V Přerově se nevyhrává, i Draci o tom ví své

Jaroslav Svoboda, úterý 26.8.2008
Š u m p e r k - Šumperští hokejisté ani napočtvrté nedokázali vyhrát na ledě soupeře. Úterní podvečer jim nepřinesl štěstí v Přerově, po šesti brankách v úvodní třetině totiž skóroval v průběhu prostřední dvacetiminutovky jen Petr Dostál a díky manku ze začátku zápasu prohrál Salith Šumperk na ledě Zubrů 3:4. Draci podlehli jednomu z očekávaných favoritů ligy i v závěrečných nájezdech, taktéž o gól 2:1. Střelecky se dokázali v dnešním utkání ze šumperských hráčů prosadit Martinka, Osina a Dostál, Ladislav Martinka se navíc stal jediným úspěšným Drakem při nájezdech. Šumperk tak prohrál generálku na prestižní turnaj v polském Sosnowci. Již zítra v něm na Šumperk čeká maďarský mistr Alba Volán Szekesfehérvár.
příp úterý 26.8.2008
HC ZUBR Přerov - DRACI PARS ŠUMPERK
4:3
(4:2, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 4:13 Korčák (Kolář), 7:25 Ditrich (Sprušil, Kočara), 9:14 Martinák (Rusek), 11:26 Hanák (Rusek, Martinák) - 5:24 Martinka (Melicherčík), 15:56 Osina (Kubala), 35:48 Dostál (Vrtík). Rozhodčí: Klimecký - Polák, Chytil. Vyloučení: 8:4. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: . Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:3.
Krejčí - Pala, Halouska, Vlček, Hruška, Bauer, Novák, Ryšánek, Prinke - Kočara, Sprušil, Ditrich, Kolář, Šimo, Korčák, Martinák, Hanák, Rusek, Kundrátek, Mališka, Rak
Králík (12. Peksa) - Osina, Vrtík, Kubala, Blanár, Ondráček, Šindler, Šula, Ambruz, Meluzín, Bařica, Novosad, Vymazal, Drábek, Dostál, Melicherčík, Martinka, Čížek, Ohnutek, Fischer

Šumperským hokejistům letos není zatím na ledě soupeře přáno. A co víc, zítra startuje turnaj v Polsku a bilance Draků mimo svoji ledovou plochu? 0 výher, 4 prohry. Tu další utrpěl Šumperk na ledě Přerova. O výhře domácích Zubrů rozhodl ostrý start do utkání - kanonádu z úvodu "nepřežil" brankář Králík, odchovanec Nitry. Po necelých dvanácti minutách jej vystřídal Marek Peksa a šumperská anabáze slovenského gólmana je nejspíš u konce.

Úvodní třetina přinesla pořádnou přestřelku, přičemž přesněji pálili domácí. Ti během úvodní pětiny utkání vyhnali z branky testovaného brankáře Králíka. Draci v tomto časovém rozmezí oponovali pouze zásahem Martinky. V úvodu zápasu se obě mužstva pouze oťukávali a i když měli Draci více kotouč na svých holích, skóre otevřel domácí Zubr. Ještě předtím však brankář Krejčí dvakrát zašil puk do své lapačky, první střelbu zápasu obstarali Dostál a Ambruz. Pak přišla úvodní branka zápasu. Kolář poslal do úniku zlínského odchovance Jiřího Korčáka, dvacetiletý forvard a mládežnický reprezentant Králíka překonal a otevřel tak skóre duelu.

Draci zbraně nesložili, naopak rychle vrátili soupeři tvrdý úder. Puk do přerovské branky poslal Ladislav Martinka, který po přihrávce Melicherčíka nedal Krejčímu tentokrát šanci. To byla ve své polovině šestá minuta duelu a ostrý začátek zápasu musel přítomné diváky bavit. O to víc je potěšily další minuty. Domácí totiž třemi góly odskočili na rozhodující náskok v zápase. Předtím však trefil síť šumperský útočník David Ohnutek, bohužel však pouze tu nad mantinelem za brankou. Poté již přišla přehlídka domácích branek. Vše započal Marek Ditrich, který v osmé minutě vrátil Přerovu vedení po kombinaci Kočary se Sprušilem. Vladimír Kočara sice nahradil v první formaci Přerova již zaběhlého Koláře, evidentně však domácím tato změna problémy nedělala.

Vteřinu před naplněním deváté minuty fauloval David Ohnutek, čimž zavdal domácím šanci udeřit potřetí. Patnáct vteřin od usednutí Ohnutka na trestnou propálil Králíka Tomáš Martinák. Poslední branku domácích v zápase viděli diváci v polovině 12. minuty. Tečku za účinkováním Králíka v šumperské brance napsal útočník Hanáků Pavel Hanák. Mezi tyče se pak postavil Marek Peksa a žádný sebemenší kousek černé gumy za svá záda již nepustil. Šumperský odchovanec tak držel naděje hostů na vyrovnání až do samotného závěru duelu.

Začátek druhé půle první třetiny obstarala kromě branky Přerova i přesilovka domácích, v ní však Zubr působil až příliš bezzubě - naopak Draci v následné výhodě dokonce dvou hráčů na ledě uspěli. Nejprve Martin Ambruz trefil tyč přerovské svatyně, pak však uspěl Jiří Osina, který jako již tradičně působil na přerovském zimním stadiónu velice aktivně. Puk poslal do branky od modré čáry a asistenci si připsal na jeho gólu jiný zadák - Dalibor Kubala. Závěr úvodní třetiny přinesl více vzruchu před Krejčím, ovšem Ohnutek nejprve stál v brankovišti, následně Dostál na domácího strážce nevyzrál.

Bleskový začátek prostřední třetiny obstarala úderná domácí první formace - Ditrich sice servíroval Sprušilovi velice kvalitní příhru, ten střelu poslal nad branku. Slibný úvod do třetiny překazil Zubrům Vlček, který si za hákování vykoledoval krátký oddech na trestné lavici. Šumperk měl následně šanci snížit, svůj střelecký apetit tentokrát Jiří Osina nenaplnil - ze souboje vyšel pro změnu jako vítěz Krejčí. Další úspěch si připsal domácí brankář i proti Dostálovi ve 26. minutě. Poté si menší setkání u mantinelu okořenili tvrdými zákroky současný Drak s tím bývalým - Blanár a Rak. Hostům do karet nahrálo další vyloučení, během něhož se v šanci objevil znovu Petr Dostál - skákající kotouč po přihrávce Melicherčíka ovšem útočník, který během přípravy oblékl již dresy obou soupeřících družstev, minul.

Draci tedy přesilovku nevyužili, závdavkem však během dalších minut dostali díky neposlušnosti domácího Hrušky další dvě výhody hráče v poli. V té první pálili Vymazal a Martinka - bývalý prostějovský Jestřáb neuspěl díky postavení útočícího hráče v brankovišti, navrátilec z Uničova pak nezamířil přesně. V druhé výhodě již byl hostující tým úsěšný. Petr Dostál se již poněkolikáté ocitl před Krejčím v šanci, tentokrát však využil své příležitosti - ta byla ještě umocněna tím, že domácí gólman postrádal hokejku, na ránu pod břevno byl tedy krátký.

Střelecký účet mohl následně vzrůst na každé straně, Novosad sice pálil tvrdě, leč neúspěšně, podobně se dařilo (či spíše nedařilo) domácímu Sprušilovi. V závěru třetiny si Zubři mohli po delší době zahrát přesilovku, v ní však Šumperk ataky Přerova eliminoval na maximální možnou míru. Přesilovka trvala chvíli i v úvodu poslední třetiny, zbývajících 26 vteřin stačilo domácímu týmu na největší šanci během početní výhody. Vladimír Kočara před poloprázdnou brankou minul. I tak budou na začátek poslední třetiny vzpomínat ve zlém - Kundrátek se za pár chvil hrnul vstříc brance přes Osinu, naštěstí se přes něj nepřehrnul. Zvýšit náskok nažhavených Zubrů mohl i Hanák, kotouč se však svezl kolem tyče ze špatné strany a skončil mimo.

Na začátku páté minuty se poprvé po úvodním buly třetiny zajiskřilo i před přerovskou brankou, nicméně nejednalo se o gólové ohrožení, spíše tak o možné zdravotní ohrožení. Střet s Vymazalem odnesl Krejčí, po několika okamžicích se však postavil domácí brankář na nohy a dochytal utkání. Nepovedené herní okamžiky podtrhlo vyloučení Dostála, hostům však Zubři příliš nezatopili, jedinou nepříjemností byla pro Draky srážka Koláře s Peksou, naštěstí bez následků.

V padesáté minutě měl možnost zavzpomínat si na svou premiéru v dresu Draků Roman Meluzín, který tehdy právě proti Přerovu vstřelil hned ve svém prvním zápase za Šumperk důležitou branku. Dušan Bařica jej poslal přesnou přihrávkou do nájezdu na Krejčího, střela z hole šumperského kapitána tentokrát mířila těsně vedle. Na tento okamžik navázal Meluzín v 54. minutě, tentokrát ale faulem. Domácí tak o další dvě minuty mohli oddálit bránění vedení. Jenže v čase 55:00 mohl srovnat Michal Vymazal. Jeho blafák Krejčí vychytal.

Poté musel za katr i domácí Bauer a pro Šumperk nastala chvíle, kdy mohl opět vstoupit do děje a srovnat. Obrovskou šanci měl v 57. minutě Dušan Bařica, Krejčí ale vykouzlil další zákrok a když k tomu přidal i kus štěstí, odvátil pohromu. O dvě minuty později mohl vstřelit premiérový gól za Šumperk Vrtík, Krejčí znovu úspěšně kryl. Pak vzplály vášně na druhé straně, Dalibor Kubala zalehl kotouč v brankovišti a Marek Peksa musel čelit trestnému střílení. V něm ale Pavel Hanák neuspěl - 35 vteřin před koncem tak Peksa živil naději na srovnání. Petr Rutar si vzal ještě oddychový čas, aby zmobilizoval síly. Šumperk se však ke střele dostal až tři vteřiny před koncem. Osinův pokus na Krejčího nestačil.

Přerov tedy vyhrál duel v normální hrací době, přesto následovala po dohodě obou mužstev ještě trestná střílení. V samostatných nájezdech byl však i tentokrát Zubr o krok před Drakem. Za hosty uspěl pouze Ladislav Martinka, z domácích borců se radovali Rak s Vlčkem. Ze šumperských exekutorů neuspěli Melicherčík a Drábek.