Draci za minutu dvanáct vydolovali bod, aby minutu po dvanácté o další přišli

Jaroslav Svoboda a Daniel Vodák, Jaroslav Svoboda, pondělí 14.12.2009
C h r u d i m - Třikrát vedla Chrudim v utkání nad Salithem Šumperk, nakonec však domácím fanouškům značně zhořkl párek v rohlíku, který dostávali jako dárek ke vstupence zdarma. Pokaždé totiž Šumperk dokázal vedení soupeře zlikvidovat, naposledy zásluhou Tomáše Sedláka pouhých 27 vteřin před třetí sirénou. Z prodloužení však oba týmy odehrály pouze 21 vteřin a domácí forvard Tomáš Blažek překonal Hyláka a zajistil domácím prémiový bod. Draci se na utkání vydali s torzem svého mužstva, které je stíháno nemocemi a zraněními. Chyběli Kántor, Vosátko, Hašek, Podešva i Švaňhal, další hráči nastoupili se sebezapřením. I tak dokázal v 17. minutě srovnat Hulva, na začátku třetí třetiny pak Mihalík. Bod pak Drakům zajistil již zmiňovaný gól Tomáše Sedláka.
30.kolo pondělí 14.12.2009
HC Chrudim - DRACI PARS ŠUMPERK
4:3p
(1:1, 1:0, 1:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Šeda (Blažek, Radil), 36. P. Mocek (Procházka, Žák), 55. Radil (Šeda), 61. Blažek (Suchý) - 17. Hulva (Pekr), 41. Mihálik (Rimmel, Meluzín), 60. Sedlák (Mihalík). Rozhodčí: Blecha - Reich, Skopal. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 480. Střely na branku: 48:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3.
Landsman (Němec) - Toužimský, Mocek P., Drtina, Evan, Malinský, Charousek, Suchý, Poskočil; Žák, Martinec, Procházka, Radil, Blažek, Šeda, Bláha, Semorád, Zadina, Stoklasa, Rákos, Bělohlávek
Hylák (Daneček) - Višňák, Novotný, Sedlák, Ondráček, Rimmel, Zukal, Janečka, Meluzín, Antonovič, Pekr, Hulva, Daneček, Orsava, Mihalík, Přeučil, Noga

Do utkání nastoupili domácí hráči v plné síle, zatímco hosté dorazili do Chrudimi s poměrně prořídlou sestavou, která mimo jiné postrádala i Roberta Kántora, na kterého se mnoho fanoušků těšilo, ale zpět k utkání. V úvodu vlétli Orlice na svého soupeře jako na svou kořist, kterou je třeba co nejdříve sneškodnit, a tak měl Hylák o zábavu postaráno už od prvních vteřin. Nejdříve bravurně vychytal Bláhu a poté si zavařil sám, když nevěděl o dobře napadajícím Rákosovi a rozehrál puk přímo do něj. Daniel byl však rozehrávkou tak zkušeného brankáře také evidentně překvapen a nezareagoval dost rychle na to, aby Hylák nestačil zasáhnout a proto se stav neměnil. V začínající čtvrté minutě vyrazili domácí do protiútoku a byli odměněni nedovoleným zákrokem Hulvy a tedy 2 minutovou přesilovou hrou. V té kompletně uzamkli Draky ve vlastním pásmu a roztočili přihrávkový kolotoč, na jehož konci stál nikym neatakovaný Jan Šeda, který se před Hylákem nemýlil a poslal domácí do vedení - 1:0. Chrudimský tlak pokračoval i nadále, ale na strašákovi v šumperské brance, Hylákovi, si vylámali zuby snad prakticky všichni z chrudimského elitního útoku. V 11. minutě už se nemohl na hru Šumperka dívat Orsava, a tak si řekl o přihrávku, kterou brzy dostal a nechal za sebou všechny beky domácí formace. Tváří v tvář Landsmanovi ovšem neuspěl, ale jelikož byl faulován dojíždějícím Rákosem, který mu nedovolil zakončit, nařídil hlavní sudí trestné střílení ve prospěch Draků. Toho se ujal Hulva, ale ani on nepřekonal tvrz v domácí kleci jménem Filip Landsman, a tak to vypadalo, že v utkání budou dominovat především brankáři obou celků. Jelikož nebylo proměněno trestné střílení, musel ještě Daniel Rákos odpykat 2 minuty na lavici hanby. Drakům se ovšem přesilovka nevydařila a k ničemu se nedostali. Jak by obranná činnosti neměla vypadat, se ukázalo v 17. minutě, kdy stál snad 10 vteřin nikým neatakován na útočné modré Jakub Hulva, kterého si po chvilce všiml vlastní spoluhráč a poslal mu pas, který Hulva zpracoval a pelášil na Landsmana. Z tohoto souboje ale vyšel vítězně zase chrudimský brankář, ale musíme poznamenat, že Hulva nenaložil s šancí nijak bravurně. To, co se stalo v čase 16:38 by Chrudimští nejraději zapomněli. Pekr odzbrojil domácí obránce o puk, nahodil nepříjemnou střelou na Ladsmana a Jakub Hulva se ukázala být tím nejdůraznějším a dotlačil puk za Landsmanova záda. - 1:1 Do konce prvního dějství se až na vyloučení na obou stranách nic nestalo, a tak se šlo do kabin za nerozhodného stavu.

V druhé třetině začli aktivněji opět domácí hokejisté a dočkali se dvou stoprocentních šancí a jedné tisíciprocentní. Ty stoprocentní měli na svých holích ve 24. a 28. minutě Procházka a Martinec, co se ale událo ve 25. minutě, bude ještě dlouho trápit při usínaní chrudimského Bělohlávka, na kterého po překrásné kombinaci domácích koukala naprosto odkrytá branka a pomalu přijíždějící puk, on ovšem minul a k nepochopení všech přítomných domácí, do vedení neposlal. Zukal, Antonovič, Mihálik, tato trojice začala kousat a domácí měli s jejím bráněním evidentní problémy, brankou se jí ovšem prosadit nedařilo tak, jako prakticky všem ostatním na ledové ploše. Vše změnil až Petr Mocek ve 36. minutě, když dostal přihrávku do prostoru mezikruží a svou nekompromisní ranou zavěsil puk pod horní víko Hylákovi svatyně. - 2:1 V čase 38:28 přišel zbytečný zákrok Filipa Stoklasy, který tak navázal na problémy domácích z posledních utkání, které chrudimské hráče provází, to jsou zbytečná vyloučení v útočném pásmu. Draci však minutu a půl početní výhody nevyužili a po druhé třetině zněl tedy stav lépe pro domácí hráče v poměru 2:1.

Do třetího dějství neměli Chrudimští možnost vstoupit úvodním tlakem, jako do předchozích 2 period, jelikož Draci měli ještě 28 sekundovou přesilovku. Tu přetavili v branku po 15 vteřinách, kdy se po teči Rimmela k odraženému puku dostal Jozef Mihálik a srovnal stav na 2:2. Do 50. minuty bylo vidět spoustu neproměněných šancí na obou stranách, ale za zmínku stojí ta, jenž se odehrála ve 44. minutě, kdy už to vypadalo, že Chrudimští půjdou opět do vedení, ale pohotový Pekr zatáhl na poslední chvíli za záchranou brzdu a šanci odvrátil. V čase 51:44 domácí vstřelili branku, ale rozhodčí ji neuznal, jelikož byla kopnuta bruslí. V 53. minutě putoval za katr Marek Drtina a Šumperk se v přesilovce dostal k několika pěkným zakončením, nicméně v branku žádné z nich nepřetavil. Jak se klame obránce, který vás stíhá a přitom i brakář, který čeká na vaši střelu, předvedl Lukáš Radil, který ujel po pravé straně kluziště, ale puk při pokusu o střelu nechal za sebou. Nezmátl tím ovšem sebe, ale dotírajícího obránce a Hyláka ano, jakmile si to chrudimský hráč uvědomil, pro puk se vrátil a střelou do horního růžku dal zapomenout na minelu, které se málem dopustil. - 3:2 V čase 54:48 vstřelili domácí další branku, avšak ta také nemohla být uznána, jelikož byla opět kopnuta bruslí. Minutu a půl před koncem vybojobali Draci vhazování v útočném pásmu, a tak si vzali oddechový čas, aby něco vymysleli a připravili se na hru bez brankáře. Následovalo zakázané uvolnění domácích a do konce zbývalo něco málo přes minutu. Chrudimští byli opět důraznější a poslali puk pryč, jenže nebyli dost rychlí a od vlastní branky založili hráči Šumperka poslední akci, která nevypadala z počátku vůbec nebezpečně, jelikož se puk nacházel v rohu ledové plochy, jenže to by nesměl být na ledové ploše Tomáš Sedlák, který ukázal svůj um a 27 vteřin před koncem vyrovnal stav na 3:3. Zápas tak došel do prodloužení.

Někdo čekal, že v utkání dojde na nájezdy, optimisté domácího celku však vzívali branku chrudimských už v prodloužení. Kdo má pravdu se ukázalo už po 21 vteřinách. Suchý vyslal do protiútoku Blažka s Radilem. Prvně jmenovaný velmi slibně vystřelil, čehož využil Lukáš Radil a střelu tečoval, což se ukázalo být jako rozhodující a domácí tak zvítězili v prodloužení. - 4:3

Pavel Rohlík, trenér HC Chrudim: Sice jsme vyhráli, jenže je to vítězství nad posledním mužstvem a to až po prodloužení. Z mé strany panuje absolutní nespokojenost s výkonem mužstva, hlavně v útočné fázi, kde jsme neproměnili spoustu šancí. Doma ztrácíme mnoho důležitých bodů a zvlášť s takto oslabeným týmem je to obrovská ztráta. Pokud by to takto pokračovalo i v dalších zápasech, tak bysme to museli řešit, protože se stále pohybujeme okolo deváté pozice a nehýbeme se dále.
Svatopluk Číhal, trenér Salith Šumperk: Přijeli jsme sem v hodně okleštěné sestavě a s tím, že nemáme co ztratit. Zápas jsme hodně odbojovali. Důležité bylo, že jsme neinkasovali v tlaku v úvodu druhé třetiny. Ve třetí části jsme srovnali na 2:2, nicméně bohužel jsme poté inkasovali. Závěr jsme zvládli, za bod jsem spokojený, protože jsme to dohráli jen ve čtrnácti hráčích. Měli jsme štěstí, ale kluci za tím šli.