Kýžená desítka nepadla, Šumperk však rozdrtil Budějovice 8:2

Dominik Mihailescu, Jaroslav Svoboda, sobota 1.3.2014
Šumperští hokejisté v rámci záchranné práce vyrukovali vysokou výhrou 8:2. Fantastický výkon na ledě předvedl LUKÁŠ ŽALČÍK, který svými třemi góly dirigoval hru Draků. Domácí celek byl od začátku lepší a už po jedenáctí minutách musel střídat brankář Halmoši. Ovšem ani Kůdelovi se v brance moc nedařilo, protože o minutu a jednatřicet sekund později ho překonal již zmíněný Žalčík, který nakonec během utkání nastřádal hattrick. Draci dominovali i ve druhé třetině, kterou vyhráli výsledkem 4:1. Poslední část hry se spíše dohrávala. Padl v ní jeden gól, a to z hole Dana Růžičky. Šumperk porazil Motor vysoko 8:2.
55.kolo sobota 1.3.2014
DRACI PARS ŠUMPERK - ČEZ Motor České Budějovice
8:2
(4:0, 4:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 6. Popelka (Žálčík,Sedlák), 10. Dudáš (Moskal, Staněk), 11. Žálčík (Popelka), 12. Žálčík, 21. Haas (Holík, Starý), 28. Půhoný (Starý, Gewiese), 35. Žálčík (Novotný, Gewiese), 39. Staněk (Plášek, Dudáš) – 37. Platil (Kuchejda, Růžička), 30. Růžička (Šachl, Ondřej). Rozhodčí: Mrkva - Barteček, Vengřín. Vyloučení: 4:6. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 758. Střely na branku: 34:24. Průběh utkání: 7:0, 7:1, 8:1, 8:2.
Štůrala – Holík, Starý, Sedlák, Dudáš, Novotný, Gewiese, Tesařík - Haas, Plášek, Půhoný - Staněk, Moskal, Sedláček - Cink, Žálčík, Popelka - Langr, Skoumal, Chomič
Halmoši (11. Kůdela) – Novák, Chmelíř, Kasík, Vráblík, Růžička, Platil, Kotaška, Prokop – Melka, Pajič, Boháč – Skuhravý, Rob, Pšurný – Kuchejda, Šachl, Ondřej – Vaniš, Přibyl, Ferebauer

Prvoligové play-off si v sobotu 1. března dalo herní pauzu, nicméně play-out skupina má v letošní sezóně neuvěřitelný náboj. V každém utkání se hraje o hodně, s tímto pocitem vstupovali do souboje i šumperští draci a českobudějovický Motor.

Hosté vyrukovali na Šumperk s Halmošim v brance, v kádru Radka Kučery chyběl Jan Semorád, který po extraligovém startu za Pardubice letos dres šumperského týmu již neoblékne. Na soupisce se však objevil zlínský mladík Pavel Sedláček a trenér domácích po prohře v Berouně mírně přeházel formace. A jak se ukázalo pár minut po začátku duelu, kádru to prospělo.

Beze změny zůstal jen první útok, ve druhém nahradil Žálčíka právě Sedláček, třetí útok pak vytvořili Cink, Žálčík a Popelka. A právě tahle formace psala osud utkání. Již od úvodních minut byli draci aktivnějším celkem, tlačili se do koncovky a hosté spíše vystupovali zakřiknutým dojmem. Navíc v šesté minutě se domácí dokázali gólově prosadit, čímž rozehráli velké galapředstavení. Zpoza vlastní branky vyvezl kotouč až do útočného pásma Sedlák, po projetí za brankou namazal z druhé vlny najíždějícímu Žálčíkovi, jehož pokus dotlačil do branky Michal POPELKA.

Úvodní gól domácí tým nakopl, další tlak si vytvořili šumperští hokejisté o chvíli později při přesilovce. Nakonec dostal kotouč na modrou Patrik Moskal, jeho rána se odrazila před brankoviště, kde pohotově zakončoval Martin DUDÁŠ. Výborný nástup do zápasu podtrhl o 26 vteřin později Lukáš ŽÁLČÍK, který vyhnal Halmošiho z branky. Po vyjetí zpoza branky poslal šumperský odchovanec kotouč na přední tyč a gólman Motoru se jen bezmocně ohlédl do branky.

Jenže ani náhradník Kůdela dlouho čisté konto neudržel. Minutu a půl po svém prvním gólu získal Lukáš ŽÁLČÍK při napadání kotouč na posledním hráči Budějovic. Dostal se tak do přímé konfrontace s novicem v budějovické brance a nedal Kůdelovi šanci. Při chuti hrající draci si i nadále vytvářeli tlak, do konce třetiny však další gól nepřidali, hosté naopak hledali hlavně rytmus a systém ve hře.

Jestliže v první třetině dirigoval šumperský brankostroj Lukáš Žálčík, v té druhé to vzal na svá bedra centr první formace Karel Plášek. A to nemusel vstřelit ani branku. Hned v prvním střídání si během přesilovky narazili na modré Starý s Holíkem, který vyslal na Kůdelu prudkou ránu. Brankář Motoru však kotouč v chráničích neudržel a na brankovišti zůstal zcela nepokrytý Marek HAAS, který si párkrát přehodil kotouč ze strany na stranu, a až položil Kůdelu na led, zatloukl pod víko pátý hřebík.

Gól ze šatny rozhodně hostům příliš nepomohl, navíc ve 26. minutě se do brejku dostal Žálčík, střelecky naladěný útočník byl nakonec faulován a sudí Mrkva zkřížil paže nad hlavou. V nájezdu však Lukáš Žálčík tentokrát neuspěl, v zakončení volil střelu pod víko nad lapačku, ale těsně přestřelil. Domácí si ale dlouho zoufat nemuseli. Při narážečce na obranné modré spatřil Plášek najíždějícího spoluhráče a ve 28. minutě poslal milimetrovou kolmou přihrávku rozjetému Jiřímu PŮHONÉMU, který po přejetí do útočného pásma poslal švihem kotouč na Kůdelovu vyrážečku k tyči!

Rozjetý šumperský stroj i nadále vévodil hře, a když v další přesilovce na modré napřáhl Martin Novotný a Lukáš ŽÁLČÍK jemnou tečí poslal kotouč mezi betony brankáře do sítě, bylo o osudu zápasu rozhodnuto. Hostům se sice podařilo snížit, když se prosadil Jan PLATIL, poslední slovo v druhé třetině měli znovu domácí. Znovu krásnou přihrávkou vyzval Karel Plášek ke skórování Aleše STAŇKA, který trefil osmý kotouč do budějovické branky.

Třetí třetina se pak již stala pouhou povinností, která se v klidu dohrávala. Šumperk kontroloval osud duelu ze zajištěné defenzívy, sám i nadále hrozil, ale další domácí branky se již diváci nedočkali. Tečku za utkáním tak zapsali hosté, když se v 50. minutě trefil z dorážky Dan RŮŽIČKA.

Šumperští hokejisté tak získali cenné tři body, které naopak České Budějovice na severu Moravy ztratily. Vzhledem k vyrovnanému vývoji skupiny play-out může hrát každý bodový zisk roli, tentokrát pro něj více udělali šumperští hokejisté.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Určitě nás nijak nemusí mrzet, že jsme nedali deset branek. Hodně důležitý je zisk tří bodů do tabulky, protože situace je čím dál více vyrovnaná a výhry jsou opravdu potřeba. Zápas hodně rozhodla první třetina, kde nám do branky soupeře spadlo prakticky vše, co tam spadnout mohlo. Byli jsme po většinu zápasu důraznější a kvalitně bránili střední pásmo. Navíc dnes kluci byli důrazní v koncovce, což bylo nakonec vidět. Odražené puky, které dnes do branky Budějovic padaly, byly hodně důležité. Přesně takové situaci k dnešnímu hokeji patři.
Petr Rosol, ČEZ Motor: Vše špatně. Takhle se play-out neskutečně vyrovnalo. Věděli jsme, že domácí budou chtít do utkání nastoupit, budou aktivní, upozorňovali jsme je na to. Doma tak hrají. Jenže dali vše, na co sáhli. Doufal jsem, že snížíme na začátku druhé třetiny, dáme gól, dva, a vrátíme se do zápasu. Jenže domácí dali pátý gól. Teď na nás bude ještě větší, silnější tlak, ale za to si můžeme bohužel sami.