Polámaný pirátský škuner dostal v Šumperku pořádně zabrat a veze šťastné dva body

Jaroslav Svoboda, pondělí 24.10.2011
Š u m p e r k - Hodně těžký úkol čekal na šumperské hokejisty, totiž zkusit znovu na svém ledě bodovat proti jednomu z velkých favoritů ligy, proti Pirátům z Chomutova. Zápas přinesl hodně zajímavou podívanou, ve které v bouřlivém šumperském prostředí hosté hlavně v prvních dvou třetinách měli pořádné ruce a nohy práce. Po gólech Brunce a Duby dospěl zápas nakonec do zaslouženého prodloužení, ve kterém již přálo Pirátům. Americký útočník Helminen dorazil za Štůralu kotouč z Kraftova pokusu. Chomutov tak vydoloval ze šumperského ledu dva body, které klidně mohou mít přízvisko "šťastné".
16.kolo pondělí 24.10.2011
DRACI PARS ŠUMPERK - Piráti Chomutov
2:3p
(1:1, 1:1, 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 13. Brunec (Vrdlovec), 27. Duba (Červenka, Haas) - 14. Kraft (Palin, Havíř), 25. Procházka (Hruška), 64. Helminen (Kraft). Rozhodčí: Svoboda - Beneš, Štofa. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1258. Střely na branku: 27:38. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.
Štůrala - Novotný, Holík, Sedlák, Pastor, Křetínský, Tesařík, Drtil - Plášek, Meluzín, Cink - Vrdlovec, Hulva, Brunec - Červenka, Duba, Haas - Stejskal, Matějka, Vrána
Hanuljak - Heřman, Macháček, Jillson, Rutta, Havíř, Palin, Mrázek, Grof - Hafenrichter, Kůs, Ondřej - Hromas, Fiala, Endál - Seman, Kraft, Helminen - Procházka, Gajovský, Hruška

Jestliže někdo oželel návštěvu šumperského zimního stadiónu či přímý přenos prostřednictvím serveru lifetv.cz, tak nejspíš může litovat.

Domácí totiž posílení o své dva bývalé hráče nyní na plný úvazek slouží v druholigovém Prostějově, Lukáše Dubu a Martina Stejskala, nasadili do hry kromě svých formací i potřebnou bojovnost a srdíčko. V bruslení pak Šumperk soupeři dlouho vzdoroval, v úvodní části se našlo i několik okamžiků, kdy se favorit dostával pod tlak.

Byli to však Piráti, kteří hned po vylodění v Šumperku začali tlačit na domácí defenzívu. Štůrala, který po vyléčení svého zranění poprvé naskočil mezi tyče od začátku zápasu, všechny zastřelovací pokusy kryl. Očekávaný pres ze strany Chomutova se však nekonal. Ofenzivní snahu Draků totiž aktivně podpořili hlavně obránci, Tesaříkovu bombu ale Hanuljak kryl, v podstatně větší příležitosti se ocitl Holík, ale i tentokrát chomutovský gólman betony zasáhl. A když v páté minutě zůstal po Dubově krásné přihrávce Haas zcela volný před brankářem ambiciózního celku a konečně zamířil tak, aby Hanuljak na puk nedosáhl, tak kotouč šel jen těsně vedle tyče.

Sýkorovi svěřenci přežili nečekaný nápor Draků a sami zkoušeli něco vymyslet i dopředu, ale dlouho se Severočeši adaptovali na šumperský led. V desáté minutě znovu musel zasahovat Hanuljak, který kryl Sedlákovu ránu, ve třinácté minutě se již Šumperk dočkal. Vrdlovec našel najetého Brunce, který z pravého křídla technicky zamířil nad Hanuljakův beton a kotouč zapadl za tyč. Až tento neúspěch jakoby Piráty probudil do nelichotivé reality a Procházka prakticky okamžitě pádil na steč Štůralovy klece. Ačkoliv Procházkovu bombu si šumperský brankář pohlídal, o chvíli později se Chomutov přeci dočkal. Helminen poslal přihrávku na modrou útočnou čáru, tu sice Kraft přebíral v ofsajdové pozici, ale sudí nechali ve hře pokračovat a zkušený forvard ostřílený i NHL zamířil přesně. Marně se domácí hráči a s nimi i publikum domáhali ofsajdu.

Prakticky celý zbytek třetiny hráli šumperští hokejisté v přesilovce, velkou část z ní i v poměru pěti proti třem. Zatímco v minulých týdnech Drakům právě přesilovky šly, tentokrát se jim nezdařily, ačkoliv v nich šance měli. Brunec však střílel kousek mimo, v dalších tutovkách zachránil hosty Hanuljak. A když se pak Chomutov v poslední minutě třetiny vrátil do pěti, těžko hledal cestu z tlaku. Až po Dubově špatné přihrávce se ke kotouči dostal Milan Procházka, Duba jej prakticky okamžitě nedovoleně zastavil a ačkoliv sudí signalizoval faul již v útočném pásmu Draků, nakonec nabídl Procházkovi trestné střílení. V něm ale k nadšenému ohlasu tribun chomutovský forvard selhal.

Jestliže konec první třetiny se nesl v duchu jasného tlaku domácích, kteří těžili z přesilových her, tak v úvodu druhé třetiny bylo k vidění to samé, ovšem i bez přesilovek. Šumperk okamžitě na soupeře vlétl, Křetínský těsně minul, poté se na brankovišti dočkali Draci několika dalších šancí, ale kotouč do sítě nedostali. Pomoci jim měl Mrázkův faul, přesilovku opět Šumperk zahrál velmi aktivně, ale Sedlák s Pláškem a nakonec ani Haas v obrovské tutovce domácím vedení na hole nevrátili.

A tak udeřilo prakticky z prvního výletu hostů do útočného pásma v celé druhé třetině. Hruška v přečíslení našel dobře najetého Procházku, který napravil reputaci za neproměněné trestné střílení a servírovanou lahůdku přetavil v "pirátský" zákusek. Hosté poprvé v zápase vedli, jenže Šumperk tato trefa nesložila. Naopak. Haas poslal do úniku Červenku, z čehož těžil vyrovnávací trefu Lukáš Duba! Domácí znovu převzali otěže zápasu a hosté se několikrát bránili jen za cenu faulů. V největší šanci v oněch přesilovkách se objevil znovu Marek Haas, jenže střelecky mu tentokrát souzeno nebylo. Hanuljak šťastně zakročil a skóre se neměnilo.

V závěru druhé třetiny bylo větší horko domácím, když Piráti měli možnost čtyřminutové přesilovky za Holíkův faul vysokou holí. Domácí v tlaku odolávali, podařilo se jim hosty vytlačovat ze střeleckých pozic a následně vyhazovat. Horší to bylo po přísném Sedlákově vyloučení, kdy měl Chomutov dokonce výhodu přesilovky pěti proti třem. Ale stejně jako Šumperk ani hosté s ní gólově nenaložili.

Ve druhé minutě poslední třetiny se do šance tlačil Vrdlovec, ale Hanuljak netradičním vyjetím vypíchl kotouč z přihrávky. Největší šanci zápasu však doslova spálil Hromas. Štůrala totiž po závaru na brankovišti ležel prakticky mimo branku, kotouč se dostal až ke Hromasovi, který jej zkoušel zamést do klece. Jenže šumperský brankář zázračně v leže natáhl ruce a holí srazil kotouč ke svým rukavicím. Naháněná obou soupeřů mohla dostat nový náboj v 52. minutě, kdy Meluzín našel na pravém křídle najetého Pláška, ten ale z první netrefil ideálně kotouč. Závěr pak patřil Chomutov. Domácí i vinou Stejskalova oslabení pouze s vypětím všech sil tlačili kotouč z pásma ven, mnohdy na hranici obětování, což předvedl hlavně Plášek. V posledních vteřinách třetiny zkoušel ještě Fiala příklepem propálit Štůralu, ale ten udržel kotouč ve výstroji, a tak se šlo do prodloužení.

V něm byli aktivnější hosté, kteří v polovině čtvrté minuty rozhodli o výsledku utkání. Kraftovu bombu Štůrala vyrazil na sjíždějícího Helminena a americký útočník propálil přesouvajícího se brankáře Draků.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Je to samozřejmě škoda, byli jsme blízko. Hosté jsou velmi silní v bruslení, měli obrovské šance, ale my to měli dobře rozjeté a mrzí to. Bohužel, je to smůla. V prodloužení jsme pak polevili.
Václav Sýkora, Piráti Chomutov: Měli jsme Šumperku co oplácet. Chtěli jsme samozřejmě co nejvíce bodů. Zápas to byl kvalitní, hrál se ve vysokém tempu a nasazení. V Šumperku je malý stadión, chodí tu zase spousta lidí, pak to jde slyšet. Atmosféra úžasná.