Ohlédnutí č. 1: Radek Duda třikrát bodoval, Draci vyhořeli i díky přesilovkám

Jaroslav Svoboda, neděle 13.9.2009
Š u m p e r k, Z n o j m o - První kolo první ligy je v případě některých týmů zdárně, v případě jiných samozřejmě zase nepříliš zdárně za námi. Draci ve své obnovené premiéře podlehli dalšímu nováčkovi, znojemským Orlům vysoko 1:5. Své kvality dala najevo chomutovská posila Radek Duda, která si připsala tři kanadské body. Jihlava nasázela Třebíči v derby Vysočiny sedm branek a naopak ústecký Dušan Salfický udržel v Berouně jako jediný gólman soutěže čisté konto. V následujícím článku přinášíme ohlasy za zápasem Znojmo vs. Šumperk, shrnutí pěti z našeho pohledu nejpodstatnější faktorů utkání a také ohlédnutí za zbývajícím programem kola.

Ohlasy - Znojmo vs. Šumperk

Drakům se letošní premiéra vůbec nezdařila, ačkoliv v úvodu nebyli šumperští hráči vůči Orlům horší, ba naopak. Pak však přišly zbytečné fauly a dva inkasované góly. "Chtěl bych pogratulovat Znojmu k vítězství. My věděli, že Znojmo hraje aktivní hokej, několikrát jsme je i viděli hrát. Připravovali jsme se na to a v úvodních pět, sedmi minutách jsme byli lepším týmem, měli jsme šance," začal na tiskové konferenci hodnotit utkání šumperský kouč JIŘÍ REŽNAR. "Jenže o výsledek jsme se připravili sami po hrubých osobních chybách. Po dvou faulech Znojmo dokázalo přesilovky výborně sehrát," vypíchl nejspíš klíčový moment zápasu trenér Draků.

"Tu první třetinu jsme pořád ještě chtěli hrát, kousat. Ale další hrubá chyba, námaz obránce zpoza brány a 3:0 nás poslala do kolen. O přestávce jsme si řekli, že chceme trochu zvednout hlavu a hrát aktivně, ale bohužel Znojmo bylo na koni, dalo čtvrtý gól po další naší chybě na modré čáře. Pak už se to neslo v takové jednoduchosti hry Znojma, kdy nás domácí přehrávali," doplnil Režnar.

Zklamáním nejen pro fanoušky, ale i pro Jiřího Režnara, skončilo vystoupení některých hokejistů, kteří měli figurovat jako opory. "Určitě ano. Já to už říkal, hned v úvodu jsme měli tlak, ale pak jsme se dopustili dvou hrubých chyb. Nejprve zbytečný zákrok Martina Ambruze, následuje další takový faul u branky Lubomíra Vosátka," vrátil se k přesilové hře 5 na 3 v úvodu zápasu Režnar. "Ale furt jsme ještě hráli, ale pak přišla chyba Aleše Holíka, který namazal před bránu. I tak první třetina nebyla herně špatná, jenže dostali jsme čtvrtý gól a pak se to sesypalo. A měli pomoci zkušenější hráči, ale bohužel," zakončil své povídání Režnar.

Zkušený kouč domácího mužstva JAN NELIBA sice nestihl do startu mistrovské sezóny najít cestu na znojemské vinobraní, po utkání však v rámci spokojeného hodnocení duelu nepopřel, že se vydá slavit. Jak ale viděl kouč Orlů zápas? "Kolega Režnar to řekl přesně. My byli v začátku hodně nervózní a v křeči, dostávali jsme se pod tlak. Jenže Horčička podržel v úvodu mančaft a dál? To už je okomentovaný," odkázal Neliba novináře na výroky trenéra Draků. "Jsem nadšený z obecenstva, krásnej zápas, krásná atmosféra. Děkuji," vyslal díky směrem k "Orlofans" znojemský kouč. Obdobně se po tiskovce vyjádřil i Jiří Režnar. "Samozřejmě je potřeba poděkovat šumperským příznivcům, kteří dorazili a fandili," řekl s mírným nádechem omluvy vůči příznivcům lodivod Draků.

Pět postřehů: Znojmo - Šumperk

Nabízíme vám i náhled na pět zlomových momentů či zajímavých faktorů celého utkání z pohledu naší redakce. Pojďme si rozebrat a připomenout zajímavosti zápasu.

Dvojnásobné oslabení v 8. minutě

Šumperk nevstoupil do zápasu vůbec špatně, měl několik velkých příležitostí a Horčička podržel domácí zvláště při šanci Radima Antonoviče, jehož sklepnutý kotouč skončil pod znojemským brankářem. Pak ale přišlo klíčové oslabení zápasu, ve kterém Orli dvakrát zužitkovali fauly Ambruze a Vosátka. Uklidnění domácí si pak nejen drželi vedení, ale navíc jej dokázali navyšovat.

Důraz u brankoviště

Většina branek domácích padla z blízkosti brankoviště. A právě důraz u brankáře hrál v zápase velkou roli. Šumperk se jen párkrát dostal k dorážkám či k nátlaku Horčičky, ten často měl dostatek času střelu pokrýt a situaci uklidnit. Orli naopak předvedl důraz. Za zmínku stojí i poslední dva góly Znojma, kdy nejprve Říha projel až před branku, lehce si přehodil nikým vážněji nenapadán bezmocného Vojtka a zakončil. Hořava pak pečetil "bůra" trefou z hranice brankoviště.

Efektivita přesilovek

Úspěšnost přesilovek také hraje svou roli na výsledku, který se ve Znojmě zrodil. Domácí zužitkovali hned tři početní výhody, Draci ani jednu. A to i přesto, že hráli dvakrát i ve výhodě dvou hráčů v poli. Jenže dlouhodobá slabost se projevila opět. Z jedenácti vyloučení Znojma nebylo potrestáno žádné.

Výkony brankářů

Proti sobě se postavili domácí Luboš Horčička a šumperský Martin Vojtek - a oba zkušení brankáři nezklamali. Horčička podržel Znojmo v prvních sedmi minutách zápasu, kdy pochytal snad tři tutové šance Šumperka. Zvláště při ráně Antonoviče dostal ochozy na nohy a sklidil bouřlivý potlesk. Pozadu však přes pět inkasovaných branek nezůstal ani Martin Vojtek. Ten uchránil hosty ještě většímu přísunu kotoučů do vlastní branky. A také on sklidil ovace skupinky šumperských fanoušků.

Atmosféra zápasu

Do Hostan Arény si našlo cestu přesně 2002 diváků a ti vytvořili nadprůměrnou prvoligovou kulisu. Samozřejmě tomu pomohl i vývoj zápasu, přesto se Znojmo i po "sestupu" do první ligy nemusí za své publikum stydět. Zápas také okořenila kromě mnoha nápaditých pokřiků i mexická vlna, do které se zapojili i šumperští fanoušci. Ti i přes nepříznivý vývoj vydrželi své mužstvo povzbuzovat až do samotného konce.

Jihlava smetla Třebíč, Salfický vystřihl první shot-out sezóny

Nejen ve Znojmě se hrálo a tak si shrňme i ostatní duelu první kola celé soutěže. Ty nabídly také spoustu zajímavých okamžiků - Duda vstoupil do bojů dvěma góly a jednou asistencí, Salfický pak v Berouně vychytal čisté konto. Ostře sledované derby v Jihlavě skončilo hladkou výhrou domácích a táborský nováček pařehrál doma Havířov.

Jihlava hostila Třebíč a očekávané vysočinské derby skončilo jasnou záležitostí. Domácí svěřenci Josefa Augusty zasadili zlomový úder na přelomu 2. a 3. třetiny, kdy skórovala Dukla hned čtyřikrát. Celkové skóre narostlo na výsledek 7:2 a jak zveřejnil jihlavský web, Dukla udrželo svou sobotní neporazitelnost s Třebíčí - v tento den totiž ještě nikdy v derby neprohrála. Hrálo se i v Olomouci, kam přijelo Vrchlabí. Souboj dvou silných prvoligistů skončil výhrou Kohoutů. Ti šli do vedení díky Kucharczykovi v 18. minutě, srovnat se pak hostům podařilo až ve 42. minutě. Na Mikšovského trefu však ještě odpověděli Divíšek s Polodnou.

Do Havlíčkova Brodu přijela Kadaň a v Kotlině padlo devět branek. Domácí skórovali šestkrát a připsali si tři body. Rozhodnutí přitom přinesla až poslední třetina, kterou Rebelové vyhráli 4:1. Dvěma góly v zápase se blýskl domácí Borovanský. Do Chomutova zajížděl Hradec Králové a hosté favorita hodně potrápili. Ten ale nakonec doma zvítězil 4:2 a třemi kanadskými body se na tom podílel i Radek Duda.

Na hokej se šlo i v Berouně, ale Medvědi s Ústím nad Labem příliš nepochodili. Lvi zvítězili hladce 5:0, Dušan Salfický si hned v prvním utkání připsal čisté konto. Nováček z Tábora přivítal Havířov a vedl již po první třetině 2:0. Když však chvíli před koncem druhé třetiny snížil Bursík, hosté začali sahat i po vyrovnání. Tábor ale výhru udržel a mohl slavit. Chrudim v souboji s Benátkami vedla již 2:0 a zdálo se, že dobře načatý duel domácí zvládnou. Hosté si ale nechali mezi prsty ujít konec druhé třetiny, kdy Benátky třemi góly utekli do vedení 4:2. Konečný stav utkání bude zapsán v poměru 6:2 pro Benátky.