Medvědi opět ulovili Draka, jedna branka na body nestačí

Jaroslav Svoboda, sobota 23.1.2010
Š u m p e r k - Draci znovu doma neuspěli, tentokrát prohráli s berounskými Medvědy. Celek, kterému se na Šumperk daří, přitom prohrával od osmé minuty po trefě Jiřího Haška, který ujel obraně a nadvakrát překonal Cikánka. To však byl jediný střelecký úspěch domácích. Ještě v první třetině neskóroval v podobné šanci Hulva, ve 26. minutě srovnal Richard Diviš. I v poslední třetině padl jediný gól, opět se radovali hosté. V početní výhodě se prosadil Jan Rudovský a Šumperk se pustil do zuřivého tlaku. V něm si Draci vypracovali několik šancí, ale štěstí jim nepřálo a Cikánek již za svá záda kotouč nepustil. Šumperk tak může mírně těšit (a nebo o to více jej může ztráta mrzet) skutečnost, že Chrudim prohrála v Chomutově 2:5.
42.kolo sobota 23.1.2010
DRACI PARS ŠUMPERK - Medvědi Beroun 1933
1:2
(1:0, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 8. Hašek (Moravec, Višňák) - 26. Diviš (Kopecký, Procházka), 47. Rudovský (Růžička, Švagrovský). Rozhodčí: Kubičík - Kašík, Poláček. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 750. Střely na branku: 40:30. Průběh utkání: 1:0, 1:2.
L. Daneček - Šafařík, Višňák, Sedlák, Chatrnúch, Rimmel, Holík, Zukal - Moravec, Podešva, Hašek - J. Daneček, Hulva, Pekr - Meluzín, Mihalík, Švaňhal - Orsava.
Cikánek - Nedvěd, Bolf, Vojta, Procházka, Růžička, Jelínek, Braniš - Rudovský, Kopecký, Vlček - Pavel, Švagrovský, Fiedler - Besser, Luňák, Krätzer - Tůma, Tvrzník, Diviš.

Do utkání nastoupili Draci s navrátilcem Alešem Holíkem a také s ofenzivním duem Hašek – Moravec, které se po jednozápasové pauze opět zapojilo do ligových bojů. Chyběl naopak Radim Antonovič a již dlouhodobě zraněný Vosátko.

V neskutečné takřka sibiřské zimě dorazilo na stadion 750 diváků, o kterých si zřejmě „nehokejová“ veřejnost musí myslet svoje – „V takové zimě a ještě na zimní stadion?“ Otužilý nadšenci sledovali v první třetině marné dobývání šumperské tvrze ze strany hostů, kteří sice drželi opticky více kotouč na svých holích, gólovek si však příliš nepřipsali. Domácí chtěli z pozorného zaňdoura vyrážet k nebezpečným brejkům a první příležitost se naskytla v osmé minutě. Moravec poslal na modrou mezi dva beky přihrávky Haškovi, ten se dostal za obranu a následně nadvakrát překonal Cikánka. První branka utkání obraz hry nepřekreslila, domácí stále poctivě bránili a hosté vozili kotouč nejčastěji podél hrazení. V deváté minutě ohrozil Danečka Kopecký, šumperský brankář však skryl kotouč do lapačky. O pár vteřin později se Cikánkovi postavil Moravec, berounský brankář vytrčil na poslední chvíli beton a zamezil pohromě. I nadále se příliš šancí narodilo, oba brankáři jen sporadicky kryly více méně nikterak hrozivé pokusy. V šestnácté minutě hosté hráli přesilovku a Draci v oslabení zahráli velmi dobře. Beroun se k ničemu nedostal, naopak hned po návratu Hulvy na led pelášil sám vyloučený hráč na Cikánka, oproti Haškovi však nezakončil přesně.

Jestliže první třetina byla spíše v režii domácích, kteří kontrolovali hru, ve druhé části utkání se Draci k přílišnému množství šanci nedostali. Naopak první skulinky v šumperské defenzívě vedly ke zvýšené práci Danečka, který čelil vícero berounským příležitostem. Ve 25. minutě čelil Daneček pokusu Pavla, o pár vteřin později se již hosté dočkali. Diviš vyzvedl kotouč a objel domácí branku, načež lehkou a nečekanou bekhendovou ránou srovnal. Následná ofenzivní činnost domácích končila u nepříliš nebezpečných akcí, výjimkou byla šance Meluzína, který ve 32. minutě přebruslil Libora Procházku, v zakončení však minul. Příčinou bylo i Procházkovo sekání, z následné přesilovky však Draci nic nevymysleli. Skórovat mohl Šumperk až při další přesilovce, tu však hráli paradoxně Medvědi. Do střelecké pozice se nečekaně dostal Hulva, ale Cikánek šumperského kanonýra vychytal.

Rozuzlení důležitého zápasu přinesla až třetí třetina. Více práce měl v jejím úvodu Cikánek, většinou ale krotil pouhá nahození a lehčí střely. Když se dostali do útoku hosté, tak se jim nepodařilo ani přesně zamířit. Důležitá pro další vývoj byla 46. minuta, kdy v jejím začátku musel na trestnou lavici Hašek. Domácí kapitán byl potrestán za nebezpečnou hru vysokou holí na 2 + 2 minuty, zatímco hrubost soupeře, který zasáhl pěstí do obličeje Zukala, již potrestána nebyla. Potrestána však byla početní nevýhoda, Růžičkova bomba se odrazila k holi Rudovského, pro kterého nebyl problém zmrazit ochozy. O pár chvil později byl pro změnu vyloučen Rudovského, i jehož prohřešek se dá označit se sféry takřka neexistujících. Šumperk sice ožil, ale ani v darované přesilovce neuspěl. Neuspěl Podešva, o pár chvil později již ve hře v pěti na obou stranách propálil Cikánka Hašek, kotouč se však pouze svezl po brankové čáře. Podobné štěstí měl chvíli předtím Daneček, jemuž druhá Besserova dorážka propadla výstrojí, ale kotouč se zastavil kousek před brankovou čárou. Další domácí početní výhoda ještě vystupňovala tlak Draků, ti však i nadále troskotali na Cikánkovi. V 56. minutě se do šance tlačil Podešva, z otočky však nedal a ještě byl při střele atakován vysokou holí hostujícího Luňáka. Nicméně tento další krvavý faul vysokou holí si pro tentokrát (na rozdíl od toho Haškova) vykoledoval k údivu všech pouze dvouminutový trest. Šumperk při přesilovce hnal kotouč směrem k Cikánkovi, puk několikrát poskakoval v nepříjemné pozici před brankou, domácím se ale skórovat nepodařilo. A to ani během závěrečné power-play.

Šumperk tak přišel o důležité body. A protože Chrudim prohrála v Chomutově, tak i o šanci dotáhnout se právě na východočeský tým.