KLOBOUK DOLŮ, DRACI! HRDINSKÝ VÝKON ZNAMENÁ VEDENÍ V SÉRII 2:0

Jaroslav Svoboda, úterý 1.3.2011
O r l o v á - Čtyřicet minut střelecká trápená, čtyřicet minut marného dobývání orlovské svatyně. A pak? Bum, bum a další bum v oslabení! Hrdinský výkon srdnatých Draků, kteří ve třetí třetině předvedli, jak se bojuje o čest a slávu, znamenal obrat v zápase. A když už si šumperští fanoušci mačkali pěsti a věřili ve vítězství, Marek Ivan byl ještě proti. Minutu před koncem třetí části hry srovnal a poslal zápas do prodloužení. V něm přálo štěstí týmu, který mu šel naproti - Moravec totiž trefil tyč. A tak došlo na nájezdy, kdy na Vrdlovcovu trefu ještě našel odpověď Luka, ale specialista JAKUB HULVA rozjásal šumperské příznivce jak v Orlové, tak i všude u internetů. Draci vedou v sérii 2:0 a ve čtvrtek mohou pečetit postup do baráže.
F2 úterý 1.3.2011
HC Orlová - DRACI PARS ŠUMPERK
3:4sn
(2:0, 0:0, 1:3 - 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 12. Ivan (Galvas), 15. Mikšan (Luka), 59. Ivan (Moravec) - 43. Matějka (Holík), 51. Ambruz (Sedlák), 55. Hulva, rozhodující nájezd Hulva. Rozhodčí: Dědek - Adamec, Štěpán. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1600. Střely na branku: . Průběh utkání: 2:0, 2:3, 3:3, 3:4.
Šafránek - Tomis, Grygar, Mikšan, Blatoň, Studený, Galvas, Škatula, Holuša, Urbánek, Moravec, Valchař, Štefanka, Ivan, Javín, Luka, Vnenk, Kraft, Samiec, Goláb, Hegegy
Štůrala – Novotný, Holík, Sedlák, Ondráček, Tesařík, Drtil – Brunec, Meluzín, Matějka – Vrdlovec, Hulva, Ambruz – Červenka, Velecký, Haas

Celé utkání odstartoval kratičký útok Draků, během kterého musel nejprve zasahovat Šafránek a po následném bully Matějkova rána skončila sražena mimo. Na začátku třetí minuty se poprvé ke střele dostali i domácí, ale Valchařův pokus jen rozvlnil boční síť, následný závar řešila ve spolupráci se Štůralou šumperská obrana. Nicméně očekávaný domácí tlak nepřicházel, naopak hosté drželi Olejáře daleko do Štůraly, výjimkou byla jen v sedmé minutě akce Holušy, který minul. Následně skončila tečovaná Ivanova rána také mimo branku a poté, co Štůrala přerušil hru, musel na trestnou lavici Galvas, který přidržel soupeře za hranicí pravidel.

V přesilovce si šumperští hokejisté vypracovali několik střeleckých pokusů, jenže Šafránek neměl příliš práce, načež Orlová v poklidu dohrála početní nevýhodu vyhozením. Přesto první gól zápasu nepadl při hře pěti proti pěti. Po vyloučeních Drtila a Šafránka se prostor na ledové ploše trochu pročistil a vytěžil z toho Marek Ivan. Ten dostal od Davida Galvase přihrávku do jízdy a zkušený forvard bekhendem otevřel skóre. Netrvalo dlouho a Drtil opět putoval na trestnou lavici a během domácí přesilovky dvakrát nepříjemně pálil Mikšan. Jednou jeho rána prosvištěla kolem tyče, podruhé zasahoval Štůrala betony.

Přesně ve chvíli Drtilova návratu na led se Mikšan rozhodl nahodit kotouč na branku a obdobně jako první branka Orlové v Šumperku i tento gól ladí na pořekadlo o štěstí a rozumu – kotouč propadl Štůralovi do sítě a domácí lacino vedli 2:0. Hned vzápětí se sám před Štůralou ocitl Ivan, ale tentokrát nedal. Tehdy si možná orlovští hokejisté s touto zahozenou šancí hlavu nelámali, ale postupem času bylo vše jinak. V šestnácté minutě nezapršelo ani z utěšené souhry Luky s Mikšanem. V závěru třetiny pak dostali výhodu přesilové hry Draci, navíc téměř minutu a půl i dvojnásobné. Jenže Šafránek pochytal bombu Haase, projektil Sedláka a nakonec se Orlová ubránila zásluhou vyhození.

Druhou třetinu také začali od podlahy domácí, Luka již po sedmi vteřinách zkoušel pozornost Štůraly. Jenže ten zavřel klec a z brejku mohl zahrozit Matějka, jenže Vnenk mu včas skočil do střely. Při dalším vyloučení domácích se bohužel Draci příliš k palbě nedostali, snad jen Haas, který byl v utkání velmi aktivní, provětral Šafránka. Ve 24. minutě zkoušel samostatnou akcí snížit Brunec, ale nedal, a tak se ke slovu dostali znovu Olejáři. Samiec však Štůralu neprostřelil, Lukova rána k brance ani nedolétla, a když už si skrze šumperské obránce proklestil cestu před brankoviště Holuša, tak jej gólman Draků vychytal. Totéž se mu povedlo ve 29. minutě, kdy ve stoprocentní šanci byl Ivan, jenže opět Štůrala kouzlil a domácí hráč mohl jen nevěřícně zírat.

A hra se tak pomalu začala přesouvat před druhou branku. Červenka ještě z úhlu zcela minul, Drtil pak trefil „aspoň“ obránce. Po Tesaříkově bombě pak ke vší smůle nezůstala díra v síti, ale nejspíš v hrazení za brankou. Šumperk začal ožívat, další nahození Červenky musel Šafránek divoce krotit. Do mezihry ovládané Draky tak vstoupil jen Moravec, který si však vypracoval další stoprocentní šanci. A opět mu vytřel zrak i čepel hole fantastický Štůrala. Po další kombinaci hostů Luka minul kotouč a slovo si opět vzali Draci. Ambruz Šafránka neohrozil, o to horší to měl orlovský brankář při bombě Sedláka, kterou chytal jako horký brambor. Proti Veleckého ráně musel navíc vykopávat betonem. Tlak hostů otupilo vyloučení Drtila v závěru třetiny.

Třetí třetina pak byla doslova vystřižena z krásného šumperského snu. Draci nesložili zbraně do orlovských polí, naopak se zakousli do Orlů a začali s nimi pořádně škubat. Neuběhly ani tři minuty po návratu z kabin a Jan Matějka dostal přihrávku od Holíka, nastartoval své brusle, prosvištěl kluzištěm a pak Šafránkovi zatloukl první kotouč do sítě. Šumperskému odchovanci v brance Orlové pak nastaly krušné chvíle. Ivan sice hned z prvního útoku po vhazování ve středu kluziště pálil nad, ale pak kotouč začal brouzdat hlavně orlovským pásmem. Šafránek musel krýt zleva i zprava, ve 45. minutě pak nedosáhl na Červenkův bekhend, který skončil mimo. Draci aplikovali hru „Všechno nebo nic“, ovšem se Štůralou v zádech se tento riskantní systém dá hrát. Kanonýr Valchař ve 46. minutě zůstal sám před šumperským brankářem, ale neprotlačil mu puk skrze betony. A opět si vzali slovo hosté a Haas v šanci nedokázal přesně zamířit, po výborné obranné práci Holíka těžil ze zisku pásma střelecký pokus Ondráček, ale Šafránek v pokleku schoval kotouč do náruče.

V dalším brejku znovu Valchař příliš dlouho krotil kotouč do ideální střelecké pozice, až mu čas vypršel a o puk přišel. Lépe si počínal Tesařík, který na modré neotálel a tvrdou bombou polekal Šafránka i přítomné fanoušky Orlové. Ani z dorážky ještě Draci srovnat nedokázali. To se jim povedlo v 51. minutě. Holík ještě z otočky nedal, Meluzín následně trefil pouze Šafránka, ale po krásné Sedlákově přihrávce už Ambruz nasměroval kotouč do sítě. Rázem bylo vyrovnáno a domácí se dostávali pod tlak rozjetých šumperských bojovníků. Po pár vteřinách musel Šafránek krýt lapačkou Veleckého pokus, aby se do třetího souboje proti Štůralovi dostal Valchař, tentokrát ale otálel ještě déle než před pár minutami a obránci jej srovnali mimo nebezpečí.

Pořádné horko mohlo pak být Drakům ve chvíli, kdy Vrdlovec nešťastně poslal kotouč za hrazení. Jenže útočník Draků prožíval paradoxně příjemné chvilky u trestoměřičů. Javín totiž napálil kotouč jen do lapačky Štůraly, posléze ujel Jakub Hulva, který šlohl kotouč Štefankovi, a Šafránkovi nedal tento specialista na samostatné nájezdy šanci. Domácí jen nevěřícně koukali, kam se jim schoval dvoubrankový náskok. Srovnat mohl vzápětí Mikšan, který ve střelecké pozici ale odmítl vzít odpovědnost na svá bedra a raději hledal ještě alibisticky Moravce, který přestřelil. To chybělo do konce třetiny pět minut. Chvíli poté trefil Štefanka boční síť, další pokus Mikšana zpoza branky si Štůrala pohlídal. Necelé dvě minuty před koncem třetiny si Aleš Flašar vzal time-out a také brankáře na střídačku, do hry poslal Valchaře a doufal, že jeho svěřenci dokážou ještě srovnat. Jenže Luka hned trefil obránce a Šumperk byl blízko vstřelení klíčové branky. Bohužel nedal a Marek Ivan poslal nekompromisní ránou zápas do prodloužení.

V jeho první polovině byli nebezpečnější spíše Draci, hlavně Haas s Červenkou zaměstnávali pozornost Šafránka. Největší šanci nastavení si ale připsal David Moravec, který podobně jako při dobývání zlatého hattricku pádil sám na brankáře, ale i když Štůralu prostřelil, příliš radosti si neužil – trefil tyč. Šumperk poté kontroloval hru v bezpečných vzdálenostech od branky a čekal na nájezdy. Ty odstartoval v první sérii poněkud překvapivě Vrdlovec, který však Šafránka překonal a otevřel skóre. Zkušený Marek Ivan a ani Michal Velecký následně neuspěli, srovnání stavu přinesla naopak Lukova povedená klička do bekhendu. Karty tak před poslední sérií byly rozdány jasně.

Draci samozřejmě nasadili „penaltového boha“ Jakuba Hulvu a ten se s ničím nepáral a střelou poslal puk tam, kam jej tlačily i zraky šumperských fanoušků – do branky. Odpovědnost na holi tak měl Valchař, který ani tentokrát na Štůralu nevyzrál a Šumperk tak neskutečným obratem odčaroval auru orlovského zimního stadiónu. Dračí nájezdní lovci vyválčili druhý bod v sérii a před čtvrtečním zápasem doma mají v rukou dva mečboly.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Dlouho jsme čekali na gól, bohužel v první třetině jsme dostali laciné góly, v té druhé jsme vyrovnali hru, ale zase jsme se nedokázali prosadit. Kluci ale předvedli neuvěřitelnou sílu a bojovnost, touho po vítězství. Série nekončí, třetí zápas bude nesmírně náročný, ale já věřím, že s podporou našich fanoušků to zvládneme.