Draci nechali na ledě úplně vše a srdnatým výkonem obrali Havířov o jeden bod

Vanessa Vařeková, středa 7.2.2024
Šumperští hokejisté se v rámci 35. kola druhé ligy postarali o malou senzaci. Zápas s Havířovem sice nedotáhli do vítězného konce, zato se ale stali teprve pátým protivníkem, který ho dokázal obrat alespoň o bod. Oproti předešlým vzájemným soubojům, byl tento duel na góly daleko chudší. Obrovský podíl na tom měli oba gólmani, kteří téměř celý zápas drželi bezbrankový stav. Skóre utkání se poprvé měnilo až v 51. minutě, kdy se do vedení dostali hosté. S tím se ovšem Draci nehodlali smířit a o čtyři minuty později srovnal stav na 1:1 gólem v přesilovce Petr Kubíček. O vítězi nakonec musely rozhodnout až samostatné nájezdy, v nichž byl úspěšnější AZet. I přes prohru ale Draci předvedli pravděpodobně nejlepší výkon sezóny a z ledu mohli odcházet se zdviženou hlavou.
35.kolo středa 7.2.2024
DRACI PARS ŠUMPERK - HC AZ Havířov 2010
1:2sn
(0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 55. P. Kubíček (Tarnoczy) – 51. Ćmiel (Franek), rozh. náj. Karafiát. Rozhodčí: Gebauer – Rychlý, Vengřín. Vyloučení: 2:7. Využití. 1:0. Diváci: 667. Střely na branku: 42:43. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
Irgl – Skopal, Dudycha, Minařík, Rutar, Plhal, P. Kubíček, Cekr, Jarmara – Vachutka, Šišolák, Jaroš – Scheuter, Polách, J. Horký – Danielčak, Nilsson, Tarnoczy – Lichner, Tomeš.
Sachr – Kunc, Michálek, Valenta, Ševčík, Ficek, Vosátko, Ščurek – Klimša, J. Křivohlávek, Franek – Kratochvil, Spratek, Karafiát – Apolenář, Haas, Pawliczek – Tvrdý, Ćmiel, Antoníček – Pavlík.

Domácí hokejisté ovládli úvodní vhazování a hned se hnali do útočného pásma. Jako první prověřil připravenost Davida Sachra šumperský útočník Daniel Vachutka. Draci se silného soupeře nezalekli a od samotného začátku byli velmi aktivní. Jejich tempo ale v 6. minutě přerušil nedovolený zákrok Pavla Skopala. Draci ovšem první oslabení zvládli bez větších problémů. A chvíli po konci trestu dokonce zahrozil nebezpečnou střelou Jakub Horký, trefil ale pouze brankovou konstrukci. Do dobré střelecké pozice se následně dostal Polách, jeho bekhendový pokus ale hostující gólman zneškodnil. A ani dělovka Scheutera nezlomila kouzlo Davida Sachra. To na druhé straně se pak do zajímavé šance dostal David Klimša, i on však nechal zazářit gólmana Draků, Denise Irgla. Po první třetině tak v šumperské ŠKODA aréně platil bezbrankový stav.

Ve druhém dějství se hra přelévala ze strany na stranu, bez výraznějších příležitostí. Po vyloučení hostujího Petra Ščurka, které domácí nevyužili, se vydal na sólo havířovský Pawliczek, proti jeho forhendovému blafáku ale fantasticky zasáhl Denis Irgl lapačkou. Těsně před koncem druhé třetiny pak rozhodčí vyloučili na 5 minut + do konce utkání Šimona Kratochvila za nebezpečné vražení na hrazení. Šumperk tak měl k dispozici dlouhou početní výhodu, jejíž část si přenesl do třetí periody.

AZet pětiminutové oslabení zvládl ubránit, hned po jeho konci ale musel znovu do čtyř. Nicméně Drakům v poslední době početní výhody prostě nevychází. Tentokrát to však měli daleko těžší i díky výbornému Davidu Sachrovi. Jednou se však neprůstřelnost obou gólmanů musela prolomit. A to se přesně stalo až v 51. minutě utkání. Denisu Irglovi sebral čisté konto Matouš Ćmiel, jenž z mezikruží vyslal přesný projektil k levé tyčce. Svěřenci Tomáše Sedláka to však nevzdali a o čtyři minuty později také našli recept na výborného havířovského brankáře. Patrik Tarnoczy našel v početní výhodě na modré čáře úplně volného Petra Kubíčka, který tvrdou ránou prostřelil vše, co mu stálo v cestě.

Neuvěřitelné se tak stalo skutečností. Draci proti lídrovi moravské skupiny vybojovali prodloužení a jistotu jednoho bodu. O majiteli toho druhého bonusového se během pětiminutového nastavení nerozhodlo, na řadu tak musely přijít samostatné nájezdy. Za Draky se trefil pouze Jozef Danielčak, a to hned v první sérii. To Havířov byl o něco úspěšnější. Po Tomáši Frankovi zakončil úspěšně i Jiří Karafiát, jehož nájezd byl tím vítězným, a také Daniel Spratek.

Tomáš Sedlák (DRACI PARS ŠUMPERK): „Dnes mohu před týmem jenom smeknout. Kluci hráli celých šedesát minut srdíčkem. Hráli na doraz, makali, dřeli, padali na ledě po držce a když dostali gól, tak to nevzdali. Chyby tam mohou být a také že i jsou, ale to je hokej. Trošku mě mrzí nájezdy, i když to je jedna velká loterie. Řekl bych, že zápas byl celou dobu víceméně vyrovnaný. Co se však týče vyložených šancí, myslím si, že jsme jich měli o trošičku více. Musím pochválit také obranu, ta byla dneska perfektní a o gólmanovi nemluvě. Jsme rádi, že jsme Havířovu vzali bod, protože hodně týmům se to nepovedlo. Na čem ale musíme ještě zapracovat, to jsou přesilovky a ještě se musíme naučit tyto výkony přenášet do všech zápasů.. Děkujeme fanouškům za podporu.“

Jiří Raszka (AZ Havířov): „Do zápasu jsme vstoupili velmi dobře a nějakých deset minut soupeře tlačili. Byli jsme silní v napadání, získávali kotouče a vytvářeli si šance. Bohužel, od desáté minuty se začal hrát hokej nahoru dolů. Dovolili jsme soupeři několik brejků, domácí chodili do přečíslení. Tam nás podržel Sachy, pro kterého to byla po dvou měsících těžká zkouška. Ve druhé části jsme sice soupeře přestříleli, ale odklonili se od herního plánu, neplnili jsme, co jsme si říkali před zápasem. Kaňkou jsou určitě zbytečná vyloučeni po faulech v útočném pásmu. Za extra bod jsme nakonec rádi.“