Ohlédnutí č. 5: Jak lajdáci, komentoval vstup do zápasu Jiří Režnar

Jaroslav Svoboda, pondělí 28.9.2009
Š u m p e r k - Fanoušci Draků doufali, že se jejich tým vrátí z daleké kadaňské výpravy s bodovým ziskem. Již po první třetině však mohly sklopit hlavu do dlaní a jen doufat, že se šumperští hokejisté opět zvednou a stejně jako v předchozích dvou kolech zlikvidují soupeřův náskok. Zázračný hattrick v obratech se nekonal, Kadaň si zkušeně pohlídala náskok a získala první tříbodový zisk letos. "Utkání se musí hrát prostě celý zápas a ne až od 50. minuty," láteřil po zápase šumperský kouč. O tom, že první třetina ovlivnila celé utkání, nebylo pochyb. "První třetina pak skončila 3:0, což ovlivnilo celý zbytek utkání," dal tomuto tvrzení za pravdu domácí kouč Jiří Rech.

Ohlasy utkání: Kadaň vs. Šumperk 5:1

Kadaň je z historického hlediska šumperským prokletím. Bilanci v severočeském městě mají Draci ještě horší než ve Valašském Meziříčí - nikdy zde nebodovali. A nepovedlo se jim to ani tentokrát, ačkoliv po 4 kolech soutěže klesla Kadaň na poslední místo v soutěži se ziskem pouhého jediného bodu. Ten však soupeř získal v Ústí nad Labem, což musí být záruka kvality Kadaně. "Hráče jsme na to upozorňovali, že zde jsou hráči z Chomutova. Na Kadani pak byla vidět šikovnost a kreativita. Všichni co se dnes prosadili, jsou páni hokejisti. V předchozích zápasech se nemohli střelecky chytit a dneska se prosadili," konstatoval chvíli po zápase šumperský kouč Jiří Režnar.

Šumperk se začal v utkání více prosazovat až v jeho závěru. "My jsme začali trochu hrát ve 3. třetině, ale výborný Jarina chytil naprosto vše a nám se už nepodařilo utkání nijak otočit. Poslední třetinu jsme hráli už vabank, z čehož jsme inkasovali další branku. Utkání se musí hrát prostě celý zápas a ne až od 50. minuty," smutnil Režnar, jehož týmu naprosto unikl začátek zápasu. "Vstoupili jsme do utkání jako lajdáci, udělali jsme 2 hrubky a Kadaň nás potrestala."

Trenér domácích Jiří Rech byl samozřejmě po zápase spokojenějším z obou lodivodů. "Po nevydařeném začátku ligy jsme věděli, že dnes musíme zabodovat. Pokoušeli jsme se připravit tak, abychom šli do utkání od začátku hodně aktivně, což se nám povedlo. První třetina pak skončila 3:0, což ovlivnilo celý zbytek utkání. Podali jsme výborný výkon, škoda jen zbytečných vyloučení," zhodnotil Rech zápas, ve kterém Draci takřka celý zápas tahali za kratší konec.

Média o zápase Kadaň vs. Šumperk

Kritikou výkonu šumperského mužstva nešetřila ani média. "Draci ostudně prohráli na ledě poslední Kadaně," nebral si servítky Šumperský deník. Ten sice zmínil historické vzájemné utkání, kdy Šumperk prohrával s Kadaní po dvou třetinách taktéž 0:3 a dokázal v poslední části hry divokou jízdou otočit na 5:3, zároveň však poukázal, že historie se neopakovala. Server hokejportal.cz zdůraznil, že Kadaň si připsala první výhru v letošní sezóně, když přehrála nováčka ze Šumperka. "Ten si odvezl pětigólový příděl a má tak do středy o čem přemýšlet," dodal server.

Server Idnes.cz převzal zpravodajství od ČTK. To se o utkání obsáhle rozepsalo a také připomenulo, že Draci dostali na začátku druhé třetiny domácí tým pod tlak. "Ale Jarinu nepřekonali ani v 27. minutě, v níž zlikvidoval samostatný nájezd Pekra," připomnělo ČTK zajímavý moment z druhé třetiny, kdy se Šumperk neprosadil ani z trestného střílení. To se naopak podařilo využít Kadani, která tímto gólem pečetila skóre. Stranou v hodnocení nezůstal ani server hokej.cz, který začátek souboje okomentoval slovy "Ve velkém stylu vstoupili do utkání se Šumperkem hokejisté Kadaně. Domácí hráči v první třetině třikrát překonali hostujícího gólmana Danečka a v podstatě si tak zajistili vítězství." Chybička se však vloudila, Lukáš Daneček inkasoval ze třech gólů v první třetině pouze jeden.

Chomutov stále stoprocentní, venku zvítězily pouze Ústí a Olomouc

Havlíčkův Brod hostil Benátky nad Jizerou a Rebel navázal na dosavadní výsledky jasnou výhrou 5:1. Hattrickem se zaskvěl domácí Miroslav Holec, další trefy hokejistů z Vysočiny obstarali Tomášové Svoboda a Micka. Za hosty se prosadil pouze jeden hráč a to Michal Pavlů. Rebel si tak udržel 3. místo v tabulce, benátecký výběr je osmý. Naplno bodovalo i Znojmo, což odnesl Beroun. V Hostan aréně viděli diváci pět branek, všechny pak vsítili domácí hokejisté. Vítěznou branku vstřelil již ve třetí minutě Havlík, na jeho zásah navázali Hradecký, Barták, Haman a Protivný. Luboš Horčička si připsal první letošní "shot-out", za výhrou nasměrovaly domácí i tři využité přesilovky.

Chomutov se proti Vrchlabí na pátou letošní výhru pořádně nadřel. Domácí sice vedli zásluhou trefy Milana Procházky, avšak druhou třetinu - ve které doposud Chomutov vždy vyhrával a rozhodoval zápasy ve svůj prospěch - nezvládli. Vrchlabí ji vyhrálo 2:0, když Bendík a Zima. Obrat Severočechů v poslední třetině dirigoval střelec první branky Procházka. Hned po 39 vteřinách hry se prosadil podruhé, třetí gól domácích přidal Eiselt a definitivu zajistil po Procházkově přihrávce Duda. Potřetí letos získala plný bodový zisk i jihlavská Dukla, která doma přehrála Havířov. Ten sice vedl po Červenkově brance, ale obrat načal Hodek v přesilové hře, ve druhé třetině přidali další branky Hanzal s Rytnauerem. Na začátku poslední třetiny využil další domácí přesilovku Bakus. Hosté opět s Moravcem v sestavě stačili pouze korigovat díky Veleckému. Dukla je po výhře 4:2 pátá, Havířov klesl na poslední místo v tabulce.

Brankově chudé utkání viděli diváci souboje Třebíč - Hradec Králové. Jakub Lev v brance Slavistů tentokrát odpočíval a příložitost dostal Štůrala. Ten si připsal 40 zákroků a Třebíč díky němu i druhé čísté konto v sezóně. Nestačilo to však na nic víc než na dvoubodový zisk. I hosté totiž neinkasovali, Luňák pochytal 31 střel. V nájezdech pak rozhodl domácí Petr Zahradník. Třebíč je tak 10. v tabulce, Hradec Králové hned za ní. Nováček z Tábora podlehl Ústí nad Labem a od prvního kola tak čeká na další bodový zisk. Petr Martínek sice dostal domácí Kohouty do vedení, hosté zbraně nesložili a zápas otočili. Pajič srovnal deset vteřin před první sirénou díky zužitkované přesilové hře, ve druhé části hry přidal Kříž, tentokrát v ústeckém oslabení. V čase 47:19 pak Mikulík pečetil vítězství Slovanu v poměru 3:1. Ústí je stále v tabulce druhé, Tábor klesl na 14. místo.

Poslední utkání kola se odehrálo na východě Čech - Chrudim hostila Olomouc a nakonec prohrála 3:5. Dvakrát přitom Chrudim v utkání vedla a to 1:0 a 3:2. První gól utkání vstřelil Jan Šeda, výběr z Hané ale otočil. Uspěli Davídek a Haluza. Ve druhé třetině se dočkalo 620 diváků jediné branky, když srovnal Blažek. A na začátku poslední dvacetiminutovky poslal Chrudim znovu do vedení Procházka. Posledních sedm minut zápasu však patřilo hostům, zvláště pak Martinu Davídkovi. Ten zapříčinil obrat na 4:3 a zároveň zkompletoval svůj hattrick. Poslední zásah v zápase obstaral obránce Lhotský.