Šumperk doma nestačil na Vrchlabí, o body jej připravila 2. třetina

Jaroslav Svoboda, sobota 17.10.2009
Š u m p e r k - Šumperští Draci nedokázali navázat na bodové zisky s Benátkami a Havířovem, na svém ledě totiž podlehli celku Vrchlabí 1:3. O osudu zápasu rozhodla druhá třetina, kdy nejprve hrubku v obraně potrestal Filip, další branky hostů přidal olympijský vítěz Jan Čaloun a chvíli po něm i David Zíma. Jediný střelecký úspěch Šumperka obstaral Petr Janečka, který do zápasu naskočil až do třetí třetiny, i tak byl po hříchu jediným střelcem. Ani bojovně zahranná poslední část utkání již domácím k zisku bodů nepomohla.
11.kolo sobota 17.10.2009
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Vrchlabí
1:3
(0:0, 0:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 43. Janečka (Vosátko, Hulva) - 24. Filip (Kubeš, Rusnák), 32. Čaloun (Gengel, Rusnák), 32. Zíma (Urban, Andres). Rozhodčí: Blecha - Kašík, Poláček. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1550. Střely na branku: 36:36. Průběh utkání: 0:3, 1:3.
Hylák - Sedlák, Chatrnúch, Novajovský, Vosátko, Rimmel, Zukal - Brynecký, Barus, Hašek - Sedlák, Hulva, Antonovič - Meluzín, Podešva, Pekr - Noga, Vymazal, Orsava - Janečka
Ševčík - Matějíček, Pácal, Bendík, Chaloupka, Chmelíř, Vála, Flašar, Hanzl - Kubeš, Filip, Beck - Konečný, Hubáček, Mikšovský - Gengel, Čaloun, Rusnák - Urban, Zíma, Andres

Trautunberk opět nemá důvod k radosti, stejně jako v oblíbených Krkonošských pohádkách. Naopak velvyslanci z Krakonošovy země mohou slavit. V Šumperku si totiž vrchlabští hokejisté vybojovali tříbodový zisk, když ve druhé třetině dokázala hostující parta třikrát setnout Drakům hlavu. Ti v závěrečné dvacetiminutovce skórovali pouze jednou a to na bodový zisk bylo opravdu málo.

Hned na začátku třetí minuty se na Ševčíka valil šumperský útok, když kapitán Barus dostal kotouč za obranu, jenže v úniku na zlínského odchovance ve vrchlabské kleci nevyzrál. Přesně po šesti odehraných minutách musel zasahovat hostující brankář znovu, příklad Vymazala však zastavil jeho bleskový beton. V osmé minutě střílel Barus přímo z bully, ani tentokrát ale překonat Ševčíka nedokázal. To se povedlo v desáté minutě Orsavovi, jenže dělovka šumperského odchovance orazila břevno a kotouč se odrazil od brankové čáry zpět do hry. I když na vteřinku zablýsklo za Ševčíkem červené světlo brankového rozhodčího, gól poprávu uznán nebyl. První stoprocentní šanci měli hosté až v 17. minutě, ale ta stála za to. Konečný se prosmýkl kolem hrazení a před brankou našel neskutečně osamoceného Mikšovského. Jeho lehkou teč mířící do branky ale zklikvidoval fantasticky Hylák. V závěru ještě nebezpečně tečoval střelu hostů Gengel, Hylák byl ale i tentokrát pozorný.

Jaký že bude obraz hry ve druhé třetině naznačila hned první její minuta. Beck ve vlastním oslabení sebral domácím v pásmu kotouč a bez zaváhání se vydal i do brejku dvou hráčů na jediného beka. Hylák však situaci vyřešil. Přesilovou hru Draků zakončila trochu paradoxně střela hostujícího Mikšovského, varování si ale domácí příliš k srdci nevzali. Kubeš sebral kotouč u hrazení za brankou a naservíroval Filipovi gólovou příležitost. Draci pykali za neuvěřitelnou hrubici a tentokrát byl i Hylák na vše krátký. Necelou minutu na to se na šumperskou branku řítila další lavina z Krkonoš, jenže Hylák si již s Konečného únikem dokázal poradit a sklidil tak zasloužené ovace. Těch se ale nemohli dočkat jeho spoluhráči, kteří kupili chyby a z letargie je nedostalo ani několikaminutové přerušení po vysypání se plexiskla. Šumperk si sice užil chvilkového vzepětí sil, to však utnuli hosté ve 32. minutě. Draci se dopustili faulu, vylučovat se ale nakonec nemuselo. Gengel naservíroval od hrazení kotouč na hůl Čalounovi a olympijský vítěz zvýšil na 2:0. Uběhlo čtvrt minuty po této trefě a hosté se radovali opět. Nic na tom nezměnila ani skutečnost, že po Čalounově gólu si vybral domácí kouč Režnar oddechový čas. Před Hylákem se prosadil Zíma. Chvíli na to mohl snížit Meluzín, Ševčík s vypětím všech sil vykryl tvrdý pokus. Zcela nesmyslný faul pak ale vystřihl domácí Vosátko a po evidentním podražení věnoval vrchlabskému celku další přesilovku. V ní ale unikl do brejku Zdeněk Sedlák, jeho bombu nad rameno Ševčík pokryl. Samotný závěr třetiny musel Šumperk dohrávat dokonce ve třech, ale hosté zřejmě spokojeni s vedením 3:0 se už tolik do koncovky netlačili.

Až ve třetí třetině předváděli domácí hokejisté hru, za kterou sklízeli potlesk. Vosátkovu bombu od modré tečoval ve 43. minutě před Ševčíkem Janečka a kotouč se od tyče odrazil do sítě. Jako politi živou vodou se poté hráči ve žlutém hnali do dalších šancí, vrchlabský gólman se musel ohánět lapačkou, betony, vyrážečkou a často i dalšími částmi svého těla. Jenže Ševčík spustil závoru a dal kotoučům stopku. A ani bomba Tomáše Sedláka před poloodkrytou brankou si cestu do sítě nenašla. V 51. minutě přišla další komplikace pro hosty, kdy Chatrnúch u hrazení sundal tvrdým hitem svého ještě nedávného spoluhráče Patrika Becka a hokejista, který před dvěma lety krátce v Šumperku působil, skončil na ošetřovně a zápas kvůli zranění nedohrál. Křečovitá snaha vrátit se ještě do zápasu domácím v koncovce nepomáhala, Ševčík si s pokusy Draků většinou poradil bez větších problémů. Zatrnout mu muselo na začátku 59. minuty, kdy Brynecký sebral u branky kotouč a poslal jej absolutně nepokrytému Barusovi, ten ale ve stopětadvaceti procentní šanci netrefil ani branku. Draci pak ještě zkusili hru bez brankáře, ale během ní se do pořádné šance nedostali. Naopak Kubeš střílel zároveň se závěrečnou sirénou, jeho pokus o pár centimetrů minul branku.

Vrchlabí tak potřetí v řadě zabodovalo na ledě svého soupeře, naopak Šumperk nedokázal potřetí v řadě naplno bodovat. Ba co víc, nezískal ani bod.

Jiří Režnar, trenér Salithu Šumperk:"Dobře jsme hráli úvodních 12 minut, druhá třetina, ta byla katastrofická. Takhle ztrácet body, to je prostě nezodpovědnost některých hráčů. V poslední třetině jsme hráli to, co chceme hrát - agresivně, s tlakem do útočného pásma. Ale ten musíme hrát od úvodních minut."
Jan Čaloun, útočník HC Vrchlabí:"Pro nás to bylo nesmírně důležité utkání, protože nám se nedaří pořád bodovat doma. My netušili, co od Šumperka čekat, protože jsme předtím s ním nehráli. Jsem hrozně rád, že jsme ho zvládli a vyhráli. A je pravda, že jsme dokázali trestat chyby soupeře, zvláště v druhé třetině."