Šumperští ztratili všechny body, přesto zůstávají první

Petr Matěj, Radek Bařina, Petr Matěj, středa 18.2.2009
V s e t í n - K oslavám 40. narozenin prvního postupu do druhé ligy si Vsetín může připsat další tři body do tabulky. Valaši podruhé za sebou dokázali Draky porazit, po výhře 3:2 v prodloužení na ledě Šumperka se Vsetín dočkal i doma. Draci sice vedli v úvodu utkání už 2:0, domácí ale ještě před přestávkou snížili, aby těsně před půlkou utkání vyrovnali. Poté se sice ještě dočkali vedoucí branky Draci, ale vsetínští dvěma brankami v poslední části dokázali vítězství strhnout na svou stranu. Šumperským nepomohla ani snaha v power-play a Vsetín tak zvítězil 4:3.
41.kolo středa 18.2.2009
VHK ROBE Vsetín - DRACI PARS ŠUMPERK
4:3
(1:2, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 20. Hrňa (Mikeš), 28. Šimek (Marek), 46. Hrňa (Černý, Štraub), 52. Tesařík (Haschka) - 4. Ambruz (Hulva), 11. Hulva (Ambruz), 37. Stejskal (Novosad). Rozhodčí: Krenželok - V. Fiala, Mrákava. Vyloučení: 6:5, navíc Duba 10 min OT + 20 minut OK. Využití: 1:0. Diváci: 1765. Střely na branku: 37:50. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 4:3.
Plšek - Haschka, Blažek, Šimek, Černý, Pšeja, Rajnoha - Vaněk, Klabačka, Marek - Hrňa, Štraub, Mikeš - Knebl, Podešva, Tesařík
Maláč - Vrtík, Novotný, Ondráček, Blanár, Osina, Sedlák, Čížek - Meluzín, Hašek, Ambruz - Hulva, Vymazal, Novosad - Duba, Stejskal, Drábek - Fischer, Brunec

Slavnostní utkání Na Lapači mezi Vsetínem a Šumperkem nezačalo pro domácí příliš šťastně. Po úvodní oťukávané to totiž byli hosté, kdo z nenápadné akce udeřil. Ambruz vyslal křížnou střelu z pravého kruhu a skrytý kotouč zapadl přesně pod víko Plškovy svatyně (0:1). Valaši se pokusili odpovědět zvýšenou aktivitou, přes pozornou obranu Draků se ovšem k vážnějšímu ohrožení gólmana Maláče nedostávali. Až v 8. minutě poslal hostujícímu brankáři svou vizitku Knebl a hned poté se ve výborné pozici ocitl obránce Haschka, z blízka však přestřelil Maláče i s jeho bránou.

Jak vytěžit z minima maximum předvedli Šumperští Vsetínu v minutě 11. Hulva přesprintoval Haschku, dlouhou kličkou si položil Plška a pod jeho zvednutými betony poslal touš neomylně do sítě (0:2). Na vstřelenou branku navíc brzy navázala první přesilovka utkání v podání Draků. Tato dvojkombinace vzala do té doby aktivnějším domácím vítr z plachet, a byť hosté svou přesilovku nevyužili, celkem s přehledem si hlídali svůj náskok. V 17. minutě mohl zvýšit Hašek, po závaru před domácí bránou ale neprostřelil Plška.

V samém závěru třetiny Vsetín nejprve přečkal dvě nebezpečné rány Ambruzovy a v čase 19:37 se mu podařilo, i s pomocí paní štěstěny, snížit. Po dobré Blažkově práci na útočné modré a jeho následném nahození, vytvořili Valaši před Maláčem velký zmatek. V něm se nejlépe zorientoval Hrňa a jeho střílenou přihrávku si jeden z hostujících obránců srazil do vlastní sítě (1:2). Přesto po třetině, ve které nebyli horším týmem, odcházeli Vsetínští do šaten s jednogólovým mankem.

Druhé dějství odstartoval velký nápor v podání druhé lajny Valachů. Draci na něj odpověděli brejkem Haška, na jehož zakončení mezi betony si ale Plšek chladnokrevně počíhal. Na ledě se poté, zejména zásluhou rozhodčího Krenželoka, který od začátku velkoryse přehlížel oboustranné nedovolené zákroky, značně přiostřilo, což vyvrcholilo bitkou na konci 24. minuty. Do ní se nejaktivněji zapojili zlý muž Duba a Vymazal ze strany hostů a veterán Štraub z domácí strany. V rozkouskované hře se ovšem Vsetínu následná přesilovka nepovedla, na konci minuty 26. ale dostali příležitost na složení reparátu a ten se jim povedl na výbornou. Vaněk našel mezi kruhy volného Šimka, který zachoval chladnou hlavu a přesnou střelou k tyči srovnal skóre zápasu (2:2).

V dalších minutách třetiny se postupně začala iniciativa stále více přesouvat na dračí hole a zejména „Ambruzovci“ při svých střídáních zle zatápěli domácí defenzívě. V minutě 35. měl Plšek plné ruce a nohy práce, aby reflexivním zákrokem zastavil tečovanou ránu Vrtíka od modré. O chvíli později jeli po chybné rozehrávce Šumperka dva Valaši na jediného obránce, Kneblovu střelu do odkryté brány, po předchozí ideální Podešvově přihrávce, ale zastavil vynikajícím zákrokem Maláč. O pár vteřin později zafungovalo okřídlené nedáš - dostaneš. Hosté vystihli vsetínskou kombinaci v útočném pásmu, vystartovali do přečíslení tři na jednoho a Stejskal nedal přesnou střelou do horního růžku Plškovi šanci. I po druhé třetině si tak hosté udržovali těsný náskok.

Třetí dějství nastartoval průnik Brunce, který si povodil Blažka, ale z úhlu nevyzrál na Plška. V dalším průběhu hry se sice Vsetínu rozhodně nedala upřít snaha o vyrovnání, přes pozornou a aktivní hru Draků se ale dlouho nemohli prokousat Maláčovi na dostřel. Platilo to až do času 45:08, kdy po Štraubově přihrávce poslal Černý střílenou přihrávku před branku, načež se nezbedný puk odrazil od brusle najíždějícího Hrni a namířil si to přímo mezi betony bezmocného Maláče (3:3).

Na Lapači tak bylo opět srovnáno, na obou týmech však bylo vidět, že by rády dosáhly na více než pouhou remízu. Víc ze hry měl tým Šumperka, který svou dobrou hrou dokazoval, že je jistě ne neprávem považován za favorita na postup. Na Plška si však svými střelami nepřišli ani Hašek, střílející opět mezi gólmanovy betony, ani agilní Stejskal. Bojovné utkání se chvílemi měnilo na zápas ve volném stylu, neboť rozhodčí Krenželok od 37. minuty zcela zapomněl vylučovat a nadprůměrné druholigové utkání si tak užíval spíše z pozice bruslícího diváka. Minuta 52. však krom neústupné bitvy přinesla i krásnou hokejovou akci. Haschka našel na útočné modré ideálně najetého Tesaříka, který se vřítil mezi překvapené obránce a přesnou střelou z mezikruží do horního růžku nedal Maláčovi ani nejmenší šanci zasáhnout (4:3).

Šumperk vrhl všechny sily do honby za vyrovnáním, Vsetín ale výrazně zpřesnil defenzívu, a jestliže už se hosté dostali k zakončení, jímž byla například nebezpečná teč Hulvova, byl na místě bezchybný Plšek. Když v minutě 57. vypálil těsně vedle Hašek, asi jen málokdo tušil, že to bylo vůbec poslední ohrožení Plškovy klícky v zápase. Závěrečné tři minuty totiž sehráli Valaši skvěle a až na jednu výjimku vůbec nepustili hostující hráče s pukem do svého obranného pásma. Mimo druhé desítky v zápase pro bouřliváka Dubu tudíž hostující snaha o srovnání, okořeněné power-play, nepřinesla zhola nic a po závěrečné siréně tak mohli Vsetínští oslavit nejen 40 let od postupu do druhé ligy, ale též těsné vítězství nad favorizovaným Šumperkem.