Draci vstupují do osmičky, v domácím zápase přehráli Beroun 5:2

Jaroslav Svoboda, středa 23.11.2011
Š u m p e r k - Šumperští hokejisté dokázali na svém ledě opět vyhrát, tentokrát to odnesli Berounští Medvědi. Ti inkasovali hned z první střely, když se po patnácti vteřinách prosadil Michal Hlinka. Šumperk následně držel vedení a zápas pevně v rukou, čemuž napomohly i góly Jana Tesaříka a Daniela Vrdlovce, který se znovu prosadil z trestného střílení. Naopak Jiří Hašek stejnou standardní situaci nevyužil. Gólově se prosadil i ADAM ČERVENKA, pátý gól Draků zaznamenal Tomáš Brunec. Hosté, posíleni i o brankáře Michala Valenta či talentovaného útočníka Dmitrije Jaškina, v Šumperku prohráli, takže spadli z osmého místa, kde je nahradili právě Draci.
26.kolo středa 23.11.2011
DRACI PARS ŠUMPERK - Medvědi Beroun 1933
5:2
(2:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 1. Hlinka (Holík), 15. Tesařík (Velecký), 24. Vrdlovec, 50. Červenka (Křetínský, Haas), 55. Brunec (Hulva) - 40. Stromko (Hašek, Špelda), 59. Jonáš (Poletín). Rozhodčí: Kubičík - Jureček, Rychlý. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: . Střely na branku: . Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1, 5:2.
Štůrala - Novotný, Holík, Pastor, Sedlák, Tesařík, Křetínský, Ondráček, Drtil - Plášek, Meluzín, Hlinka, Vrdlovec, Hulva, Brunec, Červenka, Velecký, Haas, Vrána, Matějka, Skoumal
Valent - Sobotka, Špelda, Jebavý, Veselý, Nedvěd, Soldán - Pavel, Švagrovský, Jonáš, Jaškin, Stromko, Hašek, Rubeš, Doležal, Poletín, Milfait, Malý, Klhůfek

Vstup do zápasu vyšel podstatně lépe domácím, kteří z první akce zápasu prostřelili brankáře Valenta. Na levém křídle se uvolnil Michal Hlinka a ten v třetím po sobě jdoucím utkání vstřelil gól. Bleskový úvod duelu ovlivnil další minuty, Šumperk jasně ovládal dění na ledě a mohl přidat další góly. V páté minutě rozjel výbornou kombinaci Hulva, jehož přihrávka našla Hlinku, ten ale tentokrát kotouč za berounského gólmana nedostal.

O tři minuty později se tentokrát na pravém křídle valil do útoku Vrdlovec, jeho střela zápěstím ale skončila pouze u Valenta. V další minutě dostal do jízdy přihrávku Hulva, kterému na paty dýchal Daniel Sobotka. Hulva nedostal prostor nabruslit si před branku a zkusit blafák, tak na kruhu napřáhl, ale Valent schoval kotouč do náruče. Až ve 12. minutě se poprvé do šance dostali i hosté, když Švagrovský prokličkoval od hrazení před Štůralu, ten ale berounského střelce vychytal.

Ve 13. minutě měl gól na holi Brunec, který si obdobně jako Hlinka v úvodu zápasu sjížděl na Hulvovu přihrávku mezi kruhy, ale Brunec těsně minul klec. A tak se Šumperk prosadil až v patnácté minutě, to od modré vypálil Tesařík a kotouč propadl do branky mezi betony berounského gólmana. O dvě minuty později ještě pálil nebezpečně Pastor, aby hned následný útok Berouna zastavil tentýž hráč výbornou hrou tělem na obranné modré. V samotném závěru třetiny ještě Sobotkovu bombu schoval do lapačky Štůrala, mírné vzrušení v sále způsobil konflikt Sedláka s Jaškinem.

Druhá třetina se také nesla spíše v režii domácích. Hned ve 24. minutě, ve chvíli, kdy byl na trestné lavici Radislav Ondráček, ujel za berounskou obranu Vrdlovec a v brejku byl faulován. Medvědi pak doplatili na to, že postiženým hráčem byl nájezdový specialista Vrdlovec. Ten si s nařízeným trestným střílením hladce poradil a domácí rázem vedli o tři góly. Tatáž situace se zrodila i na druhé straně. Ve vlastním oslabení byl v úniku faulován Hašek a i on dostal možnost nájezdu. Jeho ale Štůrala vychytal. Ve 29. minutě si Draci vytvořili obrovský tlak a Plášek se spoluhráči dostali kotouč do brankoviště, dokonce se radovali z gólu, ale po dlouhých minutách porad a diskusí všech tří rozhodčí bylo rozpaženo a stav se neměnil. Ve 33. minutě měli obrovské šance Červenka s Veleckým, ale ani oni nevyzráli na berounského gólmana. A tak se trestalo, v samotném závěru třetiny. Hašek vymyslel gól pro Jakuba Stromka, ten překonal Štůralu a vlil Medvědům naději do žil.

To se projevilo na úvodních minutách třetí třetiny. Beroun hýřil aktivitou a věděl, že další gól by jej mohl dostat do hry. A tak nejprve zkoušel štěstí Špelda, který to s napadáním trochu přehnal a seslal Štůralu na led. Ve třetí minutě třetiny měl další velkou šanci Švagrovský, ale nedal. A když neuspěli berounští hokejisté ani při Nedvědově nepříjemné trefě, přestali mít Draci slitování a znovu převzali otěže zápasu. Na branku hostů se valili útoky, se kterými měla obrana soupeře problémy. A v padesáté minutě se Šumperk dočkal pojistky. Křetínský našel krásným pasem Červenku, jehož bomba skončila v síti a na domácí hole se vrátil klid.

Medvědi na čtvrtý gól domácích reagovali přitvrzením často na hranici pravidel, což odnesl tvrdým hitem u hrazení Drtil. Po několika dalších ostrých soubojích dávali nevoli najevo i domácí fanoušci, které by ale nejspíš více mrzela úspěšná koncovka Jaškina. Mladý talent v 52. minutě netrefil poloprázdnou branku. Domácí reagovali na náznak nebezpečí snahou dostávat kotouč co nejdále od branky, jenže pressing Berouna dělal Drakům značné problémy. Medvědi vystavěli, protože neměli již co ztratit, riskantní val pěti hráčů na útočné modré. A to na Draky platilo.

Komplikace pak přinesl středočeskému týmu nedovolený zákrok Špeldy, i tak v následné přesilovce byli paradoxně nebezpečnější hosté. Obrovskou šanci spálil hlavně Hašek, který se dostal do úniku a ve své druhé konfrontaci tváří v tvář Štůralovi znovu selhal. A tak přišel trest. Jakub Hulva definitivně rozhodl zápas přesnou trefou. Hosté pak na své nepříjemné napadání rezignovali a od Bruncovy trefy se zápas prakticky již jen dohrával. Draci naopak při chuti byli a tak Haas s Veleckým neohroženě hnali do brankoviště, za záda brankáře ale puk nedostali.

Závěr zápasu ještě okořenil Tomáš Sedlák, který nenechal bez odezvy ledabylé přijeté Doležala do šumperského brankoviště ve chvíli, kdy již Štůrala držel kotouč v rukavici a hra byla přerušena. Sedlák se tak s Doležalem dostal podruhé v zápase do křížku, uštědřil mu několik ran a v bitce aktivnější Sedlák dostal nakonec po právu o dvě minuty navíc než Doležal. A právě v nabídnuté přesilovce hosté ještě korigovali stav. David Jonáš zužitkoval krásnou přihrávku Poletína. Medvědi ještě v samotném závěru sevřeli Draky, ale již to k ničemu nevedlo.

Šumperk se tak vítězstvím nad Berounem posunul do elitní osmičky pro účast v play-off, a uzavřel navíc úspěšnou první polovinu základní části.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Do zápasu jsme vstoupili fantasticky, to nikdo z nás nečekal. Potom jsme dali další gól, hráli jsme v klidu a pohodě. Ve druhé třetině jsme se potom o něco zhoršili, i přesto se povedlo ubránit dvoubrankové vedení, akorát škoda inkasované branky na konci druhé třetiny.

Jiří Doležeal, Berounští Medvědi: Celý vývoj utkání určitě ovlivnila první branka, o tom není pochyb. Byl to poměrně laciný gól. Domácí dobře bruslili, začátek zápasu je nakopl, v rozích nás přehrávali a využívali našich chyb v obraném pásmu. Ve třetí třetině jsme byli už lepší, ale na body to bohužel nestačilo, Šumperk si vše dobře pohlídal.