Draci utrpěli nejtěžší prohru v sezóně, neuspěli na ledě zkušené Orlové

Jaroslav Svoboda, , středa 19.1.2011
Š u m p e r k - Jsou stadióny, kde se Drakům nedaří, a pak haly, kde se jim naopak vůbec nevede. Orlovská hala patří zcela jistě do druhé skupiny kluzišť u nás, což jen dosvědčilo dnešní utkání. V něm vedoucí celek tabulky sice vedl po devíti minutách zásluhou Červenkovy trefy, v dalších minutách ale dávali góly již jedn domácí. Ještě do sirény se trefil Grygar, vítěznou branku si připsal Hegegy. Domácí celek prošpikovanými zkušenými hráči nakonec zvítězil 5:1, čímž připravil Drakům s deseti odchovanci na soupisce nejtěžší porážku v soutěži. Mezi tyčemi šumperské branky se po delší době objevil Roman Boška.
33.kolo středa 19.1.2011
HC Orlová - DRACI PARS ŠUMPERK
5:1
(1:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 19. Grygar (Studený), 26. Hegegy (Studený, Grygar), 38. Valchař (Galvas), 44. Moravec (Mikšan, Luka), 53. Ivan (Galgonek, Studený) - 9. Červenka (Haas). Rozhodčí: Mrkva - Barteček, Fiala. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 500. Průběh utkání: 0:1, 5:1.
Gleich - Tomis, Grygar, Golab, Mikšan, Blatoň, Studený, Urbánek, Holuša, Galgonek, Moravec, Galvas, Valchař, Štefanka, Ivan, Javín, Luka, Vnenk, Sznapka, Hegegy.
Boška - Holík, Navrátil, Ondráček, Sedlák, Drtil, Novotný - Cink, Matějka, Brunec - Ambruz, Hulva, Meluzín - Haas, Velecký, Červenka.

Draci dovezli do Orlové kádr v čele s brankářem Romanem Boškou, který naskočil od začátku utkání mezi tyče, odpočívající Tomáš Štůrala zůstal pouze na střídačce. Stále pak chyběli zranění Zdeněk Novosad a Jan Tesařík, zatímco domácí do utkání naskočili takřka v plné palbě.

Kádr domácích pak měl na soupisce v průměru o šest let starší borce než hosté, kteří dojeli s dvěma sedmnáctiletými dorostenci a dalšími sedmi hráči ve věku do 22 let. Přesto to byli Draci, kdo začal utkání lépe, i když už ve čtvrté minutě trefil Luka tyč. Šumperk v nedávném vzájemném zápase v Orlové inkasoval rychlé góly v úvodu a tentokrát si dával na začátek zápasu pozor. Navíc při Moravcově trefu se Draci dočkali vedení. Červenka po Haasově přihrávce vybruslil až před brankáře a tam jej nadvakrát překonal.

Osmělení hosté pak zkoušeli štěstí při Ondráčkových pokusech, Gleich však zasahovat nemusel. Na druhé straně musel zasahovat i Boška. Jenže blíže brance měl znovu Šumperk, když při další přesilovce pálil nebezpečně Drtil, chvíli po něm i Sedlák. Poslední minuty třetiny však již patřili Orlové. Mikšanovu i Sznapkovu ránu Boška kryl, v obrovské šanci se objevil i Moravec, ale mistr světa a olympijský vítěz nezpracoval před prázdnou brankou kotouč. Úspěšnější byl Holuša, který tečoval ránu Javína. Puk se dostal za Bošku, ale než přešel brankovou čáru, odpálili jej zadáci. Přesto se domácí dočkali. Petr Grygar na konci devatenácté minuty projel skrze obranu hostů a dokázal poprvé v zápase dostat kotouč za Bošku.

Zatímco v první třetině byl Šumperk lepším týmem, v dalších částech hry začala Orlová přebírat iniciativu. Již po necelé půl minutě od úvodního bully druhé třetiny ujížděli na jednoho zadáka Luka s Moravcem, ale bývalý český reprezentant opět v koncovce selhal. O dvě minuty později nahazoval Javín a skrumáž před brankou nadělala hostům potíže, kotouč se však do sítě nedostal. To se domácí podařilo až chvíli po návratu vyloučeného Sznapky na konci šesté minuty. Hegegy využil dalšího přečíslení.

Orlová si vedení udržela až do konce zápasu. Srovnat ještě mohl Sedlák, Drtil pak dvakrát zkoušel dostat tvrdou bombou kotouč za Gleichova záda, ale gólman Olejářů těžkou pozici ustál. Na druhé straně čelil Boška ranám Štefanky a Mikšana, víc se však zapotil v závěru třetiny. Dlouhé dvě minuty se Draci bránili ve třech po faulech Matějky a Brunce, Orlová ale dlouhou dvojnásobnou početní výhodu nevyužila. Dočkala se až ve 38. minutě. To Valchař zakončil souhru domácích trefou za záda Bošky. Chvíli poté měl další gól na holi Ivan, ale domácí forvard s nezaměnitelnou helmou na hlavě nedal. Na druhé straně měl obrovské štěstí Gleich, jehož hosté nepřekonali jen díky výpomoci obětavých obránců.

Šumperk měl na možný zvrat jen poslední třetinu, to které Draci naskočili aktivně a s chutí. Jenže další minuty hry ovlivnilo další přečíslení domácích, když Mikšanovu přihrávku tentokrát již Moravec dokázal zužitkovat. Draci sympaticky dále bojující o korekci stavu neuspěli v šancích Haase či Meluzína, na druhé straně zazdil pobídku na gól Mikšan, jehož vychytal Boška. Obdobně si šumperský brankář vedl i proti Studenému.

Postupem času pak Orlová přece jen ovládla dění na ledě a v 53. minutě pečetil stav pátou trefou Marek Ivan, který dostal poutavou přihrávku od Galgonka. Pouhých pět stovek diváků poté sledovalo již spíše dohrávání souboje, ve kterém každý tým ještě naznačil chuť útočit. Domácí hokejisté dokázali i podruhé letos Šumperk přehrát a jako jediný tým aktuálně probíhající sezóny mají s Draky aktivnější bilanci. Vše se však může změnit v posledním vzájemném utkání, které se odehraje na šumperském ledě.

Aleš Flašar, trenér Orlové: Dnes to byl z naší strany vynikající výkon. Dostali jsme sice první branku, ale to nás vůbec nenalomilo. Jinak jsme ale hráli velmi dobře, vycházeli jsme z výborné obrany, za kterou zachytal velmi dobře Michal Gleich. Všechno do sebe zapadlo, lajny se doplňovaly a já jsem s výkonem velice spokojen.

Radek Kučera, trenér Šumperka: Myslím si, že jsme měli dobrý vstup do zápasu a byli jsme první třetinu trošičku lepší. Pak začala naše stará bolest, že zbytečně faulujeme a neumíme udržet pásmo. Tím dostáváme soupeře na koně. Naši hráli nekontaktně, špatně jsme obsazovali hráče, čímž jsme dali šanci domácím a ti toho perfektně využili. Ten výsledek je zcela zasloužený. V závěru za stavu 4:1 už jsme neměli co ztratit a místo, abychom se uklidnili, tak hráči vytvářeli takové věci, které bychom normálně nedělali. Bohužel jsme dneska prohráli, musím domácím poblahopřát, hráli výborně a tím bych to ukončil. Pro nás to o půlnoci končí a začínáme nanovo.