Draci v Polsku ztrátu nesmazali, prohráli 4:5

Jaroslav Svoboda, čtvrtek 1.9.2011
J a s t r z e b i e - Šumperští hokejisté podruhé během přípravy zajížděli do Polska a zatímco v Osvětimi dokázala 9. srpna vyhrát, tentokrát v první záříjový den nestačili na Jastrzebie. Domácí tým vedený koučem Jiřím Režnarem vedl v průběhu zápasu již 5:1, v poslední třetině ale Draci chytli správné tempo a rytmus, soupeře jasně přehráli a nakonec upravili výsledek na přijatelných 4:5.
příp. čtvrtek 1.9.2011
JKH GKS Jastrzębie - DRACI PARS ŠUMPERK
5:4
(1:0, 4:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 19. Kogut (Labryga), 22. Lipina (Bordowski), 35. Kogut (Kakol), 37. Danieluk (Král), 40. Drzewiecki - 32. Haas (Hulva), 46. Velecký, 59. Hulva, 60. Velecký (Haas). Rozhodčí: Breske - Miszek, Syrek. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: -. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1, 5:4.
M. Elżbieciak - Ivičič, Górny, Labryga, Pastryk, Dąbkowski, Bryk, Owczarek, Rompkowski - Lipina, Král, Salamon - Kulas, Słodczyk, Bordowski - Danieluk, Kąkol, Kogut - Urbanowicz, Marzec.
Boška - Novotný, Drtil, Sedlák, Ondráček, Zacpálek, Tesařík - Matějka, Meluzín, Cink - Brunec, Hulva, Vrdlovec - Haas, Velecký, Červenka - Vrána, Skoumal.

K náročnému zápasu do polského Jastrzębie zamířili v první zářijový den šumperští hokejisté. Účastník nejvyšší polské soutěže totiž nastoupil do svého posledního přípravného zápasu v ostrém tempu, neboť již o čtyři dny později jej čekal první mistrovský zápas v rámci polského poháru.

Kouč Radek Kučera vyrukoval na soupeře s brankářem Boškou, stále však bez zraněného Pláška. Absentovali také oba nejzkušenější obránci Holík s Křetínským, kteří dostali od trenéra Radka Kučery volno.

Úvod zápasu vyzněl mírně ve prospěch domácích, ti ale nedokázali využít ani přesilovou hru. To Šumperk byl v polovině úvodní části hry podstatně nebezpečnější, ve chvíli, kdy Drzewiecki zahříval lavici pro hříšníky, tak Draci svírali Jastrzębie v pásmu, gól však z presu nevymačkali. V 11. minutě navíc pomohlo domácím štěstí, když opuštěný kotouč v brankovišti nedokázal nikdo dostat za dezorientovaného brankáře Elżbieciaka.

Aby toho nebylo málo hrálo Jastrzębie o chvíli později dvojnásobnou početní výhodu, z ní však také neuhodilo a gólově nezapršelo. Až v 19. minutě se domácí dočkali, když Bošku prostřelil Kogut.

Další gól přidal polský celek hned po přestávce a po gólově poněkud skromné třetině se diváci dočkali branek. Český útočník v polských službách Petr Lipina využil přesilovou hru. Draci se nevzdali, srovnali hru i tempo, nakročili i za srovnáním skóre. Ve 32. minutě dostal přihrávku Marek Haas a po Hulvově asistenci vymazal nulu ze šumperského konta vstřelených branek.

Závěr druhé třetiny však Drakům utekl, což se ukázalo v dalším průběhu zápasu jako klíčové. Tři minuty po Haasově gólu se podruhé v utkání trefil Kogut, dvě minuty na to se trefil i Danieluk, kterému poslal výstavní přihrávku Richard Král. Danieluk jen zametl kotouč do branky, na což by mu v dané pozici místo hole v pohodě stačil i smetáček. A aby nebylo všech inkasovaných branek dosti, tak se v posledních vteřinách druhé třetiny prosadil Drzewiecki, který dorážel Ivičičův pokus.

Hrozivé skóre 1:5 se ale Drakům takřka podařilo zlikvidovat, to však již na soupisce chyběl Michael Zacpálek. Ten musel chvíli po úvodním buly třetí třetiny do nemocnice na zašití rány, kterou utržil pukem pod spodní ret. Nicméně zranění nikterak vážné, aby to nějakým způsobem mohlo ovlivnit Zacpálkův start v dalších zápasech.

V poslední třetině totiž byli Draci jednoznačně lepším týmem. Bordowského pokus z úvodu 42. minuty Boška s přehledem kryl, pak si počínal nedovoleně Lipina a Šumperk si s nabídnutou výhodou poradil dle hokejových učebnic. Poprvé v zápase dal o sobě vědět kanonýr Michal Velecký. Draci ožili, byl jich plný led a trenér Režnar mohl nejspíš pořád přemýšlet, proč to najednou jeho svěřencům nejde.

Jenže hosté trestuhodně promarnili další poskytnuté početní výhody, z toho jednu třicet vteřin trvající dvojnásobnou. Postupem času se tak zdálo, že domácí již vedení udrží, navíc se budou snažit přidat další branku. V závěru zápasu totiž mohli hokejisté z polského Jastrzębie využít dvou přesilových her. V té druhé branka také padla, nicméně k překvapení všech za záda domácího brankáře Elżbieciaka. V předposlední minutě ujel Hulva a jak je u něj zvykem, trefil přesně. Oslabení Šumperk přežil a v samotném závěru navíc ještě snížil. To se podruhé v zápase po Haasově přihrávce trefil Michal Velecký.

Na víc už hostům čas nezbyl, Draci solidní poslední třetinou smazali náskok domácích do přijatelné podoby a z Polska si tak odváží prohru 4:5.