Draci porazili poprvé v historii českobudějovický Motor

Jaroslav Svoboda, sobota 26.10.2013
Napínavý zápas až do samého konce viděl šumperský stadion. Draci na svém ledě přivítali českobudějovický Motor a v duelu vedli již 2:0, další větší šance pak neproměnili. Hosté ale do třetí třetiny vstoupili velmi aktivně a podařilo se jim do deváté minuty třetí třetiny srovnat. Šumperk však nakonec zápas vyhrál, napínavé drama rozlouskl vítěznou trefou ALEŠ HOLÍK, při dramatickém power-play pečetil vítězství střelou do prázdné branky Jan Semorád.
16.kolo sobota 26.10.2013
DRACI PARS ŠUMPERK - ČEZ Motor České Budějovice
4:2
(1:0, 1:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 4. Brunec (Hulva, Semorád), 27. Půhoný (Holík, Sedlák), 52. Holík (Matějíček, Semorád), 59. Semorád (Haas, Matějíček) - 42. Chmelíř (Šachl, Ondřej), 49. Skuhravý (Šachl, Ondřej). Rozhodčí: Trombík - Barteček, Vengřín. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1027. Střely na branku: 32:26. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2.
Štůrala - Holík, Matějíček, Sedlák, Tesařík, Novotný, Starý, Navrátil - Haas, Plášek, Půhoný - Brunec, Hulva, Semorád - Staněk, Moskal, Žálčík - Cink, Skoumal, Langr.
Halmoši - Novák, Kříž, Prokop, Chmelíř, Pavlíček, Semrád - Kuchejda, Rob, Kotalík - Skuhravý, Šachl, Ondřej - Bárta, Melka, Třetina - Vaniš, Přibyl, Ferebauer.

Šumperští hokejisté vyrukovali tentokrát na svého soupeře bez posil z Vítkovic, jedinou tváří z extraligy tak byl zlínský zadák Matějíček, který však zasáhl do osudu zápasu vydatnou měrou.

Oba týmy dělily od sebe pouhé tři body a v natěsnané ligové tabulce navíc každý bod hraje roli, tudíž zápas rozhodně měl svůj náboj. A domácí vstoupili tentokrát, oproti prvnímu vzájemnému zápasu v Budvar Aréně, lépe. Ve čtvrté minutě našel Hulva po souhřes se Semorádem Tomáše Brunce, který uklidil kotouč do poloprázdné Halmošiho klece.

Srovnat mohl zkušený Skuhravý, ale trefil pouze hruď Štůralovu. Ve třinácté minutě měl ještě větší šanci Melka, který si vybruslil před šumperskou branku, ale díky Štůralově zásahu holí se k zakončení ani nedostal. V závěru třetiny naopak mohl zvýšit náskok draků Půhoný, ale po Pláškově přihrávce trefil jen Halmošiho betony.

V úvodu druhé třetiny znovu nejprve zahrozili domácí, Hulva ale také trefil jen betony budějovického gólmana. Hosté pak nepotrestali Staňkovo vyloučení, naopak chvíli po jeho skončení putovali za katr Vaniš se Skuhravým a Šumperk skóroval podruhé. Až v závěru velmi dlouhé znásobené výhody se ocitl sám před Halmošim Půhoný, dostal chytrou přihrávku od Holíka, a v prostoru před budějovickým brankářem se trefil přesně.

Zbytek třetiny se nesl jen v marné snaze dobývání branky domácích, hosté hrozili hlavně z křídel, ale do vážnější šance se nedostali. A draci naopak při dalším, tentokrát Tesaříkově vyloučení, potvrdili, že doma v oslabení hrají prim. Naopak právě hostitelé utkání pak v závěru třetiny při vyloučení Kuchejdy, a poté i Prokopa tlačili Motor, ale další gól nepřidali.

A velmi záhy v začátku třetí třetiny toho litovali. Ještě během Prokopova trestu totiž Motor snížil, a paradoxně se při vlastním oslabení trefil obránce, zkušený Lukáš Chmelíř. A hosté rázem ožili, navíc těžili z další přesilovky, i tentokrát ji ale draci ubránili.

Přesto se podařilo Motoru srovnat. Do zcela nepokrytého prostoru si vyjel "zpoza buku" zkušený Václav Skuhravý, jehož skvostně našel Šachl, a hostující forvard nasadil Štůralovi parádní kličku a srovnal. Hostů bylo rázem všude plno, snažili se aktivně napadat domácí hráče již během rozehrávky, leč třetí gól nepřidali. Naopak Semorád ujel po křídle a jeho pas na Aleše Holíka propasíroval šumperský kapitán až do branky. Znovu získané vedení rozhodlo zápas ve prospěch draků. Zvlášť když Třetina u tyčky šumperské klece opovrhl vyrovnáním a trefil jen boční tyč.

Rostoucí nápor hostů však utlo vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě, kdy se dva hráči Motoru srazili během střídání a hlavní sudí byl neoblomný. Šumperk se snažil hrát přesilovku hlavně na jistotu, mnohdy však jeho hra zaváněla přílišnými komplikacemi. Hosté tak dokonce vybojovali buly v útočném pásmu a vsadili vše na jednu kartu. Odvolali brankáře ještě před koncem trestu, gól však nedali a naopak Jan Semorád chvíli před vypršením 59. minuty trefil prázdnou branku.

Šumperk tak doma vyhrál 4:2 a bodově se na svého soupeře, kterého přijely podpořit desítky fanoušků, dotáhl.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Jsem rád, že jsme dokázali vyhrát oproti předchozím zápasům, kdy jsme taky hráli dobře, ale nedávali branky. Chtěl bych klukům poděkovat, že po té sprše, kdy jsme dostali dva góly po našich propadnutích, se nevzdali a dokázali vybojovat důležité vítězství.
Radek Bělohlav, HC Motor České Budějovice: Zápas rozhodla naše hloupá chyba. Jakmile jsme se vrátili do zápasu, tak jsme domácím ztížili pozici, neměli to lehké. Jenže pak jdeme čtyři na dva, přijdeme o puk a se soupeřem se už nevrátíme. Ve třetí třetině přitom domácí nic neměli, snad kromě přesilovek. Takové zápasy bychom měli vyhrávat.