Souhrn 16. kola: Favorité vyhrávali, Technika se loučila s Rosicemi výhrou

Jaroslav Svoboda, čtvrtek 4.11.2010
Š u m p e r k - Do odvetných zápasů základní části nakročila východní skupina druhé ligy. A favorité nezaváhali. Orlová dokázala hladce vyhrát v Uherském Hradišti, sedm branek nastříleli i Draci Novému Jičínu. Opava si odvezla po zásluze všechny body z Frýdku-Místku a Prostějov, ačkoliv se dlouho nemohl v Uničově prosadit gólově, nakonec vyhrál hlavně zásluhou hattricku Lukáše Duby. Havířov na svém ledě přehrál Vsetín, Přerov pak ve Valašském Meziříčí obrátil vývoj utkání a zvítězil 5:2. Brněnská Technika hrála naposledy v rosické hale a se svým dočasným azylem se rozloučila výhrou 3:1 nad Břeclaví.

HC Bobři Val. Meziříčí - HC Zubr Přerov 2:5

Branky a nahrávky: 26. Tatarčík (Bacul, Matějný), 27. Balga (Růčka, Blažek) - 31. Coufal (Sprušil), 33. Kotásek (Kočara, Hanák), 38. Hanák (Kotásek, Kočara), 42. Hanák (Kočara, Kotásek), 47. Faltýnek (Sedlák, Sprušil).
Do Valašského Meziříčí dorazili Zubři z Přerova a domácí celek zakončil sérii čtyř utkání na svém ledě v řadě prohrou. Nedokázal tak navázat na tři předchozí výhry, ačkoliv se zdálo, že i tentokrát by mohli Bobři uspět. Během jediné minuty totiž před polovinou zápasu získali vedení 2:0. Jenže Přerov během sedmi minut otočil skóre a zápas dotáhl do vítězného konce. Dvěma góly a jednou asistencí si upevnil pozici nejproduktivnějšího hráče soutěže Pavel Hanák.

HC Uherské Hradiště - HC Plus Oil Orlová 0:7

Branky a nahrávky: 1. Mikšan (Flašar), 2. Luka (Flašar), 12. Luka (Mikšan, Holuša), 16. Moravec (Valchař, Grygar), 26. Studený (Vnenk, Mičulka), 41. Javín (Grygar), 52. Luka (Štefanka).
Hokejisté Orlové i bez distancovaného Ivana a zraněných Hegegyho se Škatulou vyhráli na ledě trápícího se Uherského Hradiště hladce 7:0. O vítězi zápasu bylo jasno již po první třetině, kterou Olejáři vyhráli 4:0. V dresu hostů se poprvé představil Vladimír Luka a hned zaznamenal hattrick. Pomohl tak Orlové prolomit střelecké trápení a hlavně napravit dojem po dvou debaklech 1:5 - doma s Havířovem a v Šumperku.

AZ Havířov - VHK Vsetín 6:3

Branky a nahrávky: 4. Potočný (Sztefek), 12. Maruna (Klimša, Prokop), 28. Říčka (Najdek, Prokop), 42. Krisl (Stránský), 47. Stránský (Sztefek, Potočný), 49. Sztefek (Machálek) - 9. Farda, 37. Dubec (Brynecký, Sýs), 47. Bajtek (Farda).
Ostře sledované utkání se odehrálo v Havířově, kam zavítal Vsetín. V prvním kole soutěže se souboj obou rivalů nedohrál, proto se všeobecná pozornost upírala nejen na led, ale i na tribuny. Zápas se nakonec obešel bez větších problémů, ačkoliv hostující příznivci pronesli do haly pyrotechniku. Havířovská pořadatelská služba však situaci zvládla, zřejmě poučena z prvního duelu. Na ledě pak tahali za delší konec provazu po celé utkání Havířovští. Ti vedli od čtvrté minuty Potočného trefou, rozhodnutí však přinesl až začátek třetí třetiny. V její úvodní desetiminutovce se domácí trefili třikrát a i když stačil skórovat i hostující Bajtek, na body to Valachům nestačilo. Havířov si udržel tříbodovou ztrátu na Šumperk, v příštím kole jede na horký led Opavy.

HC Frýdek-Místek - HC Slezan Opava 3:6

Branky a nahrávky: 29. Mintěl (Rozum), 36. Slovák (Štochl), 57. Kolařík (Mintěl) - 9. Chalupa (Herman, Mlýnek), 15. Vrábel, 24. Chalupa (Kocián), 25. Měch (Černý, Herman), 42. Mlýnek (Kocián), 53. Herman (Mlýnek).
Opava odjížděla k derby do Frýdku-Místku s vizitkou favorita duelu, což také potvrdila. Slezan vedl ve 25. minutě již 4:0 a ačkoliv se pak domácím dařilo i dávat branky, na body Frýdek-Místek nedosáhl. Dvěma góly se blýskl hostující útočník Chalupa, Opava si díky výhře udržela čtvrtou pozici, Frýdek-Místek naopak opustil příčky zaručující účast ve skupině týmů z 7. až 12. místa.

VSK Technika Brno - HC Břeclav 3:1

Branky a nahrávky: 15. Babic (Benýšek, Odehnal), 24. Rajnoha (Habrovec), 49. Strýček (Habrovec) - 1. Novák (Sedláček, Hrůza).
Erik Novák sice poslal již po 28 vteřinách duelu mezi Technikou a břeclavskými Lvy hosty do vedení, to však byla jediná trefa Břeclavi v zápase. Technika dokázala v každé třetině jednou skórovat a nakonec vyhrát 3:1. K zisku bodů přispěla i nová akvizice Techniky, zkušený Petr Kaňkovský. Jednačtyřicetiletý modrooký pamětník federální extraligy ještě z dresu jihlavské Dukly se sice do statistik zápasu nezapsal, avšak podal velmi dobrý výkon. Bratr trenéra Techniky napomohl k vítězné rozlučce brněnského celku s azylem v Rosicích. Vysokoškoláci se totiž vrací do Brna, což dělá určitě radost jejím skalním příznivcům, méně pak rosickým držitelům permanentních vstupenek.

HC Uničov - LHK Jestřábi Prostějov

Branky a nahrávky: 46. Jurča (Pour, Skokan) - 7. Duba (šimo), 9. Duba (Zachar), 46. Duba (Zachar, Paška), 54. Stejskal, 55. Šimo (Šebek D., Šebek P.).
Uničov dlouho trápil favorizovaný Prostějov, měl k tomu také pádný důvod. V posledních kotel ztratili svěřenci Tomáše Sršně kontakt se svými soupeři a tak potřebovali zaskočit Jestřáby a zkusit nějaký bodík vydolovat. Dlouho také Prostějov marně hledal štěstí v koncovce, nakonec jej našel Lukáš Duba. Ten ve druhé třetině dvěma góly otevřel skóre, aby v úvodu třetí dokázal na Jurčovo snížení odpovědět další brankou, kterou završil svůj hattrick. V zápase padlo hned pět ze šesti branek zásluhou hokejistů, kteří nemalou dobu působili v Šumperku. Kromě Duby a Jurči se trefil i Martin Stejskal, který v 54. minutě proměnil trestné střílení.

Salith Šumperk - HC Nový Jičín 7:1

Branky a nahrávky: 3. Červenka (Haas), 8. Sedlák (Hulva, Abmbruz), 13. Ambruz (Hulva, Sedlák), 29. Holík (Brunec), 32. Tesařík (Haas, Červenka), 43. Ambruz (Hulva), 60. Velecký - 18. Vrdlovec (Macháček, Tomášek).
Draci hájili náskok na čele v souboji s nepříjemným Novým Jičínem a tentokrát dokázali tohoto soupeře přehrát i bez většího trápení. Pro vývoj zápasu byl důležitý rychlý nástup Draků, již ve třetí minutě skóroval Červenka. Ve 13. minutě vedl již Šumperk 3:0 a brankář Šrámek, hrdina prvního vzájemného zápasu, kdy Nový Jičín přehrál Draky 3:1, odešel střídat. Hosté sice do přestávky snížili, na víc se ale nezmohli. Za stavu 6:1 se na led vrátil po zranění Michal Velecký, který se honosil bilancí 19 branek ve dvanácti utkáních, přičemž v každém zápase aspoň jednou Velecký bodoval. Když už se zdálo, že tentokrát vyjde vítkovický odchovanec bodově naprázdno, ujel v poslední minutě celé novojičínské obraně a z brejku pečetil na konečných 7:1.