmě i skutečnost, že oproti Hodonínu měli výrazně efektivnější střelbu. Neuběhla ani minuta, když Lukáš Králík dostal kotouč za Kotvana. Jenže hosté se nenechali zlomit tímto nešťastným vstupem do zápasu a v páté minutě bylo vyrovnáno. Vaněk vybojoval kotouč a Petr Jurča si vybruslil zpoza branky do střelecké pozice, ze které trefil přesně.

Úvod zápasu naznačil, že v jeho průběhu nebude nouze o branky. A to se potvrdilo. Hosty pak srazilo vyloučení Žabčíka, během které se Draci prosadili podruhé. Od modré vypálil Ondřej Šťáva a protože byl Kotvan v protipohybu, nestačil ránu pokrýt. Ve 13. minutě servíroval kotouč před Kotvana Králík a Vladimír Cink zvýšil na 3:1.

Hodonín ale převzal iniciativu a dlouhé minuty byl lepším, tlačil Draky a nakonec se dočkal snížení. Do druhé vlny dostal přihrávku Jakub Kadlec, který měl hromadu času si střelu připravit a nakonec trefil. Drtiči i nadále tlačili Šumperk, jenže byli to právě domácí, kdo naposledy v úvodní třetině pohnul se skóre. Šťáva předal přihrávku na levou stranu a Jakub Schejbal propálil i Kotvana.

Ten se již do brankoviště po úvodní přestávce nevrátil, vystřídal ho Ondřej Haloda. A Šumperku opět pomohla početní výhoda. Při vyloučení Marka Halody propálil jeho bratra Lubomír Kovařík, kterého hosté nedůsledně nechali zakončovat u tyčky hodonínské branky. Hned vzápětí opustil dění i Vlastimil Lakosil, kterého vyhnaly z branky zdravotní problémy. A René Svoboda zažil křest ohněm, když musel čelit, stejně jako jeho spoluhráči, tlaku soupeře i dvěma oslabením.

V tom druhém se však hosté prosadili. V rychlém kontru si vyměnili puk Charvát s Kadlecem a prvně jmenovaný Matěj Charvát propasíroval kotouč do šumperské sítě. Domácí však znovu našli odpověď. Po zbytečném faulu Pešky totiž Hodonín opět inkasoval v oslabení, když Králík získal kotouč za brankou a přihrávku před ní trefil přesně Daniel Vachutka. Na druhé straně zazvonila za Svobodou tyč. Tlak hostů pak permanentně rostl, ale nakonec znovu vstřelil gól Šumperk. Pokaženou přihrávku ve středním pásmu vystihl Cink, narazil si s Půhoným a pak sám Vladimír Cink druhou trefou v zápase zvýšil již na 7:3!

I přesto vše však Hodonín makal i ve třetí třetině. A co hůř pro Draky, v páté její minutě se prosadili. Aktivní hosté uspěli z dorážky Jana Sedláka. Drtiči přidali na tempu a také se, mnohdy zbytečně, přitvrdilo. První bitku si střihli Cink s Matulou. Hodonín pak znovu přešel do souvislého tlaku, v něm však Šumperk často vyrážel do samostatných úniků. Ale Půhoný, Kovařík a ani Ostřanský obrovské šance tváří v tvář Ondřeji Halodovi nevyužili.

A tak přišel trest. Mojžíš sice trefil ještě břevno, ale o chvíli později nepodařili Draci dostat hru za modrou a příležitost snížit, kterou také využil, měl Daniel Vaněk. Drtiči zase zavřeli Draky do pásma, z čehož pramenil další brejk. Ostřanský ale ani tentokrát neprostřelil Halodu. Hosté pak zkusili i hru v šesti, kromě dalších potyček a často zbytečných faulů však diváci gól již neviděli.

Nemocemi trápený Šumperk pak v okleštěné sestavě zvládl náročný duel a dá se s ohledem na okolnosti hovořit o heroickém prodloužení série. Ta se rozlouskne na ledě v Hodoníně.

Jozef Zavadil (Šumperk): Co na to říct. S deseti hráči k dispozici je z toho cirkus na kolečkách. Zatím to bohužel nevypadá, že by kluci, kteří dnes chyběli, měli být pro čtvrteční zápas připraveni. Musím ale borcům poděkovat, předvedli heroický výkon. Dnes nám hrálo do karet, že jsme využívali spoustu šancí. Ačkoli nás soupeř přestřílel, tak mu to nepomohlo. Ve čtvrtek ráno ještě absolvujeme rozbruslení, pojedeme do Hodonína a uvidíme, jak dopadneme. Chceme i s oslabenou sestavou bojovat.
Roman Čechmánek (Hodonín): Těžko se hodnotí, to utkání, protože výsledek je jedna věc, předváděná hra druhá věc. To utkání, ikdyž jsme prohrávali, tak jsme tam nechali všechno, na tom ledě. Do posledních chvil jsme bojovali a pořád jsme věřili, že máme ještě sílu to utkání otočit. Škoda, že v závěru nám rozhodčí neuznal branku, ale to se nedá nic dělat. My se teď připravíme na to poslední utkání, které rozhodne o tom, kdo půjde do finále.