Krutá prohra, lídr uštědřil drakům vydatnou lekci z produktivity

Jaroslav Svoboda, pondělí 21.10.2013
Prohrát 0:5 a přesto sklidit potlesk tribun? Šumperští draci doma vyrukovali na lídra tabulky výtečně, v první třetině byli jasně lepším týmem, jenže už tam se začal rodit důvod kruté prohry - špatná koncovka a hlavně výtečný Valent. Boleslavský brankář byl po zásluze vyhlášen nejlepším hráčem hostů. Draci mu za celý zápas neodkázali dát gól, naopak sami několikrát inkasovali a konečné skóre 0:5 pak bylo pro domácí až příliš hořkým rozuzlením čtrnáctého kola.
14.kolo pondělí 21.10.2013
DRACI PARS ŠUMPERK - BK Mladá Boleslav
0:5
(0:0, 0:2, 0:3)
Branky a nahrávky: 27. Jiránek, 31. Mikulík (Nouza, Kurka), 42. Broš (Vrbata), 51. Nouza (Výborný), 54. Mikulík (Rys, Výborný). Rozhodčí: Trombík - Poruba, Štěpán. Vyloučení: 1:5. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 893. Střely na branku: 38:29.
Vajner - Holík, Bail, Sedlák, Tesařík, Novotný, Starý, Dudáš, Navrátil - Haas, Plášek, Půhoný - Brunec, Hulva, Semorád - Staněk, Moskal, Žálčík - Cink, Skoumal, Langr.
Valent - Němeček, Protivný, Bohunický, Jindra, Žabka, Kurka - Nouza, Výborný, Mikulík - Vrbata, Broš, Klimenta - Jiránek, Loskot, Musil - Rys, Lenc.

Šumperští hokejisté vstupovali do odvet 1. ligy s bilancí tří výher v řadě, o rozpoložení hostů je jasno od začátku ligy, kdy Mladá Boleslav poráží takřka každého, kdo jí přijde do cesty.

Draci vyrukovali do utkání s Vajnerem mezi tyčemi, byl to však překvapivě Valent, kdo měl v první třetině plné ruce a nohy práce. Největší šance měli Haas a Brunec, oba ale nevyzráli na Valenta. To se málem podařilo Semorádovi, který napálil kotouč na brankáře, a puk pak vypadl z náruče gólmana přímo do brankoviště. Hosté ale včas odehráli puk do bezpečí, a když pak nepotrestali Dudášovo vyloučení, šlo se do kabin za nerozhodného stavu 0:0. Přitom Šumperk favorita přestřílel 18:8!

Postupem času však Mladá Boleslav dokázala stupňovat tempo a domácím elán pohasínal s počtem neproměněných tutovek. Hned ve třetí minutě druhé třetiny tečoval Žálčík Novotného pokus a Valent musel prokázat bleskový postřeh. Šumperk z aktivity těžil i přesilovky, a paradoxně v jedné z nich se začala rodit pozdější vysoká výhra hostů. To Tomáš Jiránek zkusil nahodit z mezikruží kotouč na Vajnera a boleslavský forvard trefil přesně pod břevno.

Za necelých pět minut poslal křižný pas na Mikulíka Nouza a Milan Mikulík svou první trefou v utkání zvýšil vedení hostů. Domácí zbraně nesložili, i když jimi dvě branky Bruslařů otřásly. Sedlák přestřelil, další Tesaříkova rána mířila vedle, a pak znovu Tesařík jen nechal po Hulvově přihrávce vyniknout Valenta. Hosté opět v těchto chvílích museli čelit nadšenému tlaku soupeře, jenže v čele s bezchybným Valentem Bruslaři udrželi nulu na kontě. Největší šanci zahodil Žálčík deset vteřin před sirénou, po Staňkově pasu trefil jen chrániče přesouvajícího se Valenta.

Domácí tak potřebovali dát co nejdřív ve třetí třetině kontaktní gól. Jenže udeřili hosté, a tím zápas definitivně zlomili. Zkušený Michal Broš využil dostatek prostoru a času na brankovišti a překonal Vajnera. I další útoky domácích narážely na konsolidovanou obranu hostů, kteří trestali z každé příležitosti. V 51. minutě se trefil poslepu bekhendovým pokusem Nouza, který zády k brance vymetl Vajnerovi šibenici. A když o tři minuty později trefil Mikulík přesně na lapačku Vajnera, utkání doznávalo jasných obrysů.

Již předtím mohl zlepšit náladu domácím divákům Semorád, ale sám na brankovišti stahovačkou Valenta nenachytal, neuspěli ani Skoumal či Holík. Boleslavský brankář v Šumperku jednoduše zavřel klec a dovedl svůj tým k vítězství 5:0, na první pohled jasnému, leč velmi vydřenému bodovému zisku.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Vzhledem k předvedené hře si myslím, že je pro nás výsledek až příliš krutý. Zlomová situace celého utkání nastala ve chvíli, kdy jsme inkasovali ve vlastní přesilové hře. Po té jsme začali bláznit a přestali plnit věci herně dozadu, které se nám dařily excelentně zvládat v průběhu první třetiny. Myslím si, že v první třetine s námi Boleslav měla veliké problémy. Měli jsme ještě v průběhu druhé periody několik šancí, ty se nám bohužel nepovedlo využít a hosté z toho těžili.