Mladá Boleslav postavila v první třetině základy vítězství 6:3

Jaroslav Svoboda, středa 15.1.2014
Šumperští hokejisté ani ve čtvrtém pokusu v sezóně 2013/2014 nedokázali získat body v souboji s mladoboleslavskými Bruslaři. Ti nejprve přežili velkou šanci Staňka, poté čtyřmi góly v první třetině rozhodli o své výhře. Draci od druhé třetiny předvedli kompaktnější výkon a třemi góly zamezili hrozícímu debaklu. Jedním z pozitivních poznatků ze zápasu pak byla stoprocentní disciplína svěřenců Radka Kučery, kteří odehráli duel bez vyloučeného hráče, sami naopak dvakrát v přesilovce skórovali.
40.kolo středa 15.1.2014
DRACI PARS ŠUMPERK - BK Mladá Boleslav
3:6
(0:4, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 29. Žálčík (Staněk, Sedlák), 50. Langr (Cink), 56. Holík (Plášek, Půhoný) - 3. Musil (Starý, Lenc), 10. Lenc (Jindra, Musil), 15. Broš (Mikulík, Klimenta), 18. Ovčačík (Klimenta, Broš), 35. Broš (Ovčačík, Klimenta), 43. Vrbata (Jarůšek, Kubica). Rozhodčí: Vampola - Čížek, Křivohlavý. Vyloučení: 0:3. Využití: 2:0. Diváci: 841. Střely na branku: 26:51. Průběh utkání: 0:4, 1:4, 1:6, 3:6.
Štůrala (18. Vajner) - Holík, Novotný, Sedlák, Dudáš, Tesařík, O. Starý, Gewiese - Haas, Plášek, Půhoný - Staněk, Moskal, Žálčík - Červenka, Skoumal, Brunec - Langr, Chomič, Cink.
Will - Němeček, Protivný, Ovčačík, Jindra, Meland, Bohunický, Kurka - Nouza, Výborný, Pabiška - Mikulík, Broš, Klimenta - Jarůšek, Vrbata, Kubica - Lenc, Musil, J. Starý.

Proti Mladé Boleslavi letos Šumperk ještě nebodoval, a ačkoliv to chtěl změnit hned v úvodním kole poslední čtvrtiny základní části, po první třetině bylo jasné, že lídr tabulky pod jesenickým pohořím znovu urve stoprocentní zisk.

Přitom draci nezačali špatně, v prvních střídáních zavezli hru do pásma hostů, Staněk dokonce měl u tyče gólovou šanci, ale na poslední chvíli mu sjel puk z čepele a skončil vedle na boční konstrukci. Hosté naopak z prvního přejetí útočné modré skórovali, když Pavel Musil v polovině třetí minuty otevřel účet utkání. I pak měl Šumperk dvě velké šance, nejprve Půhoný neprostřelil po dobré souhře s Pláškem jistého Romana Willa, který pak bravurně holí vychytal Tomáše Brunce, jehož rána mířila do protipohybu gólmana k tyči.

A tak udeřili zase hosté, když střela Radana Lence propadla Štůralovou výstrojí. Hosté pak nekompromisně trestali každou nerozvážnost v domácí defenzívě, na 3:0 zvyšoval v 15. minutě svým prvním gólem v utkání velezkušený Michal Broš, který po Štůralově zákroku poslal kotouč do odkryté branky. Trápení domácích v první třetině pak vyvrcholilo v 18. minutě, když Klimenta na sebe stáhl hned tři bránící hráče a Ctirad Ovčačík vyhnal Tomáše Štůralu z branky.

Šumperk musel do druhé třetiny vstoupit s podstatně kompaktnější hrou v defenzívě, s důraznějším přistupováním a prakticky ve zcela jiném tempu, pokud nechtěl riskovat ostudný debakl. A stalo se, domácí srovnali obraz hry a znovu se osmělili i ve hře dopředu. Navíc Vrbata si pak počínal při útočném napadání nedovoleně a Šumperk v první přesilovce zápasu snížil. Lukáš Žálčík v tváří tvář Willovi nezaváhal a poslal kotouč do růžku mladoboleslavské branky.

Hned vzápětí mohl snížit Plášek, na kterého koukala po Holíkově pasu poloprázdná klec, ale znovu v poslední chvíli zakročil Roman Will. Místo snížení na 2:4 tak mohli udeřit znovu hosté. Ve 35. minutě využil přihrávky Ctirada Ovčačíka Michal Broš a nejlepší hráč Mladé Boleslavi v zápase svým druhým gólem vrátil svěřencům Františka Výborného čtyřgólový náskok.

Když pak v úvodu třetí části hry hladce probruslil David Vrbata až do zakončení a elegantně po krásné akci zasunul jednoruč puk do odkryté branky domácích, znovu se promrzlou halou začal šířit závan hrozícího debaklu. Draci ale zbraně nesložili a sympaticky, za což si po utkání vysloužili i potlesk tribun, se pokusili výsledek korigovat. A to se domácím povedlo. Aktivně a dobře hrající čtvrtá formace domácích zamotala hostům svým pohybem hlavu, Cink výborně při napadání vypíchl kotouč a Tomáš Langr v parádním blafáku poslal kotouč Willovi skrze betony do branky.

V padesáté minutě tak Šumperk přidal druhou trefu, leč o chvíli později po nešetrném zákroku Jana Starého u hrazení musel ze hry Lukáš Žálčík. Draci přesilovku i přes obléhání boleslavské branky nevyužili, ale tu další po faulu Protivného jižý ano. Karel Plášek naládoval na kruh Aleši Holíkovi, a ten potvrdil, že v Šumperku disponují přesně střílejícími zadáky. Vzápětí měl slibnou šanci Ondřej Starý, ale ho stejně jako Langra v poslední minutě již Will vychytal.

Mladá Boleslav tak překročila hranici sta bodů v letošní sezóně, draci naopak nevyužili zaváhání Benátek nad Jizerou, které podlehly na ledě Berounu díky dvěma gólům exšumperského Daniela Vrdlovce.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Jsem trošku naštvaný v ohledu zpátky na první třetinu, ta byla z naší strany až příliš ustrašená. Soupeř šel rychle za vstřelenými góly a my dostali dvě slepené branky. První třetina určitě rozhodla o celém dalším průběhu a podle ní se zbytek utkání odvíjel. Do druhé části za špatného stavu jsme chtěli jít hlavně ze zajištěné obrany a s lepšími osobními souboji. Narovinu si řekněme, v poslední periodě už Mladá Boleslav hrála to, co potřebovala. Jsme ale rádi, že alespoň tři branky do sítě soupeře spadly.