ŠUMPERSKÝ MIRACLE ON ICE: Draci potřetí zlikvidovali Olomouc

Jaroslav Svoboda, sobota 9.1.2010
O l o m o u c - Neuvěřitelný obrat předvedli šumperští hokejisté v olomoucké hale. V úvodu totiž nabrali třígólové manko, následně však neskutečným obratem a sedmi branky doslova zničili třetí celek tabulky. Šumperk totiž zvedl hlavu a ještě během druhé třetiny otočil stav, následně proměnil zápas v exhibici a nestoudný debakl. Dvěma góly se blýskl Roman Meluzín, který tak jen potvrdil skutečnost, že pokud se v utkání na venkovním kluziští střelecky prosadí, Draci vezou body. Dvakrát se gólově prosadil také Petr Janečka, další branky přidali šumperští odchovanci Jakub Orsava a Martin Novotný, sedmý gól přišel z čepele slovenského forvarda Jozefa Mihalíka. Draci dokázali porazit Olomouc potřetí v letošní sezóně!
38.kolo sobota 9.1.2010
HC Olomouc - DRACI PARS ŠUMPERK
3:7
(3:0, 0:4, 0:3)
Branky a nahrávky: 5. Davídek (Černý, Mikel), 6. Čuřík (Korhoň, Tomajko), 13. Venkrbec (Korhoň, Tomajko) - 23. Orsava (Hulva, Zukal), 27. Mihalík (Švaňhal, Meluzín), 29. Meluzín (Mihalík, Švaňhal), 31. Meluzín (Švaňhal, Zukal), 41. Janečka, 49. Novotný (Moravec), 55. Janečka. Rozhodčí: Příkryl - Goňa, Obadal. Vyloučení: 8:8. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1000. Střely na branku: 31:28. Průběh utkání: 3:0, 3:7.
Žigárdy (Hylák) - Ministr, Mikšan, Davídek, Černý, Brančík, Čuřík, Mikel, Ondrušek, Zbořil, Janáček, Vyrůbalík, Nedbálek, Tomajko, Korhoň, Venkrbec.
Daneček L. (Misiorz) - Kántor, Novotný, Sedlák, Višňák, Rimmel, Zukal, Hoďa, Antonovič, Moravec, Podešva, Daneček J., Hulva, Pekr, Mihalík, Meluzín, Švaňhal, Janečka, Orsava.

Pamětníci v Šumperku mohou pořád vzpomínat na úžasný obrat zápasu Šumperk - Kadaň. Draci po dvou třetinách prohrávali 0:3, pak ale vyhráli 5:3 a hrstka nejvěrnějších příznivců vtrhla radostí na led. To, co se však odehrálo v Olomouci, to je na přepis dějin. Malý šumperský Miracle on Ice přinesl neskutečný obrat, Šumperk nasázel Hanákům sedm branek a třetí celek tabulky musel znovu skousnout hořkou pilulku a přežít trapnou chvilku.

Domácí tým nezačal špatně, vždyť vedl již 3:0. V patnácté minutě se však celá Haná ponořila do doby temna, zhasla světla takřka ve všech městech. A výpadek proudy přinesl také konec nadvlády Kohoutů nad Draky. Ti totiž po návratu hráčů na led ovládli dění na ledě a hráče Olomouce téměř k ničemu nepustili. Pravda, Drakům přálo štěstí – Kohouti trefili i tyč šumperské branky. Jenže střelecká produktivita vyzněla jasně ve prospěch hostů, kteří potřetí v derby Olomouckého kraje vyhráli.

Úvod zápasu měl náčrt takový, jaký byl všeobecně očekáván. Domácí převzali režii zápasu a Lukáš Daneček se ocitl pod sprškou střel. Po půl minutě hry Kántor obětavě skočil do střely dalšího bývalého hráče Komety Černého, následná Mikšanova rána šla vedle branky. První krize hostů přišla v rozmezí páté a šesté minuty. V čase 4:05 skóroval posedmnácté letos Martin Davídek, když poslal kotouč pod víko Danečkovy branky. O minutu a půl později zvýšil na dvougólový rozdíl Jakub Čuřík a bylo zle.

Bůh ví, jak by utkání dopadlo, kdyby se v sedmé minutě prosadil Ministr. Ten trefil ale pouze tyč šumperské branky, i tak domácí stále na ledě vládli a hosté čelili drtivému tlaku. I střely Mikšana a Korhoně donutily Danečka k pohotovým zákrokům, Bordowski se Zbořilem si pak v pásmu Draků zahráli malé bago, ale k vážnějšímu ohrožení branky se nedostali. Šumperk pak přestál oslabení ve třech, dokonce Daneček nemusel čelit byť jediné ráně. Hosté však potřetí inkasovali, v čase 12:44 pohodlně skóroval Venkrbec. Draci byli v té chvíli zralí na ručník, zázraky se však dějí.

Možná přišla pomoc shůry, možná jen výpadek proudu a zhasnutá světla dala Drakům možnost probrat si některé věci ve svých hlavách. Jen 24 vteřin po opětovném zahájení hry poprvé pálil Kántor, následně se na ledě začal rodit neuvěřitelný obrat. Zbytek první třetiny se dohrál již bez branek, od další části hry však začal malý zázrak. Ve 23. minutě se střelecky prosadil Jakub Orsava, který byl v kádru české juniorky, na mistrovství světa v Kanadě se však nedostal. Strkanice před brankou, ze které šumperský odchovanec vytěžil gól, nastartovala obrat v utkání. Ve 26. minutě mohl snížit Pekr, ovšem mladý forvard neuspěl. Více zdařilá akce přišla o minutu později, kdy Jozef Mihalík využil zkratu olomoucké defenzívy a dostal Draky na dostřel jediné branky.

Domácím ani takové varování nestačilo, Olomoučtí tak přišli o vedení zcela. Nejprve Žigárdy pokryl další šanci Jakuba Orsavy, pak však Mihalík poslal nádhernou přihrávku Meluzínovi a ten zametl do sítě. Bomba pod víko srovnala stav a seslala Kohouty do kolen. Šokovaní domácí si vzali oddechový čas, ale jeho efekt byl takřka nulový. Další šanci totiž spálil Hulva. Malý náznak z mrtvých vstání domácích přinesla Kucharczykova rána do tyče, o deset vteřin později šli ale hosté do vedení. Švaňhal poslal do brejku Meluzína a dvojnásobný mistr světa vstřelil čtvrtý gól Draků. Ti dokázali během druhé třetiny dokonale obrátit zápas a připravit si pozici pro zostuzení třetího celku tabulky.

Ve 34. minutě podklouzl za brankou gólman Daneček, bylo to však již poslední podklouznutí hostů v utkání, navíc nepotrestané. O tři minuty později zkoušel bekhendem štěstí Moravec, ale přestřelil. Na druhé straně málem srovnal šumperskou branku se zemí Zbořil, trefil totiž tyč. Šumperk pak znovu ve třech čelil přesilovce domácích, ale odolal. Draci totiž převzali otěže duelu a Kohouti rázem nevěděli, co s hosty dělat.

A ještě hůř bylo po 48 vteřinách třetí třetiny. Olomouc inkasovala popáté, Janečka si vybojoval kotouč za brankou, vybruslil do střeleckého úhlu a rozjásal věrné příznivce šumperských barev. Autor branky byl vzápětí vyloučen, ale ani v přesilovce toho moc domácí nepředvedli. Naopak Orsava se tlačil ke druhé své brance v utkání, ale neuspěl. A tak Draci trestali až faul Mikela. Druhou trefu v sezóně si připsal zadák Martin Novotný, jehož bomba propadla až do sítě.

Od té chvíle vládli dění na ledě hosté. Olomouc se k ničemu již prakticky nedostala. Naopak, nejprve nadělali problémy Hulva s Višňákem, pak již Žigárdy inkasoval posedmé. Janečka vydoloval kotouč a svou druhou trefou v zápase zaskočil Hanáky. Šumperk pak zápas dohrál s obrovským nadhledem. Jediný domácí výpad pokryl Daneček, v 59. minutě nejprve pokryl Davídkovu střelu, pak pochytal dorážku Ministra. Šumperk potřetí letos přehrál Kohouty a dotáhl se na čtrnáctou Chrudim na rozdíl jediného bodu (pokud počítáme kontumaci zápasu Šumperk – Havířov).