Nejvyšší prvoligová výhra v historii - Draci smetli Písek 9:2

Luboš Heider, Jaroslav Svoboda, pondělí 4.3.2013
Š u m p e r k - Asi jen málokdo doufal, že by zápas s Pískem mohl být tak jasnou záležitostí pro Šumperk. Po většinu sezóny nepříjemný soupeř prohrál na Tyršově stadionu 9:2. Utkání už od začátku měli v rukou Draci. Ve druhé třetině nastřílela družina Radka Kučery pět branek. Velkou měrou se podílel na výhře Tomáš Sedlák, který vstřelil hattrick. V utkání se také velmi dařilo šumperské formaci mladých pušek Langr - Skoumal - Prokopec, ze které si jeden zapsal první svůj gól kariéry v seniorské kategorii, druhý pak první v letošní sezóně. Pro Draky tato výhra znamená nejvyšší vítězství v historii šumperského hokeje ve druhé nejvyšší soutěži v zemi.
57.kolo pondělí 4.3.2013
DRACI PARS ŠUMPERK - IHC Písek
9:2
(3:1, 5:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Tesařík (Finsterle, Meidl), 12. Sedlák (Haas, Brunec), 19. Finsterle (Tesařík, Meidl), 24. Sedlák (Haas), 24. Prokopec (Skoumal, Langr), 29. Plášek (Haas), 35. Langr (Prokopec), 38. Brunec (Hlinka, Červenka), 58. Sedlák (Červenka, Plášek) - 11. Polodna (Kříž), 31. Vlček. Rozhodčí: Přikryl - Lukš, Wesley. Vyloučení: 3:4, navíc Semrád (Písek) 10 min. osobní trest naražení. Využití: 2:0. Diváci: 342. Střely na branku: 42:20. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 6:1, 6:2, 9:2.
Vajner (31. Rozum) - Novotný, Holík, Gewiese, Tesařík, Pastor, Sedlák, Navrátil - Plášek, Hlinka, Haas - Finsterle, Meidl, Cink - Červenka, Brunec - Prokopec, Skoumal, Langr
Halmoši (24. Škuta) - Drtil, Dvořák, Pavlíček, Kříž, Ruprecht, Semrád, Makovský - Heřman, Šperger, Kotrla - Polodna, Vlček, Kučera - Vaniš, Kubeš, Slavík - Markulinec

Draci měli napravovat nepovedené utkán v Litoměřicích, a to se jim proti Písku, od kterého se zase čekal boj o naději, podařilo. Do branky se vrátil Vratislav Vajner, hodně prostoru na ledě dostaly i mladé pušky – Langr, Skoumal a Prokopec.

Aktivní nástup Draků přinesl vedoucí gól domácím již v polovině druhé minuty, kdy propasíroval u tyče kotouč za Halmošiho výborně hrající Jan Tesařík. Vzájemná oťukávaná pak dlouho nic vážnějšího nepřinesla, v deváté minutě pak znovu Tesařík našel plachtící polovysokou přihrávkou Cinka, jeho ránu vyrazil Halmoši na modrou k Tesaříkovi, který poslal puk do boční konstrukce branky. Hostům se podařilo srovnat v 11. minutě z nenápadné střely Polodny, který od modré zaskočil Vajnera trefou na vyrážečku. Dlouho se ale Písek s vyrovnání neradoval, když Sedlák od modré propálil Halmošiho, který měl zcela nulový výhled.

Další gól mohli Draci přidat v 15. minutě, Červenkova bomba sice propadla Halmošiho výstrojí, ale zůstala na brankové čáře, odkud puk uklidili písečtí zadáci. Vzápětí v dalším náporu opět kotouč nekryt poskakoval u brankové čáry, tentokrát ale tlak Draků uťal Červenka útočným faulem. V 18. minutě o sobě poprvé dala pořádně vědět formace mladé šumperské krve, kdy subtilní Prokopec prokázal šikovné ruce, naservíroval krásnou přihrávku Skoumalovi, toho ale Halmoši vychytal. O chvíli později se ale Šumperk dočkal potřetí. Tesaříkovo nahození na teč sklepl za záda píseckého brankáře Lukáš Finsterle.

Ještě větší příděl branek do písecké branky přinesla druhá třetina. V jejím úvodu se prosadil podruhé v utkání Tomáš Sedlák, který od modré trefil šibenici Halmošiho branky. Neuběhla ani minuta a Pavel Prokopec dostal od Skoumala nádhernou přihrávku na levé křídlo, odkud propálil střelou opět mířící do růžku branky Halmošiho, který pustil následně do branky náhradníka Škutu. A nová tvář v píseckém brankovišti zažila ostrý vstup do utkání, v brejku jej nepřekonal Červenka, ale protože byl šumperský útočník faulován, dostal možnost reparátu v podobě trestného střílení. V něm jej ale Škuta vychytal.

Ve 27. minutě již písecký brankář na puk nedosáhl a jen promáchl po Navrátilově ráně, která k píseckému štěstí trefila pouze tyč. Přesto se Šumperk dočkal pošesté, to Karel Plášek dostal další nádhernou přihrávku před branku Písku, Škutu doslova vykoupal v brankovišti a pak zavěsil pod břevno. Na druhé straně se po dlouhých minutách musel činit i Vajner, těžkou bombu Franka Kučery navíc tečovanou schoval mezi betony. O chvíli později ale sebral Pláškovi puk Polodna a písecký forvard sám před Vajnerem uspěl.

To již oba týmy nakrojily druhou polovinu zápasu a Vajner pustil mezi tyče Kevina Rozuma, který si tak před šumperským publikem odchytal první „domácí“ minuty. Hru ale sledoval nejčastěji přes celou délku ledové plochy, protože aktivní Draci zatápěli Škutovi. Ten měl nejvíce obav z Haasovy teči po Pláškově nahození, ale kotouč skončil těsně mimo. O chvíli později Škuta vychytal v ostrém zákroku i Finsterleho, v téže minutě měl blízko k brance i Pastor, který jen tak nahodil od modré a kotouč před Škutou skočil na hranu a písecký gólman na poslední chvíli vykopával puk z brankové čáry.

Závěr třetiny pak patřil jednoznačně Drakům. O hlavu menší Prokopec na sebe nalákal za branku tři hráče soupeře, tam si je povodil, aby naservíroval před brankoviště krásný kotouč Tomáši Langrovi, který první brankou v seniorských kategoriích zvýšil již na 7:2. Ještě před sirénou pak přidal osmý domácí gól a celkem desátý v zápase Tomáš Brunec, který u tyče protlačil puk za bezmocného Škutu.

Třetí část hry dlouho naznačovala, že se bude zápas hlavně dohrávat, ale nakonec musel v šesté minutě dvakrát tahat ostrý zákrok z repertoáru mladý Rozum, který si ale s píseckými střelci poradil. Na druhé straně se oháněl při šumperském náporu Škuta, který měl i velké štěstí, když domácí hráči netrefili puk poskakující na brankové čáře, skóre se ale neměnilo.

Závěr zápasu přesto znamenal vystupňování tempa ze strany Draků, Meidl v dobré pozici minul, na dorážce se nenatáhl k puku Brunec. Obrovskou šanci zahodil i Langr, další gól měl na holi i Finsterle, ale nakonec se dočkal ten, který branku potřeboval nejvíce. Tomáš Sedlák prostřelil Škutu tvrdou ránou, čímž zkompletoval hattrick a řekl si o zápisné. V závěru ještě sahal po desítce aktivní Tesařík, ale Písek již jednociferné číslo uhájil. I tak si ze Šumperku odvezl ostudnou porážku 2:9.

Pro Draky toto vítězství znamenalo několik milníků. Brankář Kevin Rozum se dočkal první, i když dělené, výhry v seniorské kategorii. Tomáš Langr dal první svůj gól mezi muži, Tomáš Sedlák první hattrick v Šumperku.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Před zápasem jsme měli trošku obavy, Písek ještě mohl mít teoretickou šanci na vyhnutí se baráži. Bylo dobře, že nám to napadalo už v první třetině, pak následovala druhá část. Ta byla z naší strany sehrána výborně. Po druhé periodě už jsme chtěli zápas dohrát bez zranění. Nakonec Karel Plášek tam má ještě nějaké problémy s rukou. Dnes se nám alespoň povedlo odčinit debakl z Litoměřic.