Souhrn 5. kola: divočina na Vysočině, další trest ve hře, Budínského kanonáda a Formanův první gól kariéry

Jaroslav Svoboda, pondělí 26.9.2011
Š u m p e r k – První liga pokračuje v šíleném tempu, které hned v úvodu nabrala. V jedenáctý den od začátku soutěže musely týmy absolvovat již páté utkání, náročný program pak byl nejvíce náročný zřejmě pro Šumperk, který musel v úvodních kolech čelit favoritům Jihlavě, Havlíčkovu Brodu, Chomutovu a Ústí nad Labem, přičemž právě na led dvou posledně jmenovaných celků museli Draci absolvovat nekonečnou cestu. Šlágr kola se hrál nejen v Hradci Králové, kam zavítal Havlíčkův Brod, ale také v Jihlavě, kde ostré derby domácí Dukly s Třebíčí rozdmýchalo vášně na ledě, v hledišti a prakticky všude na Vysočině. Přinášíme jako tradičně obsáhlý přehled toho nejdůležitějšího z ligového kola.

Procházku po prvoligových stadiónech začneme v Hradci Králové, kam zavítal v již zmiňovaném šlágru kola Havlíčkův Brod. Domácí tým čelil ataku Rebelů ve snaze udržet vedení v soutěži, hosté pak po úvodních dvou výhrách prohráli s Mostem i s Ústím a chtěli tuto sérii přerušit. Jenže Východočeši letos vytasili do prvoligových bojů s Vítem Budínským a hradecký kanonýr je k neudržení. Brodu nasázel hattrick, tím zkompletoval již osm letošních vstřelených branek. Budínský zažívá ve svých 23 letech životní sezónu. Rebelové opět pak dopláceli na svá vyloučení, která Hradec dokázal třikrát potrestat. Nicméně domácí tým byl v utkání lepším a po zásluze divokou dvanáctibrankovou přestřelku vyhrál.

HRADEC KRÁLOVÉ – HAVLÍČKŮV BROD 8:4
Vít Budínský (HKR): 3 góly + 1 asistence = 4 body
Poslední třetina - HKR – HBR 5:1
Hradec Králové: páté vítězství v řadě

Trápení prožívají na Hané, Kohouti posílení před sezónou o legendu českého hokeje Jiřího Dopitu tápou, když ztrácí zbytečně body v zápasech, ve kterých jsou aktivnější než soupeř a mají více ze hry. Potvrdilo se to i v zápase s benáteckými hokejisty. Domácí tým musel třikrát dohánět manko, dvakrát tak učinil právě Dopita. V prodloužení však hned po půl minutě hry rozhodl Jaroměřský a domácí tak poprvé v letošní sezóně doma prohráli. Olomouc nastoupila do zápasu bez krátkodobě zraněného Žigárdyho, mladý Kašík tak prožil náročnou a celkově vzato neúspěšnou premiéru. Domácí tým těžil hlavně ze souhry zkušeného dua Dopita – Kucharczyk, které se postaralo o všechny tři góly Hanáků. Výraznou postavou hostů byl i brankář Jiří Stejskal, který pokryl 43 střel.

OLOMOUC – BENÁTKY NAD JIZEROU 3:4pp
Jiří Dopita 2 góly + 1 asistence a Radim Kucharczyk 1 gól + 2 asistence
Jiří Jaroměřský (BEN): 3. gól benáteckého obránce v kariéře v 1. lize = vítězství Benátek
Benátky nad Jizerou: 3 ze 4 gólů vstřelili obránci
Libor Kašík (OLO): 1. start v 1. lize v kariéře
Poměr střel: 46 – 24

Do Kadaně přijely Litoměřice a bylo zajímavé sledovat, zda se domácím podaří konečně zlomit hrozivý úvod sezóny, když po čtyřech bodech měli „žlutočerní“ na svém kontě jediný bodík. Naopak Litoměřice získaly po úvodní prohře v Hradci Králové body s Olomoucí i z Berouna prohrál Stadion vysoko doma s Jihlavou 2:7. A nemazlila se s nimi ani Kadaň. Divoká první třetina znamenala vedení domácích 3:1, které již pečetil v samotném závěru při power-play hostů Bílek. Kadaň se tak konečně radovala ze zisku tří bodů, nejslabší návštěva kola pouhých 270 diváků sledovala jistou cestu domácích za vítězstvím. Litoměřice naopak podruhé v řadě prohrály, Stadionu nepomohlo ani 28 zákroků Dušana Salfického. Oba týmy strávily více než deset minut zápasu v oslabení, přesto padla pouze jediná branka v přesilovce.

KADAŇ – LITOMĚŘICE 4:1
Kadaň: z 0:0 na 2:0 během patnácti vteřin
Ondřej Fiala (KAD): 1 gól + 1 asistence; v +/- hodnocení + 3; vítězný gól zápasu, 2 trestné minuty
Nejnižší návštěva kola: 270 diváků
Kadaň: premiérové vítězství v sezóně

Po třech vítězstvích v řadě zajížděli šumperští Draci do Ústí nad Labem s cílem zkusit podruhé v řadě překvapit favorita na jeho ledě, když v posledním zápase venku vyhráli v Chomutově. Náročný program podpořený opětovnou cestou až na druhý konec republiky se však podepsal na výkonu v poslední třetině, kdy navíc Šumperk zcela přestal bránit. A domácí tým ofenzivní zbraně nesložil, vyhrál poslední dvacetiminutovku 7:1 a poslal hosty domů s pořádným vystřízlivěním. Dvěma góly se blýskli Jakub Lev a David Ludvík, jedinou šumperskou trefu obstaral Adam Červenka. Lvi odčinili prohru z Chomutova a vysokým vítězstvím se dostali na druhé místo tabulky. Šumperk i přes druhou obdobně vysokou výhru a nejvíce pasivní skóre ze všech prvoligových klubů je v tabulce osmý.

ÚSTÍ NAD LABEM – ŠUMPERK 9:1
David Ludvík (UNL): 2 góly + 2 asistence
Martin Šagát (UNL): 1 gól + 3 asistence, vítězný gól utkání
Zdeněk Orct (UNL): o čisté konto přišel v čase 58:56
Poslední třetina utkání: UNL – SUM 7:1!

Druhé severočeské derby v řadě absolvoval Chomutov, který zavítal do Mostu a nováčkovi soutěže moc šancí nedal. Domácí navíc nedokázali ani jednou v zápase překonat Miroslava Hanuljaka, který tak jako jediný gólman pátého kola udržel čisté konto. Piráti šli do vedení již ve 14. minutě, nicméně vítězství si hosté pojistili až v poslední třetině, kdy během pěti minut poslali Chomutov do čtyřgólového vedení Helminen a Hafenrichter. Takřka až do samého závěru viděly ochozy slušně hrané utkání, které pošramotil až Taušův zákrok, po kterém domácí útočník dostal pětiminutový trest a k tomu trest ve hře, tudíž v šestém kole bude Mosteckým chybět.

MOST – CHOMUTOV 0:4
Miroslav Hanuljak (CHM): 21 zákroků z 21 střel = první čisté konto sezóny
Zdeněk Tauš (MST): v čase 56:12 za stavu 0:4 trest ve hře
Poměr trestných minut: 38 – 8

Do Berouna zajížděl Písek a opět se potvrdilo, že v zápasech Medvědů se diváci nejspíš příliš branek nedočkají. A protože ani v píseckých zápasech se nekonají nějaké gólové hody, museli vzít diváci zavděk třemi góly. K radosti domácích jich většinu vsítili Medvědi, kteří museli oželit výpomoc sparťanských mladých pušek Pacovského se Žálčíkem. Zastoupil je však Miroslav Forman, jiný mladík, který prošel mládežnickými týmy na holešovickém stadiónu. Ten paradoxně vloni vypomáhal Písku v baráži o 1. ligu, aby jej teď poslal gólem na 2:1 s prázdnou domů. První domácí branku vstřelil dlouholetý Medvěd Ladislav Vlček, který dva dny před svými třicátými narozeninami otevřel skóre zápasu. I na druhé straně se pak prosadila zkušenost, již jednačtyřicetiletý Radek Bělohlav.

BEROUN – PÍSEK 2:1
Miroslav Forman (BER): první gól v seniorské kategorii v kariéře = vítězství Berouna
Góly v přesilovkách: dvě ze tří branek padly v přesilovkách (BER – PIS 1:1)
Berounští Medvědi: první výhra doma po prohrách s Jihlavou a Litoměřicemi
Písek: po třech zápasech v řadě s body vyšel z utkání naprázdno

Na závěr se říká to nejlepší. Derby Vysočiny mezi Jihlavou a Třebíčí dlouhodobě budí emoce, výjimkou tomu nebylo ani tentokrát. O nepokojích v hledišti se příliš zmiňovat nebudeme, emoce totiž plály i na ledě. V zápase bylo uděleno 70 trestných minut, přičemž 58 z nich nasbírali hosté. Hned tři desítky dostali hráči Třebíče – v polovině utkání Dočekal, ve třetí třetině pak Laš a v samotném závěru ještě Sedláček. Krom toho bylo v utkání k vidění 11 branek a dvě extrémně dlouhé přesilovky Jihlavy. Ta první trvala necelých sedm minut, ta druhá začala v čase 54:49 a dohrála se až do závěrečné sirény. Nicméně pokud bychom měli vypíchnout i hokejovou stránku věci, tak hlavní figurou vypjatého zápasu se stal zkušený Aleš Padělek, který sice vstřelil jen jednu branku, ale na dalších pět jich přihrál. Dukla v zápase vedla postupně 4:1, 5:2 i 6:3, nakonec ale nebýt zmiňované dlouhé početní výhody v závěru, mohla se třást o výsledek.

Nejvyšší nadvláda domácích letos, také největší brankové hody sezóny

Hned pět zápasů ze sedmi skončilo tříbodovými výhrami domácích celků, loupily pouze Benátky nad Jizerou v Olomouci a dle očekávání i Chomutov v Mostu. Právě Piráti jsou jediným týmem, který dokázal uzmout všechny body z ledu soupeře. Krom toho se páté kolo zatím vyznačuje také největším počtem vstřelených branek, kterých padlo hned dvaapadesát, což je v průměru skoro sedm a půl branky na zápas. K vidění bylo vidět i nejrychlejší vyloučení sezóny, když hned po třiceti vteřinách zápasu v Kadani musel z ledu litoměřický Petr Šinágl.

Největší vítězství se zrodilo bohužel v Ústí nad Labem, kde domácí díky drtivé poslední třetině vyhráli 9:1. Do té doby Draci drželi solidní stav 0:2, který mohl živit naději na doposud nejtěsnější ústeckou výhru na svém ledě v sezóně. Jenže nakonec se z toho zrodila rekordní prohra vůbec celé první ligy. Dvanáct branek, tedy nejvíc v daném kole, viděli fanoušci v Hradci Králové při výhře domácích nad Havlíčkovým Brodem (8:4), jedenáct gólů zažila rekordní návštěva kola na Vysočině, kde Dukla udolala Třebíč těsně 6:5.

Naopak nejméně gólů bylo k vidění v Berouně, v zápase domácích s Pískem (2:1). Celkem si na stadiony našlo cestu 8 341 diváků, v průměru tedy takřka 1200 diváků na zápas. Jediné čisté konto pátého kola si připsal chomutovský Hanuljak za vítězství 4:0 v Mostě. 64 vteřin dělilo od podobného počinu i ústeckého Zdeňka Orcta, to by jej však nesměl v samém závěru zápasu nachytat ranou mezi betony útočník Adam Červenka.

Z individuálních výkonů potřeba vyzdvihnout hlavně Aleše Padělka, který si připsal šest kanadských bodů za gól a pět asistencí. Na zápas s Pískem pak nezapomene berounský Miroslav Forman, který si oproti Padělkovi sice připsal pouze jediný kanadský bod, ale jeho branka do písecké svatyně neznamenala jen tři body pro Beroun, ale hlavně premiérový Formanův zásah v seniorské kategorii v kariéře.

Průměr na utkání: 7,429 branek na zápas
Nejrychlejší gól: Vít Budínský (Hradec Králové, v čase 3:23)

Emoce v Jihlavě, klid v Olomouci, další trest ve hře

Nejdivočejší zápas se hrál naprosto jednoznačně v Jihlavě na Horáckém stadiónu. Přes 3000 diváků vidělo nefalšované derby se vším, co k tomu patří, i s tím, co k hokeji moc nepatří. V zápase rozdal rozhodčí Alexander Pavlovič celkem 70 trestných minut, z nichž plných 58 minut hostům. Byli to ale paradoxně právě oni, kdo v zápase víckrát skóroval v přesilových hrách. Zatímco Dukla se prosadila pouze jednou, Slavia dvakrát, na body to však Třebíči nestačilo. Hosté navíc museli dvakrát hrát nezvykle dlouhou dobu v oslabení, nejprve bezmála sedm minut, podruhé pak posledních pět minut zápasu.

Podruhé v řadě se pak rozdával i trest ve hře, tentokrát přišel po utkání o registračku mostecký Tauš, který v zápase s Chomutovem (jinak poklidným bez zbytečné tvrdosti) předvedl v závěru duelu krosček, za který vyfasoval pětiminutový trest a k tomu trest ve hře. Tauš tak bude Mostu chybět v zápase s Ústím hned v šestém kole. O případném vyšším trestu se teprve rozhodne.

Nejslušněji se hrálo v Olomouci, kam dorazily Benátky nad Jizerou. Každý z týmů vyfasoval pouze šest trestných minut, i tak dokázali domácí i hosté jednou svou přesilovku využít. Nejvíc gólů v přesilovkách nastřílel Hradec Králové, plné tři zásahy, dvakrát se prosadil Havlíčkův Brod a již zmiňovaná Třebíč. Naopak bez jediné využité přesilovky se musely obejít týmy Šumperka, Litoměřic a logicky i Mostu, který nedal vůbec žádnou branku. Není od věci, že ani jeden z těchto týmů pak na body nedosáhl. Gól v oslabení v pátém kole ligy nepadl.

Co je zajímavé, tak podruhé v řadě byl nejrychleji vyloučeným hráčem kola hokejista Litoměřic. Zatímco minule byl Drábek poslán za katr „až“ po minutě zápasu přesně, tentokrát to stihl Šinágl již za půl mnuty. Obhájit pozice nejméně trestaného klubu dokázaly Benátky nad Jizerou, které stejně jako ve čtvrtém kole posbíraly pouze šest trestných minut. Skoro jednu celou třetinu pak hráli v tomto kolo v oslabení hráči Třebíče.

Statistiky přesilovek a oslabení, vyloučení:
Celkem v početní výhodě/nevýhodě: 119 minut a 11 vteřin
Přesilovkových gólů: 15
Gólů v oslabení: 0
Nejvíc trestných minut: SK Horácká Slavia Třebíč (58)
Nejméně trestných minut: HC Olomouc a HC Benátky nad Jizerou (6)
Nejrychlejší vyloučení: Petr Šinágl (Litoměřice, v čase 0:30)
Nejvíce času v oslabení: SK HS Třebíč (18 minut a 36 vteřin)

Hradečtí slaví jeden z gólů v síti Rebelů, udržet si první místo se podařilo

Nezadržitelný Vít Budínský svou osmou brankou sezóny kompletuje hattrick proti Rebelům i pečetí stav na konečných 8:4

Jiří Stejskal ve stylizovaném vítězném gestu, byl to on, na kom si Kohouti vylámali v domácím zápase zuby

Jiří Dopita se sice konečně rozstřílel, ale Kohoutům to k výhře nepomohlo

Šumperští fanoušci vážili cestu až do Ústí, věříc, že by se opět mohlo konat překvapení. Nekonalo...

Tomáš Štůrala se mohl v brance rozkrájet, ale ani tak nebylo v jeho silách pokrýt všechny vyložené šance domácích