Těsnou bitvu v Chomutově ovládli Piráti, rozhodla závěrečná část

Martin Schwarz, Antonín Domanický, sobota 4.10.2014
Náročné dvě kola po sobě rozepsal program ligy šumperskému Salithu. Nejdříve Draci vyrukovali v Havlíčkově Brodě, aby už při sobotním podvečeru ukázali sílu chomutovským Pirátům na severu Čech. Lépe nastoupili ke střetnutí muži domácích barev, loňský extraligista vedl 2:0 po gólech McGregora a Duška. Modrožlutí nesložili zbraně, již na počátku dvacáté páté minut bylo srovnáno, postupně za Šumperk skórovali Marek Haas a Michal Velecký. Kučerovi svěřenci doplatili na vyloučení v závěru prostředního dějství, kdy Chomutov uzmul zpátky ztracené vedení. Jenže dračí odhodlání okusila pirátská loď znovu, běžela minuta padesátá, to šumperská střídačka jásala po zásahu JANA BERGERA. Na prodloužení ale nedošlo, Gajovského trefa určila za vítěze domácí mančaft, konečný výsledek vykázal cifru 5:3.
10.kolo sobota 4.10.2014
Piráti Chomutov - DRACI PARS ŠUMPERK
5:3
(2:1, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 3. McGregor (Drtina, Růžička), 3. Dušek (Rutta), 35. Růžička (Hovorka, Drtina), 53. Gajovský (Sikora, Drtina), 60. Růžička (Kaše D., Hovorka) – 19. Haas (Velecký, Holík), 25. Velecký (Berger, Geweise), 50. Berger (Haas) Vyloučení: 5:7. Využití: 2:1. Diváci: 2467. Střely na branku: 30:33. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 5:3.
Kopřiva – Drtina, Rýgl, Scalzo, Rutta, Skinner, Koma, Šulák – Hovorka, Růžička, Šagát – Kaše D., Dušek, Moore – Hřebejk, Gajovský, McGregor – Sikora, Kämpf, Kaše O.
Koutský – Starý, Holík, Drtil, Geweise, Slavík, Novotný – Velecký, Berger, Haas – Žalčík, Moskal, Staněk – Vávra, Plášek, Brunec – Cink, Vachutka, Kužílek

Po uběhnutí úvodní minuty zápasu mohli jít Piráti do vedení. Scalzo si sjel pro puk do prostoru mezi kruhy a nebráněn zaútočil na bránu. Koutský jeho střelu vyrazil do ochranné sítě. Následně se po vyloučení Pláška dostali Piráti do přesilovkového tlaku. Po střele Drtiny zvládl kotouč tečovat BRYAN MCGREGOR a skóre bylo otevřeno – 1:0. Prakticky ihned po buly se do zakončení proháčkoval ANTONÍN DUŠEK a poslal svůj tým do dvoubrankového vedení – 2:0.

Domácí se hnáni diváky drželi v tempu. Dělovka Komy nenašla správný cíl. Ani střela Ondřeje Kašeho se nedostala za Koutského. Příležitost měl z těsné blízkosti i Hovorka. Tvrdou ránu brankář s vypětím sil zachytil. Ke střele se prokličkoval i David Kaše, ale nezamířil ideálně. Šumperk se k větší šanci dostal až v druhé půli třetiny. Odražený puk se dostal ke Geweisovi, který minul odkrytou bránu. Na druhé straně pak mohl ve vlastním oslabení skórovat Gajovský, když si položil obránce a kličkou napodobil Duška. Jen pohotová reakce Koutského zabránila navýšení skóre. Piráti se posléze museli bránit v dvojnásobném oslabení. Šumperští si dokázali připravit zajímavá zakončení, ale Piráti důsledně bránili, případně zakročil Kopřiva. Teprve dvě minuty před koncem úvodní části zvládli Šumperští snížit. MAREK HAAS dostal puk při situaci dva na jednoho a poslal jej za záda Kopřivy.

Na začátek druhé třetiny se Piráti museli ubránit krátkému tlaku hostů. Posléze domácí zaútočili a Kämpf zkoušel vystřelit z mezikruží. Tísněn obráncem ovšem o kotouč přišel. Netrvalo dlouho a Šumperk se dočkal vyrovnání. Střelu MICHALA VELECKÉHO zkusil Kopřiva zadržet sevřením betonů, ale puk mu propadl a propukla všeobecná šumperská radost – 2:2.

Odpovědět se pokusil Šagát. První klička mu vyšla, při druhé byl zbržděn a následná střela postrádala razanci. Za hosty zkusil střelecké štěstí Staněk, avšak ani jednou netrefil bránu. Ani pokus Moskala neskončil v síti. Posléze připravil hezkou šanci domácím David Kaše. Nikdo z jeho spoluhráčů ale nedokázal zakončit do odkryté brány. Do černého se netrefil ani ve dvojnásobné přesilovce střílející Hovorka. Teprve VLADIMÍR RŮŽIČKA si po výměně kotouče s Hovorkou potáhl kotouč k bližší tyči a poslal jej přes rameno Koutského do brány – 3:2. V závěru třetiny mohl navýšit Moore, ale v kritický okamžik netrefil puk.

Třetí třetina pokračovala nepříjemným zraněním Duška, který se na jejím úvodu zůstal ležet u mantinelu. Za doprovodu spoluhráčů pak odešel ze hřiště. Následně po nahrávce Moskala prověřil Staněk Kopřivu svižnou střelou. Šumperk se v této fázi hry tlačil do útoku, ale slabá koncovka mu komplikovala cestu za vyrovnání. Za Piráty si připravil větší šanci obránce Scalzo, který se prokličkoval do zakončení. Koutský rychle vytasil lapačku a přerušil akci. Na druhé straně pak z bezprostřední blízkosti dorážel jen těsně mimo Moskal. Vyrovnání se konalo až o chvíli později, kdy po chybě Scalza v brankovišti dorazil kotouč do brány JAN BERGER - 3:3.

Hosté pokračovali a mohli jít do vedení. Staněk ale v kritický moment netrefil klec Chomutova. v SD ARÉNĚ se už začínalo schylovat k prodloužení, když všem domácím fanouškům vrátil úsměv do tváří NIKOLA GAJOVSKÝ. Sikora mu přenechal kotouč u tyčky a zmátl gólmana fingovanou otočkou, Gajovský pak měl dostatek času dorazit kotouč do brány – 4:3. Piráty čekal náročný úkol těsné a křehké vedení udržet až do konce utkání. Proti snažícímu se Šumperku to nebylo lehké. Hosté v závěru zkusili hru bez gólmana. Toho využili domácí a snaživý David Kaše zavezl kotouč k bráně, kde s menšími problémy našel VLADIMÍRA RŮŽIČKU pro něhož to byl druhý gól v utkání – 5:3. Utkání skončilo lépe pro Piráty, kteří si připsali důležité tři body.

Aleš Totter (Piráti Chomutov): „Z naší strany přišel výborný vstup do zápasu. Myslím, že nás rychlé vedení ukolébalo a následně jsme nehráli dobře. Ceníme si toho, že jsme dokázali vyhrát tak těžké utkání. Ne všechny věci nám šly podle představ. Hra není optimální, ovšem dnes bereme tři body. To ukazuje určitou sílu týmu ve chvílích, kdy se nedaří, dokážeme zápas zvládnout. Za stavu 3:3, deset minut před koncem jsme na tom nebyli nejlépe, ale nakonec jsme to zvládli. I výborní diváci nás dostali do hry. Dokázali jsme získat tři body, ale ve hře je pořád spousta otazníků a věci, které musíme zlepšit. Dnes jsme spokojení s výsledkem, s hrou nikoliv.

Radek Kučera (Salith Šumperk): „Měli jsme špatný vstup do zápasu. Chomutov nás nachytal, dostali jsme dva rychlé góly, což se na nás podepsalo v následujících minutách. Zvládli jsme ale snížit na 2:1. Ve druhé třetině jsme byli vyrovnaným týmem. Za stavu 2:2 jsme soupeře i přehrávali. Bohužel jsme jim darovali přesilovku 5 na 3, což je v dnešních velkých pásmech smrtelné. Ve třetí třetině jsme vyrovnali a zápas se v této části lámal. Nedali jsme ve velké šanci gól. Po špatném dobruslení hráče jsme dostali na 4:3. V power-play jsme chtěli snížit, to se ale nepovedlo. Mrzí nás, že jsme nebodovali.