Souhrn 14. kola: Písek ani napodruhé proti Lvům neskóroval, Kadaň počtvrté letos bez vstřelené branky

Jaroslav Svoboda, čtvrtek 20.10.2011
Š u m p e r k – Druhá nejvyšší hokejová soutěž v zemi vstoupila do své druhé čtvrtiny základní části, týmy tak mohly začít splácet dluhy, popřípadě znovu pak obírat své soupeře o body. To se podařilo Ústeckým Lvům, kteří vyhráli na jihu Čech 5:0 a stejně jako v prvním vzájemném duelu i tentokrát od píseckých hokejistů neinkasovali. Také Olomouc a Jihlava dokázaly zopakovat výsledky z prvního kola a svého soupeře porazit, Kohouti navíc stejně jako Ústí s Pískem od kadaňských hokejistů ani podruhé v sezóně neinkasovala, ačkoliv Kašík byl podstatně více zaměstnaným brankářem než jeho protějšek. Mladý gólman ale očaroval svou klec a hlavně jeho zásluhou veze Olomouc domů tři body a také vstupenku na druhé místo v ligové tabulce.

Suverén prvoligové soutěže z Ústí nad Labem vstoupil do odvet úspěšně, když v Písku neponechal nic náhodě a vyhrál 5:0. Písečtí hokejisté tak ani podruhé letos nedokázali vyzrát na ústeckou defenzívu. Podobně úspěšná je i Olomouc v zápasech s Kadaní, v prvním vzájemném utkání na Hané vyhráli Kohouti 2:0, v odvetě čtrnáctého kola pak 3:0. Co je ale zajímavé, jak v ústecké, tak v olomoucké kleci si nulu připsal pokaždé jiný brankář. První souboj Lvů s Pískem odchytal Pavel Francouz, v odvetě se mezi tyčemi objevil zkušený Zdeněk Orct. Na Hané se k zápasům s Kadaní postavili naopak. Nejprve dostal v prvním kole přednost zkušenější Štefan Žigárdy, v odvetě pak mladý zlínský talent Libor Kašík. Efekt však byl pokaždé stejný.

Důležitý mač odehrála Třebíč, která hostila předposlední Most. A Slavia, po velmi hubených výsledcích v úvodu sezóny, zabrala a severočeského nováčka porazila 5:3. Mostecký tým tak poslala na poslední místo v tabulce, sama se posunula těsně před něj. Zápasu prakticky nic nechybělo. Diváci se dočkali nejrychlejší letošní trefy, Dolníček skóroval již po čtrnácti vteřinách hry. Na oba brankáře pak mířilo shodně 40 střel, tudíž ofenzivně zápas také nestrádal. A co se týče trestů a disciplíny, i tady by si mravokárci přišli na své. Rozdáno bylo 71 trestných minut, když hosté nastřádali bez jedné minuty dvojnásobek toho co domácí. Při takové vytíženosti trestných lavic není s podivem, že padlo hned pět branek z přesilovek.

Kromě Ústí nad Labem a Olomouce již pouze Jihlava dokázala navázat na vítězství z prvního kola a podruhé pak stejného soupeře porazit. Nicméně v obou případech to Dukla s Berounem neměla lehké. V úvodním zápase vyhrála ve středočeském městě 3:1, v odvetě pak dokonce jen o gól. Přitom Jihlava i tentokrát vedla dlouho stejným poměrem, až v závěru zkomplikoval Stromko bývalému armádnímu celku situaci, další branku ale Medvědi, kteří opět postrádali Furcha (a bůh ví, zda jej ještě Slavia do Berouna půjčí), nepřidali.

Kromě Kadaně, Písku a Berounu se dalším týmům, které v prvním kole odcházely z ledu poraženy, podařilo splácet dluhy. Pravda v případě Draků ne úplně, protože Havlíčkův Brod si z hokejové stařenky v podhůří Jeseníků bod odvezl, ale vzhledem k průběhu zápasu asi čekali Rebelové více. V závěru se však svěřenci Petra Nováka i sám brodský kouč místo na hru soustředili spíše na diskuse s rozhodčími a zbytečnou tvrdost, na což doplatili. Hrdinou duelu se stal Jakub Hulva, který chladnokrevně proměnil v obří vřavě šumperské haly, navíc v poslední minutě třetí třetiny, trestné střílení, čímž srovnal na 4:4 a poslal duel do prodloužení. Horké hlavy hostů neschladila ani třetí siréna, chvíli po ní totiž zcela nesmyslně ještě dohrál domácího obránce Ondřej Švaňhal. Paradoxně však domácí netrestali nedisciplinovanost Rebelů, ale jejich chybu při střídání. V přesilovce za příliš mnoho hráčů na ledě se trefil Sedlák a Šumperk po pěti prohrách konečně zase vyhrál.

Benátky v prvním kole vydolovaly z nové pirátské arény v Chomutově bod, tentokrát si vzaly rovnou dva. Zápas opět dospěl až do samostatných nájezdů, znovu za stavu 3:3. V prvním kole se na vítězství Chomutova v nájezdech podíleli Sikora a Gajovský, zatímco benátečtí střelci Král s Kopicem neuspěli. Tentokrát to byl právě nejproduktivnější hráč ligy Lukáš Král, kdo rozhodl, zatímco Gajovský ve svém pokusu trefil jen břevno…

Sladkou pomstu a velmi důležité tři body získaly i Litoměřice v domácím souboji s Hradcem Králové. Stadion podruhé letos dokázal vstřelit gól na 1:0, pak náskok navýšil až na poměr 4:1, závěr si však zkomplikoval. Hradec tentokrát doplatil na slabou produktivitu přesilovek, zvláště když se utkání hrálo v poměrně slušném duchu (jen pět trestů dohromady). Jenže domácí i tak dokázali jednu ze dvou přesilovek využít, hosté naopak. Východočechům nepomohl ani Koutský, který letos poprvé nastoupil za VCES. Dvěma góly se naopak blýskl Ladislav Slížek.