Překvapení kola? Orlová udolala doma Šumperk

Svoboda Jaroslav, neděle 14.9.2008
O r l o v á - Tak a premiéra je za námi. A kdo si sliboval plný bodový zisk, natož po hladkém průběhu zápasu, musel být zklamán. Draci nejprve prohrávali po brance Škatuly, srovnat dokázal MARTIN AMBRUZ. Domácí pak odskočili dokonce na vedení 3:1. Brunec s Hulvou srovnali, pak se ale znovu trefil Škatula. V přesilovce potřetí favorit srovnal v 58. minutě Ambruzem. Po bezbrankovém prodloužení rozhodly o bonusovém bodu nájezdy. Orlová díky nim nakonec vyhrála 5:4. Prokletí orlovského stadionu pokračuje.
1.kolo neděle 14.9.2008
HC Orlová - DRACI PARS ŠUMPERK
5:4sn
(1:1, 2:2, 1:1 - 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 5. Škatula (Potočný, Kudláček), 21. Grygar (Prokop), 24. Dušek (Vydra), 49. Škatula (Minařík, Vydra), rozhodující nájezd Minařík – 13. Ambruz (Osina), 31. Hulva (Martinka), 37. Brunec (Hulva, Vrtík), 59. Ambruz (Holík). Rozhodčí: Kusý – Adamec, Štěpán. Vyloučení: 13:13, navíc Prokop 10 minut osobní trest. Využití: 4:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 400 (z toho 30 ze Šumperka). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 4:3, 4:4, 5:4.
Šafránek – Matuška, Kudláček, Machálek, Samiec, Grygar, Golab, Minařík, Lukaštík, Kotásek, Blatoň, Giesel, Studený, Škatula, Mintěl, Dušek, Vydra, Potočný, Kraft, Prokop, Chomič
Maláč – Holík, Osina, Vrtík, Kubala, Blanár, Ondráček – Ambruz, Meluzín, Vymazal – Drábek, Brunec, Hulva – Bařica, Martinka, Novosad

Hodně optimističtí přijeli do Orlové šumperští příznivci, kteří především doufali, že zkušenými hráči napěchovaný celek hostů dokáže prolomit prokletí zdejšího stadiónu. Smířeni s tím byli i domácí příznivci, kteří tajně pomýšleli na bod, v odvážnějších teoriích i na tři. Nakonec to však byla právě Orlová, která - i přes podivný metr hlavního sudího, který rozdával tresty za každý sebemenší zákrok - diktovala tempo hry.

Do zápasu však v úvodních minutách vstoupili lépe hosté, dostávali se jednoduchou hrou do pásma a i k zakončení. Nejvážněji provětral domácího brankáře Šafránka ve třetí minutě z otočky Dušan Bařica. Domácí se dočkali první akce na začátku páté minuty a hned z toho padla branka. Nahozený kotouč od Potočného Maláč neudržel a z bezprostřední blízkosti zaklepl kotouč do sítě Škatula. Dvacet vteřin po vhazování ve středovém kruhu polekal Šafránka Jiří Osina, pokus spíše technického rázu ale přecejen skončil v lapačce domácího gólmana. Poprvé v utkání pak hrál Šumperk dokonce přesilovku 5 na 3, jenže z ní vytěžili hosté pouze jednu nemastnou střelu. Naopak Holíkovi na modré kotouč utekl a tak musel za záchranou brzdu zatáhnout holí, za což dostal dvě minuty.

Na úvod desáté minuty se pokoušeli domácí zvýšit své vedení, když Samiec hledal pod betony Maláče skulinku vstříc další brance, ale kotouč za zády šumperského brankáře neskončil. A tak se potvrdilo otřepané nedáš dostaneš a na svá bedra vzal zodpovědnost Martin Ambruz. Sebral kotouč ve středním pásmu, přejel modrou, na kruhu napřáhl a trefil přesně do horního růžku Šafránkovy branky. Jásot sektoru hostů mohl ještě více zvýšit Jakub Drábek, který se pokoušel překvapit gólmana střelou pod nohou jednoho z bránících beků, kotouč však zacinkal jen na tyč. První třetinu pak uzavřel Martin Ambruz, který v oslabení unikl, ve slušné pozici před brankovištěm minul domácí svatyni a poslal oba celky do kabin za nerozhodného stavu.

Hodně krutý vstup do druhé třetiny připravila Orlová Drakům. Ti si z přestávky donesli ještě pozůstatek oslabení z první třetiny a domácí Slovan dokázal jít opět do vedení. Střelu Prokopa tečoval před Maláčem šikovně Grygar. Nedůslednost se Drakům vymstila již na konci 24. minuty opět. Duo Meluzín s Ambruzem se na útočné modré nedohodlo, který z nich si veme kotouč do své správy. První tak u puku byl domácí bek, založil rychlou akci a díky přečíslení se Orlová dočkala třetí branky, když se trefil Dušek. Otřesený Šumperk tak rázem musel dohánět čtyřgólové manko. A to ještě své další šance zahodil jak Samiec, tak Prokop.

Těsně po půli zápasu se šťastně Šumperk vrátil na dostřel jedné branky. Novic ve žlutomodrém dresu Jakub Hulva z úhlu natrefil tyč, kotouč se odrazil do Šafránkova betonu, od něj se vrátil do tyčky a sklouzl do branky. Uslepený gól přinesl náboj do utkání a domácí projevili znovu snahu uskočit na náskok dvou branek. Jenže Grygar sám před brankou neprostřelil Maláče, který vytasil jeden z nejlepších zákroků zápasu. A tak znovu byl čas na srovnání stavu a na odchod do kabin za nerozhodného skóre. Tentokrát se o to postaral šumperský odchovanec Tomáš Brunec, který pod obránce nečekaným švihem překonal Šafránka a zatímco polovina stadiónu netušila, že je gól, Draci se mohli radovat z vyrovnání.

Na úvod poslední třetiny měl Šumperk výhodu přesilovky 5 na 3, tu však opět prohospodařil, naopak po dvou faulech se ocitl sám ve třech a čelil domácí hrozbě. Maláč musel vytáhnout z repertoáru další zákrok, když se na zadní tyči k puku dostal Dušek, bleskový přesun ale znamenal zákrok betonem a odvrácení nebezpečí. Ve 48. minutě vystihli domácí rozehrávku Holíka a znovu byli sami před Maláčem, ten i tentokrát podržel naděje Draků. To se však nepodařilo v čase 48:07. Domácí využili čtvrtou přesilovku, když dva bránící Draci propadli u hrazení, další dva přišli o kotouč za brankou a tak měl Škatula otevřenou cestu před Maláče. Brankáře si položil a elegantně zavěsil.

Šumperk tak musel znovu otevřít hru a snažit se srovnat. V 52. minutě napřáhl Vrtík a Hulva tečoval jen do Šafránka. V závěru mohli rozhodnout Samiec a Dušek, ani jeden z nich naštěstí brankáře hostů nepřekonali a tak přišlo další srovnání skóre. Rozhodčí poněkud přísně poslal Orlovou do oslabení a to bleskově Šumperk využil. Podruhé v utkání se trefil Martin Ambruz a poslal tak zápas do prodloužení.

V něm startoval Šumperk v oslabení a po přesně 60 vteřinách musel dokonce čelit přesile dvou mužů v poli. Tu odvrátil, naopak sám se dostával do šancí. Nejprve však Prokop od modré nedal, poté přišla přehlídka spálených šancí Draků. Neprosadil se Drábek, který si položil Šafránka, pak však vystřelil jen do jeho lapačky. Následně do brankáře pálili Holík i Hulva, v posledních vteřinách ujel znovu Drábek a zase si vylámal zuby na domácím brankáři.

A tak došlo na nájezdy. V nich se čekalo na první gól až do páté série, předtím za Orlovou neskórovali Škatula, Studený, Samiec a ani Prokop, za Draky se neprosadili Hulva, Meluzín, Vymazal a Osina. Až Dušan Bařica propálil Šafránka v páté sérii a hosté byli blízko dalšímu bodu. Jenže mezi betony srovnal Dušek a v následné sérii znovu střelou do stejných míst rozjásal ochozy Minařík. Orlová udržela nekonečnou sérii bez prohry doma se Šumperk a čekání na vítězství Draků na orlovském zimním stadiónu stále trvá.