Šumperk doma konečně za tři body, double zaznamenal Aleš Holík

Petr Matěj, Jaroslav Svoboda, Jaroslav Svoboda, sobota 30.1.2010
Š u m p e r k - Šumperští hokejisté poprvé od 14. listopadu zaznamenali na domácím ledě plný bodový zisk. V utkání proti Havlíčkovu Brodu svěřenci trenéra Číhala vedli po první třetině 2:0, když se dokázali prosadit Hulva s Meluzínem. Když v polovině zápasu zvyšoval Aleš Holík už na 3:0, zdálo se být rozhodnuto. Hosté ale dvěma slepenými brankami v rozmezí tří minut snížili. Drama, které by pak leckdo očekával, se však nekonalo. První útočná trojice Haas - Červenka - Velecký, která odehrála parádní utkání, totiž zásluhou prvně jmenovaného zvýšila na 4:2 a skóre po parádní akci uzavřel v dvojnásobné přesilovce znovu Aleš Holík.
44.kolo sobota 30.1.2010
DRACI PARS ŠUMPERK - BK Havlíčkův Brod
5:2
(2:0, 1:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 8. Hulva, 20. Meluzín (Antonovič, Rimmel), 31. Holík (Rimmel, Meluzín), 44. Haas (Velecký), 55. Holík (Rimmel) - 36. Stromko (Doležal, Pavlík), 39. Knotek (Vyhlídal). Rozhodčí: Florián - Kašík, Poláček. Vyloučení: 6:6. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 850. Střely na branku: 34:51. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 5:2.
Daneček - Vosátko, Šafařík, Sedlák, Chatrnúch, Holík, Rimmel, Ondráček - Haas, Velecký, Červenka - Podešva, Hulva, Orsava - Meluzín, Mihalík, Antonovič - Pekr.
Furch - Jebavý, Vyhlídal, Šulc, Soldán, Pavlík, Jelínek, Hertl - Endál, Poletín, Smith - Němec, Třetina, Knotek - Stromko, Vrdlovec, Ondráček - Doležal, Mühlfait.

Šumperští Draci poprvé v roce 2010 vyhráli na svém ledě, podařilo se jim to přitom až na konci ledna. Hrdiny zápasu se stali obránce Aleš Holík a brankář Lukáš Daneček, velký příval pochval si vykoledoval i výkon tria posil Haas – Velecký – Červenka. Zmiňovaní útočníci vytvořili první formaci Draků a nakonec zaznamenali i důležitou branku. Avšak ačkoliv drtivou většinu zápasu Šumperk vedl, tříbodová výhra se nerodila lehce.

Hned první střídání tria z Havířova přineslo aktivní hru, posily z Havířova předváděly na ledě aktivní pohyb a důrazné napadání, díky čemuž si často vytvářela elitní formace Draků tlak a šance. Ve čtvrté minutě Furch krotil střelu Podešvy, poté musel na trestnou lavici Sedlák a Rebel měl výhodu první přesilové hry. Hned v jejím úvodu otestoval Danečkovu pozornost obránce Šulc, šumperský brankář si s jeho střelou poradil. V šesté minutě dostal na pravé křídlo přihrávku Martin Ondráček a jeho střela mířící pravděpodobně nad branku skončila na úzkém konci Danečkovy hole. Poslední pokus zaznamenal v početní výhodě hostů Vojtěch Němec, v dobré střelecké pozici si však pouze vylámal zuby na Danečkovi. Hosté sice tvořili hru v útočném pásmu, ale úvodní gól zápasu obstaral Hulva. Po odchodu Haška nejlepší střelec mužstva převzal kotouč, projel kolem hrazení za brankou Furcha, vybruslil si před ní a následně dotlačil kotouč do sítě. Úvodní gól šumperské barvy probudil a na ledě se začalo „žlutomodřit“. V desáté minutě již Furch Hulvu vychytal, ve třinácté minutě mohl rozjásat ochozy Marek Haas. Červenka naservíroval svému spoluhráči lahůdku mezi kruhy, Haas ale přestřelil. Obrovská šance jen předznamenala další minuty, kdy po faulu Jebavého mohli domácí hrát přesilovku. Hned po jejich deseti vteřinách musel Furch lapit bombu Chatrnúcha od modré, dalších deset vteřin poté byl před brodským brankářem zcela sám Orsava, jeho švih však poslal kotouč do připravené lapačky mladého gólmana. Rebelové tak přesilovku soupeře ubránil, navíc šikovné ruce prokázal Poletín. Mladý Slávista v havlíčkobrodských barvách probruslil až před Danečka, jeho první střelu brankář vyrazil, dorážka přes ležícího gólmana mířila nad branku. Draci pak mohli hrát další početní výhodu při trestu Třetiny, který za brankou Furcha naremploval na hrazení Orsavu. Dlouhou dobu se však Rebel úspěšně bránil, načež vzal zodpovědnost na svou čepel Meluzín. Blanenský rodák projel mezi dvěma beky před Furcha, který první Meluzínův pokus vykryl. Na bekhendovou dorážku však již Furch nedosáhl a Draci gólem do kabin zvýšili na 2:0.

I úvod druhé třetiny přinesl nálet Veleckého formace a sám centr Michal Velecký trefil ve 25. vteřině části hry tyč Furchovy branky. Následné Chatrnúchovo vyloučení hosté nepotrestali, navíc je Šumperk s pohledem ubránil v bezpečné vzdálenosti. Ve 26. minutě Meluzín vystihl rozehrávku hostů, napoprvé sám do pásma neprošel, podruhé zkusil bekhendem lehce poslat kotouč na centra. Tam se ocitl obránce Rimmel, který povyjel mezi kruhy, jeho rána pak skončila ve Furchově náruči. Ve 26. minutě měl obdobnou šanci Šafařík, ale i tentokrát zvítězil havlíčkobrodský gólman nad šumperským obráncem. Ofenzivní choutky beků utnulo oslabení domácích, kteří poněkolikáté letos propadli při střídání a hosté obdrželi početní výhodu za příliš mnoho hráčů na ledě. Za nadšených ovací tribun však Šumperk početní výhodu ustál, naopak po návratu Orsavy, který odseděl trest za mužstvo, musel za katr Stromko a domácí v početní výhodě uspěli. Meluzín rozehrál na Rimmela, jeho bombu Furch vyrazil před sebe a Aleš Holík s následnou nepopsatelnou radostí zvýšil již na 3:0. To běžela 31. minuta a Draci kráčeli vstříc vítězství. Jenže v dalších minutách se obraz hry začal měnit. Domácí mužstvo poněkud polevilo, hosté naopak přidali na důrazu a agresivitě, díky zvýšenému pohybu pak Rebelové začali získávat i kotouče. Střely Třetiny a Poletína Daneček pokryl, při vyloučení Chatrnúcha pak Šumperk znovu oslabení poměrně v poklidu ustál. Až v závěru početní výhody hosté natrefili tyč branky. Ve 36. minutě již rostoucí aktivita hostů snesla ovoce – závar v pásmu zakončil přesnou trefou Jakub Stromko. Úspěšný střelec dostal příliš mnoho prostoru a svou ránu umístil přímo do pravého růžku Danečkovy branky. O tři minuty později Rimmel z pozice posledního hráče zkoušel projít kolem hrazení a následně vyhodit kotouč, ten však vystihl na červené čáře Jan Knotek. Brodský útočník dojel na kruhy, napřáhl a přes obránce Holíka a skrz Danečkovu výstroj snížil na 2:3. Domácí dohráli druhou třetinu pod tlakem Rebelů, ale těžkou situaci ustáli a do kabin tak šla obě mužstva za stavu 3:2 pro domácí.

Ve frontách na občerstvení se domácí fanoušci děsili očekávaného nástupu hostů do třetí třetiny, létání Rebelů po ledě a tvrdá nátlaková hra se však nekonala. Příznivci domácích včetně Martiny Konopové, olympijské reprezentantky v akrobatickém lyžování, která na stadión dorazila, sledovali sice výpad Třetiny, k dalším šancím se ale Rebel dlouho dostat nemohl. Naopak, opět se na ledě objevilo Veleckého trio a tentokrát si aktivní formace již připsala zasloužený střelecký úspěch. Haas vyjížděl zpoza brodské branky a snažil se naznačit příhru před Furcha, pak ale zaskočil obranu Rebelů a obdobně jako Hulva v 1. třetině i Marek Haas nachytal Furcha na hruškách a dostal kotouč do sítě. Důležitý moment přinesl klid na šumperské hole, naopak hosté znervózněli a na ledě se tak chvílemi i jiskřilo. Největší tlak si znovu držela elitní formace domácích, nejzajímavějším momentem této mezihry se však stala přihrávka na Mihalíka, který se tlačil v brejku před Furcha. Šulc jej zastavil jen za cenu háčku a domácí tým mohl opět hrát přesilovku. Ani dvě rány Vosátka a ani pokus mladého reprezentanta Orsavy si cestu za Furcha nenašly. To se sice povedlo již po skončení Šulcova trestu Mihalíkovi, jehož bomba propadla brodskému brankáři výstrojí, ale kotouč se po hraně vykutálel mimo tyče. To již běžela 51. minuta a Rebel se následně nadechl k poslednímu ataku. Daneček však v šumperské brance držel zavřenou klec a veškeré pokusy hráčů z Vysočiny pokryl. V 53. minutě si další faul vykoledoval Mihalík a k Aleši Jelínkovi si šel za chvíli sednout i Vojtěch Němec, který vyfasoval dvě minuty za nebezpečnou hru vysokou holí. A Šumperk nabídnutou dvojnásobnou početní výhodu využil. Nejprve však Sedlák a Podešva ve svých velkých šancích ještě pátý domácí gól nevsítili, o chvíli později stejně tak dopadl i Hulva. V čase 54:43 se ale Draci dočkali. Holík převzal po utěšené kombinaci kotouč na levém kruhu, přes padajícího obránce si posunul střeleckou pozici více do středu hřiště a defenzivní kanonýr tahem propálil hradbu těl a kotouč poslal přesně pod břevno. Druhá trefa šumperského obránce v zápase takřka definitivně rozhodla o výhře domácích, kteří posledních pět minut dohrávali i v oslabení při Orsavově trestu. Aktivní domácí nepustili Rebely k ničemu, dokonce ani při krátké přesilovce hostů 5 na 3. Naopak sám Daneček v té chvíli osvobodil Šumperk ze sevření, když poslal ze své hole kotouč přes všechny čáry. Následný „Vysoký jalovec“ jen dokreslil nadšení, které domácí hráči i fanoušci vložili do posledních minut. Šumperk zvítězil 5:2 a teď může očekávat, jak dopadne odložený duel Tábora s Chrudimí.

Svatopluk Číhal:"Dnes to vypadalo dobře, tak, jako v pěti výhrách v době, jak jsem přišel k týmu. V první třetině jsme hráli velmi dobře, šli jsme si proto a jak se říká, tak to týmu lepilo. Rozhodly i přesilové hry, my bohužel přestali trochu hrát v závěru 2. třetiny za stavu 3:0, to mě mrzí. Dobře zahrála formace Haas, Velecký, Červenka, která strhla i další dvě pětky."