Pod Lupou: Nová posila v řadách obránců Jiří Suchý

Zuzana Košťálová, čtvrtek 19.1.2012
Š u m p e r k - Dlouho Draci čekali na první body z roku 2012, ale nakonec se dočkali. Vyhráli nad Havlíčkovým Brodem vysoko 6:2, ačkoliv na začátku 2. třetiny prohrávali již 0:2. Velký podíl na tomto obratu měla i nová posila mezi Draky Jiří SUCHÝ. Typ hráče jako je Suchý v šumperské defenzívě chyběl stejně jako poslední dílek takřka složeného puzzle. Suchý se do kolektivu začlenil poměrně rychle. Radek Kučera na něj v utkání proti Rebelům hodně vsázel. Zapojil se do obrany druhé šumperské formace společně s Tomášem Sedlákem, ale byl také zapojován do obrany ke čtvrté formaci s Radislavem Ondráčkem. Suchý se v zápase blýskl asistencí při gólu Jakuba Hulvy.

- než přišel do Šumperka, působil na soupisce Ústí nad Labem

Rodák z Bruntálu s hokejem začínal na stadiónu hned vedle fotbalového hřiště. Ze začátku kariéry se také věnoval jak hokeji, tak fotbalu. Suchý si nakonec vybral vydat se hokejovou cestou a jeho prvním krokem byla Opava. Díky kvalitní práci s mládeží, kterou se Slezan může chlubit, zaznamenal Suchý výkonnostní růst a přesun do Třince. S Oceláři také získal mistrovský titul v dorostenecké kategorii. Před přechodem mezi „muže“ odehrál tento urostlý bek několik zápasů v mládežnických výběrech pověstných líhní - Českých Budějovic a Kladna.

Později se objevil v prestižní Quebec Major Junior Hockey League, která se stala tradiční první zastávkou mnoha hokejistů po cestě zámořskými soutěžemi vstříc slavné NHL. Dvě sezóny strávil v celku Halifax Mooseheads a dostal také pozvánku do juniorské reprezentace.

Na světovém šampionátu juniorů ve Švédsku (2007) si Suchý poranil ruku, i tak odehrál šest zápasů a pomohl českému výběru k pátému místu na turnaji. Stejného turnaje se účastnili i dva šumperští odchovanci - Jakub Kindl a Tomáš Pospíšil.

Po turnaji se Suchý začal aklimatizovat na seniorský hokej a vrátil se do České republiky. Objevil se v extralize v dresu Vítkovic, v první lize se pak objevil v porubské Sareze. A znovu dostal Jiří Suchý pozvánku na juniorský šampionát, který se hrál na domácí půdě. Ve druhém zápase šampionátu si však Suchý poranil kotník a turnaj pro něj skončil.

Kvůli zlomenině se rozjetá kariéra Suchého trochu přibrzdila. Na led se vrátil až další sezónu, kterou z větší části strávil v Porubě. V létě roku 2009 zkoušel Suchý štěstí na Slovensku. Ale angažmá ve Zvolenu ho nejspíš moc nenadchlo a tak se po roce opět vrátil do vlasti. Loňskou sezónu strávil Suchý na pomezí extraligy a 1. ligy, když oblékal střídavě dres Vítkovic a jihlavské Dukly, které stabilními a poctivými výkony v defenzivní činnosti pomohl až do semifinále play-off. V té chvíli zaujal i manažera Lvů Jaromíra Šindela.

Jiří Suchý za Šumperk odehrál teprve dva zápasy, ale v každém si připsal bod za asistenci. Ve středečním zápase na ledě strávil necelých 24 minut během 35 střídání. Když se podíváte zpět na starší rozbory šumperských hráčů, tak žádný z nich nebyl na ledě více jak třicetkrát. Už to naznačuje, že na něj Radek Kučera hodně spoléhá a dává mu prostor. Ve hře se blýskl tvrdou hrou na tělo a také párkrát zahrozil u brány Nerudy. Podívejte se na podrobné statistiky.

Postřehy ze zápasu

24:49 - Jiří Suchý byl poprvé vyloučen na 2 minuty za napadení, když dohrával souboj u branky Tomáše Štůraly, do kterého najížděli havlíčkobrodští hráči. Rozhodčímu se to ale nelíbilo a tak zvedl pravici.
28:10 - Po vhazování v obranném pásmu Draků byl Jiří Suchý faulován Stehlíkem a Draci měli možnost přesilové hry, kterou využil Aleš Holík a poslal tak Draky do vedení 3:2.
31:32 - Další vyloučení Suchého na 2 minuty za podražení. Ani jednu příležitost přesilové hry při vyloučení Suchého hosté nevyužili.
45:51 – ASISTENCE - Jiří Suchý dostal na modré útočné čáře přihrávku od Tomáše Brunce a vypálil na bránu hostů. Puk se odrazil od zadního mantinelu přímo na hůl Jakuby Hulvy a ten z ostrého úhlu propálil bezmocného Nerudu.