Draci vyhráli v Havířově a do play-off vstoupí z prvního místa!

Jaroslav Svoboda, středa 2.2.2011
H a v í ř o v - Šumperští hokejisté pokračují ve spanilé jízdě druhou ligou a jako jediný celek v letošní sezóně dokázali dvakrát vyhrát na ledě Havířova. Navíc s AZetem neztratili letos ani jeden bod, i když tentokrát museli o vítězství rozhodnout až v závěru zápasu. Domácí dlouho vedli, až do začátku třetiny byla jedinou šumperskou trefou branka mladíka Petra Gewieseho, který se dočkal premiérového gólu v seniorských soutěžích ve své kariéře. Poslední třetina ale patřila Drakům, vyhráli ji 3:0 a celkově pak zápas 4:2. Tři zápasy před koncem základní části si navíc zajistili první místo a nejlepší výchozí pozici pro play-off.
37.kolo středa 2.2.2011
HC AZ Havířov 2010 - DRACI PARS ŠUMPERK
2:4
(1:0, 1:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 16. Maruna (Najdek), 33. J. Daneček (Potočný, Brezani) - 29. Gewiese (Fischer, Vrdlovec), 44. Brunec (Cink, Matějka), 49. Haas (Velecký), 49. Holík (Brunec, Matějka). Rozhodčí: Krenželok - Barteček, Fiala. Vyloučení: 4:4, navíc L. Daneček a Maruna (oba HAV) 10 minut osobní trest. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2136. Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:4.
L. Daneček - Prokop, L. Zientek, Krisl, Machálek, Balčík, Jurčík, Vydra, Doczy, M. Zientek - Maruna, Najdek, Klimša - Stránský, Potočný, Sztefek - Pavlas, Říčka, J. Daneček - Brezani, Pechanec
Štůrala - Holík, Navrátil, Sedlák, Gewiese, Tesařík, Novotný - Novosad, Matějka, Brunec - Ambruz, Fischer, Vrdlovec - Haas, Velecký, Červenka - od 40. minuty Cink.

Před deseti dny nastupovali Draci strastiplnou cestu napříč severní Moravou, aby se pokusili ve třech po sobě jdoucích zápasech venku co nejvíce bodovat. Náskok na druhou Orlovou činil osm bodů a po posledních spíše neúspěšných zápasech venku panovala mírná obava, že při nejhorším možném průběhu by Draci mohli přijít o vedení v soutěži.

Jenže šumperský tým sfoukl Nový Jičín, následně otočil v závěru utkání zápas v Prostějově a téměř stejný průběh mělo i poslední ze tří venkovních klání - na ledě Havířova.

Domácí vyjeli na led s chutí a elánem. Do první velké šance se AZ dostal již na začátku druhé minuty, ale Brezani přestřelil. Natěšení domácí hnáni solidní návštěvou toužili jít rychle do vedení, proti byl brankář Štůrala a také bídnější koncovka, nežli by bylo záhodno. Sem tam zahrozili i Draci, se zakončením ale nakládali možná ještě hůře než Havířov.

Nicméně první třetina zůstávala předváděnou hrou mírně za očekáváním. Šumperk přežil i oslabení při vyloučení Ambruze, který deset vteřin po návratu z trestné lavice pálil těsně mimo. První branky utkání se diváci dočkali až v polovině šestnácté minuty a z poměrně nenápadné akce, kdy Jan Maruna propálil z mezikruží Štůralu. Minutu poté již šumperský brankář pečlivě kryl ránu Sztefka, v samotném závěru třetiny pak Draci přežili dvě obrovské domácí šance a do kabin tak šli s nepříliš výraznou ztrátou.

Úvod druhé třetiny okořenil nejprve Matějka, který nezakončil do prázdné branky. Po sérii několika vyloučení se začali opět dohrávat více do tempa Havířovští, aby poprvé vážněji zahrozil Šumperk. Tesaříkovu ránu ještě Lukáš Daneček pokryl, na střelecký pokus Petra Gewieseho od modré již exšumperský brankář nedosáhl. Pro mladého šumperského hráče se jednalo o první gól v životě v seniorských kategoriích. Naopak domácí gólman si v témže čase připsal desetiminutový trest za protesty.

Draci se postavili na nohy a Velecký měl v 31. minutě na holi vedení, jenže přestřelil. A tak Šumperk pykal. Havířov rozehrál pohlednou akci, na jehož konci se prosadil Jan Daneček, jehož bekhend dostal kotouč do sítě. Havířov povzbuzený druhým gólem opět začal tlačit Draky do defenzívy. Najdkovu ránu pokryl Štůrala, další tlak AZetu zhatilo vyloučení Krisla. Domácí však oslabení ustáli a pár chvil po návratu na led pelášil Krisl s Prokopem na Štůralu, ten ale bravurně tým podržel. A když neuspěl v samotném závěru třetiny ani Najdek a z dorážky v tutové šanci i Maruna, šli oba týmy do kabin znovu s jednobrankovým vedením domácích. Jak se později ukázalo, tento náskok na body Havířovu nestačil.

Šumperk totiž poprvé vstoupil do třetiny aktivněji a po chybě Říčky mohli hosté srovnat, jenže Daneček ještě odolal. Na konci 44. minuty byl stav srovnaný. Souhra trojice šumperských odchovanců po ose Jan Matějka, Vladimír Cink a Tomáš Brunec přinesla gólovou dorážku posledně jmenovaného. Vrátit domácím vedení mohl Stránský, v úniku však neproměnil a spustila se lavina gólových okamžiků na jedné či druhé straně. Nejprve Štůrala pokryl únik Jana Danečka, jeho bratr musel o chvilku později pro změnu čelit šumperskému výpadu.

O pár chvil později už tak úspěšný Lukáš Daneček nebyl. Marek Haas opět prokázal, že mu nedělá žádný problém dávat góly mužstvu, které ho vychovalo pro seniorský hokej, a za brankou opuštěný kotouč uklidil lišácky do klece. Šumperk tak šel poprvé do vedení, jenže chvíli po bully se hnal na Štůralu jednadvacetiletý Robert Říčka. Jeho rána však skončila mimo a z následného protiútoku se prosadil počtvrté hostující výběr. Jak jinak než tvrdou bombou prostřelil Danečka Aleš Holík a vidina důležité výhry a také vítězství v dlouhodobé části nabírala hmatatelných obrysů.

Poslední desetiminutovka však nabídla strhující podívanou. Sólo domácího Pechance postrádalo jen přesnější zakončení, obdobně dopadl i produktivní Robert Říčka, který tentokrát marně hledal recept na Štůralu. Na druhé straně mohl definitivně rozhodnout Martin Ambruz, ale na Danečka nevyzrál, napálil kotouč pouze do jeho ramene. Na druhé straně pak Sztefek nedosáhl na kotouč putující kolem šumperské branky a Maruna z bekhendového zakončení netrefil skulinku u tyče. Dvě minuty před koncem ještě provětral Lukáše Danečka Marek Haas, aby v samotném závěru vyfasoval za protesty desetiminutový trest Jan Maruna. Před více než slušnou návštěvou dokázali Draci na počtvrté letos přehrát Havířov, v součtu s oběma přípravnými zápasy tak Šumperk letos s třetím celkem tabulky vůbec neprohrál.

Tři kola před koncem jsou šumperští Draci jistými vítězi základní části 2. ligy na Východě a mohou tak očekávat soupeře pro play-off. S největší pravděpodobností se bude jednat o Opavu, která ztrácí na sedmý Hodonín již pět bodů a na deváté Valašské Meziříčí má ještě větší náskok.