5. kolo: Mráz opařil Frýdek-Místek a Draci vyhráli, aniž by v utkání byť vteřinu vedli

Jaroslav Svoboda, pátek 24.9.2010
Š u m p e r k - Dalších sedm utkání druhé ligy skupiny Východ potvrdilo, že tato soutěž je v celorepublikovém hledisku mírně podceňována. Diváci na stadionech měli možnost vidět veskrze napínavé boje (tedy snad až na vítězství Techniky nad Frýdkem-Místkem), na šlágr kola v Prostějově zavítali 2500 hokejových nadšenců. A ačkoliv domácí Jestřábi v utkání ani jednou neprohrávali, radovali se nakonec z vítězství šumperští Draci. Ti tak jako první v letošní sezóně dokázali Jestřábům nejen sebrat body, ale dokonce je i porazit. V Rosicích zase zavládl krutý Mráz - pěti góly zatížil útočník Techniky konto posledního celku tabulky a Frýdek-Místek si tak domů odvážel vysokou prohru 3:8. Pár hodin před začátkem zápasů šestého kola se naposledy vraťme ke středečním bojům.

Zdeněk Mráz udeřil trochu paradoxně v předvečer astronomického konce léta. Zdatně mu u střelecké show vypomáhal Miroslav Barus. Ve 14. minutě vedli domácí 3:0, když čistý hattrick zaznamenal Mráz, pro změnu čistý "assistrick" putuje na konto právě Baruse, který pečlivě rozděloval Mrázovi gólové přihrávky. Toto duo ale úřadovalo dál, Mráz přidal do konce třetiny ještě jeden gól, aby symbolicky uzavřel domácí účet zápasu v 48. minutě. Jak jinak než po asistenci Baruse, který v utkání zaznamenal branku a pět asistencí. Hosté potvrdili, že se nachází v herní krizi. Hlavně defenzíva připomíná děravé boty známé ze stejnojmenné písničky Jiřího Schelingera. Letos totiž pouze jedinkrát inkasoval méně než šest branek.

Na Lapač zavítal Hodonín a po "strhujícím" závěru utkání s Havířovem se tentokrát duel obešel bez větších problémů. Ty však měli překvapivě Drtiči, kteří na Valašsko přijeli s puncem favorita. Trápící se Vsacané sice v zápase prohrávali, jenže Pešova branka z konce úvodní třetiny na vítězství hostům nestačila. Valašské povstání započal ve 24. minutě Daniel Vaněk, v 31. minutě trefil vítězný gól zkušený zadák Zbyněk Spitzer. Ve 33. minutě oslavil návrat na Lapač Marek Dubec, který podráždil ochránce zvířat vyvražděním pavoučků v šibenici Tučkovy branky. Vsetín dokázal poprvé letos vyhrát za plný počet a katapultovalo jej to na 11. místo tabulky.

Vítězit letos na ledě Nového Jičína letos nebude snadná záležitost. Pravda je, že pod nedalekým kopcem Svinec se nevyhrávalo lehce nikdy. V prvním kole padli zdejším hokejistům na jejich ledě Draci, ve třetím potkal stejný osud Bobry z Valašského Meziříčí a další trofej přišla v kole pátém - Nový Jičín přehrál přerovské Zubry 3:2. Hosté přitom dvakrát vedli, na gól Kotáska odpověděl po třech minutách vyrovnáním Vrdlovec, na druhou přerovskou trefu přišla reakce ještě dříve. Pátá trefa Jana Koláře v sezóně na body nestačila, něco málo přes minutu trvalo domácím, než Pavlačkou vyrovnali. Rozhodnutí přinesla 54. minuta. Horák překonal Tihláře a poslal Nový Jičín opět na výsluní v ligové tabulce čítající domácí zápasy.

V Šumperku Lvi neuspěli, doma už se Břeclav radovala

Jen o něco málo hůře než Novému Jičínu se daří na domácím ledě i Břeclavi. Ta patří mezi příjemná překvapení úvodu sezóny a právem je v tabulce na šestém místě. Přitom v Šumperk Lvi dlouho sahali po bodech, nakonec je nevybojovali. V pátém kole hostili Uherské Hradiště a revanš se zdařil. Nicméně stejně jako proti Havířovu ve třetím kole i tentokrát Břeclavští prohrávali již 0:2. Jenže Lvi opět zabrali a zakousli a v polovině zápasu zavelel k obratu kapitán Sedláček. Erik Novák poté ve 43. minutě srovnal a kremaci hradišťské naděje na body dokonal Barták necelé čtyři minuty před sirénou. Lvi se zařadili v tabulce domácích zápasů na druhé místo za Nový Jičín, Uherské Hradiště na první body z venku stále čeká.

Valašské Meziříčí se po odchodu dirigentů Sochorka se Šebestou snaží stále marně sladit svůj orchestr. Ani v Opavě se to Bobrům nepodařilo, byť již ve třetí minutě zahrál gólovou píseň Bokroš. Neskončilo však ani první dějství a domácí duo Mlýnek - Kocián dostalo Opavu do vedení. A Slezan již zápas ze svých holí nepustil. Ve 23. minutě Kocián přidal druhý gól, hosty dorazil hlavně konec druhé třetiny. To během minuty skórovali Měch a Pavelek a hosté už netrpělivě vyhlíželi přestávku a odchod do kabin, kde by mohli zformovat síly. To se Bobrům nakonec aspoň z části povedlo. Ve 45. minutě během pár vteřin skórovali Tatarčík a Bacul, Valachům svitla naděje. Jenže další korekce stavu nepřišla, naopak Měch trefil minutu před koncem utkání prázdnou branku a ztrestal power-play soupeře.

Slezan Opava doma přehrál Valašské Meziříčí

V Uničově neměli po přípravě příliš důvodů k radosti. Jedna prohra střídala druhou, výrazné výkonnostní zlepšení se nedostavovalo. Nicméně ligová soutěž je něco trochu jiného. Důležitou se jeví výhra ve Frýdku-Místku, která zdá se Hanákům psychicky pomohla. Proti Havířovu totiž svěřenci Tomáše Sršně bodovali opět. Uničov poslal do vedení zkušený Komínek, po dvou třetinách ale vedl Havířov 3:1. Poslední desetiminutovka patřila opět domácím. Nejprve Dvorčák skóroval po přihrávce nové akvizice Daniela Kunceho, pět minut před koncem třetiny srovnal Handl. Prémiový bod pro Havířov vybojoval Najdek. Uničov však musí řešit poněkud větší problém. Klub totiž opustil brankář Miroslav Koloušek a tak nedělní soupeř Draků přišel o svou jedničku.

V Prostějově se utkali Draci s domácími Jestřáby a šlágr kola přinesl další vítězství šumperského mužstva, již čtvrté v řadě. Přitom Šumperk v celém utkání - i kdyby jen jedinou vteřinu - nevedl, čtyřikrát dokázal srovnat jednobrankové vedení lídra tabulky, aby v prodloužení rozhodl Vilém Tell šumperských Draků Michal Velecký. Svou pátou brankou v sezóně srovnal na 4:4, v prodloužení pak zajistil svou šestou trefou sezóny vítězství. Draci se domů vrátili jako úspěšní pokořitelé Prostějova, což se doposud žádnému celku letos nepodařilo. A i třetí souboj obou těchto týmů v letošní sezóně skončil výsledkem 5:4, dvakrát se tak stalo v přípravě po nájezdech, tentokrát už v prodloužení. Poprvé se však z vítězství radovali hosté. Utkání sledovala nadprůměrná návštěva 2500 diváků.